Προς το περιεχόμενο

Παγιο πετρελαιου θερμανσης και κοινοχρηστα


splash18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια και καλη Χρονια  να εχουμε. Το προβλημα ειναι το εξης:

Ειμαι σε πολυκατοικια με 14 διαμερισματα ενοικιαστης.  

Τα μισα διαμερισματα εβαλαν και λειτουργουν φυσικο αεριο ο καθενας μονος του ατομικα χωρις την υπογραφη του δικου μου ιδιοκτητη.

Οι υπολοιποι μισοι δεν αναβαν πετρελαιο λογω του υψηλου κοστους ( αναβαν μονο οσοι εβαλαν πλεον φυσικο αεριο μεχρι περσυ).

Εγω αναβα αλλα πλεον δεν μπορω επειδη θα ειμαι και ο μοναδικος που θα αναψω. Ο διαχειριστης ( ο οποιος εχει βαλει κ αυτος φυσικο αεριο) λεει οτι η εταιρεια που φτιαχνει τα κοινοχρηστα θα βγαλει οσους εχουν τοποθετησει φυσικο αεριο απο το παγιο των 10-15 ευρω που πηγαινε για το πετρελαιο με αποτελεσμα να πληρωνουμε οσοι δεν εχουν τα διαμερισματα μας αεριο χωρις ομως να χρησιμοποιουμε πετρελαιο δηλαδη να πληρωνουμε για μια παροχη που κανεις δεν χρησιμοποιει.

Ηθελα να ρωτησω εαν αυτο στεκει;;; Γιατι εγω θα αρνηθω να πληρωνω καθε μηνα 10 και παραπανω ευρω, ενω παγωνω μεσα στο σπιτι χωρις θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσύ γιατί δεν έβαλες αέριο???εγκυκλοπαιδικά ρωτάω αφού όλοι έβαλαν αεριο

και αφού όλοι ήθελαν αέριο γιατί δε βάλατε καυστήρα αερίου στο κεντρικό λέβητα αντί για πετρελαίου ?? εκτός και αν συνέφερε να το κάνει ο καθένας ατομικά που

και πάλι έχει κάποια έξοδα για να απομονώσεις το δίκτυο του κάθε διαμερίσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν αναβει ο λεβητας το βρισκω παραλογο.Γιατι δεν βλεπεις αμα μπορεις να ζητησεις την αποδυνδεση σου απο το δυκτιο και επικαλεσου θερμανση με αλλους τροπους

Αν και θα μπορουσατε να αλλαξετε τον λεβητα με εναν αεριου και να ειχατε ολοι θερμανση οικονομικα και ωραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εσύ γιατί δεν έβαλες αέριο???εγκυκλοπαιδικά ρωτάω αφού όλοι έβαλαν αεριο

και αφού όλοι ήθελαν αέριο γιατί δε βάλατε καυστήρα αερίου στο κεντρικό λέβητα αντί για πετρελαίου ?? εκτός και αν συνέφερε να το κάνει ο καθένας ατομικά που

και πάλι έχει κάποια έξοδα για να απομονώσεις το δίκτυο του κάθε διαμερίσματος

Δεν ηταν στο χερι μου γτ ειμαι ενοικιαστης. Οι ιδιοτητες δεν τα εβρισκαν ολοι μαζι ωστε να βαλουν και πλεον ο καθενας εβαλε ατομικα. Δεν ηθελαν ολοι το αεριο αλλα οι μισοι

6 λεπτά πριν, soteras είπε

Αμα δεν αναβει ο λεβητας το βρισκω παραλογο.Γιατι δεν βλεπεις αμα μπορεις να ζητησεις την αποδυνδεση σου απο το δυκτιο και επικαλεσου θερμανση με αλλους τροπους

Αν και θα μπορουσατε να αλλαξετε τον λεβητα με εναν αεριου και να ειχατε ολοι θερμανση οικονομικα και ωραια

Εννοειται οτι απο εμας τους τπολοιπους μισους δεν αναβουμε το λεβητα....εγω ειμαι με κλιματιστικα αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν αναβει ο λέβητας τοτε τι ακριβως θα πληρώνεται ????

Παγιο υπαρχει απο την στιγμη που λειτουργει το καλοριφέρ με αυτονομια???????????

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως βγαινουν τα χιλιοστα του διαμερισματος; Συμβαλουν και αποθηκη ή χωρος γκαραζ σε αυτα;  Το παγιο θερμανσης στηριζεται στο ποσοστο των χιλιοστων του διαμερισματος προς ολης της πολυκατοικιας.

Επισης πως υπολογιζεται η χρεωση θερμανσης με βαση τις ωρες χρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Ξερει κανεις πως βγαινουν τα χιλιοστα του διαμερισματος; Συμβαλουν και αποθηκη ή χωρος γκαραζ σε αυτα;  Το παγιο θερμανσης στηριζεται στο ποσοστο των χιλιοστων του διαμερισματος προς ολης της πολυκατοικιας.

Επισης πως υπολογιζεται η χρεωση θερμανσης με βαση τις ωρες χρησης;

Κανονικά, πάει με τις θερμίδες των σωμάτων και όχι τα χιλιοστά αλλά μικρή είναι η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πολυκατοικίες με κεντρικο καυστήρα και αυτόνομη θερμανση μέσω ηλεκτροβανας έχουν πάγιο δαπάνης θέρμανσης που χοντρικά είναι βάση νόμου 30% της συνολικής κατανάλωσης. Το πως μοιράζεται αυτό το 30 ανά διαμέρισμα ορίζεται σε ένα πίνακα που έχει φτιάξει ο μηχανικός που έκανε την αρχική μελέτη. Στη δική μας είχα κάνει 1ος διαχειριστής και το ζητησα εγώ από τον κατασκευαστή. 

Τι εκφράζει τώρα αυτό το πάγιο; Εκφράζει την δαπάνη θέρμανσης για να συντηρηθεί το ζεστό νερό στις κεντρικες σωληνώσεις και να είναι διαθέσιμο να μπει στα διαμερίσματα μέσω ηλεκτροβανας. 

Και τώρα τα ωραία... Ο νόμος προβλέπει ότι άμα θες βάζεις αέριο αυτόνομο και απαλλαζεσαι από αυτό το πάγιο χωρίς να ρωτήσεις κανέναν. Αυτό κανονικά σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θα πρέπει να αναδιανεμουν σε χιλιοστά καινούργια την ίδια δαπάνη. Αν ας πούμε μείνουν 5 από τους 14 στην κεντρική θέρμανση πρέπει να βγει νέος πίνακας χιλιοστών για τους 5!

Εν νοείται πως αν όλοι κλείσουν την θέρμανση, η δαπάνη είναι μηδέν, άρα κσι το πάγιο μηδέν. Ένας να την χρησιμοποιεί, πληρώνουν φυσικά όλοι οι ενεργοί το πάγιο που τους αντιστοιχεί 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, gthe είπε

Οι πολυκατοικίες με κεντρικο καυστήρα και αυτόνομη θερμανση μέσω ηλεκτροβανας έχουν πάγιο δαπάνης θέρμανσης που χοντρικά είναι βάση νόμου 30% της συνολικής κατανάλωσης. Το πως μοιράζεται αυτό το 30 ανά διαμέρισμα ορίζεται σε ένα πίνακα που έχει φτιάξει ο μηχανικός που έκανε την αρχική μελέτη. Στη δική μας είχα κάνει 1ος διαχειριστής και το ζητησα εγώ από τον κατασκευαστή. 

Εγω απο την αναλυση των κοινοχρηστων βλεπω οτι αντιστοιχει στο 15% στη δικη μου περιπτωση. Δεν ξερω αν θεωρειται λιγο.

Οσον αφορα το κοστος πετρελαιου της αυτονομης με  ωρες χρησης, πως υπολογιζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Εγω απο την αναλυση των κοινοχρηστων βλεπω οτι αντιστοιχει στο 15% στη δικη μου περιπτωση. Δεν ξερω αν θεωρειται λιγο.

Οσον αφορα το κοστος πετρελαιου της αυτονομης με  ωρες χρησης, πως υπολογιζεται;

Από μαθηματικό τύπο βάσει των συντελεστών ei και fi οι οποίοι έχουν δοθεί από μηχανολογική μελέτη όταν έχει χτιστεί η πολυκατοικία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 6:36 ΜΜ, splash18 είπε

Καλησπερα παιδια και καλη Χρονια  να εχουμε. Το προβλημα ειναι το εξης:

Ειμαι σε πολυκατοικια με 14 διαμερισματα ενοικιαστης.  

Τα μισα διαμερισματα εβαλαν και λειτουργουν φυσικο αεριο ο καθενας μονος του ατομικα χωρις την υπογραφη του δικου μου ιδιοκτητη.

Οι υπολοιποι μισοι δεν αναβαν πετρελαιο λογω του υψηλου κοστους ( αναβαν μονο οσοι εβαλαν πλεον φυσικο αεριο μεχρι περσυ).

Εγω αναβα αλλα πλεον δεν μπορω επειδη θα ειμαι και ο μοναδικος που θα αναψω. Ο διαχειριστης ( ο οποιος εχει βαλει κ αυτος φυσικο αεριο) λεει οτι η εταιρεια που φτιαχνει τα κοινοχρηστα θα βγαλει οσους εχουν τοποθετησει φυσικο αεριο απο το παγιο των 10-15 ευρω που πηγαινε για το πετρελαιο με αποτελεσμα να πληρωνουμε οσοι δεν εχουν τα διαμερισματα μας αεριο χωρις ομως να χρησιμοποιουμε πετρελαιο δηλαδη να πληρωνουμε για μια παροχη που κανεις δεν χρησιμοποιει.

Ηθελα να ρωτησω εαν αυτο στεκει;;; Γιατι εγω θα αρνηθω να πληρωνω καθε μηνα 10 και παραπανω ευρω, ενω παγωνω μεσα στο σπιτι χωρις θερμανση

Παγιο πληρωνεται τα 10-15 ευρω (δεν παει ακριβως ετσι) απο το συνολο που καταναλωνεται καθε φορα. Εαν δεν υπαρχει καταναλωση τοτε το παγιο θα ειναι μηδεν. Δεν βαζετε πετρελαιο, δεν καιτε πετρελαιο, τι παγιο να πληρωσεις;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Και τώρα τα ωραία... Ο νόμος προβλέπει ότι άμα θες βάζεις αέριο αυτόνομο και απαλλαζεσαι από αυτό το πάγιο χωρίς να ρωτήσεις κανέναν.

Eιχα διαβασει ακριβως το αντιθετο.. Αν εχεις καποιο link με τον παραπανω νομο ή οποιαδηποτε αλλη πληροφορια και αν δε σου κανει κοπο, αναρτησε το σε παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Εγω απο την αναλυση των κοινοχρηστων βλεπω οτι αντιστοιχει στο 15% στη δικη μου περιπτωση. Δεν ξερω αν θεωρειται λιγο.

Είμαστε από αυτούς που έχουμε χαμηλό πάγιο. Και εμείς 15% έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...