Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

17 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Φιλε μου το εχω ξαναπει τα μεταφορικα ειναι ηδη τσαμπε λεφτα . τα 3 ευρω που στελνουν τα eshops και στα χρεωνουν εσενα λογω συνεργασιας ειναι ηδη κουτσουρεμενα.Δηλαδη τι θελετε με 1 ευρω μεταφορικα ??? που κανονικα αν δεν ειχαν συνεργασια πανω απο 10 ευρω θα δινατε για μεταφορικα αναλογα το βαρος/ογκο.Οταν η ACS Πηγε να παρει παραπανω μεταφορικα στην πρωτη καραντινα και το κανε για να παρουν οι εργαζομενοι λιγα παραπανω ξεκαθαρα και να αναβαθμισουν τις υπηρεσιες τους . τους εκραξε ολος ο κοσμος επειδη ολοι θελουν να νε τσαμπε το δεμα να ερχεται τσαμπα.Τζαμπατζηδοελληνες τσιγγουνιδες που κλαιμε και το 1 ευρω ελεος δλδ.  Διαβασε λιγες σελιδες ποιο πισω που λεμε καποια πραγματα. Περι χρεωσεων και ποσα ειναι τα κερδη των πρακτορειων.

Κοίτα, τα πράγματα είναι απλά.

Αγοράζω από e-shops επειδή - μεταξύ άλλων - ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πάω σε κάποιο φυσικό κατάστημα.

Πληρώνω μεταφορικά για να μην χρειαστεί να το κουνήσω από το σπίτι μου!!! Κατανοητό??? Γκεγκε???

Το να αναγκαστώ να περπατήσω/οδηγήσω και να περιμένω σε κάποιο φυσικό κατάστημα για να παραλάβω την παραγγελία μου (ίσως και κουρασμένος μετά τη δουλειά μου) και ενώ έχω ήδη πληρώσει για μεταφορικά, γα**ει την όλη εμπειρία και τον βασικότερο λόγο ύπαρξης των e-shops.

Δεν φταίω εγώ ως καταναλωτής. Αν θέλουν οι κούριερ ας ανεβάσουν τις τιμές τους (και θα επιλέξω όποια με συμφέρει όταν μου δίνεται η δυνατότητα) αλλά ας παρέχουν την υπηρεσία για την οποία πληρώθηκαν! Αλλιώς να μην την παρέχουν καθόλου.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, randomcat είπε

Κοίτα, τα πράγματα είναι απλά.

Αγοράζω από e-shops επειδή - μεταξύ άλλων - ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πάω σε κάποιο φυσικό κατάστημα.

Πληρώνω μεταφορικά για να μην χρειαστεί να το κουνήσω από το σπίτι μου!!! Κατανοητό??? Γκεγκε???

Το να αναγκαστώ να περπατήσω/οδηγήσω και να περιμένω σε κάποιο φυσικό κατάστημα για να παραλάβω την παραγγελία μου (ίσως και κουρασμένος μετά τη δουλειά μου) και ενώ έχω ήδη πληρώσει για μεταφορικά, γα**ει την όλη εμπειρία και τον βασικότερο λόγο ύπαρξης των e-shops.

Δεν φταίω εγώ ως καταναλωτής. Αν θέλουν οι κούριερ ας ανεβάσουν τις τιμές τους (και θα επιλέξω όποια με συμφέρει όταν μου δίνεται η δυνατότητα) αλλά ας παρέχουν την υπηρεσία για την οποία πληρώθηκαν! Αλλιώς να μην την παρέχουν καθόλου.

Δεν ειπαμε να μην αγοραζεις αγορασε οτι θες . απλα να καταλαβεις πως εχουν τα πραγματα. αυτο λεμε σε ολους. Τωρα αφου ξερεις πως εχει η κατασταση και εισαι μακρυα απο το να πας στο ιδιο το καταστημα ,Αυτο ειναι θεμα δικο σου αφου ξερεις πως εχει η κατασταση μη παραγγελνεις μετα η τουλαχιστον μη παραπονιεσαι οταν πας στα γκισε να το παρεις δε λεω καποια στιγμη θα στο φερουν οι ιδιοι  απλα δεν υπαρχει εκτιμωμενος χρονος μπορει να παρει 1 μερα μεχρι βδομαδα και εσυ να το θες εκεινη τη μερα που εφτασε εμ δε γινεται αυτο ειδικα αυτον τον καιρο και στο κατω κατω ποιο γρηγορα θα το παρεις εσυ ο ιδιος παρα να στο φερουν . .Δε θα κατσουν οι υπαλληλοι να ασχοληθουν με σενα και με τον καθε περιεργο ηδη τραβαν γολγοθα ολοι αυτες τις μερες.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη. Το μεγα λαθος που κανουν καποια eshop ειναι αυτο γραφουν παραδοση 1-3 μερες αυτο δεν ισχυει ομως . σκεφτειτε αν ελεγαν παραδοση σε 30 η 15 μερες κανενας δε θα παραγγελνε. Θελουν κ αυτοι να πουλησουν.

Επεξ/σία από apos2008
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πω μια φορα ακομα,οσο αγοραζετε μ***ες ,τοσο θα καθυστερουν να ερθουν,και παραλληλα θα καθυστερουν και ολα τα αλλα δεματα.

Απορω γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε.

Θα ξαναποσταρω τη φωτο,για να δειτε τι παραγγελνει ο κοσμος,και ελπιζω αυτη τη φορα να μην αρχισουμε τις ιστοριες για "οργανωση" και λοιπα ασχετα.

Δειτε δεματα απο JUMBO/MYSHOE/ZARAS/INTERSPORT και οτι αλλο φανταστειτε.

 

INTER.jpg

couriers.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Δεν ειπαμε να μην αγοραζεις αγορασε οτι θες . απλα να καταλαβεις πως εχουν τα πραγματα. αυτο λεμε σε ολους. Τωρα αφου ξερεις πως εχει η κατασταση και εισαι μακρυα απο το να πας στο ιδιο το καταστημα ,Αυτο ειναι θεμα δικο σου αφου ξερεις πως εχει η κατασταση μη παραγγελνεις μετα η τουλαχιστον μη παραπονιεσαι οταν πας στα γκισε να το παρεις δε λεω καποια στιγμη θα στο φερουν οι ιδιοι  απλα δεν υπαρχει εκτιμωμενος χρονος μπορει να παρει 1 μερα μεχρι βδομαδα και εσυ να το θες εκεινη τη μερα που εφτασε εμ δε γινεται αυτο ειδικα αυτον τον καιρο και στο κατω κατω ποιο γρηγορα θα το παρεις εσυ ο ιδιος παρα να στο φερουν . .Δε θα κατσουν οι υπαλληλοι να ασχοληθουν με σενα και με τον καθε περιεργο ηδη τραβαν γολγοθα ολοι αυτες τις μερες.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη. Το μεγα λαθος που κανουν καποια eshop ειναι αυτο γραφουν παραδοση 1-3 μερες αυτο δεν ισχυει ομως . σκεφτειτε αν ελεγαν παραδοση σε 30 η 15 μερες κανενας δε θα παραγγελνε. Θελουν κ αυτοι να πουλησουν.

Τι λες άνθρωπέ μου??? Τι δικό μου θέμα είναι??? Τι να μην παραγγέλνω??? Πληρώνω για να έρχονται τα πράγματα στο σπίτι μου και θες να δείξω κατανόηση που δεν έρχονται? Έχουμε τρελαθεί τελείως σε αυτήν τη χώρα ε? Θες να δείξω κατανόηση που δεν μπορούμε να έχουμε την εμπειρία του e-shopping και που χάνουμε άπειρο χρόνο από τις δικές μας δουλειές για παραλαβές δεμάτων??? Να δείξω κατανόηση για μια κατάσταση που επικρατεί εδώ και χρόνια??? Να δείξω κατανόηση για μια κατάσταση που δεν θα έπρεπε να επικρατεί ειδικά αυτήν τη χρονιά που δεν πρέπει να συνωστιζόμαστε με άλλους και που πρέπει να μένουμε σπίτια μας?

Τι κάποια στιγμή θα τα φέρουν οι ίδιοι λες??? Νιώθεις??? Δεν έρχονται καθόλου τα δέματα λέμε. Έρχονται χαρτάκια (και αν κάποιες φορές). Το καλοκαίρι που δεν είχαμε καραντίνα, αγόρασα βαρύ κουτί υπολογιστή από τη Γερμανία και η DHL δεν μου το έφερε - μου άφησαν ένα χαρτάκι που έγραφε ότι δεν με βρήκαν και ότι μπορώ να τους καλέσω για να ορίσουμε νέα ημερομηνία παράδοσης... έτσι απλά για να είναι καλυμμένοι νομικά, επειδή στο τηλέφωνο μου δήλωσαν ευθαρσώς ότι δεν πρόκειται να το φέρουν. Και πήγα και το πήρα με τα πόδια (αμάξι τότε στο συνεργείο) και επειδή μου έφυγε η μέση πλήρωσα και ταξί. Δικό μου θέμα ε??? Να δείξω κατανόηση ε???

Αν πληρώνω για κάποια υπηρεσία, πρέπει να λάβω την υπηρεσία. Ο πωλητής μπορεί να μου υπόσχεται άμεσες παραδόσεις - μόνο με εκείνον θα τα βάλω αν δεν τηρηθεί αυτό. Δεν μου το υπόσχεται η κούριερ αυτό. Η κούριερ όμως πληρώνεται για να μου φέρει κάτι που αγόρασα, τελικά. Δεν υπάρχει καμία κατανόηση σε αυτό. Πληρώθηκες για μια υπηρεσία που λες ότι κάνεις. So f*cking deliver it

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Τι λες άνθρωπέ μου??? Τι δικό μου θέμα είναι??? Τι να μην παραγγέλνω??? Πληρώνω για να έρχονται τα πράγματα στο σπίτι μου και θες να δείξω κατανόηση που δεν έρχονται? Έχουμε τρελαθεί τελείως σε αυτήν τη χώρα ε? Θες να δείξω κατανόηση που δεν μπορούμε να έχουμε την εμπειρία του e-shopping και που χάνουμε άπειρο χρόνο από τις δικές μας δουλειές για παραλαβές δεμάτων??? Να δείξω κατανόηση για μια κατάσταση που επικρατεί εδώ και χρόνια??? Να δείξω κατανόηση για μια κατάσταση που δεν θα έπρεπε να επικρατεί ειδικά αυτήν τη χρονιά που δεν πρέπει να συνωστιζόμαστε με άλλους και που πρέπει να μένουμε σπίτια μας?

Εχεις καταλαβει καθολου τι συζηταμε τοση ωρα εδω;

1 λεπτό πριν, apos2008 είπε

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

Οχι αυτο ισχυει,ειδικα η ACS  το κανει συστηματικα..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οχι αυτο ισχυει,ειδικα η ACS  το κανει συστηματικα..

Δε καταλαβαινω τη λογικη να το κανουν αυτο  . εκτος αν λογω φορτου προγραφουν τα χαρτακια απο τα ογκωδη και αφηνουν σε αυτες τις διευθυνσεις  μονο ,Αυτο δε το εχω δει εστω εδω που ειμαι .

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apos2008 είπε

Δε καταλαβαινω τη λογικη να το κανουν αυτο  . εκτος αν λογω φορτου προγραφουν τα χαρτακια απο τα ογκωδη και αφηνουν σε αυταες τις διευθυνσεις  μονο ,Αυτο δε το εχω δει εστω εδω που ειμαι .

Ε φαντασου οτι εγω στο σπαστο 8ωρο φορτωνα το παπι 3 φορες,και το πηγαινε ελα ,μαζι με το φορτωμα  ετρωγε 2 ωρες για 3 δρομολογια.

Φαντασου ενα μηχανακι να αφηνει χαρτακια,ποσα δεματα θα δικαιολογησει στην εταιρια.

Εγω εδινα 80 δεματα τη μερα,αυτος θα δικαιολογει 250 ανετα.

Σκεψου ποσοι απο αυτους θα τσιμπησουν και θα πανε να το παρουν,και ποσοι θα κανουν φασαρια οτι ηταν στο σπιτι;

Βαλε ποσοστο αυτων που δεν εχουν ονομα στο κουδουνι ( οι μισοι ΑΝΕΤΑ ) , ποσοι ηταν στο σπιτι και μπορει να εκανα ντους/εβαζαν σκουπα/ακουγαν μουσικη,και ποσοι  ηταν στο σπιτι

και ειναι σιγουροι οτι δεν χτυπησε το κουδουνι; Μια χαρα βγαινει για την κουριερ,θα γκρινιαξουν 3 στους 10 το πολυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ε φαντασου οτι εγω στο σπαστο 8ωρο φορτωνα το παπι 3 φορες,και το πηγαινε ελα ,μαζι με το φορτωμα  ετρωγε 2 ωρες για 3 δρομολογια.

Φαντασου ενα μηχανακι να αφηνει χαρτακια,ποσα δεματα θα δικαιολογησει στην εταιρια.

Εγω εδινα 80 δεματα τη μερα,αυτος θα δικαιολογει 250 ανετα.

Σκεψου ποσοι απο αυτους θα τσιμπησουν και θα πανε να το παρουν,και ποσοι θα κανουν φασαρια οτι ηταν στο σπιτι;

Βαλε ποσοστο αυτων που δεν εχουν ονομα στο κουδουνι ( οι μισοι ΑΝΕΤΑ ) , ποσοι ηταν στο σπιτι και μπορει να εκανα ντους/εβαζαν σκουπα/ακουγαν μουσικη,και ποσοι  ηταν στο σπιτι

και ειναι σιγουροι οτι δεν χτυπησε το κουδουνι; Μια χαρα βγαινει για την κουριερ,θα γκρινιαξουν 3 στους 10 το πολυ.

Αρα δεν ειναι μυθος για καποιες περιοχες ισχυει. Χμμμμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

Τους έχω πιάσει αρκετές φορές την ίδια ώρα που μου το έφεραν το χαρτάκι και δεν είχαν το δέμα μαζί τους. ACS και ΕΛΤΑ. ΕΛΤΑ μάλιστα άπειρες φορές χαρτάκι στο χέρι.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω σταματήσει να αγοράζω συστηματικά από e-shops εκτός αν είναι επιτακτική ανάγκη. Την τελευταία δεκαετία, όχι φέτος! Καταλήγω να κάνω μαζικές παραγγελίες 3-4 φορές το χρόνο, όποτε νιώθω έτοιμος για ταλαιπωρία και αναμονή στα ΕΛΤΑ.

Και ενώ θα μπορούσα να έκανα και αρκετές μεμονωμένες παραγγελίες από τοπικά e-shops, καταλήγω και αγοράζω μαζικά από το εξωτερικό από καταστήματα που έχουν όλα όσα θέλω (π.χ. Amazon), για να ελαχιστοποιήσω τον αριθμό των παραγγελιών! Τρελό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τους έχω πιάσει αρκετές φορές την ίδια ώρα που μου το έφεραν το χαρτάκι και δεν είχαν το δέμα μαζί τους. ACS και ΕΛΤΑ. ΕΛΤΑ μάλιστα άπειρες φορές χαρτάκι στο χέρι.

 

Και για να χω το καλο ερωτημα οταν τους ειπες που ειναι το δεμα τι σου απαντησαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο διαβαζω εδω μεσα,και απο οσο ακουω απο γνωστους,συνηθως λενε οτι εκανα λαθος και δεν το ειχαν μαζι.

Εχει μια βαση αυτο,γιατι καποιοι κουριερ γραφουν αναλυτικα σε χαρτι το τι δεματα εχουν μαζι,για να μην ξεχνανε και προσπερνανε καποιο σημειο.

Συνηθως βεβαια αυτο το κανουν τα αυτοκινητα,στο παπι ειναι πολυ ευκολο να τα βολεψεις και να θυμασαι ποια ειναι τα επομενα δεματα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

αυτος θα δικαιολογει 250 ανετα

Το ποιο λογικο ειναι . απο τα λιγα που ξερω στο PDA της ACS Στην εφαρμογη φαινονται στην οθονη τα "χρεωμενα"δεματα . Ισως απο εκει να προγραφουν τα χαρτακια να τα κολλαν και παει. Μετα να γυρναν στο καταστημα και απλα να τα παταν απων. για να αφησεις τοσα χαρτακια θελει λιγοτερο χρονο. απο οτι να παραδωσεις τα δεματα κανονικα Ισχυει . Το ξερω γτ τωρα που το ανεφερες ειχα δει μια φορα ενα PDA της ACS απο καποιον και πειρε στα γρηγορα το ματι μου το Ui της εφαρμογης.Η σε αλλες που δεν εχουν PDA Απλα οπως ειπες παιρνουν τη λιστα με τα χρεωμενα δεματα σε A4 προγραφουν τα χαρτακια και τα κολλαν .Ισχυει μπορει να ισχυριζονται αν πιαστουν απο τον παραληπτη οτι το νομιζαν  ειχαν μαζι τους απλα δε το πειραν επειδη στο χαρτι ειναι 50 δεματα χρεωμενα και στο κουτι να νε 15-20 και οτι ηταν στο κουτι μεσα  .

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Και για να χω το καλο ερωτημα οταν τους ειπες που ειναι το δεμα τι σου απαντησαν ?

Ότι δεν το έχουν μαζί. Και συνήθως θα με πιάσουν στο φιλότιμο... ξέρεις "εγώ απλός υπάλληλος είμαι φιλαράκι τη δουλειά μου κάνω"... και έχουν και δίκιο. Από ΕΛΤΑ έχω ακούσει και κάποια κουλά (ειδικά από υπαλλήλους στο κατάστημα) του τύπου ότι δεν ήταν και υποχρεωμένοι να μου το φέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

Το έχω δει να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...