Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποσό καλή είναι μια κούριερ εξαρτάται από αυτόν που έχει το franchise στο εκάστοτε κατάστημα. Πχ στην μικρή κωμόπολη που μένω έχουμε ΕΛΤΑ κούριερ, ασς, γεν ταχυδρομικη. Μακράν η χειρότερη είναι η Γ.Τ. η οποία αργεί ακόμα κ 2 μέρες σε σχέση με τις άλλες δύο. Ευτυχώς με βολεύει παραλαβή κατάστημα γιατί ήμαστε νησί κ στο σπίτι αργούν να τα φέρουν +1&2 μέρες ( δεν έχει δρομολόγια για κάθε χωριό κάθε μέρα).

 

Τώρα οι τιμές τους είναι υπερβολικές πάντα σε σχέση με τις υπηρεσίες που προσφέρουν. Επίσης καλό είναι τα καταστήματα να γράφουν με ποια εταιρεία θα στείλουν ώστε να ξέρουμε εάν συμφέρει να ψωνίσουμε. Τέλος και αυτοί πρέπει να ρίξουν το +++ στα μεταφορικά αφού ουσιαστικά τα πληρώνουμε μέσα στην τιμή του προϊόντος. Όσοι δε λένε πως έχουν δωρεάν μεταφορικά είναι 1000% μέσα στην τιμή προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας αν επιλέξω την πληρωμή με αντικαταβολή μπορώ να πληρώσω το κούριερ με χρεωστική ή καλύτερα είναι να πληρώσω απευθείας μέσω ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dennis077 είπε

Γειά σας αν επιλέξω την πληρωμή με αντικαταβολή μπορώ να πληρώσω το κούριερ με χρεωστική ή καλύτερα είναι να πληρώσω απευθείας μέσω ίντερνετ;

Πληρωσε κατευθειαν με καρτα μεσω της παραγγελιας. Γτ οταν ερθει ο κουριερ ισως να μην εχει POS και να αναγκαστεις να πας απο το καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dennis077 είπε

Γειά σας αν επιλέξω την πληρωμή με αντικαταβολή μπορώ να πληρώσω το κούριερ με χρεωστική ή καλύτερα είναι να πληρώσω απευθείας μέσω ίντερνετ;

 

26 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Πληρωσε κατευθειαν με καρτα μεσω της παραγγελιας. Γτ οταν ερθει ο κουριερ ισως να μην εχει POS και να αναγκαστεις να πας απο το καταστημα.

Γενικα αυτες τις μερες που θα παιξει  τεραστια καθυστερηση,καλο ειναι να μην πληρωνετε με καρτες εαν εχετε την πολυτελεια,γιατι εαν στην πορεια δεν θελετε το δεμα,θα τρεχετε να παρετε τα λεφτα σας πισω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγελία σε ΕΕΤΤ https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

Νομίζω αν θυμάμαι καλά είναι αποζημίωση 6 ευρώ ανά ημέρα καθυστέρησης. Και σίγουρα τους τρέχουν γιατί εγώ είχα κάνει για την Γεν. Ταχ. και μου είχε έρθει η καταγγελία ταχυδρομικός και αυτοί με έπαιρναν τηλ για να ζητήσουν συγνώμη και δεν θα ξαναγίνει κλπ.... Το καλό είναι από τότε μου φέρνουν τα δέματα ακόμα και Σάββατο απόγευμα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους γνωστες(ίσως να έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες ποτέ συγχωρέστε με εάν όντως έχει αναλυθεί).  Σε πακέτο που ήταν να παραδώσει σήμερα μέσω acs, λόγο απουσίας μου, μου είπαν ότι δεν κάνουν πλέον νέα προσπάθεια παράδοσης και οτι το δέμα επιστρέφει πίσω μετά από 6 μέρες .

Έχουν όντως αυτό το δικαίωμα?

edit: μολις ειδα οτι το εχουν ανεβασει ως οδηγια στη σελιδα τους

https://www.acscourier.net/el/-/tropopoieseis-yperesion-logo-covid-19?redirect=https%3A%2F%2Fwww.acscourier.net%2Fel%2Facs-news%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_7fKa%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-6%26p_p_col_count%3D3

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CptBill είπε

Για τους γνωστες(ίσως να έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες ποτέ συγχωρέστε με εάν όντως έχει αναλυθεί).  Σε πακέτο που ήταν να παραδώσει σήμερα μέσω acs, λόγο απουσίας μου, μου είπαν ότι δεν κάνουν πλέον νέα προσπάθεια παράδοσης και οτι το δέμα επιστρέφει πίσω μετά από 6 μέρες .

Έχουν όντως αυτό το δικαίωμα?

edit: μολις ειδα οτι το εχουν ανεβασει ως οδηγια στη σελιδα τους

https://www.acscourier.net/el/-/tropopoieseis-yperesion-logo-covid-19?redirect=https%3A%2F%2Fwww.acscourier.net%2Fel%2Facs-news%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_7fKa%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-6%26p_p_col_count%3D3

https://www.elta-courier.gr/news/500 

 

Και η ελτα κουριερ επισης !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Γενικα αυτες τις μερες που θα παιξει  τεραστια καθυστερηση,καλο ειναι να μην πληρωνετε με καρτες εαν εχετε την πολυτελεια,γιατι εαν στην πορεια δεν θελετε το δεμα,θα τρεχετε να παρετε τα λεφτα σας πισω . 

Δηλαδή καλύτερα να επιλέξω τη πληρωμή με κάρτα με αντικαταβολή.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dennis077 είπε

Δηλαδή καλύτερα να επιλέξω τη πληρωμή με κάρτα με αντικαταβολή.;

Καλυτερα να βαλεις αντικαταβολη και παραλαβη απο το καταστημα,γιατι 1ον δε θα στο φερουν ποτε αυτες τις μερες,και 2ον μπορει να μην εχει POS ο κουριερ.

7 ώρες πριν, CptBill είπε

Για τους γνωστες(ίσως να έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες ποτέ συγχωρέστε με εάν όντως έχει αναλυθεί).  Σε πακέτο που ήταν να παραδώσει σήμερα μέσω acs, λόγο απουσίας μου, μου είπαν ότι δεν κάνουν πλέον νέα προσπάθεια παράδοσης και οτι το δέμα επιστρέφει πίσω μετά από 6 μέρες .

Έχουν όντως αυτό το δικαίωμα?

Οταν δουλευα στη Γενικη μου ελεγαν οτι θεωρητικα πρεπει να κανουμε 3 τρεις αποπειρες,αλλα δεν καθομουν να ασχοληθω 3η φορα οταν ειχα παει ηδη 2 φορες,ειχα καλεσει αλλες 2 και ειχα στειλει και 2 sms.. Εχουμε κ αλλες δουλειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Καλυτερα να βαλεις αντικαταβολη και παραλαβη απο το καταστημα,γιατι 1ον δε θα στο φερουν ποτε αυτες τις μερες,και 2ον μπορει να μην εχει POS ο κουριερ.

Oκ αν επιλέξω να το πάρω απο το κατάστημα  της αλυσίδας με κάρτα και ας περιμένω λίγο είναι καλύτερο; Έχω ακούσει ότι αρχές του άλλου μήνα θα ανοίξουν τα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dennis077 είπε

Oκ αν επιλέξω να το πάρω απο το κατάστημα  της αλυσίδας με κάρτα και ας περιμένω λίγο είναι καλύτερο; Έχω ακούσει ότι αρχές του άλλου μήνα θα ανοίξουν τα καταστήματα.

Το θεμα ειναι εσενα τι σε βολευει.
Εγω παντα μα παντα παω και τα παιρνω,δε μπορω να περιμενω να μου τα φερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πρόσφατα να πάρω ένα δέμα από τη Γενική Ταχυδρομική (δεν μου έφεραν ούτε το χαρτάκι), και είδα live να ρίχνουν τα δέματα από τα χέρια τους σε ελεύθερη πτώση και κάποια να τα εκσφενδονίζουν στην αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το θεμα ειναι εσενα τι σε βολευει.
Εγω παντα μα παντα παω και τα παιρνω,δε μπορω να περιμενω να μου τα φερουν.

Αν είναι μικρό το πακέτο θα συμφωνήσω μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Πήγα πρόσφατα να πάρω ένα δέμα από τη Γενική Ταχυδρομική (δεν μου έφεραν ούτε το χαρτάκι), και είδα live να ρίχνουν τα δέματα από τα χέρια τους σε ελεύθερη πτώση και κάποια να τα εκσφενδονίζουν στην αποθήκη.

Δουλευα στη Γενικη,μπορω να επιβεβαιωσω οτι πολλα δεματα εχουν αυτη την αντιμετωπιση.
Αν θελετε να στειλετε κατι βαρυ και ευθραυστο,καλυτερα μεταφορικη ή Κτελ (  το πιο ασφαλες χωρις πλακα ) .

Αν πρεπει να στειλετε ευθραυστο με κουριερ,πολυ καλο πακεταρισμα,και αν γινεται βαλτε το δεμα τυλιγμενο σε μεγαλο bubble wrap μεσα σε ενα μεγαλυτερο κουτι.

Better safe than sorry,και οταν δουλευα εκει μου ειχαν ειχαν ερθει 2-3 ηλεκτρονικες συσκευες σπασμενες,οποτε πλεον επιμενω στο ΚΑΛΟ ΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΑ.

3 λεπτά πριν, Dennis077 είπε

Αν είναι μικρό το πακέτο θα συμφωνήσω μαζί σου.

Οτι και να ειναι δεν περιμενω,ασε που επιπλεον φορτωμα σε αυτοκινητο σημαινει επιπλεον χτυπημα στο δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δουλευα στη Γενικη,μπορω να επιβεβαιωσω οτι πολλα δεματα εχουν αυτη την αντιμετωπιση.
Αν θελετε να στειλετε κατι βαρυ και ευθραυστο,καλυτερα μεταφορικη ή Κτελ (  το πιο ασφαλες χωρις πλακα ) .

Αν πρεπει να στειλετε ευθραυστο με κουριερ,πολυ καλο πακεταρισμα,και αν γινεται βαλτε το δεμα τυλιγμενο σε μεγαλο bubble wrap μεσα σε ενα μεγαλυτερο κουτι.

Better safe than sorry,και οταν δουλευα εκει μου ειχαν ειχαν ερθει 2-3 ηλεκτρονικες συσκευες σπασμενες,οποτε πλεον επιμενω στο ΚΑΛΟ ΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΑ.

 

Θα συμφωνήσω για μεγάλα αντικείμενα μόνο με μεταφορική. Το θέμα είναι ότι δεν έχουν όλα τα eshop αυτή την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...