Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, talibanakos είπε

Εχεις καταλαβει πιστευω οτι οτι οι κουριερ κληθηκαν να φερουν εις περας ενα σχεδιο που ηταν ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ  για τον καθε ενα μας,ετσι;

Για να καλυφθει η ζητηση,καθως ΟΛΟΙ παρηγγελναν οτι χρειαζοντουσαν online,θα επρεπε να μιλησουμε για τεραστιες αποθηκες, για ενα στρατο εργαζομενων και για αγορα ενος ΣΤΟΛΟΥ οχηματων,που μετα ολα αυτα, δε θα μπορουσαν ετσι  απλα να εξαφανιστουν.Δε μιλαμε για προσληψεις 4-5 ατομων,αλλα δεκαδων,ουτε για αγορες 1-2 βαν και παπιων.

Μιλαμε για χιλιαδες αγορες τη μερα,ενω σε μια νορμαλ περιοδο τα δεματα που φτανουν καθημερινα σε μια επαρχιακη πολη ηταν τουλαχιστον 1000 σε καθε αποθηκη.

Δεν μπορειτε να καταλαβετε ουτε τι εγινε,ουτε και ποσο αδιανοητο ηταν το να λειτουργησει ομαλα το ολο πραμα,καθως ηταν κατι ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΟ για τον ΠΛΑΝΗΤΗ.

και τωρα που πηρανε το μαθημα τους ολες οι κουρριερ εσυ νομιζεις οτι οταν σε λιγο μας κλεισουν παλι μεσα και αρχισουν παλι ολες οι ονλινε αγορες οτι θα εχει αλλαξει κατι στα αφεντικα σας ; παλι τα ιδια θα εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 minutes ago, tsipakis said:

και τωρα που πηρανε το μαθημα τους ολες οι κουρριερ εσυ νομιζεις οτι οταν σε λιγο μας κλεισουν παλι μεσα και αρχισουν παλι ολες οι ονλινε αγορες οτι θα εχει αλλαξει κατι στα αφεντικα σας ;

Αρχικα,αφεντικα εχουν τα σκυλια ( και αυτο δεν ειναι και σιγουρο ) ,οχι οι εργαζομενοι.

Δευτερον,δεν ειμαι εργαζομενος σε κουριερ,απλα εχω  παραπανω αντιληψη απο το μεσο ορο.

57 minutes ago, Thresh said:

Δεν θα αλλάξει κάτι, το βεβαρημένο "ποινικό μητρώο" των εταιρειών courier θέλει τρελή δουλειά για να σβηστεί.

Δε θα αλλαξει τιποτα,ουτε απο την πλευρα των μεν,ουτε και των δε.

Και τι να αλλαξει,οταν οι ελληνες βλεπουν μονο τα στραβα στις κουριερ;

Δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα πουν μπραβο που το δεμα που εφυγε χθες βραδυ το παρελαβαν σημερα το πρωι,και ειναι και ακομα λιγοτεροι αυτοι που θα μπουν να γραψουν καλη κριτικη.

Για την κακη ομως θα ειναι ολοι ετοιμοι.

Ζουμε σε μια χωρα ( οχι κρατος ) που δε δουλευει τιποτα σωστα,απλα στη συγκεκριμενη κατασταση το βαρος επεσε εξ ολοκληρου στις εταιριες κουριερ.

Και αυτα ερχονται απο ενα ατομο που στελνει συνεχεια δεματα,οχι απο εναν καταναλωτη που ψωνιζει απο Online καταστηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, talibanakos said:

Δε θα αλλαξει τιποτα,ουτε απο την πλευρα των μεν,ουτε και των δε.

Και τι να αλλαξει,οταν οι ελληνες βλεπουν μονο τα στραβα στις κουριερ;

Δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα πουν μπραβο που το δεμα που εφυγε χθες βραδυ το παρελαβαν σημερα το πρωι,και ειναι και ακομα λιγοτεροι αυτοι που θα μπουν να γραψουν καλη κριτικη.

Για την κακη ομως θα ειναι ολοι ετοιμοι.

Παντού συμβαίνει αυτό. Σε όλα τα πράγματα οι κατεγραμμένες αρνητικές είναι περισσότερες από τις θετικές γιατί πχ το να έρθει στην ώρα του κάτι είναι κάτι που το πλήρωσε κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παντού συμβαίνει αυτό. Σε όλα τα πράγματα οι κατεγραμμένες αρνητικές είναι περισσότερες από τις θετικές γιατί πχ το να έρθει στην ώρα του κάτι είναι κάτι που το πλήρωσε κάποιος. 

Η κουριερ εχει δικαιωμα να παραδωσει σε 2 ημερες για τις νορμαλ αποστολες,αλλα δε βλεπω πολλους  να λενε μπραβο οταν παραδιδουν πριν περασει το 24ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, talibanakos said:

Η κουριερ εχει δικαιωμα να παραδωσει σε 2 ημερες για τις νορμαλ αποστολες,αλλα δε βλεπω πολλους  να λενε μπραβο οταν παραδιδουν πριν περασει το 24ωρο.

Κάτι μου λέει ότι παίζει να είναι λιγότερες αυτές οι περιπτώσεις από εκείνες που δεν παραδιδει όπως πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι παίζει να είναι λιγότερες αυτές οι περιπτώσεις από εκείνες που δεν παραδιδει όπως πρέπει...

Αυτες τις μερες ναι,αλλα ειδικα επαρχια εγω δεν ειχα ποτε σοβαρα προβληματα,εκτος απο 2-3 τραγικοτατες περιπτωσεις με την ACS.

Σε καθε περιοχη δουλευουν διαφορετικα τα καταστηματα,οπως εχουμε καταλαβει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 3:37 ΜΜ, Omnigr είπε

Παιδια γεια σας εχω παραγγειλει απο 28/5 δεμα απο αγγλια με royal mail. Το tracking λεει ακομα οτι φευγει... Ποσο μπορει να κανει δηλαδη? Συνηθως απο royal mail ερχονταν το πολυ σε μια εβδομαδα.

28/5/2020, 09:58:00 UNITED KINGDOM DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE
28/5/2020, 05:47:00 UNITED KINGDOM

POSTING/COLLECTION

 

1 ώρα πριν, megaloser είπε

Την ίδια εμπειρία ζούμε, δύο δέματα με tracking, 1 από αγγλία (royal mail) και 1 από ισπανία (correos, κοντεύει ένας μήνας), και τα δύο χάνονται μόλις μπαίνουνε στην ελλάδα..
Ακόμα δύο δέματα απο αγγλία (επίσης royal mail) προς εμένα χωρίς tracking αγνοούνται, 2± μήνες το κάθε ένα. Φαντάζομαι είχανε την ίδια ατυχία, τα θεωρώ χαμένα πια.

Λυπάμαι πολύ, ελπίζω να μην ήταν μεγάλης αξίας και να παρείς τα € σου πισω.

Περιμένω και εγώ ενα απο τις 30/5.

Κάτι μου λέει πως απο εβδομάδα θα δούμε φως στο τούνελ (οχι με την νικολουλη) γιατί ξεκινούν πολλές αεροποτικές προς Ελλάδα.

btw: στην σελίδα της η royal δεν λέει κάτι για Ελλάδα σχετικά για καθυστερήσεις λόγω covid https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/5317/~/international-incident-bulletin

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα στο Θέατρο βράχων στο γήπεδο για τρέξιμο και ειδα στην αλάνα ήταν 4 βανακια της UPS και είχαν όλα τα δέματα κάτω στην άμμο. Τι φάση; Ανταλλαζαν δωράκια; 

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luxx είπε

Σήμερα πήγα στο Θέατρο βράχων στο γήπεδο για τρέξιμο και ειδα στην αλάνα ήταν 4 βανακια της UPS και είχαν όλα τα δέματα κάτω στην άμμο. Τι φάση; Ανταλλαζαν δωράκια; 

Αμμοθεραπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, talibanakos είπε

Η κουριερ εχει δικαιωμα να παραδωσει σε 2 ημερες για τις νορμαλ αποστολες,αλλα δε βλεπω πολλους  να λενε μπραβο οταν παραδιδουν πριν περασει το 24ωρο.

Έχω κάνει τοοοοοοοσες πολλές παραγγελίες από τον Νοέμβριο και ανάθεμα αν παρέλαβα το 20% σπίτι μου, όχι εντός 2 ημερών, οποιαδήποτε στιγμή. Εξαίρεση η elta courier που παρέδιδε κανονικά, η οποία εν μέσω καραντίνας βέβαια έκανε 25 μέρες για δέμα Θεσσαλονίκη - Αθήνα. 25 μέρες από την παραλαβή από την κούριερ, όχι από την κατάθεση της παραγγελίας.

Περιόδους που η γυναίκα ήταν 20 ώρες το 24ωρο σπίτι λέμε τώρα... 

Πλέον όσα κατάστημα το προσφέρουν επιλέγω να παραλάβω από cleverpoint της γειτονιάς. Έτσι κι αλλιώς σπίτι δεν θα το φέρουν πιθανότατα, καλύτερα να πάω 2 τετράγωνα παρά να περιμένω στην ουρά της acs που θέλω και αυτοκίνητο για να πάω. 

Τσεκαρετε cleverpoint αν έχει επιλογή το κατάστημα, εμένα με έχει σώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσα και εγω στην αναγκη της Γεν Ταχυδρομικης. Εκανα μια παραγγελια απο κωτσοβολο και ενω στο site εμφανιζοταν κανονικα η διευθυνση, στο παραστατικο που μου εστειλαν ηταν λαθος και ετσι ιδιαιτερη που ειναι η περιοχη δεν προκειται να το βρει το σπιτι (πολλα κτιρια με διαφορετικη αριθμηση αλλα στον ιδιο αριθμο οδου). Μετα απο εντονη αντιπαραθεση, ο κωτσοβολος απλα μου ειπε οτι επειδη το πρωτο μερος της παραγγελιας εχει ηδη φυγει στη μεταφορικη (αλλο παλι και αυτο να τα στελνουν σε δοσεις και μαλιστα το λαθος εγινε στο ακριβοτερο κομματι) θα συννενοηθω εγω με την μεταφορικη οταν θα με ειδοποιησουν με μηνυμα για τη παραλαβη. Πραγμα που στατιστικα φανταζει λιγο ουτοπικο.

Τι πιστευετε να γινει; Να αφησει κανενα σημειωμα στο πρωτο κτιριο που θα βρει σε αυτον τον αριθμο η να μην αφησει τιποτα; Αν ειναι να το "παρατησει" σε καποιο καταστημα για να με αναγκασει να παω να το παρω, αυτο θα ειναι το κοντινοτερο σε μενα; Γιατι υπαρχει ενα στο μισο χιλιομετρο απο το σπιτι. Δεν με νοιαζει το διαστημα παραδοσης αλλα φοβαμαι, επειδη ηταν ακριβη η αγορα και προπληρωθηκε αναγκαστικα, μην υπαρχει ενα πακετο στα αζητητα χωρις εγω να ξερω ποτε και που να επευθυνθω και μετα ολες οι εμπλεκομενες εταιριες επειδη εχουν πληρωθει, κανουν την παπια και εγω μεινω με ενα φεσι 400+ ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Έχω κάνει τοοοοοοοσες πολλές παραγγελίες από τον Νοέμβριο και ανάθεμα αν παρέλαβα το 20% σπίτι μου, όχι εντός 2 ημερών, οποιαδήποτε στιγμή. Εξαίρεση η elta courier που παρέδιδε κανονικά, η οποία εν μέσω καραντίνας βέβαια έκανε 25 μέρες για δέμα Θεσσαλονίκη - Αθήνα. 25 μέρες από την παραλαβή από την κούριερ, όχι από την κατάθεση της παραγγελίας.

Περιόδους που η γυναίκα ήταν 20 ώρες το 24ωρο σπίτι λέμε τώρα... 

Πλέον όσα κατάστημα το προσφέρουν επιλέγω να παραλάβω από cleverpoint της γειτονιάς. Έτσι κι αλλιώς σπίτι δεν θα το φέρουν πιθανότατα, καλύτερα να πάω 2 τετράγωνα παρά να περιμένω στην ουρά της acs που θέλω και αυτοκίνητο για να πάω. 

Τσεκαρετε cleverpoint αν έχει επιλογή το κατάστημα, εμένα με έχει σώσει. 

Δεν γνωριζα για την υπηρεσια cleverpoint....

Μαλιστα....

Φυσικο επακολουθο να βγαινουν τετοιες υπηρεσιες, με τα χάλια των ελληνικων courier...

Βεβαια, λιγο δυσκολο πχ να χρησιμοποιηθει σε international αγορες, νομιζω. Δηλαδη αντι να δινω την δικη μου φυσικη διευθυνση, να δινω το κοντινο cleverpoint?

Εναλλακτικη λυση τετοιου στυλ, δεν ειναι το παλιο post restante? Το χρησιμοποιει κανεις; Ειδικα τα μεγαλα καταστηματα Ελτα με απογευματινη λειτουργια, νομιζω βολευουν αρκετα.

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10/6/2020, 16:11:51

ATHENS AIRMAIL CENTER

DISPATCH UNLOADED

 Μαλιστα εφτασε Αθηνα  και τωρα για 3 μερες δεν εχει κουνηθει . Εφτασε 10 του μηνα και θα ασχοληθουν απο Δευτερα 15 και βαλε.
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι πως το θέμα είναι courrier εταιρίες και οι καθυστερήσεις αυτών αλλά είναι μήπως κάποιος ενήμερος για τον όγκο των δεμάτων σε απλά ΕΛΤΑ και κέντρα διακίνησης αυτών τον τελευταίο καιρό;
Είναι τα νέα πακέτα που φτάνουνε αυτό το διάστημα σε υψηλότερη προτεραιότητα αυτών που φτάσανε παλιά;

Λυπάμαι αν κουράζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
       
       
     

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-06-2020 16:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-06-2020 04:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ   14-06-2020  08:38  Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ  15-06-2020  00:10:58  ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

15 εργασιμες λεει πέριπου να ερθει Ελλαδα ας το κοψουμε και καμμια 10 μερες βολτες Ελλαδα και μπορει να ερθει.

       
Επεξ/σία από Omnigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...