Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με MSI Gaming Pro x470 και G.Skill F4-3200C14D-16GTZR


dermitzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ένας φίλος έχει στο PC του την μητρική MSI Gaming Pro X470 με Ryzen 2600 και τώρα πήρε τις μνήμες G.Skill 3200 cl14 και συγκεκριμένα  τις F4-3200C14D-16GTZR. Η μητρική στο QVL της δεν έχει ακριβώς αυτές, αλλά το μοντέλο F4-3200C14D-16GTZ ενώ η G.Skill έχει την μητρική στο QVL των μνημών.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να τις βάλει να τρέξουν στα 3200. Ενεργοποιεί το A-XMP, βάζει το 2ο profile για 14-14-14-34 και 3200Mhz αλλά κάνει 2 restart, γυρίζει τα BIOS στα default και ανοίγει ξανά.

Έκανε BIOS Update, δοκιμάσαμε με καρφωτά timings και volts αλλά χωρίς επιτυχία.

Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με ryzen, αλλά δεν βλέπω κανέναν να απαντάει, επομένως είμαι η μόνη σου ελπίδα🤣

Δοκίμασε να τσιμπήσεις λίγο την τάση του soc, περίπου 0,1-0,2v παραπάνω από ότι δίνει auto κι επίσης δώσε λίγο παραπάνω dramv ~ 0,05v

Τέλος βάλε το backclock 100mhz καρφωτά, έχω ακούσει για msi m/b που δίνουν 1 δύο mhz παραπάνω, γεγονός που μπορεί να δημιουργεί αστάθεια στο oc των μνημών.

Βέβαια επειδή έχεις κάνει bios update δίνω πολύ μικρή πιθανότητα να είναι κάτι από αυτά......

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dermitzos είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ένας φίλος έχει στο PC του την μητρική MSI Gaming Pro X470 με Ryzen 2600 και τώρα πήρε τις μνήμες G.Skill 3200 cl14 και συγκεκριμένα  τις F4-3200C14D-16GTZR. Η μητρική στο QVL της δεν έχει ακριβώς αυτές, αλλά το μοντέλο F4-3200C14D-16GTZ ενώ η G.Skill έχει την μητρική στο QVL των μνημών.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να τις βάλει να τρέξουν στα 3200. Ενεργοποιεί το A-XMP, βάζει το 2ο profile για 14-14-14-34 και 3200Mhz αλλά κάνει 2 restart, γυρίζει τα BIOS στα default και ανοίγει ξανά.

Έκανε BIOS Update, δοκιμάσαμε με καρφωτά timings και volts αλλά χωρίς επιτυχία.

Κάποια ιδέα;

Σε ποιες θέσεις έχει βάλει τις μνήμες από αριστερά προς τα δεξιά, αν μπορεις πες του να σου στείλει φωτο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στις 8/1/2020 στις 10:09 ΜΜ, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν έχω εμπειρία με ryzen, αλλά δεν βλέπω κανέναν να απαντάει, επομένως είμαι η μόνη σου ελπίδα🤣

Δοκίμασε να τσιμπήσεις λίγο την τάση του soc, περίπου 0,1-0,2v παραπάνω από ότι δίνει auto κι επίσης δώσε λίγο παραπάνω dramv ~ 0,05v

Τέλος βάλε το backclock 100mhz καρφωτά, έχω ακούσει για msi m/b που δίνουν 1 δύο mhz παραπάνω, γεγονός που μπορεί να δημιουργεί αστάθεια στο oc των μνημών.

Βέβαια επειδή έχεις κάνει bios update δίνω πολύ μικρή πιθανότητα να είναι κάτι από αυτά......

Δοκιμάσαμε κάποια καρφωτά, όχι ακριβώς αυτά που προτείνεις αλλά πχ τα volt στο 1.35 αν θυμάμαι καλά και τα latencies, όπως έχει και η δική μου mb (asus prime pro) με ίδιες μνημες αλλά δεν έκαναν διάφορα. Παρεμπιπτόντως δείχνει να βάζει τις μνήμες του στο auto profile για 3200 και cl 14 στα 1.36 volt σε αντίθεση με τη δική μου που τις βάζει στα 1.35 χωρίς να ξέρω αν έχει κάποια σημασία.

Τα υπόλοιπα είναι λίγο δύσκολο να τα κάνει διότι δεν έχει μεγάλη εμπειρία και ότι κάναμε ήταν μέσω βίντεο κλήσης.

Στις 8/1/2020 στις 10:30 ΜΜ, akoinonitos είπε

Σε ποιες θέσεις έχει βάλει τις μνήμες από αριστερά προς τα δεξιά, αν μπορεις πες του να σου στείλει φωτο

Τις μνήμες τις έχει στις σωστές θέσεις, 2-4 από αριστερά, όπως προτείνει και το manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...