Προς το περιεχόμενο

Σερβιτόρος σε νησί.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Stefanos213 είπε

Αυτό που λέω είναι να δουλέψω σε νησι Μύκονο ή Σαντορίνη και σε ταβέρνα. Για αυτήν την περίπτωση μιλάω εγώ. Και λέω μαζί με τα τιπς δεν θα είναι σίγουρα 3000€ τον μήνα, ξανά λέω μαζί με τα πουρμπουάρ. Υποτίθεται στην Μύκονο-Σαντορίνη τα πουρμπουάρ είναι υψηλά έτσι; και μισθό να σου δίνουν 50-60 τις 12+ ώρες τα τιπς δεν θα είναι σίγουρα αλλά 50€;; Αν κάνετε 30 ημέρες δουλειά από 100 ευρώ που είναι το μεροκάματο μαζί με τα τιπς βγαίνει 3000€ τον μήνα. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται το παράλογο. 

Μην ακους αυτά που λένε........δεν υπάρχουν αυτά τα ποσα (μου θυμίζει την ατάκα σε τραγουδίστρια σε παλια Ελληνικη ταινία όταν ακουσε το μεροκάματο και απόρησε γιατί είχε ακούσει να λένε μεγαλύτερα ποσα..... και το αφεντικο είπε "ε λέγε και εσυ")

Αυτό που με θλίβει στην συζήτηση είναι ότι τα όνειρα ενός νέου κατω από 20 είναι να γίνει σερβιτόρος και αργότερα να ανοίξει ένα μαγαζάκι!!!!!  ΑΑΑΑ ρε μεγάλε να είχαμε τα νιάτα σου !!!!!! αυτά από έναν 46αρι!!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω σιχαθεί την κοινωνία μας, είμαστε δούλοι. Και ακόμα και να κάνεις αυτό που αγαπάς, το να δουλεύεις για τον the man χάνει την αξία του. Οφ τοπικ, απλά αηδίασα. Καλό κουράγιο σε όλους και όσους αντέξουν την ζωή. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Μην ακους αυτά που λένε........δεν υπάρχουν αυτά τα ποσα (μου θυμίζει την ατάκα σε τραγουδίστρια σε παλια Ελληνικη ταινία όταν ακουσε το μεροκάματο και απόρησε γιατί είχε ακούσει να λένε μεγαλύτερα ποσα..... και το αφεντικο είπε "ε λέγε και εσυ")

Αυτό που θε θλίβει στην συζήτηση είναι ότι τα όνειρα ενός νέου κατω από 20 είναι να γίνει σερβιτόρος και αργότερα να ανοίξει ένα μαγαζάκι!!!!!  ΑΑΑΑ ρε μεγάλε να είχαμε τα νιάτα σου !!!!!! αυτά από έναν 46αρι!!!!!

Γιατι κατακρίνεις τα όνειρα ενός αγνώστου; Τι όνειρα πρέπει να έχουν οι 20άριδες στην εποχή που ζούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GoDRiC- είπε

Γιατι κατακρίνεις τα όνειρα ενός αγνώστου; Τι όνειρα πρέπει να έχουν οι 20άριδες στην εποχή που ζούμε;

Να γίνουν σερβιτόροι ???????? με αυτά τα μυαλά δεν θα υπάρχει χωρα για πολύ ακόμα!!!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Να γίνουν σερβιτόροι ???????? με αυτά τα μυαλά δεν θα υπάρχει χωρα για πολύ ακόμα!!!!!!

Εντάξει ,θα πρέπει να υπάρχουν και οι σερβιτόροι για να σερβίρουν τους επιστημονες/τραπεζίτες/αθλητές κλπ επιτυχημένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Έχω φίλους σερβιτόρους που καθαρίζουν πάνω από χιλιάρικο το μήνα συν δώρα και πολλά άλλα. ΑΛΛΑ έκαναν την δουλειά από τα 18, δεν σπουδασαν κάτι, έφαγαν όλα τα σκατα από την ταβέρνα του μπαρμπαμητσου που ξεκίνησαν χωρίς ένσημα, από τα 25 δούλευαν σε γνωστά και πρωτοκλασάτα μαγαζιά εδώ Αθήνα με καλό μισθό και κάποιες φορές τρομερά πουρμπουαρ, ένας μου έλεγε ότι ξενος πελάτης πολύ large  του άφησε ένα καλοκαίρι 1000 ευρώ φιλοδώρημα. Τώρα στα 33 ακόμα και να φύγουν από την δουλειά βρίσκουν αλλού με καλό μισθό και ένσημα. Το θέμα είναι να έχεις εμπειρία και να μπορεί να σε εμπιστευθεί ο εργοδότης ότι δεν θα του κάνεις λαμογια ούτε θα φύγεις νύχτα. Το 8ωρο σε τέτοιες δουλειές και όχι μόνο ήταν ανέκαθεν όνειρο θερινής νυχτός, 10 12 ωρο είναι το ελάχιστο που θα κάτσεις και μετά όταν κλείνουν και φεύγει ο κόσμος κάνει; εσωτερικές δουλειές, καθάρισμα τραπέζια τακτοποίηση προετοιμασία επόμενης μέρας. Αλλά ξαναλεω μέχρι να κατασταλάξεις και να βρεις καλό μαγαζί και εργοδότη θα φας απίστευτο σκατο. Πτυχία και λοιπά μπιχλιμπίδια με εξαίρεση του ναυαγοσώστη είναι πεταμένα λεφτά, αν θες κάτι σε στυλ σεμιναρίων καντο. Το παν είναι η εμπειρία και οι συστάσεις από τον εργοδότη. 

πολύ σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα καλώς ή κακώς είναι τουριστική χώρα οπότε το πλάνο να μαζέψεις κάποια χρήματα δουλεύοντας ως σερβιτόρος είναι ρεαλιστικό. Δεν ξέρω αν θα βγάζεις 1200 ή 3000 το μήνα γιατί δεν έχω εμπειρία σε αυτό τον κλάδο αλλά αυτό που ξέρω είναι να σου πω να μην την πατήσεις όταν με το καλό μαζέψεις το κομπόδεμα. Να μπλέξεις επιχειρηματικά μόνο με πράγματα που κατανοείς απόλυτα από όλες τις πλευρές γιατί είναι εύκολο να χάσεις όσα δούλευες 3-4 χρόνια να μαζέψεις χωρίς να πάρεις χαμπάρι τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Σε 2 με 3 χρόνια δηλαδη;Ξερεις πόσα αλλάζουν αύριο και όχι σε 2 χρόνια;

Σίγουρα εγώ για τα τωρινά δεδομένα λέω ή για πιο παλιά. Εμπειρίες θέλω να μάθω. Δεν είπα ότι είναι κάτι σίγουρο ή ότι δεν αλλάζουν 

1 λεπτό πριν, Stefanos213 είπε

Σίγουρα εγώ για τα τωρινά δεδομένα λέω ή για πιο παλιά. Εμπειρίες θέλω να μάθω. Δεν είπα ότι είναι κάτι σίγουρο ή ότι δεν αλλάζουν 

Μάλλον δεν διάβασες όλο το φόρουμ. Θέλω να δουλέψω 4-5 Χρόνια να βγάλω κάποια χρήματα Και να ανοίξω μια επιχείρηση. Δεν είπα ότι θα το έχω σαν μόνιμη δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stefanos213 είπε

Σίγουρα εγώ για τα τωρινά δεδομένα λέω ή για πιο παλιά. Εμπειρίες θέλω να μάθω. Δεν είπα ότι είναι κάτι σίγουρο ή ότι δεν αλλάζουν 

τελείωσε με το στρατιωτικό σου (υποθέτω ότι δεν έχεις πάει φαντάρος) τελείωσε με τα μαθήματα σου

μάθε και μια ξένη γλώσσα (ιταλικά - κινέζικα - γερμανικά) δεν ξέρω τι είναι τις μόδας

και τότε βλέπεις και κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, patclo είπε

Η Ελλάδα καλώς ή κακώς είναι τουριστική χώρα οπότε το πλάνο να μαζέψεις κάποια χρήματα δουλεύοντας ως σερβιτόρος είναι ρεαλιστικό. Δεν ξέρω αν θα βγάζεις 1200 ή 3000 το μήνα γιατί δεν έχω εμπειρία σε αυτό τον κλάδο αλλά αυτό που ξέρω είναι να σου πω να μην την πατήσεις όταν με το καλό μαζέψεις το κομπόδεμα. Να μπλέξεις επιχειρηματικά μόνο με πράγματα που κατανοείς απόλυτα από όλες τις πλευρές γιατί είναι εύκολο να χάσεις όσα δούλευες 3-4 χρόνια να μαζέψεις χωρίς να πάρεις χαμπάρι τι έγινε.

Πολύ σωστά φίλε ευχαριστώ 

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

τελείωσε με το στρατιωτικό σου (υποθέτω ότι δεν έχεις πάει φαντάρος) τελείωσε με τα μαθήματα σου

μάθε και μια ξένη γλώσσα (ιταλικά - κινέζικα - γερμανικά) δεν ξέρω τι είναι τις μόδας

και τότε βλέπεις και κάνεις

Κάτι πρέπει να κανω γνωρίζω ήδη μια γλώσσα και θέλω να φτιάξω το βιογραφικό μου, έπειτα να πάω να προσπαθήσω να βγάλω λεφτά και έπειτα να πάω στρατό, είναι απαραίτητο να πάω τώρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2020 στις 4:20 ΜΜ, bromiaris είπε

Αν μη τι άλλο, έχεις πολύ υψηλούς στόχους…

Πρόσεχε μόνο μην προσγειωθείς ανώμαλα…

Και λίγα λέει. Τα αραβικά Εμιράτα αφήνουν καλά λεφτά. Να πας Μύκονο αν θέλεις λεφτα, αν είσαι σε καλό μαγαζί θα τα έχεις όλα δωρεάν (διαμονή σε βίλα ,φαγητό κλπ) οπότε ότι βγάζεις θα τα βάζεις στην τσέπη 

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

τελείωσε με το στρατιωτικό σου (υποθέτω ότι δεν έχεις πάει φαντάρος) 

😂 σοβαρά τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Και λίγα λέει. Τα αραβικά Εμιράτα αφήνουν καλά λεφτά. Να πας Μύκονο αν θέλεις λεφτα, αν είσαι σε καλό μαγαζί θα τα έχεις όλα δωρεάν (διαμονή σε βίλα ,φαγητό κλπ) οπότε ότι βγάζεις θα τα βάζεις στην τσέπη 

Αυτό θέλω να προσπαθήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stefanos213 είπε

Πολύ σωστά φίλε ευχαριστώ 

Κάτι πρέπει να κανω γνωρίζω ήδη μια γλώσσα και θέλω να φτιάξω το βιογραφικό μου, έπειτα να πάω να προσπαθήσω να βγάλω λεφτά και έπειτα να πάω στρατό, είναι απαραίτητο να πάω τώρα;;

στρατό πας όταν είσαι σε ηλικία στράτευσης και σε καλέσουν (την σειρά σου)

άποψη μου πήγαινε να τελειώνεις για να δεις τι θα κάνεις με το μέλλον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

στρατό πας όταν είσαι σε ηλικία στράτευσης και σε καλέσουν (την σειρά σου)

άποψη μου πήγαινε να τελειώνεις για να δεις τι θα κάνεις με το μέλλον σου.

Η ακόμα καλύτερα, δεν πας καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, guzel είπε

Και λίγα λέει. Τα αραβικά Εμιράτα αφήνουν καλά λεφτά. Να πας Μύκονο αν θέλεις λεφτα, αν είσαι σε καλό μαγαζί θα τα έχεις όλα δωρεάν (διαμονή σε βίλα ,φαγητό κλπ) οπότε ότι βγάζεις θα τα βάζεις στην τσέπη 

😂 σοβαρά τώρα?

ναι σοβαρά η θητεία ακόμα στην ελλαδά είναι υποχρεωτική

όταν γίνουμε σαν τους φίλους μας τους αμερικάνους και κάνουμε τον στρατό επαγγελματικό

τότε βλέπουμε...

για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα θα συμφωνήσω μαζί σου

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Η ακόμα καλύτερα, δεν πας καθόλου!

αν πάρει απαλλαγή Ι5 ναι μπορεί να μην πάει.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...