Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές από τις παραπάνω δυσλειτουργίες δεν θα υπήρχαν αν το κράτος πραγματικά ασκούσε τον εποπτικό ρόλο που οφείλει να έχει μέσω της ανεξάρτητης αρχής ΕΕΤΤ αλλά και μέσω της εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας. Ολες αυτές οι ματσακονιές με απλήρωτες υπερωρίες, επικίνδυνη και ανθυγιεινή εργασία που δεν αναγνωρίζεται, αρκετούς που δεν κολλάνε ένσημα ή κολλάνε τα μισά, μη εφαρμογή ασφαλιστικής νομοθεσίας, την ελληνική πατέντα να χρησιμοποιούν οι εργαζόμενοι δικό τους μέσον αντί για παρεχόμενο από την εταιρία, όλα αυτά και πολλά άλλα πρέπει κάποτε να τακτοποιηθούν. Και αν επηρεάζουν το κόστος, τότε οι υπηρεσίες να τιμολογηθούν ανάλογα και όχι χρεώνουμε χαμηλά στην πλάτη των εργαζόμενων, της ασφάλειας και όπως τώρα με την κρίση Covid-19, της σώρευσης υπερβολικής δουλειάς.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kalmik είπε

Πολλές από τις παραπάνω δυσλειτουργίες δεν θα υπήρχαν αν το κράτος πραγματικά ασκούσε τον εποπτικό ρόλο που οφείλει να έχει μέσω της ανεξάρτητης αρχής ΕΕΤΤ αλλά και μέσω της εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας. Ολες αυτές οι ματσακονιές με απλήρωτες υπερωρίες, επικίνδυνη και ανθυγιεινή εργασία που δεν αναγνωρίζεται, αρκετούς που δεν κολλάνε ένσημα ή κολλάνε τα μισά, μη εφαρμογή ασφαλιστικής νομοθεσίας, την ελληνική πατέντα να χρησιμοποιούν οι εργαζόμενοι δικό τους μέσον αντί για παρεχόμενο από την εταιρία, όλα αυτά και πολλά άλλα πρέπει κάποτε να τακτοποιηθούν. Και αν επηρεάζουν το κόστος, τότε οι υπηρεσίες να τιμολογηθούν ανάλογα και όχι χρεώνουμε χαμηλά στην πλάτη των εργαζόμενων, της ασφάλειας και όπως τώρα με την κρίση Covid-19, της σώρευσης υπερβολικής δουλειάς.

εχεις απολυτο δικιο. εχω γνωστο που δουλευε στην acs στο κεντρο διαλογης της π.ραλλη αλλα στα γραφεια (δεν κουβαλαγε) οι ανθρωποι που κουβαλανε τα δεματα εργαζονται χωρις κρανη, γαντια και βασικα μετρα προστασιας. χτυπανε γονατα στα καροτσια και γενικα τα μικροατυχηματα δεν ειναι σπανια. στα κεντρα διαλογης η κατασταση ειναι δραματικη και πριν γινει ολο αυτο με τον covid-19. και δυστυχως κανεις δεν μιλαει. 

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρηγγειλα 4/4 δεμα απο Αγγλια απο σοβαρη εταιρια που συνεργαζεται με UPS.

Πληρωσα καπου 80+ ευρω μεταφορικα ενημερωση πρωτη θα το εχω Δευτερα 13/4

Μετά άλλαξε σε Τριτη 14/4 οκ σεβαστο εγραφε σε οποιδηποτε στιγμη της ημερας θα παραλάβω φτανει Τριτη βραδυ και μου βγαζει ενημερωση δυσβατη περιοχη θα ανανεωσουμε εκ νεου για το ποτε θα γινει η παραδοση,Μενω σε επαρχιακη πολη ανω των 40χιλ κατοικων κοντα στην Αθηνα.

Περνω τηλ Τεταρτη 15/4 πρωι μια και η ενημερωση στο στυστημα εχει κολησει στο ιδιο μνμ, παιρνω τηλ UPS

Mε ενημερωνει η κοπελα οτι στην πολη μου δεν στελνει η UPS και εδωσε την παραγγελια μου στην Γενικη ταχυδρομικη χωρις καμια ενημερωση μεχρι να παρω τηλ.....

 μου δινει το νουμερο παραγγελιας της Γενικης ταχυδρομικης.

Τηλεφωνο στην Γενικη ταχυδρομικη το εχουν κατεβασμενο μονιμα.

Βλεπω στην παρακολουθηση του δεματος οτι ειναι απο Τριτη 14/4 στην πολη μου και καθεται,

Παω απο εκει να παραλλαβω μου λενε ενα απο τα πραγματα μου εχει ξεχαστει στην Αθηνα στα κεντρικα θα με ειδοποιησουν

Πεμπτη 16/4 μου βγαζει στην κατασταση παραγγελιας της UPS οτι παρελλαβα και το κομματι που εκρεμουσε , στην γενικη ταχυδρομικη τιποτα Αθηνα ακομη μου λενε.

Απο χθες δεν υφισταται η τηλεφωνικη εξυπερετηση της UPS αργια φαινεται η Παρασκευη

Μεχρι σημερα η ενημερωση ειναι απο Γενικη ταχυδρομικη οτι ειναι Αθηνα.

 

Θελω να κανω καταγγελια που απευθυνομαστε?

Επεξ/σία από sno0py
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζουν στα σαιτ ονλινε καταστημάτων να λένε παράδοση σε 1-3 εργάσιμες. Εγώ περιμένω κάτι που στο σαιτ έγραφε άμεση παράδοση σε δύο μέρες. Το έχω και σε σκριν σοτ γιατί ήξερα ότι θα αργήσει. Όπως και με μια άλλη παραγγελία μου που έλεγε παράδοση σε 1-3 εργάσιμες πράγμα που δεν ισχύει. 

Τώρα ποιον πρέπει να ξεχεσω; την εταιρία κουριερ(ΕΛΤΑ κουριερ) που αργεί ή το ονλινε κατάστημα; αν ήταν να αργήσει ας έγραφαν παράδοση σε 10+ μέρες.

Εγώ παρήγγειλα και έδωσα το χιλιάρικο με γνώμονα ότι θα έρθει σε 3 μέρες, αντε να έκανα υπομονή μέχρι μια βδομάδα. Αλλά αυτό όπως το γράφουν στο σαιτ είναι ξεκάθαρα κοροϊδία και δεν θα είχα καν αγοράσει αν ήξερα ότι δεν ισχύει. Από εξωτερικό με DHL έγραφαν έως 3 μέρες στην παραγγελία μου και ήρθε σε 2.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, Κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που είναι εκεί στους δρόμους και τρέχουν πανικοβλητοι γτ τα αφεντικά τους δεν έχουν προνοησει να βοηθήσουν την κατάσταση και ίσα ίσα πάντα δίνω στους κουριερ μπουρμπουαρ γτ τους λυπάμαι όπως τους φέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η acs και η speedex εχουν σελιδα στο trustpilot για να γραψετε review και μαλιστα τους πηγαινει με email το review που αφησατε:

acs: https://www.trustpilot.com/review/www.acscourier.net

speedex: https://www.trustpilot.com/review/www.speedex.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Και συνεχίζουν στα σαιτ ονλινε καταστημάτων να λένε παράδοση σε 1-3 εργάσιμες. Εγώ περιμένω κάτι που στο σαιτ έγραφε άμεση παράδοση σε δύο μέρες. Το έχω και σε σκριν σοτ γιατί ήξερα ότι θα αργήσει. Όπως και με μια άλλη παραγγελία μου που έλεγε παράδοση σε 1-3 εργάσιμες πράγμα που δεν ισχύει. 

Τώρα ποιον πρέπει να ξεχεσω; την εταιρία κουριερ(ΕΛΤΑ κουριερ) που αργεί ή το ονλινε κατάστημα; αν ήταν να αργήσει ας έγραφαν παράδοση σε 10+ μέρες.

Εγώ παρήγγειλα και έδωσα το χιλιάρικο με γνώμονα ότι θα έρθει σε 3 μέρες, αντε να έκανα υπομονή μέχρι μια βδομάδα. Αλλά αυτό όπως το γράφουν στο σαιτ είναι ξεκάθαρα κοροϊδία και δεν θα είχα καν αγοράσει αν ήξερα ότι δεν ισχύει. Από εξωτερικό με DHL έγραφαν έως 3 μέρες στην παραγγελία μου και ήρθε σε 2.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, Κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που είναι εκεί στους δρόμους και τρέχουν πανικοβλητοι γτ τα αφεντικά τους δεν έχουν προνοησει να βοηθήσουν την κατάσταση και ίσα ίσα πάντα δίνω στους κουριερ μπουρμπουαρ γτ τους λυπάμαι όπως τους φέρονται. 

Γι αυτό πολλά skroutz-ομάγαζα έχουν βάλει παραλαβή 30 ημέρες.

Γιατί υπάρχει κόσμος που διαβάζει 1-3 ημέρες και περιμένει με το ρολόι την ώρα που γίνεται χαμός στις courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη ξεχνατε καποια E-shops επωμιζονται αυτα τα μεταφορικα μετα απο καποιο ποσο και ανω οποτε τσαμπα φωναζει ο αλλος πληρωσα να μ το φερετε σε καποιες περιπτωσεις . !!! αχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πανεπιστημιακά συγγράμματα αυτού του εξαμήνου θα παραδοθούν με κούριερ οπότε φαντάζομαι ότι από 27 Απριλίου και μετά θα υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερες καθυστερήσεις. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Χωρίς να θέλω να το διαψεύσω αυτό, έγραψα "κάτι σαν" γιατί βαριόμουνα να ψάξω τις συνθήκες υπο τις οποίες γίνεται αυτή η συνεργασία. 

Αν το έλεγες εξαρχής ότι βαριόσουν, δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να το δω πιο σοβαρά και να απαντήσω. Θα το είχαμε πιάσει στην πλάκα και σε επίπεδο συζήτησης καφενείου 😂

 

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αν κάνεις πχ franchise ΜcDonalds δεν παίρνεις μόνο το brandname και μετά πουλάς σουβλάκια αν θες ή αλλάζεις τις τιμές όπως θες. 

Πουθενά στον κόσμο δεν γίνεται αυτό. Το έχεις δει κάπου (σε επίπεδο αλυσίδας) και το αναφέρεις ή...; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nick#18 είπε

Σιγουρα πρεπει να τον συσκευασεις με κατι που να μπορει να αντεξει καποια πτωση-χτυπημα.. εγω επεξεργαστη εχω στειλει τυλιγμενο σε 2 Α4, μεσα σε κουτι παπουτσιων, που ειχα γεμισει με τσαλακωμενα χαρτια εφημεριδας για να ειμαι σιγουρος οτι θα φτασει..

Δλδ οταν παω στα ΕΛΤΑ για να στειλω κατι, το πηγαινω με το κουτι του; Πως θυμαμαι οτι εδιναν αυτοι κουτια/φακελους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luxx είπε

Δλδ οταν παω στα ΕΛΤΑ για να στειλω κατι, το πηγαινω με το κουτι του; Πως θυμαμαι οτι εδιναν αυτοι κουτια/φακελους;

Εχουν κουτια φακελους και τωρα, αλλα στελνεις ενα επεξεργαστη "σκετο" μεσα σε ενα φακελο φακελο η κουτι αν τους πεσει κατω, αν το πατησουν, αν, αν αν... ? Η τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο το μηνυμα σου παραπανω που αναφερεις πως δεν εχεις τα κουτια τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Εχουν κουτια φακελους και τωρα, αλλα στελνεις ενα επεξεργαστη "σκετο" μεσα σε ενα φακελο φακελο η κουτι αν τους πεσει κατω, αν το πατησουν, αν, αν αν... ? Η τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο το μηνυμα σου παραπανω που αναφερεις πως δεν εχεις τα κουτια τους. 

Ναι αλλα αν δεν εχω κουτι εγω, δεν μπορουν να μου δωσουν αυτοι ενα και να βαλω μεσα τα φελιζολ; Αλλιως, που θα αγορασω κουτια; Ή μπορω πχ να χρησιμοποιησω και καποιο ασχετο κουτι που εχω σπιτι, απο κατι αλλο που εχω αγορασει. Αυτοι στα ΕΛΤΑ θα το τυλιξουν; Ισως φαινονται χαζες οι ερωτησεις μου, αλλα δεν εχω ξαναστειλει κατι με τα ΕΛΤΑ.

Επισης οι τιμες ειναι fix; Και τελος καλυτερα ειναι ΕΛΤΑ ταχυδρομικη ή ΕΛΤΑ κουριερ;

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα απο το αγαπημενο HUB στην πετρου Ράλλη. ΧΡΗΜΑΤΑ εχουν για να προσλαβουν security στα καταστηματα να μην φανε ξυλο. Χρήματα για να κανουν προσληψεις για να κανουν ΣΩΣΤΑ την δουλειά τους δεν εχουν.  Με εφτασαν σε σημειο να φερθω σαν αλλος ανθρώπος. Απο Τριτη καταγγελια και μήνυση. Αμα δεν βρω ακρη εκει τοτε θα  παρω τον νομο στα χερια μου. Μιλαμε για φαρμακα πρωτης αναγκης για ανθρώπο με σκλήρυνσης κατά πλάκας. Αποστολη εντος ελλαδος απο 5/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...