Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για διακόσμηση / ανακαίνιση?


iphotographer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... αρχικά ξεκαθάρισε στο μυαλό σου πως ότι κ να κάνεις το κάνεις για τον εαυτό σου κ για να νιώθεις όμορφα στο δικό σου σπίτι.

Αν αυτό μπορεί να φιλοξενήσει άνετα ένα νέο ζευγάρι, ακόμα καλύτερα (σε περίπτωση που πάει καλά η γνωριμία σου).

Τότε κ επειδή είναι ο δικός σου χώρος, αξίζει να επενδύσεις (με την προϋπόθεση ότι θα ζήσεις κάποια/ελάχιστα τουλάχιστον χρόνια εκεί μέσα).

Μπορείς να βρεις καλής ποιότητας laminate σε εξαιρετικές τιμές. Στο δικό μου (σχετικά ευρύχωρο 2αρι, διαμέρισμα 25ετιας) laminate Gray Oak, σε ολόκληρο το μωσαϊκό πάτωμα, αλλά κ επί του ξύλινου (άθλιας κατάστασης) ξύλινου πατώματος (στο υπνοδωμάτιο)... έδειξε τέλεια (παντού εκτός wc).

H κουζίνα που δείχνεις είναι εντελώς παλιομοδίτικη, αλλά απο θέμα ποιότητας/αντοχής, τόσο το ξύλο όσο κ το μάρμαρο στον πάγκο... κλάσεις μπροστά  απο τις σύγχρονες (mdf κ μελαμινικες... εξαιρώντας βακελίτη κ corian).

Μπορείς να παίξεις με πορτακια σε άπειρα σχέδια κ χρώματα (έχω να σου προτείνω εταιρίες που δεν θα σε δαγκώσουν) .... αλλά είναι κ θέμα μαραγκού.

Ένα φρέσκο βάψιμο σε πιο σύγχρονο στυλ, συντήρηση κ αντικατάσταση ηλεκτρικών (στο δικό μου άλλαξα πίνακα, ορισμένες βασικές "βαριές" γραμμές, διακόπτες) κ φυσικά για λόγους ασφάλειας.

Επίσης, blackout, πάνελ σκίασης αντί κλασικών κουρτινών κ ορισμένα πιο minimal έπιπλα (έπιπλο τηλεόρασης, κάποιο τραπεζάκι σαλονιού, ένας καναπές) κ ορισμένα σύγχρονα (ακόμα κ diy) φωτιστικά, μεταμορφώνουν τον χώρο.

Μπορείς να το κάνεις σιγά-σιγα, εφόσον δουλεύεις κ αντέχεις οικονομικά κάτι τέτοιο έχοντας ένα πλάνο στο μυαλό σου.

Ένα μπάτζετ για τα παραπάνω ξεκινάει κάτω από 5k (στο δικό μου, εαν εξαιρέσω τον ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό εξοπλισμό.. κάπου εκεί έφτασε)*...κ φυσικά δεν υπάρχει ταβάνι.

*Πολλές απο τις εργασίες έγιναν απο εμένα, αρκετές απο φίλους κ συγγενείς αφού υπάρχει σχέση με κατασκευαστικό, ευρύτερα, τομέα. Επίσης, το YouTube είναι τεράστια βιβλιοθήκη, εάν θέλεις να κατασκευάσεις, συντηρήσεις, επισκευάσεις κάτι.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

24 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα σπιτια για να γινουν οπως έδειξες θελουν χρημαααααα, εχεις;

Λάθος.

Για την παραπάνω φώτο με την κουζίνα που έδειξε εγώ βλέπω τα ντουλάπα από την 30ετιας κουζίνα βαμμένα σε γκρι με άλλα χερούλια στα συρτάρια και 2 ράφια πάνω από το νεροχύτη. Οκ τα πλακάκια είναι το δύσκολο

 

Γενικά ένα ωραίο σαλόνι/δωμάτιο 2 πράγματα θέλει. Αρχικά ένα σωστό χρώμα στους τοίχους. Αν πιάνουν τα χέρια σου και μόνος σου το κάνεις.

Το τι θα κρεμάσεις στον τοίχο παίζει πολύ ρόλο στη διακόσμηση. Μπορεί να ένα ωραίο κάδρο να δείξει πολύ ωραία. Μπορεί μια ψηλή βιβλιοθήκη να γεμίσει και να δείξει πολύ ωραία.

Επίσης, με απλά πράγματα και λίγο γούστο κάνεις πολύ καλή δουλειά. Δλδ ένας καναπές μπορεί να φαίνεται πολύ μουντος αλλά με ένα ωραίο ριχταρι να αλλάξει. Το ίδιο και το σαλόνι με ένα σωστό χαλί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, iphotographer είπε

 

 

  • Όσο και αν μου φαίνεται λίγο περιττό, να πάρω διακοσμητικά πραγματάκια, κάδρα κλπ. όπως τα βλέπω στα sites? Δηλαδή πιστεύετε οτί παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο, ακόμα και το παραμικρό καδράκι?

 

 

 

Ναι εγω πιστευω οτι μπορει να φθασει καποιος με εξυπνους και σχετικα φθηνους τροπους σε ενα καλαισθητο αποτελεσμα.Και αφου εχει ασχοληθει με ενα δυο πραγματα (να βαψει και ενα τοιχο βρε αδελφε )

Αλλα , δυσκολα θα πιασει  το φινιρισμα ενος ''απλου'' casual λοοκ ενος περιοδικου/ συνθεσης καταστηματος.Λογω ελλειψης τεχνικης και εργαλειων Βλεπεις ας πουμε τον στυλιστα να κανει το μοντελο να δειχνει επιμελως ατημελητο.Ε δεν θα το πετυχεις αν ανακατεψεις τα μαλλια και ριξεις μια μπλουζα χυμα πανω σου.Βλεπεις το τραπεζακι απο παλετα και μετα πας να το φτιαξεις και βγαινει ενα παπαρακι.Βλεπεις την κουζινα που εβαλες και σκεφτεσαι οτι με ενα χρωμα μαυροπινακα και ενα βαμμενο παλιο δοκαρι η κουζινα σου θα μοιαζει σαν να βγηκε απο καποιο λοφτ διπλα στον Σηκουανα.Βλεπεις πχ το φωτιστικο απο καμμενο ξυλο και λες ευκολο ειναι , ετσι θα βγει και σε μενα

Η πρεπει να ψιλοασχοληθει καποιος με καταλληλα εργαλεια , η να τα αγορασει που απο κει και περα ειναι θεμα γουστου (που δεν το εχουν  απαραιτητα ολοι, οσα λεφτα και αν εχουν )

Σιγουρα παντως μπορεις να φθασει σε πολυ καλο αποτελεσμα

Φαντασου τωρα αντι για λευκους τοιχους και παλια πλακακια ενα ωραιο και φθηνο ''δερματινο'' χαλι και μια ωραια διχρωμια στους τοιχους (χωρις καν να αλλαξεις πατωματα )

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαγγελματική φωτό είναι αποτέλεσμα πολλών διακοσμητών που αφοσιώθηκαν αποκλειστικά στο χώρο αυτό και άλλων τόσων φωτογράφων κτλ που βρήκαν καλή γωνία και και...

Ξεκίνα με ένα δυο πράγματα, το ένα φέρνει τ'άλλο μετά! Και μη το κάνεις αγγαρεία ή από ανάγκη, κάν'το χαλαρά, απλά για να το δεις εσύ την άλλη μέρα και να νιώσεις πιο άνετα, πιο αστεία, πιο χαλαρά..

Χρώμα σε (ένα) τοίχο, μια χαζή φωτογραφία/ πόστερ/ καρτ ποσταλ σε ένα δυο ντουλάπια, ένα "άχρηστο" αντικείμενο σε μια γωνία, ένα λουλούδι εσωτερικού χώρου. Ξεκάθαρα δεν χρειάζεται να δώσεις τώρα 5κ, χρόνο πρέπει να δώσεις και όρεξη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iphotographer είπε

 

 

  • Να βάλω έξυπνο φωτισμό (λεντοταινίες κλπ)?

 

 

Οχι , τι λεντοταινιες και ...😂

Πετα δυο δοκαρια , με μαυρες δοκοθηκες απο τοιχο σε τοιχο στο σαλονι και αναμεσα βαλε ενα μεταλλικο μαυρο φωτιστικο .Κατι τετοιο πχ 

https://www.homelux.gr/shop/fotistika/polifota/φωτιστικό-μεταλλικό-κρεμαστό-vintage-4-χ-ε27-50χ50/

Μολις τα κανεις αυτα θα παμε στα χρωματα των  τοιχων και στο μεγαλο  vintage μεταλλικο ρολοι που θα βαλεις 😄

Αν γουσταρεις να κατηφοριζουν τα δοκαρια στους πλαινους τοιχους (ενταξει , απο την μια πλευρα μεχρι το υψος του καναπε ξερω γω  και να χρησιμευσουν σαν μια ραφιερα/βιβλιοθηκη με ομορφους βιβλιοστατες..να το συζητησουμε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

Οχι , τι λεντοταινιες και ...😂

Πετα δυο δοκαρια , με μαυρες δοκοθηκες απο τοιχο σε τοιχο στο σαλονι και αναμεσα βαλε ενα μεταλλικο μαυρο φωτιστικο .Κατι τετοιο πχ 

https://www.homelux.gr/shop/fotistika/polifota/φωτιστικό-μεταλλικό-κρεμαστό-vintage-4-χ-ε27-50χ50/

Μολις τα κανεις αυτα θα παμε στα χρωματα των  τοιχων και στο μεγαλο  vintage μεταλλικο ρολοι που θα βαλεις 😄

Αν γουσταρεις να κατηφοριζουν τα δοκαρια στους πλαινους τοιχους (ενταξει , απο την μια πλευρα μεχρι το υψος του καναπε ξερω γω  και να χρησιμευσουν σαν μια ραφιερα/βιβλιοθηκη με ομορφους βιβλιοστατες..να το συζητησουμε )

Αυτό το φωτιστικό θα δείχνει έκτρωμα όπου και να το βάλεις. 😂Ακόμα και σε λοφτ στη νέα Υόρκη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φερεις την κοπελα σου σπιτι.τι σε νοιαζει η κουζινα αφου καμμια σήμερα  δεν ξερει να την χρησημοποιει.

Ξεκινά από το υπνοδωμάτιο την ανακαίνιση λέω εγώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην κάνεις τίποτα. Αν προχωρήσει με την κοπέλα και μείνετε μαζί θα τα φτιάξει όλα με το γούστο της.. οπότε μην χάνεις χρόνο για κάτι που θα στο αλλάξει κάποια στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως εχει ηδη ειπωθεί, αν το σπιτι δε βρωμάει και δεν τίθεται γενικα θεμα υγιεινης και καθαριοτητας (κατσαριδες, ποντικια κλπ), δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να ντρεπεσαι. Φερε την κοπελα στο σπιτι, ανοιξε ένα μπουκαλι κρασι, μαγειρεψε κατι να φατε και παιξτε καρατε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, iphotographer είπε

Ρε παιδιά δεν θέλω να βάλω πραγματικές φωτογραφίες. Είπα "κάπως έτσι" και έβαλα μια τέτοια φωτογραφία για να τονίσω την διαφορά με την κάτω φωτογραφία. Είναι πιο σύγχρονη η δική μου, αλλά πολύ λιτή, ντουλάπια άσπρα mdf κλπ...

Αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε τα πορτάκια από τα ντουλάπια κουζίνας και πήγαινέ τα σε ένα μάστορα να τους ρίξει λάκκα σε χρώμα της αρεσκείας σου.Έτσι αλλάζει όψη.

Κάνε μετά και ένα καλό χρωματισμό στους τοίχους βάλε 2-3 απλά φώτα δε χρειάζεται λεντάκια από το κάτω μέρος των ντουλαπιών κάνε μικρές μοντέρνες παρεμβάσεις που σου αρέσουν ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.Και κάτι άλλο ένα χώρο που μένουμε με τον καιρό μας αρέσει όλο και περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mary είπε

Αυτό το φωτιστικό θα δείχνει έκτρωμα όπου και να το βάλεις. 😂Ακόμα και σε λοφτ στη νέα Υόρκη.

Nομιζεις .Αν θα το εβλεπες με διακοσμητικες λαμπες αναμεσα στα δοκαρια θα αλλαζες γνωμη.😀 .Και μια απλη λαμπα που  κρεμεται με καραβοσκηνο εκτρωμα ακουγεται μεχρι να την δεις.Η να ρωτησεις ποσο κανει σε ενα καραεπωνυμο μαγαζι , γιατι πολλοι επηρεαζονται αισθητικα και απο την...τιμη Τελωσπαντων , η ιδεα ηταν ενα μεταλλικο (εχω δει και ενα φοβερο γυαλινο-χαλκινο )  φωτιστικο ψιλομινιμαλ , ψιλοvintage , προφανως φθηνο , να κανει αντιθεση με το ξυλο.Υπαρχουν πολλα σχεδια 

ts απο την στιγμη που ειναι πολυ μικρο , ειναι ευκαιρια να φτιαξεις κατι ''διαφορετικο''  .Αν ο τοιχος εχει προεξοχη πχ  ντυσε τον με πανελ ξυλου η πετρας  .Δηλαδη περα απο τα καδρα και τα φυτα εσωτερικου χωρου 

.

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι 29. Αν περιμενεις πολυ ακομα για να την πας σπιτι δε θα την εχεις για πολυ. Με πιανεις;

Ασε τις ανακαινισεις για αργοτερα. Αν το σπιτι ειναι καθαρο λιγο θα μετρησει η διακοσμηση, ειδικα αν δεν σε αντιπροσωπευει, αφου ουτε εσυ ξερεις τι ακριβως θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω πέσει σε Θεσσαλονίκιους μηχανικούς και κατάλαβενετε.. Η απόσταση κουζίνα νεροχύτη μέχρι την αποχέτευση της κουζίνας κεντρική μέχρι πόσα μέτρα μπορεί να είναι; εδώ μου λένε πρέπει να είναι ακριβός από πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...