Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, StamTheMan said:

Καταλαβαινεις οτι ο κλαδος των μεταφορων υποφερει τωρα,ετσι;

Έχει ειπωθεί και σε προηγούμενα posts πριν από κάμποσους μήνες.

Σίγουρα πήζουν οι εταιρείες courier, ΑΛΛΑ όταν περσι και τα προηγούμενα χρόνια (aka pro covid era), είχαν την συμπεριφορά που είχαν (πχ χαρτάκια δεν σας βρήκα, ενώ ήταν ο πελάτης στο σπίτι, ελάτε να το πάρετε εσείς), πως περιμένεις κατανόηση? 

Όταν δλδ στις "εύκολες" εποχές δεν ήταν "άψογη" η κατάσταση κι υπήρχε ταλαιπωρία, γιατί να νοιαστεί κάποιος για το τι συμβαίνει τώρα?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οσοι λενε οτι και προ καραντινας-Covid  γινοταν τα ιδια . Ναι γινοταν γτ και παλι τοτε υπηρχε φορτος . Ποιο λιγος φυσικα. αλλα και τοτε υπηρχαν ελλειψεις κλπ κλπ.Η Λεξη Πανδημια δε λεει τπτ σε κανενα .Στο πρωτο Lockdown που λυσσαξαν αλλα κ παλι τωρα οι εταιρειες δουλευαν 7 στα 7 νοικιασαν ταξι . εκαναν οτι μπορουσαν για να ξεφορτωνουν οι αποθηκες.Εβλεπες χαρτακια για προσληψψη προσωπικου στις τζαμαριες ατομα που δεν ειχαν επαφη με τη δουλεια πηγαιναν δοκιμαστηκα βλεπαν αυτο το χαλι και τα παραταγαν απο τη πρωτη κ ολας μερα.  Και οι κλασσικοι Ελληναρες ερχοταν στις ρεσεψιον και τα χωναν χωρις κανενα σεβασμο στις ρεσεψιονιστ. Οχι για να δειτε που ειμαστε. Δε πα να καιγετε ο αλλος εμενα δε με νοιαζει αρκει να γινει η δουλεια μου αυτη ειναι η λογικη σας .γτ τετοιοι ειστε..Τα απαιτητε ολα χθες οχι τωρα  . Χωρις να καταλαβαινετε τι σας γινεται. Πολυ απλα.Φιλε μου καλε αμα θες το δεμα σου τωρα τραβα παρτο και στη ρεσεψιον να σε ευγενικος και υπομονετικος. να πας με αριθμο τρακινγκ ωστε να στο βρουν ποιο ευκολα μεσα σε αυτο το χαος. και να μη πεις λεξη να το παρεις και να πας στο καλο.Τουλαχιστον μη τους χαλας τη μερα . Γτ ηδη ειναι χαλασμενη απο αλλους ηλιθιους. 

Επεξ/σία από apos2008
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

είναι και θέμα μικρής vs μεγάλης εταιρειας οικονομίες κλίμακας και δυνατότητες έρευνας και ανάπτυξης τεχνολογιών. Δε μπορεις να συγκρίνεις ένα μαγαζάκι σαν την ACS με ένα γίγαντα σαν την DHL ή τη UPS

Ναι είναι θέμα κλίμακας. 

 

Το μαγαζάκι της ACS δραστηριοποιείται σε 3 χώρες οπότε δεν το λες μαγαζάκι.

 

φυσικά σε απόλυτο τιμή δεν μιλάμε για τα ίδια οικονομικά μεγέθη αλλά παράλληλα δεν μιλάμε για ίδια πολυπλοκότητα/απαιτήσεις. 

 

η DHL ας πούμε ναι έχει μεγαλύτερο κεφάλαιο κτλ αλλά έχει να εξυπηρετήσει 80.000.000 πελάτες σε μια επικράτεια 357,386 τετραγωνικών χιλιομέτρων με διάσπαρτους πληθυσμούς σε πόλεις με εκατομμύρια κατοίκους εδώ και εκει επίσης έχει και πολλούς περισσότερους μισθούς οχήματα συντηρήσεις κτλ 

 

Η ACS καλείται να εξυπηρετήσει το 1/10 σχεδόν του πληθυσμού που έχει η DHL γερμανίας σε μια επικράτεια 131,957 τετραγωνικών χιλιομέτρων όπου περίπου το 50% του πληθυσμού ειναι σε μια μόνο περιοχή (αττική) 

 

Αρά μικρότερη πολυπλοκότητα και απαιτήσεις σε logistics. Πιο απλά οι γερμανία θέλει (μέσα σε πολλά άλλα)  πολλές κεντρικές αποθήκες διάσπαρτες μεταξύ τους η ελλαδα μια μεγάλη στην άττικη και μια άλλη πχ Θεσσαλονίκη  ήδη δηλαδή τεράστια διαφορά κόστους και συντήρησης ανθρώπινου δυναμικού κτλ. 

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχει ειπωθεί και σε προηγούμενα posts πριν από κάμποσους μήνες.

Σίγουρα πήζουν οι εταιρείες courier, ΑΛΛΑ όταν περσι και τα προηγούμενα χρόνια (aka pro covid era), είχαν την συμπεριφορά που είχαν (πχ χαρτάκια δεν σας βρήκα, ενώ ήταν ο πελάτης στο σπίτι, ελάτε να το πάρετε εσείς), πως περιμένεις κατανόηση? 

Όταν δλδ στις "εύκολες" εποχές δεν ήταν "άψογη" η κατάσταση κι υπήρχε ταλαιπωρία, γιατί να νοιαστεί κάποιος για το τι συμβαίνει τώρα?

Αυτό ακριβώς και μετά covid όταν με το καλό φύγει αυτός ο βραχνάς τα ίδια χάλια θα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Και οσοι λενε οτι και προ καραντινας-Covid  γινοταν τα ιδια . Ναι γινοταν γτ και παλι τοτε υπηρχε φορτος . Ποιο λιγος φυσικα. αλλα και τοτε υπηρχαν ελλειψεις κλπ κλπ.Η Λεξη Πανδημια δε λεει τπτ σε κανενα .Στο πρωτο Lockdown που λυσσαξαν αλλα κ παλι τωρα οι εταιρειες δουλευαν 7 στα 7 νοικιασαν ταξι . εκαναν οτι μπορουσαν για να ξεφορτωνουν οι αποθηκες.Εβλεπες χαρτακια για προσληψψη προσωπικου στις τζαμαριες ατομα που δεν ειχαν επαφη με τη δουλεια πηγαιναν δοκιμαστηκα βλεπαν αυτο το χαλι και τα παραταγαν απο τη πρωτη κ ολας μερα.  Και οι κλασσικοι Ελληναρες ερχοταν στις ρεσεψιον και τα χωναν χωρις κανενα σεβασμο στις ρεσεψιονιστ. Οχι για να δειτε που ειμαστε. Δε πα να καιγετε ο αλλος εμενα δε με νοιαζει αρκει να γινει η δουλεια μου αυτη ειναι η λογικη σας .γτ τετοιοι ειστε..Τα απαιτητε ολα χθες οχι τωρα  . Χωρις να καταλαβαινετε τι σας γινεται. Πολυ απλα.Φιλε μου καλε αμα θες το δεμα σου τωρα τραβα παρτο και στη ρεσεψιον να σε ευγενικος και υπομονετικος. να πας με αριθμο τρακινγκ ωστε να στο βρουν ποιο ευκολα μεσα σε αυτο το χαος. και να μη πεις λεξη να το παρεις και να πας στο καλο.Τουλαχιστον μη τους χαλας τη μερα . Γτ ηδη ειναι χαλασμενη απο αλλους ηλιθιους. 

Οι κουριερ ειναι απο τις πλεον ακριβοπληρωμενες υπηρεσιες στην χωρα.Κυριολεκτικα,αν συγκρινουμε τον κατωτατο μισθο με τα κοστη των υπηρεσιων και τα βαλουμε διπλα σε αλλες χωρες μιλαμε για τρομερες διαφορες.Ναι ναι εχουμε υψηλη φορολογια,οταν ομωςεγω σαν ιδιωτης για ενα πακετο 5 κιλων απο αθηνα θεσσαλονικη πρεπει να πληρωσω 25 ευρω,ενα μεροκαματο στην χωρα που ζω,ε ναι αν οχι απαιτω, θα ηθελα να γινει σωστη παραδοση και με σωστους χρονους.Αν οι κουριερ εχουν θεματα λογω πολλων παραγγελιων ας ριξουν τις τιμες.Ετσι δεν θα κραζω και εγω που ενα δεμα που χρυσοπληρωσα με μεταφορικα εκανε μια βδομαδα να φτασει σπιτι μου.Ας προσλαβει κοσμο,ας ας ας..Δεν ειναι θεμα του πελατη,λυπαμαι αλλα ετσι ειναι.Πληρωνεται αδρα οποτε περιμενω και αναλογη εξυπηρετηση.Προτου γινουν οι αυξησεις στα ελτα,κυριολεκτικα οι τιμες ηταν πολυ φθηνες.5 κιλα δεμα απο εβρο μεχρι την κρητη(δεν επαιζε ρολο η αποσταση,μονο αν ειναι εσωτερικο) κοστιζε 5.5 ευρω.Εκει ναι,και ανεκτικος θα ειμαι,και θα το καταλαβω αν αργησει 2 μερες παραπανω. Φυσικα λυπαμαι τους υπαλληλους, μονο τις εταιριες σαν εταιριες κραζω στο σχολιο μου.

Επεξ/σία από miucce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, miucce είπε

Οι κουριερ ειναι απο τις πλεον ακριβοπληρωμενες υπηρεσιες στην χωρα.Κυριολεκτικα,αν συγκρινουμε τον κατωτατο μισθο με τα κοστη των υπηρεσιων και τα βαλουμε διπλα σε αλλες χωρες μιλαμε για τρομερες διαφορες.Ναι ναι εχουμε υψηλη φορολογια,οταν ομωςεγω σαν ιδιωτης για ενα πακετο 5 κιλων απο αθηνα θεσσαλονικη πρεπει να πληρωσω 25 ευρω,ενα μεροκαματο στην χωρα που ζω,ε ναι αν οχι απαιτω, θα ηθελα να γινει σωστη παραδοση και με σωστους χρονους.Αν οι κουριερ εχουν θεματα λογω πολλων παραγγελιων ας ριξουν τις τιμες.Ετσι δεν θα κραζω και εγω που ενα δεμα που χρυσοπληρωσα με μεταφορικα εκανε μια βδομαδα να φτασει σπιτι μου.Ας προσλαβει κοσμο,ας ας ας..Δεν ειναι θεμα του πελατη,λυπαμαι αλλα ετσι ειναι.Πληρωνεται αδρα οποτε περιμενω και αναλογη εξυπηρετηση.Προτου γινουν οι αυξησεις στα ελτα,κυριολεκτικα οι τιμες ηταν πολυ φθηνες.5 κιλα δεμα απο εβρο μεχρι την κρητη(δεν επαιζε ρολο η αποσταση,μονο αν ειναι εσωτερικο) κοστιζε 5.5 ευρω.Εκει ναι,και ανεκτικος θα ειμαι,και θα το καταλαβω αν αργησει 2 μερες παραπανω. Φυσικα λυπαμαι τους υπαλληλους, μονο τις εταιριες σαν εταιριες κραζω στο σχολιο μου.

Με τι κίνητρο θα κατεβάσουν τις τιμές ή θα βελτιώσουν τους χρόνους παράδοσης; Δε θα στειλεις το δέμα μήπως; Θα φύγεις, θα πας αλλου; 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Με τι κίνητρο θα κατεβάσουν τις τιμές ή θα βελτιώσουν τους χρόνους παράδοσης; Δε θα στειλεις το δέμα μήπως; Θα φύγεις, θα πας αλλου; 

δεν θα το φερουν και θα παω σαν μλκς να το παρω απο εκει επειδη θελω να κανω την δουλεια μου και δεν μπορω να τους περιμενω.Οι υπηρεσιες που μου προσφερουν ειναι ελλιπεις. Οντως αγοραζουμε και πολλα αχρηστα,αλλα μεσα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα. ΠΡΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ, επισημαινω,προ καραντινας περιμενα ανταλλακτικο για το αυτοκινητο μου,χωρις το οποιο δεν μπορω να παω στην δουλεια μου,υποχρεωνομαι σε αλλους και αλλα πολλα. Εστειλε ο εμπορος το δεμα σαββατο η παρασκευη,και δευτερα πρωι ηταν στο καταστημα,το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο μενα.Με πηραν τηλεφωνο οτι πριν την πεμπτη δεν γινεται να μου το φερουν.ουτε καν τους στοιχειωδεις χρονους παραδοσης δεν θα τηρουσαν που ειναι 1-3 εργασιμες.πηγαιναμε για 4η.ΠΡΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ.Αναγκαστηκα να παω να το παρω για να μπορω να παω στην δουλεια μου.

δεν λεω να βελτιωσουν τους χρονους,θα ηταν αδυνατο μεσα σε τετοια πλημμυρα παραγγελιων,λεω οτι αφου οι χρονοι τους πανε στα σκουπιδια,να μειωσουν την τιμη,αφου πλεον δεν πληρωνουμε για κουριερ,αλλα για ελτα.Γνωριζω οτι αυτο που ζηταω ειναι ουτοπικο,αλλα τοσα χρονια τους πληρωνουμε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες,ε γυρισε ο μπιπ ο τροχος,και πρεπει να τα δουλεψουν τα λεφτα που τους πληρωνουμε.Και στην μεση ειναι οι υπαλληλοι,που οπως καθε φορα τραβανε ολο το κουπι οταν κατι στραβωνει.

Επεξ/σία από miucce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, miucce είπε

δεν θα το φερουν και θα παω σαν μλκς να το παρω απο εκει επειδη θελω να κανω την δουλεια μου και δεν μπορω να τους περιμενω.Οι υπηρεσιες που μου προσφερουν ειναι ελλιπεις. Οντως αγοραζουμε και πολλα αχρηστα,αλλα μεσα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα. ΠΡΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ, επισημαινω,προ καραντινας περιμενα ανταλλακτικο για το αυτοκινητο μου,χωρις το οποιο δεν μπορω να παω στην δουλεια μου,υποχρεωνομαι σε αλλους και αλλα πολλα. Εστειλε ο εμπορος το δεμα σαββατο η παρασκευη,και δευτερα πρωι ηταν στο καταστημα,το οποιο ειναι αρκετα μακρια απο μενα.Με πηραν τηλεφωνο οτι πριν την πεμπτη δεν γινεται να μου το φερουν.ουτε καν τους στοιχειωδεις χρονους παραδοσης δεν θα τηρουσαν που ειναι 1-3 εργασιμες.πηγαιναμε για 4η.ΠΡΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ.Αναγκαστηκα να παω να το παρω για να μπορω να παω στην δουλεια μου.

δεν λεω να βελτιωσουν τους χρονους,θα ηταν αδυνατο μεσα σε τετοια πλημμυρα παραγγελιων,λεω οτι αφου οι χρονοι τους πανε στα σκουπιδια,να μειωσουν την τιμη,αφου πλεον δεν πληρωνουμε για κουριερ,αλλα για ελτα.Γνωριζω οτι αυτο που ζηταω ειναι ουτοπικο,αλλα τοσα χρονια τους πληρωνουμε υπερκοστολογημενες υπηρεσιες,ε γυρισε ο μπιπ ο τροχος,και πρεπει να τα δουλεψουν τα λεφτα που τους πληρωνουμε.Και στην μεση ειναι οι υπαλληλοι,που οπως καθε φορα τραβανε ολο το κουπι οταν κατι στραβωνει.

Φιλε μου το εχω ξαναπει τα μεταφορικα ειναι ηδη τσαμπε λεφτα . τα 3 ευρω που στελνουν τα eshops και στα χρεωνουν εσενα λογω συνεργασιας ειναι ηδη κουτσουρεμενα.Δηλαδη τι θελετε με 1 ευρω μεταφορικα ??? που κανονικα αν δεν ειχαν συνεργασια πανω απο 10 ευρω θα δινατε για μεταφορικα αναλογα το βαρος/ογκο.Οταν η ACS Πηγε να παρει παραπανω μεταφορικα στην πρωτη καραντινα και το κανε για να παρουν οι εργαζομενοι λιγα παραπανω ξεκαθαρα και να αναβαθμισουν τις υπηρεσιες τους . τους εκραξε ολος ο κοσμος επειδη ολοι θελουν να νε τσαμπε το δεμα να ερχεται τσαμπα.Τζαμπατζηδοελληνες τσιγγουνιδες που κλαιμε και το 1 ευρω ελεος δλδ.  Διαβασε λιγες σελιδες ποιο πισω που λεμε καποια πραγματα. Περι χρεωσεων και ποσα ειναι τα κερδη των πρακτορειων.

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apos2008 είπε

Φιλε μου το εχω ξαναπει τα μεταφορικα ειναι ηδη τσαμπε λεφτα . τα 3 ευρω που στελνουν τα eshops και στα χρεωνουν εσενα λογω συνεργασιας ειναι ηδη κουτσουρεμενα. Διαβασε λιγες σελιδες ποιο πισω που λεμε καποια πραγματα. Περι χρεωσεων και ποσα ειναι τα κερδη των πρακτορειων.

3 ευρω χρεωνουν σε ειδικη συμφωνια,για ιδιωτη προς ιδιωτη ομως ουτε λογος.μπορει αν θελει ο διευθυντης του πλαισιου να στειλει ενα κουτι 5 κιλων να του δινουν και δωρο ανθοδεσμη,εγω ομως πρεπει να σκασω ενα μεροκαματο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, miucce είπε

3 ευρω χρεωνουν σε ειδικη συμφωνια,για ιδιωτη προς ιδιωτη ομως ουτε λογος.μπορει αν θελει ο διευθυντης του πλαισιου να στειλει ενα κουτι 5 κιλων να του δινουν και δωρο ανθοδεσμη,εγω ομως πρεπει να σκασω ενα μεροκαματο.

Αλλο εσυ που δεν εχεις συνεργασια. Μιλαμε για τις βλακειες των eshops. Σαν ιδιωτης ξερω ναι ποσο παει. αλλα εσυ που πληρωσες 10 ευρω και παραπανω θα σε παρει και εσενα η μπαλλα και το δεμα που θα στηλεις θα φτασει 1-2 μερες μετα και αυτο το καιρο μπορει να κανει και εβδομαδα.Εσυ δε φταις ομως ο φορτος φταιει και οι ασκοπες παραγγελιες που κανουν αυτο εννοω . Κ αυτο λεω αναγκαια δεματα δε πανε .Απο τη στιγμη που δε ξερεις τι περιεχουν . Οπως ειπες τα χλωρα καιγονται και τα ξερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, miucce είπε

3 ευρω χρεωνουν σε ειδικη συμφωνια,για ιδιωτη προς ιδιωτη ομως ουτε λογος.μπορει αν θελει ο διευθυντης του πλαισιου να στειλει ενα κουτι 5 κιλων να του δινουν και δωρο ανθοδεσμη,εγω ομως πρεπει να σκασω ενα μεροκαματο.

Εδω δε συζηταμε ιδιωτη προς ιδιωτη,συζηταμε το χαμο που γινεται εν μεσω καραντινας.
Και να ξερεις οτι οι ιδιωτες εχουν καλυτερη μεταχειριση απο τα eshop αυτες τις ημερες.

Σκεψου αν λυσσανε οι ελληναραδες επειδη εχει αργησει το δεμα απο το jumbo/zaras/myshoe,ποσο λυσσαει καποιος που προσπαθει να κανει ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ,εχω πληρωσει 7/9/12 ευρω και περιμενει το δεμα του.Αυτοι λοιπον ειναι λογικο να ειναι σε καλυτερη μοιρα απο σωβρακοκιλοτες/παπουτσια/ρουχα που παρηγγειλε ο ελληναρας για να φορεσει στο lock..

1 λεπτό πριν, apos2008 είπε

Εσυ δε φταις ομως ο φορτος φταιει και οι ασκοπες παραγγελιες που κανουν αυτο εννοω .

 

Αυτο λεμε τοσες ωρες εδω,και οι αλλοι μου λενε για δικαιωματα και @@.

2 λεπτά πριν, apos2008 είπε

αυτο λεω αναγκαια δεματα δε πανε

Μπα,μια χαρα πανε,εμεις παντα διναμε προτεραιοτητα στα δεματα ιδιωτων,τα eshop ηταν σε δευτερη μοιρα παντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μπα,μια χαρα πανε,εμεις παντα διναμε προτεραιοτητα στα δεματα ιδιωτων,τα eshop ηταν σε δευτερη μοιρα παντα.

Και μεις το ιδιο απλα αναγκαια εννουσα απο καποιο φαρμακειο eshop πχ . δεμα που να περιεχει φαρμακα. Η καποιο αναγκης που να εμεινε πισω λογω φορτου και χρονου  . 

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apos2008 είπε

Και μεις το ιδιο απλα αναγκαια εννουσα απο καποιο φαρμακειο eshop πχ . δεμα που να περιεχει φαρμακα

Κανενα δεμα δεν περιεχει σοβαρα φαρμακα. 

Δεν στελνουν συνταγογραφημενα φαρμακα,απαγορευεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Κανενα δεμα δεν περιεχει σοβαρα φαρμακα. 

Δεν στελνουν συνταγογραφημενα φαρμακα,απαγορευεται.

ΕΙναι απο φαρμακεια διαφορα οχι ακριβως φαρμακα απο το Pharmacy.gr πχ φαρμακευτικα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...