Προς το περιεχόμενο

Σερβιτόρος σε νησί.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 17 χρονών και το επόμενο καλοκαίρι επιθυμώ να δουλέψω σε νησί. Δουλεύω σερβιτόρος εδώ και τρία χρόνια και φέτος θα είναι ο τέταρτος χρόνος που θα δουλέψω σερβιτόρος. Μολις τελειώσει αυτό το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να γεμίσω το βιογραφικό μου με ξένες γλώσσες (εχω lower αγγλικών και θα πάρω και προφίσενσι. Επίσης θέλω να μάθω μια ακόμη ξένη γλώσσα μάλλον Γερμανικά). Επειτα θελω να βγάλω πτυχίο ναυαγοσώστη και πτυχίο για bar, και barista και bartender. Ποσο εφικτο πιστευετε οτι θα ειναι να παω σε νησι σαν την Σαντορίνη-Μύκονο για σεζον και να περνώ πολύ καλά λεφτά; Όποιος έχει εμπειρία από μεγάλο νησι θα ήθελα να μου πει τον μισθό, το ωράριο, τα τιπς και αν πληρώνονται οι υπερωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εύκολο είναι να πας, σχεδόν σίγουρα θα βρεις δουλειά. Θα δυσκολευτείς στο θέμα διαμονής και από κει και πέρα ανάλογα τι συμφωνία θα κάνεις.

Αν έχεις μια σχετική εμπειρία δεν μετράνε και τόσο τα χαρτιά (για μπαρ και σέρβις). Οι ξένες γλώσσες μετράνε, έστω και απλά να μπορείς να συνεννοηθείς είναι μεγάλο συν.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stefanos213 είπε

Είμαι 17 χρονών και το επόμενο καλοκαίρι επιθυμώ να δουλέψω σε νησί. Δουλεύω σερβιτόρος εδώ και τρία χρόνια και φέτος θα είναι ο τέταρτος χρόνος που θα δουλέψω σερβιτόρος. Μολις τελειώσει αυτό το καλοκαίρι θα προσπαθήσω να γεμίσω το βιογραφικό μου με ξένες γλώσσες (εχω lower αγγλικών και θα πάρω και προφίσενσι. Επίσης θέλω να μάθω μια ακόμη ξένη γλώσσα μάλλον Γερμανικά). Επειτα θελω να βγάλω πτυχίο ναυαγοσώστη και πτυχίο για bar, και barista και bartender. Ποσο εφικτο πιστευετε οτι θα ειναι να παω σε νησι σαν την Σαντορίνη-Μύκονο για σεζον και να περνώ πολύ καλά λεφτά; Όποιος έχει εμπειρία από μεγάλο νησι θα ήθελα να μου πει τον μισθό, το ωράριο, τα τιπς και αν πληρώνονται οι υπερωρίες.

Δουλευω σε poolbar allinclusive 4 αστερων. Για την ακριβεια δουλευω σε ολα τα ποστα σχεδον του ξενοδοχειου. Το να βρεις κατι ειναι ευκολο σχετικα. Το να αντεξεις δεν εχει καμια σχεση με τους ρυθμους μιας καφετεριας. Σε μια π.χ καφετερια θα παρουν 1 καφε. Βαρια να σου πληρωσουν 2. Στο ξενοδοχειο δεν εχει καμια σχεση. Επειδη εχουνε πληρωσει την τιμη με τα παντα προσπαθουν να φανε οσο πιο πλ και να πιουν εξησου οσο πιο πλ μπορουν. Οποτε για αρχη πρεπει να σκεφτεις οτι εκει που θα πας μπορει να συναντησεις απο το κατι νορμαλ μεχρι τα τερατα. Στο δικο μου ξενοδοχειο ο ναυαγωσωστης εχει ζορικη δουλεια. Τυπου 2 πισινες αλλα γεματο ανευθυνους γονεις που νομιζουν οτι ο καθε ενας πιστευει οτι μπορει να προστατευει το δικο του παιδι. Δεν παει ετσι, για αυτο και καθε χρονο πεφτουμε απο τα συννεφα. Εαν θες καλα χρηματα χωρις ωραριο ψαξου οπως ειπες για Σαντορινη η Μυκονο η Νοτια Ροδο Κρητη. Εαν παλι θες ενα ικανοποιητικο μισθο με διαμονη τοτε πρεπει να ριξεις τις απαιτησεις σου στα 850 με 4 ρεπο. Γτ οταν λες χρηματα πιστευω οτι φανταζεσαι 4 ψηφιο νουμερο του τυπου 1200 min . Και καλα κανεις και ονειρευεσαι δεν ειναι οτι δεν το βρισκεις αλλα να σκεφτεσαι οτι θα μπαινουν στην ωρα τους πανω απο ολα και οτι θα εχεις μια στεγη. Για ωραριο ξεχνα το το 8ωρο. 10-12ωρο και καλο ζεσταμα. Επισης θες γερο στομαχι γιατι οι παλιοτεροι θα πεσουν να σε φανε ,βλεπω τους δικους μου ειδικα οταν εισαι απο αλλο μερος. Ποιος εισαι; απο που εισαι ; τι κανεις εδω; και γενικα να μαθουν τα παντα απο εσενα.Το θετικο ειναι οτι μπορεις να γνωρισεις και καλο κοσμο. Το κακο ειναι η εξαντληση , η χαμενη υπομονη , αγενεια και τα σχολιανα των ανωτερων σου που μπορεις να κανεις τα παντα αλλα να θελουν 100 αντι για 99. Για οτιδηποτε αλλο ρωτα ευθεως. Πιστευω οτι μετα απο 3 χρονια μπορω να πω οτι εχω μια μικρη εικονα για την αρχη ενος αρχαριου. Τιπς σε allinclusive ακουγεται σαν ανεκδοτο. Σε νορμαλ ξενοδοχειο δεν ξερω , εχω ακουσει καλα λογια.Το δικο μου ειναι 8ωρο το ξενοδοχειο αλλα εχει και τρεξιμο. Οχι αστεια. Εχω ατομα που φυγανε και μου λενε ακομα τρεχετε;;;; Οποτε τα σχετικα με τα ωραρια πρωτα θα δωσεις μια συνεντευξη και μετα ελα ξανα πες μας για να σε κατατοπισουμε.

Επεξ/σία από JohnConstantine
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λένε, Έλληνες τα γκαρσονια της Ευρώπης.

Είσαι μικρός ακόμα, μάθε κάτι άλλο, μια κανονική δουλειά. Θα το μετανιώσεις αν στα 25-30 κάνεις την ίδια δουλειά.

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Lumini είπε

Καλά λένε, Έλληνες τα γκαρσονια της Ευρώπης.

Είσαι μικρός ακόμα, μάθε κάτι άλλο, μια κανονική δουλειά. Θα το μετανιώσεις αν στα 25-30 κάνεις την ίδια δουλειά.

Αυτό θέλω φίλε να βγάλω μερικά χρήματα και μετά να κανω μια μικρή επιχειρήσει, απλα γρήγορα και πολλά λεφτά μόνο εκει τα βρίσκεις

47 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

Δουλευω σε poolbar allinclusive 4 αστερων. Για την ακριβεια δουλευω σε ολα τα ποστα σχεδον του ξενοδοχειου. Το να βρεις κατι ειναι ευκολο σχετικα. Το να αντεξεις δεν εχει καμια σχεση με τους ρυθμους μιας καφετεριας. Σε μια π.χ καφετερια θα παρουν 1 καφε. Βαρια να σου πληρωσουν 2. Στο ξενοδοχειο δεν εχει καμια σχεση. Επειδη εχουνε πληρωσει την τιμη με τα παντα προσπαθουν να φανε οσο πιο πλ και να πιουν εξησου οσο πιο πλ μπορουν. Οποτε για αρχη πρεπει να σκεφτεις οτι εκει που θα πας μπορει να συναντησεις απο το κατι νορμαλ μεχρι τα τερατα. Στο δικο μου ξενοδοχειο ο ναυαγωσωστης εχει ζορικη δουλεια. Τυπου 2 πισινες αλλα γεματο ανευθυνους γονεις που νομιζουν οτι ο καθε ενας πιστευει οτι μπορει να προστατευει το δικο του παιδι. Δεν παει ετσι, για αυτο και καθε χρονο πεφτουμε απο τα συννεφα. Εαν θες καλα χρηματα χωρις ωραριο ψαξου οπως ειπες για Σαντορινη η Μυκονο η Νοτια Ροδο Κρητη. Εαν παλι θες ενα ικανοποιητικο μισθο με διαμονη τοτε πρεπει να ριξεις τις απαιτησεις σου στα 850 με 4 ρεπο. Γτ οταν λες χρηματα πιστευω οτι φανταζεσαι 4 ψηφιο νουμερο του τυπου 1200 min . Και καλα κανεις και ονειρευεσαι δεν ειναι οτι δεν το βρισκεις αλλα να σκεφτεσαι οτι θα μπαινουν στην ωρα τους πανω απο ολα και οτι θα εχεις μια στεγη. Για ωραριο ξεχνα το το 8ωρο. 10-12ωρο και καλο ζεσταμα. Επισης θες γερο στομαχι γιατι οι παλιοτεροι θα πεσουν να σε φανε ,βλεπω τους δικους μου ειδικα οταν εισαι απο αλλο μερος. Ποιος εισαι; απο που εισαι ; τι κανεις εδω; και γενικα να μαθουν τα παντα απο εσενα.Το θετικο ειναι οτι μπορεις να γνωρισεις και καλο κοσμο. Το κακο ειναι η εξαντληση , η χαμενη υπομονη , αγενεια και τα σχολιανα των ανωτερων σου που μπορεις να κανεις τα παντα αλλα να θελουν 100 αντι για 99. Για οτιδηποτε αλλο ρωτα ευθεως. Πιστευω οτι μετα απο 3 χρονια μπορω να πω οτι εχω μια μικρη εικονα για την αρχη ενος αρχαριου. Τιπς σε allinclusive ακουγεται σαν ανεκδοτο. Σε νορμαλ ξενοδοχειο δεν ξερω , εχω ακουσει καλα λογια.Το δικο μου ειναι 8ωρο το ξενοδοχειο αλλα εχει και τρεξιμο. Οχι αστεια. Εχω ατομα που φυγανε και μου λενε ακομα τρεχετε;;;; Οποτε τα σχετικα με τα ωραρια πρωτα θα δωσεις μια συνεντευξη και μετα ελα ξανα πες μας για να σε κατατοπισουμε.

Σου είπα φίλε το σκέφτομαι για την επόμενη σεζόν που θα κλείσω τα 19, την δουλειά δεν την φοβάμαι. Εγώ σκέφτομαι για ταβέρνα και έτσι, δεν θέλω ξενοδοχείο γιατί πιστεύω και τα τιπς αλλά και τα λεφτά είναι λίγα. Εσύ πόσα χρήματα πέρνεις; τιπς δεν έχεις;

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πως ορίζεις τα πολύ καλά λεφτά;

3.000 τον μήνα σίγουρα, με τα τιπς σε ταβέρνα 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Stefanos213 είπε

3.000 τον μήνα σίγουρα, με τα τιπς σε ταβέρνα 

Αν μη τι άλλο, έχεις πολύ υψηλούς στόχους…

Πρόσεχε μόνο μην προσγειωθείς ανώμαλα…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.000 ευρώ το μήνα (σερβιτόρος)

εντάξει ο πιτσιρικάς έχει υψηλούς στόχους

το κακό είναι ότι στα όνειρα του μόνο θα δει τέτοιο μισθό

εκτός αν σκοπεύει να το κάνει μόνιμο επάγγελμα γιατί τότε ναι θα βγάλει χρήματα όχι βέβαια 3.000 ευρώ

(γνωρίζω φίλους/γνωστούς/πρώην συναδέλφους) που δουλεύουν σερβιτόροι σε ταβέρνα και παίρνουν καλύτερα χρήματα από ότι έπαιρναν στην εταιρεία που ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σχεδια σου ειναι δλδ να βγαλεις καποια χρηματα σαν υπαλληλος ,και μετα να κανεις δικη σου επιχειριση-δουλεια?πιστεψε με,οταν κανεις την δικη σου δουλεια,θα αναπολεις με νοσταλγια τα 12ωρα του σερβιτορου!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεροκαμματα απο ποσοστα και 50 ευρω και 80 ευρω
ειναι μια νοσταλγια τις προηγουμενης δεκαετιας.

πλεον τα μεροκαμματα ειναι 25 -35 ευρο και αυτο που πλεον κανουν οι περισσοτεροι ειναι μηνιαο μισθο δλδ 750-850 το μηνα.
μετα εχεις την διαμονη και το φαγητο, αν στα καλυψει η επιχειρηση ειναι μια χαρα.

τα τιπς τωρα... ειδικα αν εισαι καινουργιος.......δυσκολα τα πραγματα.

ωραρια......καλα το ρεπο που αναφερετε παραπανω ειναι ανεκδοτο.... οχι μονο δεν υπαρχει ρεπο ... στο τελος δεν σου πληρωνουν ουτε τις μερες αδειας και ρεπο που δουλεψες.

το 8ωρο ειναι ακομα πιο πετυχημενο ανεκδοτο.... 10-12 ωρες στην καλυτερη εγω ειχα φτασει και 18 ωρες..... και μιση ωρα τα ποδια ψηλα για να βγαλω το παντελονι μετα....
ειχαν πρηστει τα ποδια και δεν εβγαινε.
 

αν βρεις κανενα μικρο μαγαζακι πχ ιταλικο να  ανοιγει 5 με 12 ειναι μια χαρα,,,,,, να εισαι χαλαρος και το ωραριο να ειναι μικρο να κανεις και τις διακοπες σου, επισης θα δεις και τι παιζει στην αγορα.
για δευτερη γλωσσα πιστευω τα ιταλικα ειναι καλυτερη επιλογη και πιο ευκολα απο τα γερμανικα.

εγω θα σου προτεινα εφοσον θελεις να παρεις barista πτυχιο
να στοχευσεις σε καφετερια... στο μπουφε η service για αρχη, εκει θα εχεις πιο standard ωραριο και θα μαθεις αυτα που θες. σε ξενοδοχειο ΟΥΤΕ για πρακτικη. :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεφτα και σερβιτορος = Κινεζικα και Σαντορινη.

Μεινε με το lower, μαθε κινεζικα, και πηγαινε  στη Σαντορινη. Ειναι πολύ πιο ευκολα απο οσο νομιζουν ολοι, σε ενα χρονο θα μπορεις να συνεννοεισαι και αν το εχεις και με το σερβις τα μεροκάματα παιζουν απο 100€+.  
Όποιος πει οτι δεν παιζουν αυτα, εχω φίλους που δουλευουν σεζον Σαντορινη και τον χειμωνα κανουν εντατικα κινεζικα γιατι το μεροκαματο είναι σχεδόν διπλασιο... και δεν ειναι 17, ειναι 37.

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω φίλους σερβιτόρους που καθαρίζουν πάνω από χιλιάρικο το μήνα συν δώρα και πολλά άλλα. ΑΛΛΑ έκαναν την δουλειά από τα 18, δεν σπουδασαν κάτι, έφαγαν όλα τα σκατα από την ταβέρνα του μπαρμπαμητσου που ξεκίνησαν χωρίς ένσημα, από τα 25 δούλευαν σε γνωστά και πρωτοκλασάτα μαγαζιά εδώ Αθήνα με καλό μισθό και κάποιες φορές τρομερά πουρμπουαρ, ένας μου έλεγε ότι ξενος πελάτης πολύ large  του άφησε ένα καλοκαίρι 1000 ευρώ φιλοδώρημα. Τώρα στα 33 ακόμα και να φύγουν από την δουλειά βρίσκουν αλλού με καλό μισθό και ένσημα. Το θέμα είναι να έχεις εμπειρία και να μπορεί να σε εμπιστευθεί ο εργοδότης ότι δεν θα του κάνεις λαμογια ούτε θα φύγεις νύχτα. Το 8ωρο σε τέτοιες δουλειές και όχι μόνο ήταν ανέκαθεν όνειρο θερινής νυχτός, 10 12 ωρο είναι το ελάχιστο που θα κάτσεις και μετά όταν κλείνουν και φεύγει ο κόσμος κάνει; εσωτερικές δουλειές, καθάρισμα τραπέζια τακτοποίηση προετοιμασία επόμενης μέρας. Αλλά ξαναλεω μέχρι να κατασταλάξεις και να βρεις καλό μαγαζί και εργοδότη θα φας απίστευτο σκατο. Πτυχία και λοιπά μπιχλιμπίδια με εξαίρεση του ναυαγοσώστη είναι πεταμένα λεφτά, αν θες κάτι σε στυλ σεμιναρίων καντο. Το παν είναι η εμπειρία και οι συστάσεις από τον εργοδότη. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stefanos213 είπε

 

3.000 τον μήνα σίγουρα, με τα τιπς σε ταβέρνα 

17 χρονων είσαι ,φαντάρος δεν έχεις πάει,σχολείο ακόμα δεν έχεις τελειώσει.Δεν λέω μακάρι να τα βγάλεις αυτά τα λεφτά αλλά πρέπει κανεις reality check.

Οσο για το να δουλευει κάποιος γκαρσόνι δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το υποτιμούν.Δουλειά και μάλιστα πολύ σκληρή είναι.Να έχεις τόσες ώρες ορθοστασίας και να κάνεις με τον κάθε παράξενο;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και για ξενοδοχεία, ρεσεψιόν αντί για σέρβις. Έχει επίσης καλά λεφτά και τιπς και προμήθειες και οι συνθήκες είναι κάπως καλύτερες.

Σε ξενοδοχείο επίσης καλά λεφτά έχει και ο γκρουμ (βαλίτσες) αν αντέχεις και έχεις και λιγότερες ευθύνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...