Προς το περιεχόμενο

Xiaomi redmi 8 64Gb με 110€ στο Banggood


Nickfoxjr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Εχω φαει μεχρι πριν κανενα χρονο που αγοραζα σχετικα συχνα απο Κινα κατι 30-40-50ημερα να περιμενω απο BG και GB, αστα να πανε. Μεχρι που τους βαρεθηκα και σταματησα να εχω εγνοια ποτε και πως θα ερθει κατι και γλυτωσα και δουλεια απο τον ταχυδρομο μου.

7 λεπτά πριν, val007 είπε

Εγώ το βλέπω 145 ευρώ 1-3 άμεσα διαθέσιμο και τελική τιμή.

Συγκρινεις τιμη που θα το εχεις σημερα στα χερια σου (142 το βλεπω εγω αν παω να το αγορασω τωρα Αθηνα) με τιμη που θα περιμενεις απο Κινα 20-30 μερες και να ευχεσαι μην παει σε αλλον; Ατυχης η συγκριση, γιατι το ψαχνεις αμεσα διαθεσιμο αφου κανεις αντιδιαστολη με αγορα απο Κινα;

Αλλωστε οπως ειπα, δεν θα αγοραζα σημερα, παροτι θελω ενα xiaomi "αμεσα" εδω και 15 μερες, περιμενω να πεσουν οι τιμες εκει που ηταν τουλαχιστον, 20% καπελο που εχουν βαλει τα μαγαζακια στην Ελλαδα, δεν το δινω επειδη ειναι γιορτες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εχω φαει μεχρι πριν κανενα χρονο που αγοραζα σχετικα συχνα απο Κινα κατι 30-40-50ημερα να περιμενω απο BG και GB, αστα να πανε. Μεχρι που τους βαρεθηκα και σταματησα να εχω εγνοια ποτε και πως θα ερθει κατι και γλυτωσα και δουλεια απο τον ταχυδρομο μου.

Συγκρινεις τιμη που θα το εχεις σημερα στα χερια σου (142 το βλεπω εγω αν παω να το αγορασω τωρα Αθηνα) με τιμη που θα περιμενεις απο Κινα 20-30 μερες και να ευχεσαι μην παει σε αλλον; Ατυχης η συγκριση, γιατι το ψαχνεις αμεσα διαθεσιμο αφου κανεις αντιδιαστολη με αγορα απο Κινα;

Αλλωστε οπως ειπα, δεν θα αγοραζα σημερα, παροτι θελω ενα xiaomi "αμεσα" εδω και 15 μερες, περιμενω να πεσουν οι τιμες εκει που ηταν τουλαχιστον, 20% καπελο που εχουν βαλει τα μαγαζακια στην Ελλαδα, δεν το δινω επειδη ειναι γιορτες.

Σύντομα (μέσα στο 2020) θα ανοίξει για Ελλάδα direct shipping method DDP , εκτός κ αν κολλήσουν πάλι η άδειες.

Οπότε μιλάμε για παραλαβές σε 6-10 μέρες και πληρωμένοι οι φόροι στην Ελλάδα. Μόλις ανακοινωθεί επίσημα θα ανοίξω thread με όλες τις λεπτομέρειες.

  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που είχα αποφασίσει να το αγοράσω, διάβασα όλα αυτά και κάνω πίσω.

 

Κάποιος να έχει να πει κάτι θετικό;

 

Κάποια άλλη προσφορά που μπορείτε να προτείνετε ;

Μου έπεσε το Redmi 5 της γυναίκας μου και ψάχνω κάποια value for money συσκευή να το αντικαταστήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Billator είπε

Σύντομα (μέσα στο 2020) θα ανοίξει για Ελλάδα direct shipping method DDP , εκτός κ αν κολλήσουν πάλι η άδειες.

Οπότε μιλάμε για παραλαβές σε 6-10 μέρες και πληρωμένοι οι φόροι στην Ελλάδα. Μόλις ανακοινωθεί επίσημα θα ανοίξω thread με όλες τις λεπτομέρειες.

Θα είναι για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα αυτό ή γενικά για αγορές εκτός ΕΕ?

Αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο θέμα, για να μη χαλάμε αυτό, με ότι λεπτομέρειες γνωρίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nickfoxjr είπε

Πάνω που είχα αποφασίσει να το αγοράσω, διάβασα όλα αυτά και κάνω πίσω.

Κάποιος να έχει να πει κάτι θετικό;

Κάποια άλλη προσφορά που μπορείτε να προτείνετε ;

Μου έπεσε το Redmi 5 της γυναίκας μου και ψάχνω κάποια value for money συσκευή να το αντικαταστήσω. 

Πάρε το από Ελλάδα, μικρή η διαφορά. Σε σύγκριση με τους υπόλοιπους εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το banggood, μην πω οτι ήταν και υπερβολικά εξυπηρετικοί. Με το GB είχα αρκετά προβλήματα ειδικά το χρόνο μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

Θα είναι για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα αυτό ή γενικά για αγορές εκτός ΕΕ?

Αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο θέμα, για να μη χαλάμε αυτό, με ότι λεπτομέρειες γνωρίζεις

Θα είναι ένας ακόμα DDP (Delivery Duty Paid) τρόπος αποστολής, απλά θα γίνεται μέσα στην Ελλάδα και όχι σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. 

Θα ανοίξω θέμα μόλις ανακοινωθούν συγκεκριμένα πράγματα, μου το είπε ο manager από την εταιρεία αποστολών (από Κίνα) που συνεργάζομαι. 

Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί είναι off-topic :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα και εγω 2-3 πραγματα απο banggood μεσα στις γιορτες,το ενα ηταν ανοιχτο οταν το παρελαβα, και οχι σφραγισμενο,το αλλο ηρθε οκ αλλα ειχε μαζι και δωρο ενα γκατζετ των 5 ευρω το οποιο ηρθε τελειως κατεστραμμενο,το πεταξα σκουπιδια δεν ασχοληθηκα καν.Ευτυχως ηταν μικροποσα και δεν την πατησα.Δεν θα αγοραζα κινητο,τουλαχιστον οχι αυτη τη συγκεκριμενη περιοδο,παλαιοτερα εχω παρει και ακριβα προιοντα και ηταν κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To γμτο ειναι οτι στο public ενιωθα να με κλέβουν δεν ειναι τιμες αυτες . Στα xiaomi μεχρι και στο 8A καπελο και παει 140 ! ενα κινητο 100 ευρω . Το note 8 pro που ηθελα να παρω απο εδω οχι απο κινεζομαγαζο 100 ευρω καπελο ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, xristoslet said:

Πάρε το από Ελλάδα, μικρή η διαφορά. Σε σύγκριση με τους υπόλοιπους εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το banggood, μην πω οτι ήταν και υπερβολικά εξυπηρετικοί. Με το GB είχα αρκετά προβλήματα ειδικά το χρόνο μεταφοράς.

Φυσικά αυτό έλεγα και εγώ πριν τη πάθω σε αγορά διακοσίων ευρώ, οπότε και έμαθα. Για να καταλάβετε τι άλλο μπορεί να σας συμβεί..

 

Εστω ότι έρχετε ελαττωματικό.. Το στέλνετε πίσω (πληρώνετε κάνα 20+αρι στα ΕΛΤΑ). Φτανει Κίνα σε χρόνο dt. Αλλα μπαίνει τελωνείο παρόλο που έχετε γράψει εκατό φορές πάνω στο πακέτο defective. Ο Κινέζοτελωνας ζητά λεφτά εκτελωνισμου απτόν banggood ο οποίος φυσικά δε θέλει να πληρώσει και δε παραλαμβάνει. Το πακέτο αρχίζει την επιστροφή προς Ελλάδα. 

Και εδώ είναι το καλύτερο. Ο Κινέζοτελωνας το σταματά πάλι.. Γιατί έχει μπαταρία και για security reasons κολλάει στο Κινέζο τελωνείο και πάλι. Άρα έχετε πληρώσει ένα προιον+ τέλη επιστροφής. Το πακέτο σας δεν πάει ποτέ στο banggood αλλά κολλάει δύο φορές στο Κινέζο τελωνείο και δε μπορεί να πάει ούτε στον παραλήπτη ούτε πίσω στον αποστολέα. 

Και μετά έχεις τον Κινέζο να σου προσφέρει refund 130 ευρώ γιατί έτσι.. Και να ταλαιπωριεσαι κάνα δίμηνο για να πάρεις σχεδόν όλα τα ποσά και όχι όλα. 

Ξαναλέω. Για μεγάλες αγορές το ρίσκο είναι τεράστιο και μπορείς να μπλέξεις εύκολα. Άρα μόνο αν η έκπτωση είναι γερή σε σχέση με Ευρώπη αξίζει. Για αγορές του τύπου 100 ευρώ όπως εδώ οκ.. Αν και πάλι η έκπτωση είναι καλή όμως.  Καλύτερα Ευρώπη να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

Για μπιχλιμπίδια 0.5-30 ευρώ.. αξίζουν οι αγορές από κινα

Αφού δεν υπάρχει καν στη τιμή πλέον ας κλείσει το παρόν. Λίγη υπομονή.. Τώρα έχουν ακριβύνει τα προϊόντα Ελλάδα για να κάνουν προσφορές από Δευτερα που ξεκινάνε οι εκπτώσεις 🤣

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, baskon είπε

Φυσικά αυτό έλεγα και εγώ πριν τη πάθω σε αγορά διακοσίων ευρώ, οπότε και έμαθα. Για να καταλάβετε τι άλλο μπορεί να σας συμβεί..

Εστω ότι έρχετε ελαττωματικό.. Το στέλνετε πίσω (πληρώνετε κάνα 20+αρι στα ΕΛΤΑ). Φτανει Κίνα σε χρόνο dt. Αλλα μπαίνει τελωνείο παρόλο που έχετε γράψει εκατό φορές πάνω στο πακέτο defective. Ο Κινέζοτελωνας ζητά λεφτά εκτελωνισμου απτόν banggood ο οποίος φυσικά δε θέλει να πληρώσει και δε παραλαμβάνει. Το πακέτο αρχίζει την επιστροφή προς Ελλάδα. 

Και εδώ είναι το καλύτερο. Ο Κινέζοτελωνας το σταματά πάλι.. Γιατί έχει μπαταρία και για security reasons κολλάει στο Κινέζο τελωνείο και πάλι. Άρα έχετε πληρώσει ένα προιον+ τέλη επιστροφής. Το πακέτο σας δεν πάει ποτέ στο banggood αλλά κολλάει δύο φορές στο Κινέζο τελωνείο και δε μπορεί να πάει ούτε στον παραλήπτη ούτε πίσω στον αποστολέα. 

Και μετά έχεις τον Κινέζο να σου προσφέρει refund 130 ευρώ γιατί έτσι.. Και να ταλαιπωριεσαι κάνα δίμηνο για να πάρεις σχεδόν όλα τα ποσά και όχι όλα. 

Ξαναλέω. Για μεγάλες αγορές το ρίσκο είναι τεράστιο και μπορείς να μπλέξεις εύκολα. Άρα μόνο αν η έκπτωση είναι γερή σε σχέση με Ευρώπη αξίζει. Για αγορές του τύπου 100 ευρώ όπως εδώ οκ.. Αν και πάλι η έκπτωση είναι καλή όμως.  Καλύτερα Ευρώπη να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

Για μπιχλιμπίδια 0.5-30 ευρώ.. αξίζουν οι αγορές από κινα

Αφού δεν υπάρχει καν στη τιμή πλέον ας κλείσει το παρόν. Λίγη υπομονή.. Τώρα έχουν ακριβύνει τα προϊόντα Ελλάδα για να κάνουν προσφορές από Δευτερα που ξεκινάνε οι εκπτώσεις 🤣

1. Σε DOA (πχ σπασμένο κινητό), το Banggood επιστρέφει το ποσό πίσω χωρίς να χρειάζεται επιστροφή προϊόντος. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις ξεκάθαρα το πρόβλημα στο ζητάνε πίσω. Κάνεις ξεκάθαρο στο μήνυμα ότι σε περίπτωση που μπει τελωνείο έχουν αυτοί ευθύνη αφού δεν σου επιστρέφουν τα λεφτά. Θα το δεχτούν (πάντα το δέχονται με από μικρή πίεση) και αυτό αρκεί για να πάρεις τα λεφτά πίσω στο worst case senario,  από την paypal, όπως έτυχε σε εσένα. 

2. Αν είσαι εκτός DOA, το Banggood, σου προσφέρει μέχρι 50-70€ (πχ για ένα κινητό των 200€) για να το φτιάξεις Ελλάδα και απλά να τους στείλεις το invoice για να σου στείλουν τα λεφτά πίσω. Αν επιλέξεις αυτή την επιλογή χάνεις την εγγύηση κατασκευαστή, αλλά στον χρόνο εγγύησης από το Banggood σου καλύπτουν επαναλλημενες φορες το κόστος αν χρειαστεί. 

3. Αν αποφασίσεις να το στείλεις πίσω για χρήση εγγύησης το στέλνεις ΠΑΝΤΑ χωρίς το κουτί και περιφερειακά. Τα τελευταία 5 χρόνια παίζει πάνω από 50 φορές για μένα , για φίλους, και άτομα από το forum εδω να έστειλα πίσω κινητά για επισκευή ποτέ δεν μπήκε τελωνείο. (Το Banggood πλέον για να στο ξαναστείλει σου ζητάει αν θες να σταλθεί με priority direct mail να καλύψεις την διαφορά σε σχέση με το απλό τρόπο που θα στο έστελνε δωρεαν, σε αυτό το κομμάτι χάλασε ναι αλλά αν ξέρεις από διακανονισμούς στα κάνουν όλα τσάμπα στο τελος)

PS. Οτιδήποτε για αν γίνει και χρειαστεί το στέλνεις το κινητό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ΕΛΤΑ αλληλογραφία συστημένο και όχι ΕΛΤΑ δέμα και το κόστος κυμαίνεται απο 9-15€ ανάλογα αν το στείλεις με κουτί η όχι. ( Αυξάνεται εκθετικά το ρίσκο για τελωνείο αν το στείλεις με κουτί πίσω)

Επεξ/σία από Billator
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάλυψε πάντως το BG για πρόβλημα σε ηχείο που έβγαλε το κινητό μετά από 6μηνες.

Ήταν και δύσκολη περίπτωση γιατί το ανταλλακτικό ήταν ηχείο μαζί με κεραίες και πήγε κανένα 50αρι μαζί με τον τεχνικό που το έφτιαξε.

Κύριοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xsperminator είπε

Banggood στειλαν το κινητο μου,(ή η ταχυδρομικη, αλλα και παλι της banggood το φταιξιμο που την επιλεγει) σε μια κυρια στην Κηφισια και εγω ημουν στην αλλη ακρη του λεκανοπεδιου. Οταν ειδα πως φτανει και μιλησα με dhl και μου ειπαν πως δεν ειναι για εμενα εμεινα μαλκας. Ευτηχως η γυναικα ηταν γιατρος και βρηκα το τηλεφωνο της και πηρα το πακετο μου. Για μενα δεν εχει αλλο banggood. Α! και η paypal εννοειται πως πηρε το μερος τους.

Τι εννοείς ότι η Paypal πήρε το μέρος τους. Αφού το πακέτο δεν έφτασε ποτέ στα χέρια σου! Τι σου είπαν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...