Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, apos2008 said:

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

Αμα δεν ξερεις, ρωτα. Μην γραφεις ο,τι σου κατεβει μονο και μονο για να την πεις στους αλλους. Προφανως και το κανουν και μας δουλευουν καταμουτρα, αλλα εμεις να δειξουμε κατανοηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, lifeowner771 είπε

Μου άφησαν το Σάββατο χαρτί από ACS πως δεν με βρήκαν (υποτίθεται). Το χαρτί λέει "ACS Αργυρουπολης παραλαβή από καταστημα κατόπιν συνεννόησης και από κάτω έχει το τηλέφωνο της Αργυρουπολης. 
 

Το δέμα ήρθε από την ACS Γλυφαδας στο οποίο δεν σηκωνουν τηλέφωνα για κανένα λόγο. Αν δεν το σηκώνουν ούτε στης Αργυρουπολης θα προτείνατε να πήγαινα εκεί απευθείας, η τα έχουν πουθενά αλλού στοιβαγμένα τα δέματα. Φαντάζομαι αν πάρω τηλέφωνο τα κεντρικά θα μου πουν να επικοινωνήσω με το αρμόδιο κατάστημα. 
 

Την αργοπορία πάει στα κομμάτια να τη δεχτώ, αλλά το ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους ούτε με αίτηση με ξεπερνάει. 

Καμια κουριερ δε σηκωνει τα τηλεφωνα . Λογω επειδη παιρνουν ποσα ατομα ειτε δε προλαβαινουν ειτε εξυπηρετουν μπροστα.Οποτε οταν βλεπετε μυνημα θα ξερετε οτι βρισκετε εκει το δεμα σας . καλυτερα να βλεπετε το τρακινγκ ηλεκτρονικα παρα να χανετε χρονο στα τηλεφωνα.

27 λεπτά πριν, kostasbm είπε

νομιζω οτι το αδυναμια παραδοσης το στελνουν ολοι ....ασχετα αν υπαρχει οντως αδυναμια η οχι

αμα τους μενουν πραγματα πισω προκειμενου να κανουν κλεισιμο ημερας πρεπει να το δικαιολογισουν καπως. οποτε βαζουν απων αν ειναι ανεπιδοτα και δικαιολογειτε ετσι .αν οντως υπαρχει αδυναμια παλι θα παρεις το μυνημα το ιδιο μυνημα θα παρεις αν σου αφησουν χαρτακι.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Καμια κουριερ δε σηκωνει τα τηλεφωνα . Λογω επειδη παιρνουν ποσα ατομα ειτε δε προλαβαινουν ειτε εξυπηρετουν μπροστα.Οποτε οταν βλεπετε μυνημα θα ξερετε οτι βρισκετε εκει το δεμα σας . καλυτερα να βλεπετε το τρακινγκ ηλεκτρονικα παρα να χανετε χρονο στα τηλεφωνα.

αμα τους μενουν πραγματα πισω προκειμενου να κανουν κλεισιμο ημερας πρεπει να το δικαιολογισουν καπως. οποτε βαζουν απων αν ειναι ανεπιδοτα και δικαιολογειτε ετσι .αν οντως υπαρχει αδυναμια παλι θα παρεις το μυνημα το ιδιο μυνημα θα παρεις αν σου αφησουν χαρτακι.

To θέμα είναι να βρίσκεται όντως στην ACS Αργυρούπολης, και όχι σε καμία αποθήκη σε διαφορετικό μέρος οπού θα πρέπει πρώτα να τους πάρεις τηλέφωνο για να στο πάνε στο κατάστημα. Με έβαλε σε σκέψεις που λένε παραλαβή κατόπιν συννενόησης, γιαυτό το λέω. Μην πάω απο εκεί, περιμένω πόση ώρα και στο τέλος φύγω και με άδεια χέρια επειδή αυτοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, lifeowner771 είπε

To θέμα είναι να βρίσκεται όντως στην ACS Αργυρούπολης, και όχι σε καμία αποθήκη σε διαφορετικό μέρος οπού θα πρέπει πρώτα να τους πάρεις τηλέφωνο για να στο πάνε στο κατάστημα. Με έβαλε σε σκέψεις που λένε παραλαβή κατόπιν συννενόησης, γιαυτό το λέω. Μην πάω απο εκεί, περιμένω πόση ώρα και στο τέλος φύγω και με άδεια χέρια επειδή αυτοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Αν σου λεει αφιξη στο καταστημα στο τρακινγκ ειναι στο καταστημα. Το παραμονη κατοπιν συννενοησης συμενει οτι το εκαναν επαναδρομολογηση λογικα. Παραμονη στο καταστημα δλδ για συννενοηση να παραδοθει αλλη φορα 

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apos2008 είπε

Αν σου λεει αφιξη στοι καταστημα στο τρακινγκ ειναι στο καταστημα. Το παραμονη κατοπιν συννενοησης συμενει οτι το εκαναν επαναδρομολογηση .

Το τρακινγκ σε αντιθεση με το χαρτι που αφησαν, λεει οτι ειναι στο καταστημα της Γλυφαδας 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lifeowner771 είπε

Το τρακινγκ σε αντιθεση με το χαρτι που αφησαν, λεει οτι ειναι στο καταστημα της Γλυφαδας 😂 

Αν σου πατησαν σφραγιδα στο χαρτακι απο το καταστημα αργυρουπολης λογικα εκει ειναι. Και ισως μετα το συστημα τους να κανει λαθος οτι ειναι γλυφαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apos2008 είπε

Αν σου πατησαν σφραγιδα στο χαρτακι απο το καταστημα αργυρουπολης λογικα εκει ειναι. Και ισως μετα το συστημα τους να κανει λαθος οτι ειναι γλυφαδα

Ελπίζω να είναι όπως τα λες και να τελειώσει αύριο η όλη υπόθεση. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

νομιζω οτι το αδυναμια παραδοσης το στελνουν ολοι ....ασχετα αν υπαρχει οντως αδυναμια η οχι

Δεν εχει να κανει με αδυναμια παραδοσης,αυτο εμφανιζεται οταν το δεμα χρεωθει σε καποιον κουριερ και μετα ξεχρεωθει,δε σημαινει οτι δε σας βρηκαν.

Πολλες παρεξηγησεις με αυτο την παπαρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όλοι όσοι δουλεύουν στις ταχυμεταφορές απ΄τον αποθηκάριο μέχρι τον άνθρωπο που θα έρθει να σου χτυπήσει το κουδούνι είναι μισθωτοί, κακοπληρωμένοι, σε κακές συνθήκες εργασίας. Λόγο της ραγδαίας αύξησης του ηλεκτρονικού εμπορίου την τελευταία δεκαετία που συνέπεσε μαζί με την οικονομική κρίση μη ψάχνετε να βρείτε ποιότητα υπό αυτές τις συνθήκες πόσο μάλλον τώρα με την καραντίνα που έχει αυξηθεί κατακόρυφα ο αριθμός ημερήσιας παράδοσης. Τους βλέπεις κάθε μέρα στο δρόμο που οδηγούν σαν τρελοί με τα μηχανάκια για να προλάβουν και προφανώς για να σχολάσουν και στην ώρα τους. Σιγά μη κάτσει ο άλλος να αρρωστήσει για μια δουλειά που δεν του προσφέρει ούτε καλές αποδοχές ούτε μελλοντική ασφάλεια. Εννοείται ότι δεν τους δικαιολογώ που παίζουν μπάλα με τα δέματα, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Ρε παιδιά όλοι όσοι δουλεύουν στις ταχυμεταφορές απ΄τον αποθηκάριο μέχρι τον άνθρωπο που θα έρθει να σου χτυπήσει το κουδούνι είναι μισθωτοί, κακοπληρωμένοι, σε κακές συνθήκες εργασίας. Λόγο της ραγδαίας αύξησης του ηλεκτρονικού εμπορίου την τελευταία δεκαετία που συνέπεσε μαζί με την οικονομική κρίση μη ψάχνετε να βρείτε ποιότητα υπό αυτές τις συνθήκες πόσο μάλλον τώρα με την καραντίνα που έχει αυξηθεί κατακόρυφα ο αριθμός ημερήσιας παράδοσης. Τους βλέπεις κάθε μέρα στο δρόμο που οδηγούν σαν τρελοί με τα μηχανάκια για να προλάβουν και προφανώς για να σχολάσουν και στην ώρα τους. Σιγά μη κάτσει ο άλλος να αρρωστήσει για μια δουλειά που δεν του προσφέρει ούτε καλές αποδοχές ούτε μελλοντική ασφάλεια. Εννοείται ότι δεν τους δικαιολογώ που παίζουν μπάλα με τα δέματα, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

να ενας που εχει επιγνωση των πραγματων.!!! Σε καποια πρακτορεια επικρατουν αθλιες συνθηκες . σε αλλα καλυτερες. Ειναι αναλογα τον πρακτορα (αφεντικο) τι πληρωνει και το προσωπικο.Συνηθως η μπουρδελοκατασταση επικρατει σε μεγαλες πολεις.οσο ποιο μεγαλος πλυθισμος = ποιο μεγαλη ζητηση. Εδω επαρχια π ειμαι εγω ειμαστε καλα ακομα . Εχει αυξηθει ο φορτος δε λεω πιεζομαστε λιγο παραπανω αλλα σχεδον ολα πανε οπως πρεπει. και οπως ηταν προ καραντινας 

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, apos2008 είπε

Επισης @StamTheMan Δεν ανεφερες τη μοδα που λενε οτι περνανε και αφηνουν χαρτακια μονο πραγμα που δεν ισχυει. Μα ειστε καλα θα ερθει ο αλλος χωρις το δεμα να σου κολλησει μονο και μονο το χαρτι ? Ειστε καλα ? μετα ας μην ερχοταν καθολου τσαμπα η βενζινη. Σαφως και ερχονται απλα ειναι ηλιθιοι ολοι και νομιζουν αυτο. αν ηταν να τον πληρωναν να κολλαει μονο τα χαρτακια δε θα ηταν οδηγος κουριερ. Τοιχοκολλητης θα ηταν .

φυσικά και το κάνουνε δεν είναι παραμύθι , προσωπικά έχω πιάσει επ αυτοφωρω να μου αφήνει χαρτάκι από την ACS στη πάρτα του μαγαζιού , και του λέω καλά που σε πέτυχα γιατί θα έφευγα μόλις , δώσε μου το δέμα γιατί βιάζομαι , και κάνει ότι ψάχνει στο κουτί μου λέει ότι δεν το έχει μαζί του μαλών το ξέχασε , και του λέω τι ήρθες να κανεις εδώ με δουλεύεις , και φυσικά έπεσε μεγάλο κράξιμο γιατί μου λύθηκε η απορία πως κάθε φορα δεν με βρίσκουνε και μου αφήνουνε χαρτάκι , το θέμα είναι απλό ένα μηχανάκι μοιράζει 80-100 χαρτάκια εύκολα σε 8 ώρες , δέματα δεν μπορεί να μοιράσει πάνω από 25 , αν πούμε ότι θέλει τολάχιστον 10-15 λεπτά για κάθε πελάτη , απλή λογική , για να μην πούμε ότι κάποια δέματα θέλουνε αυτοκίνητο , άρα μιλάμε για ακόμα λιγότερα , κατανοώ ότι έχουνε μεγάλο φόρτο εργασίας και δεν προλαβαίνουν , ας μου στείλουνε ένα μήνυμα στο κινητό ότι το δέμα ήρθε στο κατάστημα τις περιοχής να περάσω να το πάρω ο ίδιος , αλλα όμως με την αντίστοιχη χρέωση , όπως έχουνε και στα ελτα , όταν παραλαμβάνεις από το μαγαζί είναι μιση τιμή , θα το προτιμήσω και εγώ σε αυτή τι περίπτωση , όταν όμως μου χρεώνεις μια υπηρεσία που δεν μου παρέχεις είναι απάτη , πέρσι πήρα μια οθόνη για μαύρη παρασκευή και την παρέλαβα τέλος ιανουαρίου , κούριερ σου λέει

Επεξ/σία από MTX
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, StamTheMan είπε

θα το πω μια φορα ακομα,οσο αγοραζετε μ***ες ,τοσο θα καθυστερουν να ερθουν,και παραλληλα θα καθυστερουν και ολα τα αλλα δεματα.

Απορω γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβετε.

Θα ξαναποσταρω τη φωτο,για να δειτε τι παραγγελνει ο κοσμος,και ελπιζω αυτη τη φορα να μην αρχισουμε τις ιστοριες για "οργανωση" και λοιπα ασχετα.

Δειτε δεματα απο JUMBO/MYSHOE/ZARAS/INTERSPORT και οτι αλλο φανταστειτε.

INTER.jpg

couriers.jpg

Σε έχουν βάλει να ελένχεις τι παραγγέλνει ο καθένας? Με αυτή την λογική και για μένα μ@λ@κια θεωρείται και το Xbox που θα πάρει ο άλλος. Η δουλεία των μεταφορικων εταιρειων ειναι να μεταφέρουν προιόντα. Αν δεν μπορουν ας κλείσουν, ελευθερη αγορά έχουμε. Ξέρανε τι έγινε τον Μαρτιο και τον Απρίλιο και δεν έκαναν τίποτα. Εγώ σαν καταναλωτής θέλω να μου φέρουν πχ το 1 βιβλίο που αγόρασα ή το ένα στυλο. Η δουλεία τους είναι, απλα πραγματα. Να παρουν υπαλλήλους, να κανουν υπερωρίες προσωπικά ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Δικο τους προβλημα είναι να τηρήσουν τις προθεσμίες παράδοσης οχι δικό μου. ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ TON ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνinsomniaτες :)

είμαι επαγγελματίας κ μπορω να αναφέρω 2-3 πράγματα. Έχω συνεργαστεί με speedex,γενικη,acs.

1. Όλες οι κουριερ ειναι για 2 αστερια

2. Η Γενική, τραγική στην Κρήτη. Λες κ εκεί είναι άλλος κόσμος (λες να είναι;; :) ). Σχεδον παντα ψάχναμε το δέμα και γιατι δεν έφτασε στον παραλήπτη. Επίσης γενικώς πολλά κατεστραμμένα δεματα.

3. Η ACS ακριβή και σαν τιμολογηση και ενώ στην αρχη είχαν ξεκινήσει πολυ καλά,χάσανε τη μπαλα μετα (νομίζω πηραν μεγαλες εταιριες τύπου vodafone κλπ για καθημερινες παραδόσεις κ ο ογκος ήταν τεράστιος κ χαθηκε η μπαλα).

3. Speedex καλύτερη τιμολογηση,πιο ευέλικτη, αλλά καθημερινώς ακούω παράπονα απο πελατες.Και εκεί πλέον εχουν χασει λιγο τη μπάλα,πηγαν να κάνουν και κάποια πραγματα ιντερνετικα για μεγαλυτερη ευκολία στον επαγγελματια,αλλά μάλλον τα έκαναν χειρότερα.

4. Για Ελτα Courier, απο όσο ξέρω είναι πανάκριβη, αλλά νομιζω ειναι η πιο συνεπής. Δεν το ξέρω ομως γιατι δεν έτυχε να συνεργαστώ μαζι τους.

 

Αυτά φίλοι μου,μια ματιά και απο μένα στο θέμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, jojo738 είπε

Αγαπητοί συνinsomniaτες :)

είμαι επαγγελματίας κ μπορω να αναφέρω 2-3 πράγματα. Έχω συνεργαστεί με speedex,γενικη,acs.

1. Όλες οι κουριερ ειναι για 2 αστερια

2. Η Γενική, τραγική στην Κρήτη. Λες κ εκεί είναι άλλος κόσμος (λες να είναι;; :) ). Σχεδον παντα ψάχναμε το δέμα και γιατι δεν έφτασε στον παραλήπτη. Επίσης γενικώς πολλά κατεστραμμένα δεματα.

3. Η ACS ακριβή και σαν τιμολογηση και ενώ στην αρχη είχαν ξεκινήσει πολυ καλά,χάσανε τη μπαλα μετα (νομίζω πηραν μεγαλες εταιριες τύπου vodafone κλπ για καθημερινες παραδόσεις κ ο ογκος ήταν τεράστιος κ χαθηκε η μπαλα).

3. Speedex καλύτερη τιμολογηση,πιο ευέλικτη, αλλά καθημερινώς ακούω παράπονα απο πελατες.Και εκεί πλέον εχουν χασει λιγο τη μπάλα,πηγαν να κάνουν και κάποια πραγματα ιντερνετικα για μεγαλυτερη ευκολία στον επαγγελματια,αλλά μάλλον τα έκαναν χειρότερα.

4. Για Ελτα Courier, απο όσο ξέρω είναι πανάκριβη, αλλά νομιζω ειναι η πιο συνεπής. Δεν το ξέρω ομως γιατι δεν έτυχε να συνεργαστώ μαζι τους.

Αυτά φίλοι μου,μια ματιά και απο μένα στο θέμα.

κανεις λάθος για τα ΕΛΤΑ έτσι πίστευα και εγώ αλλα έχει τις καλύτερες υπηρεσίες και τιμές , άμα πας το δέμα στο κατάστημα τις περιοχής η στο ταχυδρομείο που έχει μέσα και κούριερ και το παραλάβει και ο άλλος από το κατάστημα είναι μιση τιμή , απλά δέματα είναι μέχρι 7 ευρώ και την επομενη μέρα είναι στο κατάστημα το δέμα , ολόκληρο υπολογιστή έστειλα από Αθηνα Ζάκυνθο με 18 ευρώ , τι στιγμή που οι ανταγωνιστές μου ζητούσαν μέχρι και 70 ευρώ , απόδο και πέρα να προτιμάς τα ΕΛΤΑ μπας και στρώσουν τα αλλα τα λαμόγια , εγώ οποιος δεν μου στείλει με ΕΛΤΑ πλέον δεν συνεργάζομαι μαζί του ειδικά όταν είμαι παραλήπτης , όταν είναι ο άλλος παραλήπτης δεν με νοιάζει ας προτιμήσει οποια εταιρία θέλει

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...