Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για διακόσμηση / ανακαίνιση?


iphotographer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βασικά ένα είναι το μεγάλο πρόβλημα της κουζίνας: Το νοσοκομειακό λευκό των ντουλαπιών. Αν αλλάξεις χρώμα στα ντουλάπια, βελτιώνεται πάρα πολύ το όλο σύνολο. Κάτι που να ταιριάζει ή να κάνει ωραία αντίθεση με τα ήδη υπάρχοντα πλακάκια ώστε να μην χρειάζεται να τα αλλάξεις κι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μην κολλάτε στο θέμα κοπέλας. Το είπα γιατί με πυροδώτησε να κάνω αυτό που ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ήθελα να κάνω από καιρό. Ξεχάστε την. Και τίποτα να μην αλλάξω, θα την καλέσω στο σπίτι μου. Απλά ήθελα κάποιες συμβουλές, με ένα budget 400-600€ (ξέρω οτι είναι μικρό) τι θα "απέδειδε" καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να σου προτείνω.

Τα ντουλάπια στην κουζίνα βάψε τα με σπρέι κιμωλίας γκρι.

Θα είναι πολύ ωραία.

Όσο για τα πλακάκια στο τοίχο κόλα από πάνω τούς λευκά.

Και όλο το πάτωμα σαλόνι κουζίνα βάλε λαμινειτ.

Επίσης αν οι πόρτες έχουν και αυτές το νοσοκομείακο χρώμα βάψε τες και αυτές με χρώμα κιμωλίας.

Αυτά όλα στα αναφέρω για χαμηλό κόστος.

Αν αντέχεις οικονομικά να δώσεις 5000 + το φτιάχνεις αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο budget δεν μιλάμε προφανώς για ανακαίνιση, οπότε το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι κάποιες προτάσεις αισθητικής βελτίωσης...

Πόσταρε καμία φώτο να δούμε και να σου πούμε ιδέες! Εγώ θα έλεγα ας πούμε με βάση την περιγραφή σου, να κρατούσες τους λευκούς τοίχους και να άλλαζες το χρώμα σε 1 τοίχο στο σαλόνι και 1 στην κρεβατοκάμαρα να σπάσει λίγο, με κάποια κάδρα και κάποια λιτά φωτιστικά δαπέδου που δίνουν ωραία αίσθηση... Τέτοια απλά πράγματα...

Το να πάρεις καλά και μοντέρνα έπιπλα και είδη σπιτιού είναι ακριβό σπορ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ασχολούμαι με το θέμα αυτό το καιρό καθώς ανακαινίζω ένα δικό μου διαμέρισμα (βέβαια σηκώνει μεγαλειώδης ανακαίνιση γιατί είναι διαμέρισμα στολίδι παρόλο που είναι δεκαετίας 70), έχω κάποιες βασικές συμβουλές

  • high budget - πας σε αρχιτέκτονα ξεκινάς με αυτόν και σε καθοδηγεί σε όλους (μηχανολόγους, διακοσμητές, υλικά κτλ). Το αποτέλεσμα που βλέπεις σε εικόνες στο internet θα το δεις στο σπίτι σου μόνο έτσι
  • medium budget - πάνε και πάρε ένα πακέτο ανακαίνισης, υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία, που συμπεριλαμβάνει και 3d σχεδιασμό του αποτελέσματος στο χώρο. Είναι πολύ flexible συνήθως και θα πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα για το budget σου γιατί θα δώσουν εκεί που πρέπει και στα υλικά που πρέπει. Οι περισσότεροι κάνουν τον έλεγχο / κοστολόγηση και τα βασικά σχέδια free, οπότε ορίζεις budget και διαλέγεις αυτόν που σου δίνει τα καλύτερα σχέδια. Το σπίτι θα γίνει όπως ένα καθαρό και προσεγμένο airbnb, αλλά με το ύφος που σου αρέσει. Πάνε δες φώτο από airbnb σε ανακαινισμένα δυάρια. 
  • Low budget: Κατέβασε το planner5d, σχεδίασε όλο το σπίτι σου και άρχισε να αλλάζεις μόνος πράγματα που δεν σου αρέσουν, μετά επέλεξε συσκευές / έπιπλα από IKEA κτλ όσο πιο κοντά στο σχέδιο που έβγαλες. Τα πατώματα δεν τα αλλάζεις αλλά τα περνάς μια "συντήρηση" από την αρχή, τοίχους ξανά βάψιμο σε καλύτερα χρώματα. Το σπίτι θα βελτιωθεί αρκετά αλλά όπως στις φώτο που βλέπεις.. δεν. Το πρόγραμμα είναι εύκολο και το κόστος μιας πλήρης έκδοσης για ένα χρόνο είναι κάπου 30-60 Eur. Για free πρόγραμμα αλλά λίγο πιο δύσκολο δες το sweethome3d.

 

----

Τώρα είδα για budget 400-600 ευρώ που είπες. Για ανακαίνιση δεν ξέρω αλλά έχω να σου προτείνω ένα καλό κινητό να φαίνονται οι φώτο που βλέπεις στο internet ακόμα πιο γαμάτες!

 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mary said:

Όχι φίλε. Με τα εξτριμ που προτείνεις καταλήγει σαν γυφταριο ένα σπίτι ή σαν παρακμιακό μπαράκι.

Τι DIY ; di why θα έπρεπε να είναι. Με απλά πράγματα και όχι εξτριμ γίνεται δουλειά.

Ποσο εξτριμ ηταν αυτα που ειπα? Που να αρχιζα και τις οδηγιες για επιπλα. Γενικα εγω ετσι το εχω παει. Περα απο τον καναπε, ολα τα επιπλα, φωτιστικά, πασο κλπ ειναι δικα μου και οκ δεν ειναι για μενα να το κρινω αλλα δε μου μοιάζει γυφτικο. Λιγη εμπνευση ρε ομαδα μη σκαλωνετε. Και η λαμπα που αναφερω τη στηριζω ακομα οτι και να μου πεις. Τα καλυτερα 8€ που εχω δωσει. 😁

Επεξ/σία από deafman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν βλέπετε φωτογραφίες σε περιοδικά και κάτι εφαρμογές του στυλ houzz κτλπ να ξέρετε ότι αυτά κοστίζουν,και κοστίζουν πολλαααα €€€

Το λέω γιατί πολύς κόσμος μου φερνει φωτογραφίες από περιοδικά η κινητά από εφαρμογές και μου λέει έτσι πχ πόσο κοστίζει (και έχει πχ μαρμάρινους η corian πάγκους, Όροφες 7 μέτρων, τζαμαριες περιμετρικες, μπάνια και τζακια με επένδυση μάρμαρο και ψήφιδα λες και είσαι καμία Αίγυπτο, πισίνες λες και είμαστε Miami και άλλα τέτοια) 😋😁

Η φώτο κάτω αντιπροσωπεύει την όλη φάση στο 80% των περιπτώσεων 😂 (γιατί υπάρχει και ένα 20% που με μερικές "θυσίες" το φτιάχνει έτσι όπως θέλει επειδή μπορεί λόγω ότι διαθέτει τα απαραίτητα €€€) 

CsZymTbVYAAvN0Q.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, deafman είπε

Ποσο εξτριμ ηταν αυτα που ειπα? Που να αρχιζα και τις οδηγιες για επιπλα. Γενικα εγω ετσι το εχω παει. Περα απο τον καναπε, ολα τα επιπλα, φωτιστικά, πασο κλπ ειναι δικα μου και οκ δεν ειναι για μενα να το κρινω αλλα δε μου μοιάζει γυφτικο. Λιγη εμπνευση ρε ομαδα μη σκαλωνετε. Και η λαμπα που αναφερω τη στηριζω ακομα οτι και να μου πεις. Τα καλυτερα 8€ που εχω δωσει. 😁

Τα σκασμένα λάστιχα.

Για τη λάμπα Bluetooth ηχείο το δέχομαι, σε ένα γραφείο θα δείξει. Κουρτίνες ριχταρια από λαϊκή επίσης το δέχομαι γιατί όντως μπορείς να βρεις ωραία πράγματα σε λαϊκή.

Τώρα το σε ότι χρώμα/σχήμα να ναι, με χάλασε τα μάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, mary said:

Τα σκασμένα λάστιχα.

Για τη λάμπα Bluetooth ηχείο το δέχομαι, σε ένα γραφείο θα δείξει. Κουρτίνες ριχταρια από λαϊκή επίσης το δέχομαι γιατί όντως μπορείς να βρεις ωραία πράγματα σε λαϊκή.

Τώρα το σε ότι χρώμα/σχήμα να ναι, με χάλασε τα μάλα.

Ισως ημουν λιγο υπερβολικος, το δεχομαι. Παντα το λεω στα πλαισια του budget. Δε χρειαζεται να καθεται στα μετρα του καναπε ακριβως ενα καλυμα. Το βαζεις και διαγωνια για να κανει τη δουλεια δλδ. 

Και αυτο με το λαστιχο ειναι ωραιο προτζεκτακι παντως αλλα δε κολλαμε εκει. 

Απλα θεωρω οτι με λιγη εμπνευση μπορεις να δωσεις υφος σε ενα σπιτι χωρις να ξηλωθεις απλα θα βαλεις πιο πολυ προσωπικο χρονο να φτιαξεις κατι ή να ψαξεις περισσοτερο για τη φθηνη λυση. 

 

Επεξ/σία από deafman
Ορθογραφια απο τα Lidl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ θα έκρινες την άλλη η θα έπαιζε ρόλο στην σχέση σου από την κουζίνα τις η πόσο παλιό μικρό είναι το σπίτι? 

Αμα πιάνουν τα χέρια σου ξεκινά να ξηλώνεις πλακάκια, ίσως εκτιμήσει παραπάνω το ότι είσαι και μάστορας :)

 

Επεξ/σία από achilleras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, achilleras είπε

Iσως εκτιμήσει παραπάνω το ότι είσαι και μάστορας :)

 

😂😂 μπααα χλωμό. 

 

Τεσπα, πολλές απαντήσεις δώθηκαν, επέλεξε τι θα κάνεις και καλή επιτυχία από εμένα ts

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...