Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ας συγκεντρώσω κάποια facts και ερωτήματα.

1) Σχεδόν όλα τα eshop κάνουν μια μεγάλη παράλειψη. Στο τελικό βήμα που επιλέγεις την αποστολή, δεν αναφέρουν σχεδόν ποτέ με ποια εταιρεία θα το στείλουν. Αν εμένα πχ μου το στείλουν με acs, θα θέλω να μου το φέρον σπίτι, ενώ αν το στείλουν με Γ.Τ. με βολεύει απίστευτα να το πάρω από το κατάστημα που είναι δίπλα από το σπίτι μου. Tragic, και μαρέσει που θέλουν να τους αφήσω σχόλια για την κούριερ.

2) Το να βάλει η εταιρεία μεταφορών ένα φορτηγό να μεταφέρει 500 δέματα από πχ Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι κάτι που προφανώς έχει πολύ μικρό κόστος ανα δέμα. Το μεγάλο κόστος είναι να έχει 100 μηχανάκια να τριγυρνάνε από πόρτα σε πόρτα.

Οπότε το να παραλάβω το δέμα ο ίδιος από το κατάστημα θα έπρεπε να έχει μικρότερο κόστος από το να μου το φέρουν σπίτι και θα έπρεπε να υπάρχει εξαρχής η επιλογή στον καταναλωτή όταν ψωνίζει:

  • Παραλαβή από κατάστημα: 2,5€
  • Ντελίβερυ σπίτι: 5€

Αυτό δεν το κάνει κανένας και οι μόνοι που έχουν όφελος είναι οι εταιρείες κούριερ που ένα ποσοστό πελατών στάνταρ παραλαμβάνει από κατάστημα, ενώ όπως είναι γνωστό κάποιες το έχουν κάνει σύστημα να λένε ότι και καλά δεν σε βρήκαν και σε αναγκάζουν να πηγαίνεις από εκεί, αποκομίζοντας πολύ μεγαλύτερο, όσο και ανήθικο κέρδος

Αυτο ακριβως απο τα E-shops ειναι ηδη τσαμπα η τιμη και λιγα παιρνουν σχεδον τσαμπα.Λογω οτι υπαρχει κωδικος πελατη.Πχ 100 δεματα το μηνα τοσα το τιμολογιο και τα e-shop προκειμενου να πουλησουν κανουν παζαρια τεραστια στις κουριερ να νε οσο ποιο φθηνα γινεται . Σκεφτητε οτι απο αυτα που παραγγελνετε υπαρχει ολοκληρη διαδικασια και τρεξιμο για να φτασουν στη πορτα σας . αν πας σαν ιδιωτης χωρις κωδικο συνεργατη και στειλεις κατι ισως σου κοψουν αν στειλεις ενα δεμα και πεις παραλαβη απο το καταστημα η ελτα κουριερ το κανει πχ οι αλλες δε ξερω . Εδω κλαιγονται για 3  ευρω τα μεταφορικα μονο 3 ευρω που ουτε τη βενζινα πχ δε βγαζεις. αλλα δε ξερουν την αληθεια. Οταν το e-shop εχει συνεργασια αυτα πληρωνει στην κουριερ οποτε στο χρεωνει εσενα στο δεμα π θα παραγγειλεις . Οποτε το e-shop τα παιρνει απο εσενα . αν το στειλεις πισω θα τα χρεωθει το e-shop τα μεταφορικα. οποτε στο τιμολογιο του μηνα που πληρωνει την κουριερ πληρωνει και τις επιστροφες. αν παιρναν αυτα που επρεπε 10 ευρω κ πανω ισως εφτανε και 20 μεταφορικα βαλε και αν ηταν αντικαταβολη κανα ταλιρο θα σας εφτανε 25 ευρω ολη η ιστορια πχ  και αναλογα τον ογκομετρικο βαρος και το καθαρο βαρος. δε θα εκανε κανενας ηλεκτρονικες παραγγελιες μετα . Αλλα συμφωνω που επρεπε να ειχαν την ευεληξια τα e-shop να συνεργαζονται με ολες τις εταιρειες να εσπαγε η δουλεια ετσι θα ηταν καλυτερα. και θα διαλεγες εσυ στη παραγγελια σου στο τελος με ποια θες. σχεδον ιδιες θα ηταν οι τιμες.

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

Στις 9/1/2020 στις 2:39 ΜΜ, elpaso1 είπε

Παρατηρω οτι σχεδον ολα τα courier εχουν αθλιες αξιολογησεις, με μεσο ορο τα 2 αστερια. Ειναι παγκοσμιο φαινομενο αυτο ή συμβαινει μονο στην Ελλαδα; Εχω και εγω αρκετα τετοια παραδειγματα, οπως ερχονται χωρις να ειδοποιησουν και μετα απαιτουν να πας απο το καταστημα τους ή επιτηδες δεν χτυπανε το κουδουνι και αφηνουν σημειωμα, για να πας και παλι εσυ στο καταστημα. Και τις 2 περιπτωσεις τις βιωσα αυτη την εβδομαδα απο Speedex και γενικη ταχυδρομικη, αντιστοιχα. Ειναι τακτικη των εταιριων ή καποιοι διανομεις χαλανε ολη την επιχειρηση; Αν και μαλλον το 1ο συμβαινει, καθως ολα τα υποκαταστηματα σε ολη την Ελλαδα, εχουν αθλιες βαθμολογιες. Και ερωτω. Αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα ή και στο εξωτερικο φερονται ετσι αθλια;

Στην ελλάδα απο προσωπικές εμπειρίες στο εξωτερικό (αγγλία γερμανία) μέχρι και τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ εκεί (royal mail και "απλή" DHL) είναι ανώτερα απο τις κούριερ εδώ (και σκεφτείτε πως έχουν πολύ πιο πολύπλοκα logistics μιας και έχουν πολλαπλάσιους πληθυσμούς και πολλαπλάσια αγορά/βιομηχανία απότι εδώ και καλούνται να καλύψουν πολλαπλάσια έκταση σε σύγκριση με αυτή της ελλάδας) 

 

Πρόσφατο παράδειγμα με ΕΛΤΑ ο τύπος έφερε μόνο την ειδοποίηση αν και ήμουν τυχερός και τον συνάντησα στην πόρτα όταν ρώτησα γιατί δεν έφερε το πακέτο λέει γιατί ήταν μεγάλο... 

 

Πήγα να το παραλάβω περιμένοντας στην ουρά το πακέτο ήταν μεγέθους πακέτου επεξεργαστή το κρατούσες με την χούφτα σου δηλαδή :P 

 

Και γενικά εδώ το έχουν σύστημα (ακόμη και οι κούριερ) να σου κολλάνε αυτοκόλλητο ότι και καλά πέρασαν και δεν σε βρήκαν για να πας εσύ να το παραλάβεις.... δεν μιλάμε για τις τιμές (συμπτωματικά πάλι πήγα να στείλω επεξεργαστή το πακέτο δηλαδή και ελαφρύ και πολύ μικρό ) σε άλλη πόλη και μου ζήτησαν 16 ευρώ.... (η αποστολή φυσικά και δεν ήταν αυθημερόν αν και μιλάμε για 40 λεπτά απόσταση με το αυτοκίνητο μάλιστα πήρε πάνω απο 3 μέρες για να φτάσει και παρέδωσα εγώ το πακέτο στα γραφεία δεν ήρθαν στην πόρτα μου να το παραλάβουν) 

 

Ειδικά οι τιμές για το εξωτερικό αίσχος!!! (πως θα πουλήσει ένα μικρό μαγαζί την πραμάτεια του στο εξωτερικό αν πρέπει να πληρώσει τεράστια ποσά για να την στείλει έξω;) 

 

Για να μην πω για τις κομπίνες που κάνουν κατα την εισαγωγή απο χώρες εκτός ΕΕ πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για την "ταλαιπωρία" του να επεξεργαστούν τον εκτελωνισμό (να σπρώξουν ένα χαρτί απο την θέση Α στην θέση Β και να του βάλουν τζίφρα) ειδικά αν ειναι μικρής αξίας κάτι πχ 100 ευρώ δεν συμφέρει γιατί περίπου 150 με 200 θα σε χρεώσουν για τον εκτελωνισμό του! 

 

5 ώρες πριν, apos2008 είπε

Σκεφτητε οτι απο αυτα που παραγγελνετε υπαρχει ολοκληρη διαδικασια και τρεξιμο για να φτασουν στη πορτα σας

Μπούρδες είναι απλή διαδικασία απλά στην ελλάδα το fransize ειναι της πλάκας (μια αγράμματη οικογένεια μπορεί να έχει αναλάβει πχ το πόστο μιας πόλης) και τα κάνουν αχταρμά... 

Ένα απλό παράδειγμα έμπορας στην γερμανία δεν στέλνει ελλάδα (γιατί άραγε; :P )  οπότε αγοράζω και βάζω διεύθυνση παραλαβής τους γονείς μου στην γερμανία Βερολίνο- Φρανκφούρτη με 5 ευρώ φτάνει την επόμενη μέρα. 

 

Το στέλνουν Γερμανία Ελλάδα με 15-20 ευρώ περίπου φτάνει ελλάδα (βάσει tracking code ) σε 2 μέρες απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (δεν θυμάμαι καλά) για να φτάσει "στην πόρτα μου" (το αυτοκόλλητο ότι δεν με βρήκαν και να πάω να το πάρω ο ίδιος απο το γραφείο τους) έκανε 5 μέρες (προορισμός καστοριά) 

 

Για να στείλω αντίστοιχου μεγέθους δέμα με την ίδια εταιρία (ή και με άλλες) στους γονείς μου θέλω γύρο στο 30άρι με 40 άρι και κάνει τουλάχιστον 7 εργάσιμες  για φτάσει αν όχι παραπάνω (άνετα έχει φτάσει και 15 μέρες αναμονή) 

 

Μάλιστα μερικές ειναι τόσο φραγκοφονιάδεςπου μετράνε με το χιλιοστό για να σε χρεώσουν όσο το δυνατόν παραπάνω θυμάμαι ένα δέμα με την ACS (κεντρικά του ηρακλείου όταν έμενα ηράκλειο) για αποστολή στο εξωτερικό έκανε 30 ευρώ αλλά αν πήγαινε στην επόμενη κατηγορία ογκομετρικά έκανε 45 ευρώ ή κάπου εκει (πάνε 3 χρόνια τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές) 

 

το δέμα ελαφρύ κάτω του κιλού απλά η συσκευασία ήταν ελάχιστα μεγάλη (σκεφτείτε κούτα απλής μητρικής ) και στο μήκος έβγαινε 3 χιλιοστά παραπάνω απο το όριο σε ένα σημείο που είχε κολλητικές ταινίες απο διάφορα σημεία και θέλανε να με χρεώσουν παραπάνω.. ρε παιδιά το ένα σας παρακαλώ το άλλο ανένδοτοι! έκοψά την ταινία μπροστά τους και τους έβαλα να το ξ αναμετρήσουν και με χίλια ζόρια το περάσανε (του παρακαλούσα να φανταστείτε! ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

  

Στην ελλάδα απο προσωπικές εμπειρίες στο εξωτερικό (αγγλία γερμανία) μέχρι και τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ εκεί (royal mail και "απλή" DHL) είναι ανώτερα απο τις κούριερ εδώ (και σκεφτείτε πως έχουν πολύ πιο πολύπλοκα logistics μιας και έχουν πολλαπλάσιους πληθυσμούς και πολλαπλάσια αγορά/βιομηχανία απότι εδώ και καλούνται να καλύψουν πολλαπλάσια έκταση σε σύγκριση με αυτή της ελλάδας) 

Πρόσφατο παράδειγμα με ΕΛΤΑ ο τύπος έφερε μόνο την ειδοποίηση αν και ήμουν τυχερός και τον συνάντησα στην πόρτα όταν ρώτησα γιατί δεν έφερε το πακέτο λέει γιατί ήταν μεγάλο... 

Πήγα να το παραλάβω περιμένοντας στην ουρά το πακέτο ήταν μεγέθους πακέτου επεξεργαστή το κρατούσες με την χούφτα σου δηλαδή :P 

Και γενικά εδώ το έχουν σύστημα (ακόμη και οι κούριερ) να σου κολλάνε αυτοκόλλητο ότι και καλά πέρασαν και δεν σε βρήκαν για να πας εσύ να το παραλάβεις.... δεν μιλάμε για τις τιμές (συμπτωματικά πάλι πήγα να στείλω επεξεργαστή το πακέτο δηλαδή και ελαφρύ και πολύ μικρό ) σε άλλη πόλη και μου ζήτησαν 16 ευρώ.... (η αποστολή φυσικά και δεν ήταν αυθημερόν αν και μιλάμε για 40 λεπτά απόσταση με το αυτοκίνητο μάλιστα πήρε πάνω απο 3 μέρες για να φτάσει και παρέδωσα εγώ το πακέτο στα γραφεία δεν ήρθαν στην πόρτα μου να το παραλάβουν) 

Ειδικά οι τιμές για το εξωτερικό αίσχος!!! (πως θα πουλήσει ένα μικρό μαγαζί την πραμάτεια του στο εξωτερικό αν πρέπει να πληρώσει τεράστια ποσά για να την στείλει έξω;) 

Για να μην πω για τις κομπίνες που κάνουν κατα την εισαγωγή απο χώρες εκτός ΕΕ πληρώνεις ένα κάρο χρήματα για την "ταλαιπωρία" του να επεξεργαστούν τον εκτελωνισμό (να σπρώξουν ένα χαρτί απο την θέση Α στην θέση Β και να του βάλουν τζίφρα) ειδικά αν ειναι μικρής αξίας κάτι πχ 100 ευρώ δεν συμφέρει γιατί περίπου 150 με 200 θα σε χρεώσουν για τον εκτελωνισμό του! 

Μπούρδες είναι απλή διαδικασία απλά στην ελλάδα το fransize ειναι της πλάκας (μια αγράμματη οικογένεια μπορεί να έχει αναλάβει πχ το πόστο μιας πόλης) και τα κάνουν αχταρμά... 

Ένα απλό παράδειγμα έμπορας στην γερμανία δεν στέλνει ελλάδα (γιατί άραγε; :P )  οπότε αγοράζω και βάζω διεύθυνση παραλαβής τους γονείς μου στην γερμανία Βερολίνο- Φρανκφούρτη με 5 ευρώ φτάνει την επόμενη μέρα. 

Το στέλνουν Γερμανία Ελλάδα με 15-20 ευρώ περίπου φτάνει ελλάδα (βάσει tracking code ) σε 2 μέρες απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (δεν θυμάμαι καλά) για να φτάσει "στην πόρτα μου" (το αυτοκόλλητο ότι δεν με βρήκαν και να πάω να το πάρω ο ίδιος απο το γραφείο τους) έκανε 5 μέρες (προορισμός καστοριά) 

Για να στείλω αντίστοιχου μεγέθους δέμα με την ίδια εταιρία (ή και με άλλες) στους γονείς μου θέλω γύρο στο 30άρι με 40 άρι και κάνει τουλάχιστον 7 εργάσιμες  για φτάσει αν όχι παραπάνω (άνετα έχει φτάσει και 15 μέρες αναμονή) 

Μάλιστα μερικές ειναι τόσο φραγκοφονιάδεςπου μετράνε με το χιλιοστό για να σε χρεώσουν όσο το δυνατόν παραπάνω θυμάμαι ένα δέμα με την ACS (κεντρικά του ηρακλείου όταν έμενα ηράκλειο) για αποστολή στο εξωτερικό έκανε 30 ευρώ αλλά αν πήγαινε στην επόμενη κατηγορία ογκομετρικά έκανε 45 ευρώ ή κάπου εκει (πάνε 3 χρόνια τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές) 

το δέμα ελαφρύ κάτω του κιλού απλά η συσκευασία ήταν ελάχιστα μεγάλη (σκεφτείτε κούτα απλής μητρικής ) και στο μήκος έβγαινε 3 χιλιοστά παραπάνω απο το όριο σε ένα σημείο που είχε κολλητικές ταινίες απο διάφορα σημεία και θέλανε να με χρεώσουν παραπάνω.. ρε παιδιά το ένα σας παρακαλώ το άλλο ανένδοτοι! έκοψά την ταινία μπροστά τους και τους έβαλα να το ξ αναμετρήσουν και με χίλια ζόρια το περάσανε (του παρακαλούσα να φανταστείτε! ) 

Γενικα επειδη ειναι με μηχανακι τα ΕΛΤΑ δυσκολα φερνουν πακετα (επειδη εχω καλη σχεση με τον ταχυδρομο της γειτονιας συνηθως τα φερνει αλλα καποια παω και τα περνω ο ιδιος) ενω τα κουριερ αν δεν εχουν χωρο στο αυτοκινητο δεν παιρνουν το πακετο σου και σου αφηνουν απλα αυτοκολητο οτι δεν σε βρηκαν στο σπιτι ωστε να μην πουν οτι δεν το φορτωσαν καν (μου το εχει κανει και η ACS και τα ΕΛΤΑ κουριερ αυτο και μαλιστα στο τηλεφωνο η διακινηση παραδεχτηκε και τις 2 φορες οτι δεν ειχε φορτωθει το πακετο).

Οσο για το τελευταιο ναι οτι τους συμφερει, αν ειναι μικρο πακετο και πολυ βαρυ πανε με βαρος, αν ειναι μεγαλο πακετο και ελαφρυ πανε ογκομετρικα. Αφου τους το επιτρεπει ομως το κρατος τι να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω 2 πακετα με elta courier πορτα-πορτα και εχει περασει ο προβλεπόμενος χρονος παραδοσης εδω και μια εβδομαδα, μιας και το πορτα-πορτα ειναι next day delivery για ΚΟΡΩΠΙ->ΑΘΗΝΑ. Τελευταια ενημερωση στο tracking και στα δυο πακετα δειχνει αυτο:

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΔΕΛΤΑ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ (WS) 10-11-2020 11:44 ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Κ.Κ.)
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 10-11-2020 17:11 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι 10-11-2020 17:12 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 19:09 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 20:54 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 22:54 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΕΚΔΟΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ 11-11-2020 12:36 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι

 

Tους παρινω τηλ στο elta courier και μου λενε το πακετο ειναι με απλο ΕΛΤΑ.
Παιρνω το ΕΛΤΑ μου λενε ειναι με το courier.
Ξαναπαιρνω το courier μου λενε οτι το ΚΕΜΠΑ Κρυονερι ειναι απλο ΕΛΤΑ, το μπλε.
Ξαναπαιρνω ΕΛΤΑ μου λενε οτι το πακετο ειναι να παραδοθει στην πορτα μου, και το απλο ΕΛΤΑ δεν παραδιδει πακετα, οποτε ειναι το courier.
Ξαναπαιρνω το courier μου λενε μπορει και να το εχουμε εμεις, καλεστε μας αυριο.
Την επομενη μερα προσπαθω να πιασω γραμμη και δεν μπορω ολη μερα.

Καθε τηλεφωνημα περιπου 20' αναμονη.

Με ολη την καθυστερηση περασαν οι μερες που δουλευα απο το σπιτι και μπορουσα να το παραλαβω εκει, μιας και πλεον δουλευω κανονικα στο γραφειο και δεν εχω καποιον σπιτι να παραλάβει. 
 

Απ οτι βλεπω, υπαρχει μια πολιτικη αποζημιωσης για καθυστερηση παραδοσης. ΑΝ και εφοσον τα παραλαβω τα δυο πακετα μου, ξερει καποιος την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να παρω καποια αποζημιωση για την καθυστερηση. Εστω τα μεταφορικα που πληρωσα που ηταν γυρω στα 50€.

Εχει κανει καποιος κατι παρομοιο να μου πει τη διαδικασια σωστα;

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση καθυστερημένης επίδοσης, που οφείλεται αποδεδειγμένα και αποκλειστικά σε υπαιτιότητα της Εταιρίας, καταβάλλεται αποζημίωση ίση με 6€ για κάθε μέρα καθυστέρησης και, σε περίπτωση που η καθυστέρηση υπερβαίνει το πενταπλάσιο του συμφωνημένου χρόνου επίδοσης, επιπλέον επιστροφή του καταβληθέντος ταχυδρομικού τέλους για τη συγκεκριμένη αποστολή, υπό την προϋπόθεση ότι το συνολικό ποσό της αποζημίωσης δεν υπερβαίνει όσων προβλέπονται στον όρο 14 α, β των Γενικών Όρων για τις περιπτώσεις απωλειών και σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά το ποσό των 100€.

Η αίτηση για την άσκηση κάθε σχετικού δικαιώματος από το χρήστη πρέπει να υποβληθεί εγγράφως στην Εταιρία μέσα στην αποκλειστική προθεσμία των έξι (6) μηνών από την επομένη της ημερομηνίας κατάθεσης του αντικειμένου για αποστολή. Απαραίτητη είναι η προσκόμιση του πρωτότυπου ΣΥΔΕΤΑ. Οι αποζημιώσεις των ανωτέρω περιπτώσεων καταβάλλονται στον αποστολέα ή, αν αυτός παραιτηθεί των δικαιωμάτων του, στον παραλήπτη των ταχυδρομικών αντικειμένων. Η αποζημίωση για ηθική βλάβη συμπεριλαμβάνεται στα προαναφερθέντα ποσά, ενώ η συνεπαγόμενη απώλεια κέρδους δεν αποζημιώνεται.

https://www.elta-courier.gr/static/pdf/-ΓΕΝ.ΟΡΩΝ-ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλοι εχουν καθυστερησεις 3 μηνες κ παραπανω.

εχεις κλεισει 6μηνο;

τωρα με τα λοκ κ την περιοδο των γιορτων, ψωνιζω τωρα για πιθανη παραλαβη

απο μαρτιο, εκτος απο ε.ενωση

αν αποζημιωναν τις καθυστερησεις,

πολλα γυμνασιοπαιδα ανεργοι μεταναστες φτωχοι συνταξιουχοι χωρικοι κλπ θα παραγγελναν 500 κουμπια το χρονο σε ξεχωριστες παραγγελιες κ θα βγαζαν μεροκαματο.

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Περιμενω 2 πακετα με elta courier πορτα-πορτα και εχει περασει ο προβλεπόμενος χρονος παραδοσης εδω και μια εβδομαδα, μιας και το πορτα-πορτα ειναι next day delivery για ΚΟΡΩΠΙ->ΑΘΗΝΑ. Τελευταια ενημερωση στο tracking και στα δυο πακετα δειχνει αυτο:

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΔΕΛΤΑ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ (WS) 10-11-2020 11:44 ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Κ.Κ.)
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 10-11-2020 17:11 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι 10-11-2020 17:12 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 19:09 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 20:54 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 10-11-2020 22:54 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
ΕΚΔΟΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ 11-11-2020 12:36 ΚΕΜΠΑ Κρυονέρι

Tους παρινω τηλ στο elta courier και μου λενε το πακετο ειναι με απλο ΕΛΤΑ.
Παιρνω το ΕΛΤΑ μου λενε ειναι με το courier.
Ξαναπαιρνω το courier μου λενε οτι το ΚΕΜΠΑ Κρυονερι ειναι απλο ΕΛΤΑ, το μπλε.
Ξαναπαιρνω ΕΛΤΑ μου λενε οτι το πακετο ειναι να παραδοθει στην πορτα μου, και το απλο ΕΛΤΑ δεν παραδιδει πακετα, οποτε ειναι το courier.
Ξαναπαιρνω το courier μου λενε μπορει και να το εχουμε εμεις, καλεστε μας αυριο.
Την επομενη μερα προσπαθω να πιασω γραμμη και δεν μπορω ολη μερα.

Καθε τηλεφωνημα περιπου 20' αναμονη.

Με ολη την καθυστερηση περασαν οι μερες που δουλευα απο το σπιτι και μπορουσα να το παραλαβω εκει, μιας και πλεον δουλευω κανονικα στο γραφειο και δεν εχω καποιον σπιτι να παραλάβει. 
 

Απ οτι βλεπω, υπαρχει μια πολιτικη αποζημιωσης για καθυστερηση παραδοσης. ΑΝ και εφοσον τα παραλαβω τα δυο πακετα μου, ξερει καποιος την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να παρω καποια αποζημιωση για την καθυστερηση. Εστω τα μεταφορικα που πληρωσα που ηταν γυρω στα 50€.

Εχει κανει καποιος κατι παρομοιο να μου πει τη διαδικασια σωστα;

Τα ΕΛΤΑ κανουν μια χαρα παραδοση στην πορτα σου, ειναι μια υπηρεσια με χρεωση 1ε παραπανω που τελευταια κανουν αρκετοι (ερχονται με αμαξι και στο αφηνουν).

Περα απο αυτο εμενα ACS πακετο απο Θεσσαλονικη φτανει ΣΥΝΤΑΓΜΑ στις 14 του μηνα και για ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ακομα και σημερα δεν εχει ερθει και μου λενε ΙΣΩΣ να ερθει 4-7 σημερα αλλιως αυριο.

Μην το ψαχνεις, ολα μπιπ σε αυτη την χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, peiraiask είπε

πολλοι εχουν καθυστερησεις 3 μηνες κ παραπανω.

εχεις κλεισει 6μηνο;

τωρα με τα λοκ κ την περιοδο των γιορτων, ψωνιζω τωρα για πιθανη παραλαβη

απο μαρτιο, εκτος απο ε.ενωση

αν αποζημιωναν τις καθυστερησεις,

πολλα γυμνασιοπαιδα ανεργοι μεταναστες φτωχοι συνταξιουχοι χωρικοι κλπ θα παραγγελναν 500 κουμπια το χρονο σε ξεχωριστες παραγγελιες κ θα βγαζαν μεροκαματο.

Αυτό που λες είναι για παραγγελίες εξωτερικού, ο φίλος περιμένει πακέτο από το εσωτερικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 λεπτά πριν, peiraiask είπε

πολλοι εχουν καθυστερησεις 3 μηνες κ παραπανω.

εχεις κλεισει 6μηνο;

τωρα με τα λοκ κ την περιοδο των γιορτων, ψωνιζω τωρα για πιθανη παραλαβη

απο μαρτιο, εκτος απο ε.ενωση

αν αποζημιωναν τις καθυστερησεις,

πολλα γυμνασιοπαιδα ανεργοι μεταναστες φτωχοι συνταξιουχοι χωρικοι κλπ θα παραγγελναν 500 κουμπια το χρονο σε ξεχωριστες παραγγελιες κ θα βγαζαν μεροκαματο.

Ειναι απο Κορωπι προς Αθηνα. Υποτιθεται 1-2 μερες παραδοση.

18 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα ΕΛΤΑ κανουν μια χαρα παραδοση στην πορτα σου, ειναι μια υπηρεσια με χρεωση 1ε παραπανω που τελευταια κανουν αρκετοι (ερχονται με αμαξι και στο αφηνουν).

Περα απο αυτο εμενα ACS πακετο απο Θεσσαλονικη φτανει ΣΥΝΤΑΓΜΑ στις 14 του μηνα και για ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ακομα και σημερα δεν εχει ερθει και μου λενε ΙΣΩΣ να ερθει 4-7 σημερα αλλιως αυριο.

Μην το ψαχνεις, ολα μπιπ σε αυτη την χωρα.

Η ΑCS μου εφερε πακετο το Σαββατο που ειχα παραγγειλει Πεμπτη βραδυ.

 

Πιο πολυ μου την εχει σπασει που δεν βλεπω καποια εξελειξη στην παραγγελια και δεν μπορουν να δουν ποιος το εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/katevazei-rola-to-e-shop-ton-jumbo/?fbclid=IwAR3FDfIIgE_C4HLE3Mx0_iz5Aw2-SLzDwrFJ0I-7q3vAdKDib3zRH_AGQz4
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ ΟΤΙ ΜΙΚΡΟΒΛΑΚΕΙΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ESHOP!!!
Μετα σας φταινε οι κουριερ!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/katevazei-rola-to-e-shop-ton-jumbo/?fbclid=IwAR3FDfIIgE_C4HLE3Mx0_iz5Aw2-SLzDwrFJ0I-7q3vAdKDib3zRH_AGQz4
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ ΟΤΙ ΜΙΚΡΟΒΛΑΚΕΙΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΑ ESHOP!!!
Μετα σας φταινε οι κουριερ!

Είναι μια χαρά να περιμένεις δέμα στην καραντίνα. Όποτε έρθει. Αρκεί να βαράει το κουδούνι να βλέπουμε κανένα άνθρωπο.

 

Έχω παραγγείλει πχ. 5 στυλό.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...