Προς το περιεχόμενο

Σερβιτόρος σε νησί.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

στρατό πας όταν είσαι σε ηλικία στράτευσης και σε καλέσουν (την σειρά σου)

άποψη μου πήγαινε να τελειώνεις για να δεις τι θα κάνεις με το μέλλον σου.

Οκ και αυτό είναι μια λύση 

Αυτό δύσκολο θέλω να πάω στρατό απλά σκέφτομαι και αλλά πράγματα που μπορώ να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενταξει παιδια πανω κατω τετοια λεφτά παιζουν (μισθος και τιπς )μπορει και παραπανω( αναλογος την εμπειρια σου και ποσο θες να δουλεψεις , φυσικα και τυχη εγω σε μια βδομαδα ειχα βγαλει 700-900~ ευρω και οχι σε νησι ) αλλα αυτα μην τα υπολογιζεις ποτε σαν στανταρ μπορει ενα μηνα να βγαλεις 1800  και τους καλυτερους μηνες 3000+ , γνωριζω ατομο που ατομο που πελατες τον κυνηγουσαν να του δωσουν 50-100$ και ηταν αρκετοι καθε μηνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι (μαζί με τον μικρό) είναι απο άλλο πλανήτη.
καποιος ειπε θα μενεις σε βιλλα...
στην καλύτερη θα μενεις σε κοντεινερ με αλλους 4 θα δουλευεις τουλαχιστον 10 ωρες και θα παιρνεις το πολυ 1100 με τα tips.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαζιά ανοιγαν αρκετοί και το 80 με θαλασσοδανεια και έκλεισαν μετά, δεν είναι το θέμα εκεί. Η δουλειά του σερβιτόρου ούτε εμένα θα μου άρεσε και δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν ούτε και το θεωρώ ως όνειρο κάποιου, μπορεί όμως να αποτελέσει όνειρο με την προϋπόθεση ότι μετα από κάποια χρόνια εμπειρίας θα εξελιχτείς π.χ. να γίνεις προϊστάμενος σε κάποιο γνωστό εστιατόριο η ξενοδοχείο να ασχοληθείς με κάτι άλλο παρεμφερές που να έχει και το service και άλλες ασχολίες η γιατί όχι να ανοίξεις και κάτι δικό σου όπως είπε το παιδί, σε μια τέτοια λογική είμαι σύμφωνος αλλά να μου πεις ότι θα κάθεσαι να μεταφέρεις πιάτα και φαγητά μέχρι να πάρεις σύνταξη δεν θα το έλεγα και καλή ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostello είπε

καποιοι (μαζί με τον μικρό) είναι απο άλλο πλανήτη.
καποιος ειπε θα μενεις σε βιλλα...
στην καλύτερη θα μενεις σε κοντεινερ με αλλους 4 θα δουλευεις τουλαχιστον 10 ωρες και θα παιρνεις το πολυ 1100 με τα tips.

μάλλον εννοεί για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (για την Βίλα που αναφέρθηκε)

για νησιά τύπου Μύκονος / Σαντορίνη κτλ ω ναι μεγάλες πιθανότητες να μένει σε κοντέινερ μαζί με άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

όταν το όνειρο ενός νέου είναι να γίνει σερβιτόρος

Δεν ειναι αυτο το ονειρο του, κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αν διαβαζες πιο προσεκτικα το τι εχει γραψει θα το καταλαβαινες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα με το "σερβιτόρος" είναι πως είσαι εύκολα αναλώσιμος  , εύκολα να αντικατασταθεις από τον καθένα.

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά, εξου και ο χαμηλός μισθός.

Ούτε θα σε βοηθήσει να ιδρύσεις μια επιχείρηση γιατί δεν θα έχεις αναπτύξει τις ικανότητες εκείνες που θα την κάνουν βιώσιμη.

" Ποιες ικανότητες θα πρέπει να αποκτήσω ώστε να γίνω αναντικαταστατος?  "

Αυτη είναι η φιλοσοφία.

Αποκτάς μια , στη συνέχεια αναπτύσσεις ακόμη μια  και ακόμη μια..... το λεγόμενο πλαίσιο ικανοτήτων , χτίζεις το stack και αποκτάς απόλυτο πλεονέκτημα έναντι των ανταγωνιστών, στον τομέα που θα επιλέξεις να δραστηριοποιηθεις.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ritchie77 είπε

Δεν ειναι αυτο το ονειρο του, κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αν διαβαζες πιο προσεκτικα το τι εχει γραψει θα το καταλαβαινες

Πες τα! Ο άνθρωπος έχεις ξεκάθαρο στόχο και μας τον έχει περιγράψει αναλυτικά (να έχει "καβατζες στην άκρη για να κάνει δικό του μαγαζι").

Μην αποθαρρύνετε τους νέους entrepreneurs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

Πες τα! Ο άνθρωπος έχεις ξεκάθαρο στόχο και μας τον έχει περιγράψει αναλυτικά (να έχει "καβατζες στην άκρη για να κάνει δικό του μαγαζι").

Μην αποθαρρύνετε τους νέους entrepreneurs!

Γιατι λογαριασμο θα σου δωσει? Η μηπως θα ζητησει την αδεια σου για το τι θα κανει τα λεφτα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikchris είπε

 Ανέμπειρος νεαρος σερβιτορος δεν τα παίρνει αυτά τα λεφτά, τελεια και παύλα. 

Φίλε, είσαι 46 και μιλάς και γράφεις λες και είσαι 76. 
Δεν χρειάζεται να κρίνετε τους διπλανούς σας με τέτοιο άσχημο τρόπο, σαν να είστε μια ελίτ που ‘ξέρει καλυτερα’

Ολοι αυτοί που δεν έχουν εφόδια στη ζωή ( πτυχία ή λεφτά από μπαμπά) από χαμηλά ξεκινάνε 

Αν έχει δουλέψει όπως λέει από μικρός σε παραλίες κλπ γιατί και εγώ από τα 16 ξεκίνησα να δουλεύω με την συγκατάθεση γονέων και το 2012 που έκλεισα τα 18 και δούλεψα σε ένα μαγαζί στην παραλία στην Πρέβεζα συγκεκριμένα με τον κολλητό μου είχαμε 60 ομπρέλες Χ3 ξαπλώστρες δηλαδή 180 άτομα Π, Σ, Κ βγάζαμε έκαστος 70-90€ τιπς και τις υπόλοιπες περίπου 30-50 και το μεροκάματο ήταν 40€ κ το Π, Σ, Κ που είχε πολύ δουλειά μας έδινε 50. Στην Μύκονο συγκεκριμένα που δουλεύω μάγειρας οι ξένοι δεν τα λυπούνται τα χρήματα κοινός δεν ξέρουν τι έχουν ένας πελάτης μας πήρε σε όλο το προσωπικό στουε άντρες χρυσό bracelet και στις κοπέλες για το λαιμό σύνολο ήμασταν 38 άτομα... Από φίλους που έκανα σε μαγαζιά όπως Σκορπιός, Κάβο και σούπερ τύχαινε έτσι στα άσχετα να τους έδιναν 300€ στο χέρι έτσι απλά στον σκορπιό συγκεκριμένα ένας άραβας είχε έναν μαύρο με ένα χτένι να κόβει 50€ και να μοιράζει..μπορεί να ακούγεται φανταστικό αλλά γίνονται. 

ΥΓ. Σε εκείνα τα μαγαζιά κατά τον Ιούλιο, Αύγουστο δεν υπάρχει Α, Β σερβιτόροι γιατί λόγο πιέσεις δεν αντέχουν εμείς σκέψου αλλάξαμε πάνω από 40 σερβιτόρους και ο εργοδότης και καλά λεφτά έδινε και στην ώρα του απλά το θέμα είναι ότι μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν το 7 στα 7 10ωρο minimum..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ritchie77 είπε

Γιατι λογαριασμο θα σου δωσει? Η μηπως θα ζητησει την αδεια σου για το τι θα κανει τα λεφτα του?

Εσύ γιατί ζορίζεσαι; τον εκπροσωπείς δικαστικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Stefanos213 είπε

Δεν κατάλαβες μάλλον τι είπα και το ούτε διάβασες όλο το φόρουμ υποθέτω, δεν πειράζει θα σου εξηγήσω. Εγώ αρχικά έκανα μόνο μια ερώτηση. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να δουλέψω σερβιτόρος για να βγάλω κάποια χρήματα όσα χρήματα βγάλω σε 5 χρόνια και αν μπορώ μετά να ανοίξω κάποια επιχείρηση 

Ευχαριστώ φίλε για την πληροφορία 

Και τι μου πρότεινες να κανω δλδ

Να στρωθείς στο διάβασμα, να σπουδάσεις στην Ελλάδα η εκπαίδευση είναι δωρεάν, να μάθεις μια τέχνη (π.χ Υδραυλικος) υπάρχουν επιλογές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...