Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βαρεθήκατε ακόμα αυτές τις συζητήσεις; Μη κάνουμε το βελόνι αλώνι :P. Να κάνετε υπομονή και θα παραλάβετε. Λογικό είναι ότι στις τόσες εκατομμύρια επιτυχημένες παραδόσεις να υπάρχουν κάποιες εκατοντάδες αποτυχημένες για χ-ψ λόγους. Να λέμε και την αλήθεια, ότι κάποιοι δεν απαντάτε ούτε στα τηλέφωνα ούτε στα θυροτηλέφωνα :ph34r:.

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δεν βαρεθήκατε ακόμα αυτές τις συζητήσεις; Μη κάνουμε το βελόνι αλώνι :P. Να κάνετε υπομονή και θα παραλάβετε. Λογικό είναι ότι στις τόσες εκατομμύρια επιτυχημένες παραδόσεις να υπάρχουν κάποιες εκατοντάδες αποτυχημένες για χ-ψ λόγους. Να λέμε και την αλήθεια, ότι κάποιοι δεν απαντάτε ούτε στα τηλέφωνα ούτε στα θυροτηλέφωνα :ph34r:.

Μάλιστα,η αντίδρασή μας στα ταγάρια που δεν μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους είναι να κάνουμε υπομονή.Έχει τρελλή πετυχεσά εδώ και δεκαετίες αυτή η νοοτροπία στην Ελλάδα,το ζεις καθημερινά πιστεύω

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

Δεν βαρεθήκατε ακόμα αυτές τις συζητήσεις; Μη κάνουμε το βελόνι αλώνι :P. Να κάνετε υπομονή και θα παραλάβετε. Λογικό είναι ότι στις τόσες εκατομμύρια επιτυχημένες παραδόσεις να υπάρχουν κάποιες εκατοντάδες αποτυχημένες για χ-ψ λόγους.

Προσωπικά, βαρέθηκα να παραγγέλνω ηλεκτρονικά και να πρέπει έπειτα να περιμένω σε κάποιο φυσικό κατάστημα.

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

Να λέμε και την αλήθεια, ότι κάποιοι δεν απαντάτε ούτε στα τηλέφωνα ούτε στα θυροτηλέφωνα :ph34r:.

Ε ναι να την λέμε και λιγάκι. Σε ένα post που κατά 90% φαίνεται ότι δεν την θέλουμε να λέγεται, ας βάλουμε και 10% δικαιοσύνη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2020 στις 2:39 ΜΜ, elpaso1 είπε

Παρατηρω οτι σχεδον ολα τα courier εχουν αθλιες αξιολογησεις, με μεσο ορο τα 2 αστερια. Ειναι παγκοσμιο φαινομενο αυτο ή συμβαινει μονο στην Ελλαδα; Εχω και εγω αρκετα τετοια παραδειγματα, οπως ερχονται χωρις να ειδοποιησουν και μετα απαιτουν να πας απο το καταστημα τους ή επιτηδες δεν χτυπανε το κουδουνι και αφηνουν σημειωμα, για να πας και παλι εσυ στο καταστημα. Και τις 2 περιπτωσεις τις βιωσα αυτη την εβδομαδα απο Speedex και γενικη ταχυδρομικη, αντιστοιχα. Ειναι τακτικη των εταιριων ή καποιοι διανομεις χαλανε ολη την επιχειρηση; Αν και μαλλον το 1ο συμβαινει, καθως ολα τα υποκαταστηματα σε ολη την Ελλαδα, εχουν αθλιες βαθμολογιες. Και ερωτω. Αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα ή και στο εξωτερικο φερονται ετσι αθλια;

για χτύπα: postnl και complaints  (ολλανδική υπηρεσία ταχυδρομείων και κούριερ - συνεργάζεται με αρκετούς πωλητές στο ebay - κι αλλού). Εκεί να δεις συμπεριφορά και ταχύτητα! Νο1 παγκόσμια - και με απόσταση, παγκόσμια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

δεν γνωρίζω πόσοι από όλους εσάς έχετε εταιρεία. αλλά για 1 μήνα δουλειά, κανένας δεν πρόκειται να προσλάβει κανέναν. ούτε να αγοράσει (ή μισθώσει) αυτοκίνητο για να κάθεται.

Εγω ξερω οτι σαν εργαζομενος σε αλυσιδα ως αποθηκαριος , βγηκα απο αναστολη επειδη η εταιρια αποφασισε περα απο τις συνεργαζομενες μεταφορικες , να μισθωσει βανακια ωστε να παραδιδει η ιδια στους πελατες της και με αντικαταβολη (στις περιοχες που εχει καταστηματα πανελλαδικα) , ετσι εργαζομαι ως οδηγος.

Πριν ξεκινησω για παραδοση , εχω καλεσει τηλεφωνικα τον πελατη να τον ενημερωσω οτι ειναι ο επομενος μου προορισμος.Αν δεν τον βρω τον βαζω στο τελος του δρομολογιου και τον ξανακαλω.Αν και παλι δεν τον βρω μετατιθεται η διαδικασια για την επομενη ημερα.

Οποτε για 1 μηνα δουλεια , φαινεται ποιος δινει προτεραιοτητα στην εξυπηρετηση του πελατη και ποιος οχι.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε πανδημια και εσεις θελετε αυτο που πληρωσατε.

Δε δουλευει τιποτα μα τιποτα σωστα,αλλα οχι,εσεις πληρωσατε τα λαμπακια για το δεντρο απο το jumbo,και περιμενετε να τα εχετε στην ωρα σας,οταν ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΉΤΗΣ υπολειτουργεί. 

Αφου δε λετε να το καταλαβετε αυτο,οτι και να σας εξηγούμε δεν εχει νοημα.

  • Like 2
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leolipop είπε

Πριν ξεκινησω για παραδοση , εχω καλεσει τηλεφωνικα τον πελατη να τον ενημερωσω οτι ειναι ο επομενος μου προορισμος.Αν δεν τον βρω τον βαζω στο τελος του δρομολογιου και τον ξανακαλω.Αν και παλι δεν τον βρω μετατιθεται η διαδικασια για την επομενη ημερα.

Πρέπει να έχω σίγουρα παραισθήσεις, θα ανοίξω το DoctorAnytime αργότερα. Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό. Ποιά είναι αυτή η φανταστική κούριερ;

12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εχουμε πανδημια και εσεις θελετε αυτο που πληρωσατε.

Δε δουλευει τιποτα μα τιποτα σωστα,αλλα οχι,εσεις πληρωσατε τα λαμπακια για το δεντρο απο το jumbo,και περιμενετε να τα εχετε στην ωρα σας,οταν ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΉΤΗΣ υπολειτουργεί. 

Λειτουργούσε ποτέ κάτι σωστά;

12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αφου δε λετε να το καταλαβετε αυτο,οτι και να σας εξηγούμε δεν εχει νοημα.

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις κάτι βασικό. Ας αργήσουν τα λαμπάκια. Ας έρθουν όμως κατ' οίκον, ε; Τι - όχι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Πρέπει να έχω σίγουρα παραισθήσεις, θα ανοίξω το DoctorAnytime αργότερα. Δεν γίνεται να συμβαίνει αυτό. Ποιά είναι αυτή η φανταστική κούριερ;

Δεν ειναι κουριερ .Η ιδια η εταιρια εχει μισθωσει οχηματα και εχει βαλει εργαζομενους καταστηματων ως οδηγους σε αυτα.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leolipop είπε

Δεν ειναι κουριερ .Η ιδια η εταιρια εχει μισθωσει οχηματα και εχει βαλει εργαζομενους καταστηματων ως οδηγους σε αυτα.

Α ναι, με συγχωρείς, λογικό και βγάζει νόημα. Σκεφτόμουν ακόμα τις μεγάλες μεταφορικές με τις συνεργαζόμενες μικρότερες κούριερ.

Ε ξέρεις τι λένε... αν θες να γίνει σωστά μια δουλειά πρέπει να την κάνεις μόνος σου δυστυχώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εχουμε πανδημια και εσεις θελετε αυτο που πληρωσατε.

Δε δουλευει τιποτα μα τιποτα σωστα,αλλα οχι,εσεις πληρωσατε τα λαμπακια για το δεντρο απο το jumbo,και περιμενετε να τα εχετε στην ωρα σας,οταν ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΉΤΗΣ υπολειτουργεί. 

Αφου δε λετε να το καταλαβετε αυτο,οτι και να σας εξηγούμε δεν εχει νοημα.

Μάλλον εσύ δεν νιώθεις ούτε κι αν σε πετάξουν από ταράτσα πως αυτό που γινόταν προ και εν ώρα πανδημίας πρέπει να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας,αλλά ο αγαπημένος σου κλάδος κάνει ακριβώς το αντίθετο κι εσύ κράζεις τους καταναλωτές.Σοβαρέψου γιατί άρχισαν να γελάνε και τα τσιμέντα με τη γραφικότητά σου.
Παράδειγμα: Με 10 παραγγελίες είχε τζίρο 10 ευρώ και από αυτά τα 3 είναι έξοδα.Τώρα με 40 παραγγελίες θα κάνει τζίρο 40 ευρώ αλλά θέλει ντε και καλά να κρατήσει τα έξοδα στα 3 ευρώ γι αυτό κάτσε λακαμά τελικέ πελάτη και ρούφα τ'αβγό σου και μην μας τα ζαλίσεις φάση?Well played,άντε και στα Όσκαρ.
Δεν διαφωνεί κανένας ότι όλα υπολειτουργούν αλλά εσύ εδώ και πολλά πόστς προσπαθείς να βρεις διάφορες αστείες δικαιολογίες του τύπου:
Στην Ελλάδα είστε,μην ψωνίζετε σαχλαμάρες,γιατί ψωνίζετε ρούχα και αφού είδες ότι δεν τσιμπάμε και τάχουμε πάρει άσχημα μαζί τους πέταξες και τον πλανήτη να κάνει καμιά δουλειά.Μετά τι έχει σειρά?Ο Ερμής τ'ανάσκελα?

Επεξ/σία από Silok
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, StamTheMan said:

Εγω παντως δεν κλαιγομαι στα φόρουμ που εχουν αργησει τα δέματα μου.

Παιχτε μπαλα μαγκες,ολα καλα.

οχι εσυ κλαιγεσαι για τις φουκαριαρες τις εταιριες που παθανε κλακαζ με την πανδημια, λες και πριν ηταν ολοι κομπλε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην ACS είδα ότι, αν δεν σε βρουν στην πρώτη προσπάθεια, δεν υπάρχει επιλογή για δεύτερη όπως παλιά. Αποκλειστικά παραλαβή από κατάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...