Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, donstefano είπε

Αρχικα να πω οτι τα προβληματα προυπηρχαν και πριν την πανδημια, οποτε τοτε φυσικα δεν υπηρχε δικαιολογια, αλλα παρολαυτα τα εκαναν και τοτε μανταρα....ποσο μαλλον τωρα......Ειδικα στην Αθηνα και φανταζομαι στις μεγαλες πολεις.

νομίζω εξηγώ τους λόγους στην αρχή απλά αυτή την περίοδο θα είναι πιο έντονο και θα φανεί σε μεγάλο βαθμό και φοβαμαι πως όλο δίκτυο δεν θα 

ανταποκριθεί με αποτέλεσμα να σκάσει

Θα ακολουθησουν αποσπασματα  απο την ΕΕΤΤ,οχι δικα μου λογια-αερολογια.

Οι ταχυμεταφορές (κούριερ) αφορούν στην ειδική επείγουσα διαβίβαση αντικειμένων ταχυμεταφορών (φάκελοι, δέματα κλπ), τα οποία παρακολουθούνται σε όλα τα στάδια της διακίνησής τους, ιδίως κατά την παραλαβή και επίδοση, με την έκδοση αποδεικτικού παραλαβής/επίδοσης και παραδίδονται σε προσυμφωνημένο χρόνο από αδειοδοτημένες εταιρείες με γενική άδεια, υπό καθεστώς ελεύθερου ανταγωνισμού.

Αρα μιλαμε για επειγουσα παραδοση αντικειμενων(οχι σε 2-3-4-5 μερες) σε προσυμφωνυμενο χρονο....Οχι απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 6-7 το απογευμα......Καμια courier δε σου λεει θα στο φερουμε πχ 2-5.Ελαχιστες το κανουν.Πρωτη παρατυπια.

προσυμφωνημένο χρόνο εννοουν την 1-3 μέρες όχι 3-5 το απογευμα. αν θες συγκεκριμένη ώρα υπάρχει υπηρεσία η οποία όμως κοστίζει πόσοι απο εσας θα πληρώσουν εξτρα 5 ευρώ για να στο φέρουν συγκεκριμμένη ώρα, κανένας

Αρα αυτος που ζηταει καποια συγκεκριμενη ωρα εχει δικιο....δε λεμε υπερβολες του στυλ εγω 8 με 8μιση θα ειμαι σπιτι......Θα πρεπει να του πεις ενα 2ωρο 3ωρο να μπορει να ειναι.Εαν αυτο δεν ειναι ευκολο τοτε δεν εινα ταχυμεταφορα...ειναι απλη ταχυδρομικη  υπηρεσια.

Παμε παρακατω....

6. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της επιχείρησης ταχυμεταφορών σε περίπτωση μη επίδοσης του ταχυδρομικού αντικειμένου στον παραλήπτη;

Η ταχυδρομική επιχείρηση

  • επικοινωνεί τηλεφωνικά με τον αποστολέα ή τον παραλήπτη, εφόσον αντιμετωπίζει δυσκολίες στην επίδοση και εφόσον έχουν δηλωθεί τα τηλέφωνα επικοινωνίας
  • οφείλει να προγραμματίσει τουλάχιστον δεύτερη προσπάθεια επίδοσης του αντικειμένου στον παραλήπτη, σε περίπτωση απουσίας του παραλήπτη
  • προβαίνει σε έγγραφη ειδοποίηση προς τον παραλήπτη σε περίπτωση απουσίας του και επιστροφή του αντικειμένου στο χώρο της ταχυδρομικής επιχείρησης
  • επιστρέφει το αντικείμενο στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του, σε περίπτωση άρνησης παραλαβής του από τον παραλήπτη
  • φυλάσσει το ταχυδρομικό αντικείμενο για διάστημα έξι (6) μηνών από την τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια επίδοσης αυτού.

Τι σημαινει αυτο με λιγα λογια....Εαν δεν βρεις τον παραληπτη στο σπιτι του(διευθυνση αποστολης)δηλαδη αντιμετωπιζεις δυσκολια στην επιδοση πρεπει να τον παρεις τηλεφωνο εφοσον εχει δηλωθει.99,9% εχουν το τηλ στην αποστολη οποτε μιλαμε για υποχρεωση εκ μερους της εταιρειας.

εγω δεν το αντιλαμβάνομαι έτσι αλλά χάλασε το μηχανάκι το αυτοκίνητο, έχει μεγάλο όγκο δεμάτων η περιοχη ειναι δυσπρόσιτη κλπ, δεν αναφερει πουθενα αν ο παραλήπτης απουσιαζει ή αν πεταχτηκε 3 λεπτα στο μαρκετ ή αν την ώρα που πήγα έκανε μπάνιο ή αν πηδουσε και δεν μπορούσε να ανοίξει

Προβαινει σε εγγραφη ειδοποιηση σε περιπτωση απουσιας και επιστροφη του αντικ. στο χωρο της ταχυμεταφορικης εταιρειας.Αρα η μεθοδος μηχανακι χωρις δεμα και κολλαω χαρτακια-ειδοποιτηρια ειναι εντελως παρανομη......

συμφωνώ, δεν λέεπουθενα πρώτα πέρνεις τηλ

Αρα παιρνεις τηλ και μετα εφοσον διαπιστωσεις οτι δεν ειναι εκει φτιαχνεις ειδοποιητηριο.Αυτο γινεται γιατι μπορει να εχει διακοπη ρευματος την οποια εσυ ως εταιρεια δεν ξερεις η δεν δουλευει το θυροτηλεφωνο,μπορει να εχει βλαβη το θυροτηλεφωνο,μπορει εγω να πηγα το πρωι και να μουτζουρωσα η να αφαιρεσα το ονομα του γειτονα γιατι δεν τον συμπαθω απο τα κουδουνια κτλ κτλ κτλ.Για αυτο λεει και η ΕΕΤΤ πρεπει να παρεις τηλεφωνο.

όχι δεν λέει αυτό εσύ το μεταφράζεις έτσι

10. Υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν ισχύουν οι υποχρεώσεις των παρόχων ταχυδρομικών υπηρεσιών;

Ναι, υπάρχουν και αφορούν τις εξής περιπτώσεις:

  • ανωτέρα βία (ιδίως έκτακτα γεγονότα που δεν οφείλονται σε πράξεις ή παραλήψεις της επιχείρησης), η οποία καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη λειτουργία της επιχείρησης
  • αποδεδειγμένες εγκληματικές ενέργειες στις εγκαταστάσεις ή τα μεταφορικά μέσα, με αποτέλεσμα την απώλεια, βλάβη ή καταστροφή ταχυδρομικών αντικειμένων
  • μη εκπλήρωση των συμβατικών υποχρεώσεων από την πλευρά των χρηστών
  • ενέργειες ή πράξεις που είναι αντίθετες με τους νόμους του κράτους
  • μη υλοποίηση της υποχρέωσης της επιχείρησης κατόπιν επιθυμίας του πελάτη
  • αποδεδειγμένα ανυπόστατο αίτημα
  • αποδεδειγμένη υπαιτιότητα του πελάτη.

Οταν λεει ανωτερα βια εννοει πχ εκλεισε η τροχαια τους δρομους και δεν μπορει να ερθει,χτυπησε ο κορονοιος ολο το καταστημα και εκλεισε...οχι πραγματα που οφειλονται σε πραξεις η παραλαειψεις της εταιριας,πχ παθαμε λαστιχο,τρακαραμε,χαλασε το αμαξι και αλλα τετοια....ειναι υπαιτιοτητα της εταιριας αυτα.

ο τραυματισμός του διανομέα είναι ανωτέρα βία?? ο τεράστιος όγκος δεμάτων ο οποίος είναι φύση αδύνατον να διακινηθεί είναι ανωτέρα βία?? το ότι χάλασε το όχημα είναι ανωτέρα βία?? τι ορίζεις ανωτέρα βία μόνο αν πέσει κομμήτης??

Αποδεδειγμενη υπαιτιοτητα πελατη πχ δεν εχω βαλει τα στοιχεια αποστολης σωστα,λαθος κουδουνια,τηλεφωνα,διευθυνσεις.....

Τωρα να σχολιασω πραγματα που ανεφεραν φιλοι παραπανω....

Αναφερει φιλος οτι οι τιμες ειναι χαμηλες λογω ανταγωνισμου και δεν βγαζουν οι εταιριες κερδος κτλ.Να μην περνουν δουλειες που δεν μπορουν να πραγματοποιησουν ως οφειλουν.Και εγω αν ειναι να ανοιξω μια κουριερ με 1 ευρω αποστολη και να κανω και 15-20 μερες να τα παραδωσω......Αυτη δεν ειναι λογικη.Για αυτο υπαρχουν και οι κανονες.Αλλιως ο καθενα θα εκανε οτι ηθελε.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά πες μου αν αυτό που θα παραγγείλεις σου πει φίλε με 2 ευρω μεταφορικά αλλά θα το πάρεις σε 5 μέρες θα παραγγείλεις?? ή αν σου που φίλε 5 ευρώ τα μεταφορικά αλλά θα το πάρεις θα παραγγείλεις?? όλοι κακα τα ψεματα ψαχνουμε εταιρίες με φτηνες τιμές αλλά υπηρεσίες που κοστίζουν ακριβά. ότι πληρώνεις πέρνεις λένε

Η τιμη που κανεις προσφορα ως εταιρεια συνεπαγεται οτι να μπορεις να προσφερεις σωστα τις υπηρεσιες σου και οχι να υπολειτουργεις λογω πολλων υποχρεωσεων-δεματων που εσυ ως εταιρεια αναλαμβανεις να πραγματοποιησεις.

πολλά συν σε αυτο το σχόλιο έτσι θα έπρεπε να γίνεται αλλά δεν γίνεται

 

Στα ρεστα σας δινω ενα δικιο βεβαια γιατι ο αλλος δεν μπορει να εχει ρεστα και απο 200αρικο αλλα που να εχω και εγω παντα ακριβως τα λεφτα.......Τουλαχιστον πρεπει να μεριμνησω να εχω αλλιως να εχουν οι διανομεις POS φορητο οποτε να περνει απο καρτα κατευθειαν τα χρηματα οταν ειναι αντικαταβολη.

δεν ξέρω καταπόσο είναι υποχρεωτικό ο διανομέας να έει Pos εμένα προσωπικά θα με διευκόληνε ούτε χρήματα πάνω μου ούτε τίποτα . η δικιά μας εταιρία πάντως δεν έχει. αυτό χωρις να θέλω να γίνω κακός να ξέρεις έχει και ένα κόστος για να γίνει.

Στο θεμα οτι δεν ειναι τηλεφωνητης ο κουριερ απαντησα παραπανω με αποσπασμα απο την εεττ οτι πρεπει να περνουν τηλ.Χτυπας κουδουνι,μετα τηλ και αν δεν ειναι σπιτι η δεν απαντα μετα ειδοποιηση.

και γω σου απάντησα

Στο θεμα οτι ερχονται κακομεταχειρισμενα τα δεματα. Δεν ενδιαφερει τον παραληπτη και τον αποστολεα εαν αλλαζει και 500 χερια και αμαξια....Οφειλει η εταιρεια να το φερει σε αριστη κατασταση.Εδω απο Γερμανια με DHL εχω παρει ποσες φορες που ερχεται απο αλλη χωρα και παντα μου ερχετε αψογο το δεμα....Αρα τηρουν καποια αλλα προτυπα...Φυσικα οταν γινει απο ανθρωπινο λαθος καποια ζημια η εταιρεια πρεπει να αποζημιωνει και ετσι ολα καλα.

εμένα μου έχουν έρθει και κατεστραμμένα, δεν νομίζω πως έχει να κάνει με ξένες και ελληνικές εταιρίες

Επισης ο νεος σε καθε δουλεια δεν θα ειναι αποδοτικος οπως ο παλιος που ξερει τη δουλεια αλλα θα τα μαθει με τον καιρο.Επισης παζει και κατι αλλο....Ο παλιος μπορει να περνει τις βολικες δουλειες που βγαινουν γρηγοροτερα και ο νεος τα πιο δυσκολα.Δεν ξερω αν λειτουργουν ετσι οι κουριερ αλλα σε πολλες δουλειες γινεται αυτο.Πχ αν παρω εγω 40 10κιλα δεματα και ο αλλος 80 φακελους η μικροδεματα υπαρχουν πιθανοτητες να χρειαστουμε πχ 8 ωρες ο καθενας για να τα διεκπεραιωσουμε...Η παιρνω εγω το καλο δρομολογιο με την λιγοτερη κινηση και ο αλλος το σκαρτο με το περισσοτερο μποτιλιαρισμα.......Αρα δε μιλαμε μονο για ποσοτητα...κοινως μονο τα νουμερα...Αλλο το ενα αλλο το αλλο.....Εαν παλι λεω ισχυει τετοιος διαμοιρασμος εργασιας στις κουριερ.....Λογικα ολοι πανω κατω τα ιδια θα παιρνουν βαση δρομολογιου που βγαινει...Αλλα δεν μπορω να ξερω...απλα το αναφερω.

ο κάθε διανομέας πέρνει ένα δρομολόγιο, δεν είναι pizzaρια πέρνω αυτή την παραγγελία γιατί έχει μπουρμπουαρ

Και στην τελικη αν δεν μπορουν να τα παραδοσουν να μην τα περνουν ολα τα δεματα και τις μεγαλες δουλειες 1-2 κουριερ(μαζευουν το παραδακι) και μετα καθυστερουν γιατι ειναι πολλα.....Αν δεν μπορεις να πεις κυριοι βρειτε αλλους, εμεις μπορουμε μεχρι τοσα δεματα να  παραλαμβανουμε-παραδινουμε.....Και να αν ειναι ετσι να μοιραστει η πιτα....οχι ξεφτυλιζω την τιμη να παρω τη δουλεια και μετα ψαχνω δικαιολογιες και κορονοιους να λεω......

μαζί σου αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίνε η εργαζόμενοι στις εταιρίες ακόμα και αυτοί που έχουν τα καταστήματα γιατί τα περισσότερα είναι franchise, αλλά οι υψηλα υφηστάμενοι  η οποίοι πέρνουν τα χοντρα λεφτα δίνουν ψίχουλα και αν τους πεις πως ένα διανομέας πέρνει 650 ευρώ σου λέει πως ειναι και καλοπληρωμένος

Πληρωνουμε και οι εταιρειες αυτες εχουν συγκεκριμενες υποχρεωσεις απεναντι μας που πρεπει να τις τηρουν.........Δεν μας τα κανουν δωρεαν.........Αυτα........

η αλήθεια είναι κάπου στην μέση, αυτό που πραγματικά πληρώνεις πχ 2 ευρώ δεν αντιστοιχει στην υπηρεσία που θες ή που θα έπρεπε να υπάρχει. υπάρχουν εταιρίες που στέλνουν δέματα με 50 λεπτά 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ωραία, θεώρησέ μας ως τρελούς και γραφικούς, εσένα ως σώφρωνα και όλα καλά. Δεν στεναχωριέται κανείς και πάμε παρακάτω.

Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

 

24 λεπτά πριν, donstefano είπε

Θεωρώ ότι σε όλους που είχαμε επαφές με κούριερ είναι η σταγόνα που ξεχειλησε το ποτήρι.

Σε αυτο δε φταινε οι εταιριες μαν μου,εμεις ( εσεις δλδ ) φταιμε :P

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν τα κορονομέτρα ειχαν προβληματα, απλα επειδή δεν ηταν μαζεμενα δεν ακουγοντουσαν. τωρα απλα φανηκε οτι ξεχειλησε ο βοθρος της λαθος εξυπηρετησης. φανηκε το ποσο γυμνός ειναι ο βασιλιας. αντι να σκεφτουν τι κανουν λαθος να το διορθωσουν συνεχιζουν το ιδιο τροπαριο. αν εχεις franchise καταστηματα-οπερ σημαινει δινεις επωνυμια και εξυπηρετηση-προιοντα μεσο δικτυου και σε συκοφαντει ο franchiser βαρα του καταγγελια για την πρακτικη του και παρτου την αδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοώ πλήρως και τις δύο πλευρές. Από την μία τους καταναλωτές στους οποίους έχουν υποσχεθεί παράδοση σε 2 π.χ. ημέρες, και από την άλλη τους κούριερ που λόγω ελάχιστου προσωπικού και μέσων δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν άμεσα όλες αυτές τις μεταφορές.

Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εφαρμόζεται η κάτωθι λύση:

Άμα είσαι κατάστημα κούριερ και τα μέσα/προσωπικό σου σού επιτρέπουν την μεταφορά (για παράδειγμα) 800 δεμάτων την ημέρα, πάρε αυτά τα 800 από τους μεγαλύτερους και καλύτερους/συχνότερους πελάτες σου, και από εκεί και πέρα πες σε όποιον άλλον έρθει ότι "Ευχαρίστως να αναλάβουμε το δέμα σας, αλλά να ξέρετε πως από εδώ και πέρα λόγω φόρτου θα υπάρχει μια καθυστέρηση ΤΟΣΩΝ ημερών. Θέλετε να αναλάβουμε εμείς το δέμα σας και να περιμένετε, ή να πάτε σε κάποια άλλη εταιρία που ίσως μπορεί να σας εξυπηρετήσει καλύτερα;".

Έτσι το κατάστημα κούριερ:

  1. Αναλαμβάνει μόνο τον όγκο των δεμάτων που πραγματικά μπορεί να χειριστεί, με αποτέλεσμα να μην έχει πρόβλημα στην μεταφορά τους και να βρίσκεται εντός χρονοδιαγράμματος.
  2. Έχει ήδη ενημερώσει τον πιθανό έξτρα συνεργάτη του πως θα υπάρχει καθυστέρηση ώστε να μην τους πρήζουν αργότερα με τηλέφωνα τύπου "Γιατί δεν έχει φτάσει ακόμα το δέμα;" ή "Πού είναι το ΤΑΔΕ;".

Παράλληλα το κατάστημα:

  1. Είναι πλήρως ενημερωμένο ώστε να μπορεί με την σειρά του να ενημερώσει έγκαιρα τους πελάτες του.
  2. Λαμβάνει γνώση της κατάστασης στην συγκεκριμένη μεταφορική ώστε να επιλέξει κάποια άλλη σε περίπτωση που το βολεύει για καλύτερη εξυπηρέτηση.

Και τέλος ο πελάτης:

  1. Είναι ήδη ενημερωμένος από το κατάστημα για τον πραγματικό χρόνο παράδοσης.
  2. Δεδομένου ότι με την παραπάνω διαδικασία κάθε κατάστημα κούριερ θα διαχειρίζεται τον αριθμό δεμάτων που πραγματικά μπορεί να μεταφέρει, θα καταλήξει εν τέλει ο πελάτης να λαμβάνει τα δέματά του σε φυσιολογικούς χρόνους παράδοσης.

 

Αρκετά απλή λύση, απαιτεί μόνο διάθεση για σωστή εργασία και επικοινωνία.

Άμα δεν μπορείς να μεταφέρει ένα δέμα, μην το αναλαμβάνεις. Ή τουλάχιστον ενημέρωσέ τους πρώτα για τον πραγματικό χρόνο παράδοσης.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Προφανώς και δεν διώχνει κανείς κόσμο...

Προφανώς και δεν τους αρνείσαι την εξυπηρέτηση, αλλά τους ενημερώνεις και τους δίνεις την επιλογή, αν δεν τους καλύπτουν πλέον οι υπηρεσίες σου, να απευθυνθούν σε κάποιον άλλον που θα τους καλύψει.

Σε καμία περίπτωση δεν συνεχίζεις να υπόσχεσαι παράδοση σε 2 ημέρες.

 

Μακάρι να μπορούσαν να τους εξυπηρετήσουν όλους. Εφόσον δεν μπορούν, όμως, το να δέχονται έτσι δέματα και να τα πετάνε σε μια αποθήκη για εβδομάδες δεν είναι λύση. Ούτε για τους κούριερ, ούτε για τα καταστήματα, ούτε για τους πελάτες.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Πέρασα πριν από λίγο από καταστήμα courier.. Γινόταν ο χαμός από πράγματα...Θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν αυτό τον καιρό

..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@shysterΤωρα ειδα οτι ολα τα εχεις μεσα στην παραθεση !Ετσι πως τα ειχες δεν τα ειδα ευκολα...λεω καλα αυτος σκετη παραθεση μου εκανε!!!!😂

Με ολη την καλη διαθεση θα απαντησω στα λεγομενα-επιχειρηματα σου!Αν και μου τα εγραψες λιγο μπερδεμενα σε 2 ποστ αλλα θα βαλω τα δυνατα μου να σου απαντησω και οσο γινεται πως θα το δει μια επιτροπη....Νομικα δηλαδη!!!!!!

προσυμφωνημένο χρόνο εννοουν την 1-3 μέρες όχι 3-5 το απογευμα. αν θες συγκεκριμένη ώρα υπάρχει υπηρεσία η οποία όμως κοστίζει πόσοι απο εσας θα πληρώσουν εξτρα 5 ευρώ για να στο φέρουν συγκεκριμμένη ώρα, κανένας

Δε μιλαω για συγκεκριμενη ωρα πχ 1 το μεσημερι.Εκει θα πληρωσω φυσικα.Ο προσυμφωνημενος χρονος με τον παραληπτη ειναι το χρονικο διαστημα.ΠΧ 3-6 η 1-4 χρονικο διαστημα.Το 1-3 ημερες πλεον για εντος της ιδια πολης παει στο ''στην ειδική επείγουσα διαβίβαση αντικειμένων ταχυμεταφορών ''.Καμια δεν σου λεει οτι θα παραδοθει αυριο 1-5 το μεσημερι.Ουτε καν online λει τιποτα.

έτσι το αντιλαμβάνεσαι εσύ εγώ το αντιλαμβάνομαι χάλασε το μηχανάκι, λόγω φόρτου εργασίας λόγω έλειψης προσωπικού κλπ κλπ κλπ 

ο τραυματισμός του διανομέα είναι ανωτέρα βία?? ο τεράστιος όγκος δεμάτων ο οποίος είναι φύση αδύνατον να διακινηθεί είναι ανωτέρα βία?? το ότι χάλασε το όχημα είναι ανωτέρα βία?? τι ορίζεις ανωτέρα βία μόνο αν πέσει κομμήτης??

Και αυτο που λες ισχυει ναι μεν αλλα πρεπει να κανονισει η εταιρια οσο αφορα την επιδοση στο χρονικο περιθωριο που εχει αναλαβει αν την εκτελεσει.Αν ειναι σε μια μερα μεσα σε μια κτλ κτλ.Και παμε για το νομικο κομματι του πραγματος....

Λεει η ΕΕΤΤ ''ανωτέρα βία (ιδίως έκτακτα γεγονότα που δεν οφείλονται σε πράξεις ή παραλήψεις της επιχείρησης), η οποία καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη λειτουργία της επιχείρησης''

Μιλαει εδω για λειτουργια επιχειρησης.....που δεν οφειλονται σε πραξη η παραλειψη.Τροχαιο νομικα πραξη υπαλληλου δλδ της επιχειρησης(κομματι της ειναι)εσκασε το λαστιχο γτ ηταν παλιο η χαλασε το μοτερ γιατι ηταν χωρις σερβις(παραλειψη συντηρησης απο την επιχειρηση)

Κολλησαμε ολοι κορονοιο στο μαγαζι η εγινε πλημμυρα κτλ κτλ ειναι ανωτερα βια...νομικα ετσι ερμηνευεται.

Τα πολλα δε δεματα τα αναλαμβανει η εταιρεια και αν δεν μπορει να μην αναλαβει.Δεν  ειναι σε καμια περιπτωση ανωτερα βια αυτο ξεκαθαρα.....

συμφωνώ

Εδω λεμε για τα μηχανακια κολλαω επιδοση χωρις μαζι μου το δεμα κτλ δεν υπαρχει λογος αφου συμφωνουμε να το αναλυσουμε παραπερα......ειμαστε οκ.

Οι υπαλληλοι καταλαβαινω δεν φταινε γιατι τους εκμεταλευονται καποιοι και οτι τους πουν κανουν.Αφεντικο εχουν.Εκτος αν ο υπαλληλος ειναι ο μηχανακιας ο τσογλανος παραπανω που απο μονος του κολλαει τα επιδοτηρια χωρις το δεμα ενω το καταστημα του εχει πει να κανει κανονικα τις παραδοσεις.Φυσικα δεν ειναι τσογλανος αυτος που του λενε θα πας εκει επειδη δεν θα προσλαβω αλλους και δεν προλαβαινω να κολλησεις τα χαρτακια..Εκει δεν φταιει αλλα αν τον πετυχω εγω αυτος θα τα ακουσει.....

διαφωνώ δεν λέει πουθενα πρωτα επικοινωνείς και μετα αφήνεις ειδοποιητηριο

εγω δεν το αντιλαμβάνομαι έτσι αλλά χάλασε το μηχανάκι το αυτοκίνητο, έχει μεγάλο όγκο δεμάτων η περιοχη ειναι δυσπρόσιτη κλπ, δεν αναφερει πουθενα αν ο παραλήπτης απουσιαζει ή αν πεταχτηκε 3 λεπτα στο μαρκετ ή αν την ώρα που πήγα έκανε μπάνιο ή αν πηδουσε και δεν μπορούσε να ανοίξει

Ειναι εκει που ελεγε η ΕΕΤΤ δυσκολιες στην επιδοση.Να ξερεις οταν γινει καταγγελια νομικα δυσκολιες επιδοσης ειναι η ελλειψη ονοματος στο κουδουνι,απων απο την διευθ.παραδοσης και θα σου πει μετα,ποιο προσφορο μεσο ειχες να δεις αν οντως ειναι απων κτλ?Το τηλεφωνο του.Τον πηρες τηλεφωνο?Οχι αρα φταις.Ετσι θα σου πουν και θα εχουν και δικιο.Δεν ξερω απο την εταιρεια σου τι λενε παντως να ξερεις οταν χτυπησει την πορτα ο εισαγγελεας η η ανεξαρτητη αρχη εαν εχει γινει λαθος θα προσπαθησουν να το ριξουν πρωτα στον πελατη(η πιο συνηθες τακτικη τους) και μετα αν δεν πιασει στον μικρο τροχο της αμαξας.....σκεψου ποιος ειναι αυτος.....φυσικα εσενα θα σου εχουν δωσει αλλες οδηγιες πχ μην παιρνεις τηλ κτλ αλλα αμα στραβωσει μπορει να σε σταυρωσουν για να σωσουν το τομαρι τους.Του στυλ τους το ειχαμε πει αλλα ο υπαλληλος δεν το εκανε και τον απολυσαμε κιολας κτλ κτλ.......Δηλαδη και δε φταιει και θα την πληρωσει...απαραδεκτο πραγμα....

 

αν δηλαδή εχει ατυχημα ο διανομεας είναι ανωτέρα βία?? αν το αυτοκίνητο με τα πράγματα μέσα χαλάσει δεν είναι ανωτέρα βία?? πως ακριβώς ορίζεται η ανωτέρα βία??? δηλαδή ανωτέρα βία είναιι μόνο αν πέσει κομήτης??

Και αυτο θεωρειτε δυσκολια επιδοσης.Νομικα η ανωτερα βια ειναι πλημμηρες,σεσμοι,καταστροφες,γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να πει ο μητσοτακης κλεινω και τα κουριερ για τον κορονοιο η κολαει ολη η κουριερ κορονοιο(μακρυα απο εμας-εσας) κτλ....

Στην περιπτωση ατυχηματος η εταιρεια οφειλει(οχι ο υπαλληλος)να βρει προσφορο μεσο και να πραγματοποιησει την παραδοση.Εγραωα και παραπανω τα ιδια.

ισχύει και συμφωνο μαζι σου βέβαια αν κάποιοι ανεβάσουν τις τιμές θα αρχίσουν όλοι να κράζουν

Μπορει οπως λες να κραξουν αλλα αμα παραλαμβανει αμεσα ο αλλος θα πεις χαλαλι τα λεφτα...Εδω παιδια δωσαν 15 ευρω οπως γραφουν παραπανω καιακομα να παει το δεμα.......
 

πολλά συν σε αυτο το σχόλιο έτσι θα έπρεπε να γίνεται αλλά δεν γίνεται

Συμφωνουμε οποτε nο further comments!

δεν ξέρω καταπόσο είναι υποχρεωτικό ο διανομέας να έει Pos εμένα προσωπικά θα με διευκόληνε ούτε χρήματα πάνω μου ούτε τίποτα . η δικιά μας εταιρία πάντως δεν έχει. αυτό χωρις να θέλω να γίνω κακός να ξέρεις έχει και ένα κόστος για να γίνει.

δεν ξέρω αν βάση νόμου είναι υποχρεωτικόοι διανομείς να έχουν μηχάνημα pos εμείς πάντως δεν έχουμε

Θεωρω οτι βαση νομου δεν ειναι υποχρεωτικο για το διανομεα,μονο για το μαγαζι. Απλα ειναι μια λυση για αμεση πληρωμη,προστασιας πλεον απο την πανδημια μιας και τα χρηματα μεταδιδουν ιους και για ευκολια του διανομεα να μην εχει ολοκληρο ταμειο ρεστα να εξυπηρετησει τον καθε εναν.Φυσικα θα εχει καποια λεφτα για ρεστα απλα το εθεσα ως λυση...Αλλιως εσυ θα ταλαιπωρεισε με τον καθενα που εχει 50ρικο,100ρικο κτλ κτλ......Δεν το ειπα ως υποχρεωτικο

Το κοστος αν δεν το καλυψει το καταστημα εσυ θα ταλαιπωρηθεις....υποχρεωτικο για τη διανομη δεν ειναι..

νομίζω και εγώ σου απάντησα

Και εγω παραπανω!😂

εμένα μου έχει έρθει δέμα απο εξωτερικό κατεστραμένο φυσικα τα δέματα απο εξωτερικό ειναι πολυ λιγότερα σε σύγκριση με τα εσωτερικού

Για το λιγοτερα δεματα απο εξωτερικο δεν μπορω να σου απαντησω μιας και δουλευουν εξω με μεγαλα HUB και στελνουν πχ 5-6 μεταφορικες με ενα αεροπλανο η 1 φορτηγο, τρενο κτλ.Μαζεμενα απο κινα βελγιο κτλ κτλΤεραστιες ποσοτητες σε σχεση με ΕΛλαδα...Ασχετως ποσα ερχονται ΕΛλαδα.Στο Hub της POSTNL που στελνει ολο το Bangood,Gearbest κτλ μιλαμε για ογκο.....

Για το θεμα κατεστραμενο μιλησα για προσωπικη εμπειρια και φυσικα δεχομαι την εμπειρια σου οτι εσυ εχεις παραλαβει κατεστραμενο εκτος Ελλαδος δεμα.Δεν ειπα οτι ποτε δεν συμβαινει σε αυτους...Αν συμβει αποζημιωση και ολοι καλα οπως προβλεπεται....

στην εταιρια που δουλευω δεν ισχυει καθε διανομεας έχει ένα συγκεκριμμένο δρομολογιο δεν είναι πιτσαρια να πάρω την παραγγελία του άλλου γιατι ξέρω ότι έχει bourbouar 

Φυσικα δεκτον μιας και οπως ανεφερα ειπα μια σκεψη-λογισμο μου χωρις οπως ειπα να ξερω...ειπα αν ειναι ετσι η καπως ετσι αν και μαλλον λογικα βγαινουν δρομολογια και οχι αναλογα του ογκου.Οποτε με καλυωες εδω

συμφωνω σου εξήγησα το λόγω στην αρχη απλά αυτές τις μέρες θα φανει πολύ πιο έντονο με αποτέλεσμα να σκάσουν όλες οι εταιρίες και τα καταστήματα courier και αυτό θα το δείτε

Το καταλαβαινω,οπως ειπα και σε παραπανω ποστ ηταν που ηταν χαλια τωρα χειροτερα και το ποτηρι ξεχειλησε πλεον.Συσωρευτηκαν τωρα τα πραγματα και τα νευρα μας οσο αφορα τις κουριερ.Εαν ηταν πενα οπως εγραψα εγω προσωπικα δε θα ελεγα κατι και θα κατανοουσα απολυτα γιατι θα ελεγα οτι πριν τα παιδια ηταν κορυφη!Ομως κατι τετοιο δεν.....χαλια μαυρα...

μαζί σου αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίνε η εργαζόμενοι στις εταιρίες ακόμα και αυτοί που έχουν τα καταστήματα γιατί τα περισσότερα είναι franchise, αλλά οι υψηλα υφηστάμενοι  η οποίοι πέρνουν τα χοντρα λεφτα δίνουν ψίχουλα και αν τους πεις πως ένα διανομέας πέρνει 650 ευρώ σου λέει πως ειναι και καλοπληρωμένος

Εγω ειμαι υπερ καλο μισθου και καλης υπηρεσιας και τιμης αναλογης της ποιοτητας υπηρεσιας.Εδω μιλαμε και σε πολλες περιπτωσεις για 10-15 ευρω και καθυστερησεις παραδοσης αρα φτωχες υπηρεσιες....

σε αυτό μερίδιο ευθύνης έχουν και τα καταστήματα γιατί αν τους πεις δεν θα τα καταφέρουμε θα σου πει δεν με νοιαζει όποτε παει εγώ τα λεφτα θα τα παρω και μιλάω για μεγάλες εταιρίες

Οποτε που κραζουμε πχ πλαισο mediamarkt κτλ για τις διανομες που διαλεγουν εχουμε δικιο γιατι στην τελικη αυτοι επιλεγουν και αυτοι φταινε για την επιλογη...Αυτη ειναι αλλη συζητηση..δεν την ανοιγω τωρα γιατι θα γραφω παλι 1000λεξεις......

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά πες μου αν αυτό που θα παραγγείλεις σου πει φίλε με 2 ευρω μεταφορικά αλλά θα το πάρεις σε 5 μέρες θα παραγγείλεις?? ή αν σου που φίλε 5 ευρώ τα μεταφορικά αλλά θα το πάρεις θα παραγγείλεις?? όλοι κακα τα ψεματα ψαχνουμε εταιρίες με φτηνες τιμές αλλά υπηρεσίες που κοστίζουν ακριβά. ότι πληρώνεις πέρνεις λένε

η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. αυτό που πληρώνεις δεν αντιστοιχεί σε αυτό θέλεις ή σε αυτό που θα έπρεπε να ισχύει. όταν πληρώνεις 50 λεπτα εξτρα για μεταφορικά (ναι υπάρχει και τέτοιο κόστος) καταλαβαίνεις πως δεν μπορεί να αντιστοιχει στις υπηρεσίς που πρεπει να υπαρχουν

και ξανα λεω δεν φταίνε τα καταστήματα courier ούτε οι υπάλληλοι αλλά η όλη δομη και το πως λειτουργει το συστημα

μαζί σου αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν φταίνε η εργαζόμενοι στις εταιρίες ακόμα και αυτοί που έχουν τα καταστήματα γιατί τα περισσότερα είναι franchise, αλλά οι υψηλα υφηστάμενοι  η οποίοι πέρνουν τα χοντρα λεφτα δίνουν ψίχουλα και αν τους πεις πως ένα διανομέας πέρνει 650 ευρώ σου λέει πως ειναι και καλοπληρωμένος

Δεν ειμαι κατα του εργαζομενου αλλα του μαγαζιου-εταιριας που παντα καποιος εχει την ευθυνη.Ο εργαζομενος αφου καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα και η εταιρεια ειναι αστα να πανε γιατι ετσι ειναι καλο ειναι να λεει οταν εχει κανει η εταιρια αργοπορια η οτιδηποτε αλλο να πει ''εχεις δικιο αλλα εγω προσωπικα εκανα το καλυτερο δυνατο'' οχι να δικαιολογει τα αδικαιολογητα....

Τα 50 λεπτα η 3 η 5 η 10 η 15 ευρω τα πληρωνω στο μαγαζι για να τα στειλει.απο κει και περα το μαγαζι εχει κανει τη συμφωνια και οφειλει να ενημερωσει σε συννενοηση με την κουριερ πχ θα παραδοθει με 50 λεπτα σε 5 μερες με 3 ευρω σε 2 κτλ κτλ.Απο εκει και περα επιλεγω....αλλα δεν μιλαμε για ταχυμεταφορα τοτε αλλα απλη ταχυδρομικη υπηρεσια οταν αργει τοσο.Δεν ειναι τυχαια η αναφορα της ΕΕΤ στις κουριερ οσο αφορα ''στην ειδική επείγουσα διαβίβαση αντικειμένων ταχυμεταφορών''.Αλλιως θα τους ελεγε ταχυδρομικη υπηρεσια απλη.

Για να κλεισω!

Επομενο σταδιο οπως ειπα καταγγελια στη εεττ να σπασει καποια στιγμη το σαπιο συστημα...Οταν σφιξουν τα πραγματα απο την ΕΕΤΤ με νεο πλαισιο λειτουργιας λογω καταγγελιων θα πει η κουριερ στο mediamrkt,eshop κτλ...Εγω βαση εεττ πρεπει σε 1-2-3 μερες αναλογως αποστασης να παραδοσω οτι και να γινει αρα η τιμη ειναι αυτη.Εαν θες φτηνοτερα θα παει στην αλλη κουριερ και επειδη δεν θα τα καλυβει στις προθεσμιες γιατι θα δινει τιμες ξεφτιλα και δεν θα βαινει οικονομικα, μοιραια με επεμβαση της εεττ θα κλεισει.....

Με καλη διαθεση απεναντι ολα αυτα σου εννοειτε!

ΥΓ.Εαν ξεχασα κατι να σχολιασω βαλε παρακατω γιατι σε 2 ποστ χαμος μεσα μπορει  να μην εντοπισα κατι....!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα απο Δάφνη με Γενική Ταχυδρομική από τις 24/03 ακόμα παγωμένο καμία ενημέρωση στο σύστημα.

Από Ηλιούπολη με ACS από τις 30/03  σήμερα ανανεώθηκε ότι ήρθε στο κατάστημα παραλαβής της περιοχής μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, iNorganic είπε

Δέμα απο Δάφνη με Γενική Ταχυδρομική από τις 24/03 ακόμα παγωμένο καμία ενημέρωση στο σύστημα.

Από Ηλιούπολη με ACS από τις 30/03  σήμερα ανανεώθηκε ότι ήρθε στο κατάστημα παραλαβής της περιοχής μου.

Και εγω αποστολη ACS(η χειροτερη) απο Γλυφαδα στις 31/03.αφιξη κουκακι(αυτοι παραδιδουν Βυρωνα) στις 02/04 και απο κει καμια ενεργεια ακομα.....Φυσικα δε λενε ουτε online πχ θα σας το παραδωσουμε στις 07/04 τιποτα.....κατα τα αλλα υπομονη.....Τεσπα.....Και το μαγαζι εκτιμωμενη εδωσε πεμπτη με παρασκευη(02 η 03/04)......Πες ρε καραγκιοζη 7 μερες....αντε στα κομματια καρναβαλια....

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για τα λαθος Post ηθελα να το σβήσω το πρώτο αλλά δεν ηξερα πως.

θα προσπαθησω να απαντησω για τελευταια φορα αν και δεν νομιζω πως εχεις την διαθεση ή δεν θες να καταλαβεις

Αναφορά σε κείμενο

Δε μιλαω για συγκεκριμενη ωρα πχ 1 το μεσημερι.Εκει θα πληρωσω φυσικα.Ο προσυμφωνημενος χρονος με τον παραληπτη ειναι το χρονικο διαστημα.ΠΧ 3-6 η 1-4 χρονικο διαστημα.Το 1-3 ημερες πλεον για εντος της ιδια πολης παει στο ''στην ειδική επείγουσα διαβίβαση αντικειμένων ταχυμεταφορών ''.Καμια δεν σου λεει οτι θα παραδοθει αυριο 1-5 το μεσημερι.Ουτε καν online λει τιποτα

προφανως αυτό είναι η δέσμευση ώρας ένα τριώρο ή μεχρι τις 10 ή μεχρι τις 2 όχι π.χ. το 10:15 αυτο δεν υφισταται. ο προσυμφωνημένος χρόνος είναι η 1-3 μέρες στο ξεκαθαρίζω από τώρα για να μην αυταπατάσαι. αν ισχυει αυτό που λες τότε οι εταιρίες που έχουν υπηρεσία ένα τριωρο ως δέσμευση ώρας με εξτρα χρέωση είναι παράνομες.

Αναφορά σε κείμενο

 

Λεει η ΕΕΤΤ ''ανωτέρα βία (ιδίως έκτακτα γεγονότα που δεν οφείλονται σε πράξεις ή παραλήψεις της επιχείρησης), η οποία καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη λειτουργία της επιχείρησης''

Μιλαει εδω για λειτουργια επιχειρησης.....που δεν οφειλονται σε πραξη η παραλειψη.Τροχαιο νομικα πραξη υπαλληλου δλδ της επιχειρησης(κομματι της ειναι)εσκασε το λαστιχο γτ ηταν παλιο η χαλασε το μοτερ γιατι ηταν χωρις σερβις(παραλειψη συντηρησης απο την επιχειρηση)

Κολλησαμε ολοι κορονοιο στο μαγαζι η εγινε πλημμυρα κτλ κτλ ειναι ανωτερα βια...νομικα ετσι ερμηνευεται.

Τα πολλα δε δεματα τα αναλαμβανει η εταιρεια και αν δεν μπορει να μην αναλαβει.Δεν  ειναι σε καμια περιπτωση ανωτερα βια αυτο ξεκαθαρα.

 

 

το ότι είχε ατύχημα ο courier είναι πράξη ή παράλειψη της εταιρίας??? δεν είναι λόγος ανωτέρας βίας??? 

πως ακριβώς θα γίνει να μην αναλάβει μια εταιρία δέματα??

καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη λειτουργία της επιχείρησης ακριβώς αυτό που σου λέω το πως το οριζει ειναι νομικά τεχνάσματα

τώρα αν η καθε εταιρία ισχυρίζεται καθε μερα αυτους τους λόγους ως ανωτέρα βία αυτό είναι άλλο θέμα παντως νομικά καλύπτεται

κάπου διάβασα να επιλέγει οχτακόσια δεματα τα οποια θα μπορει να διαχειριστεί, πως ακριβώς θα γίνει αυτο?? 

Αναφορά σε κείμενο

Ειναι εκει που ελεγε η ΕΕΤΤ δυσκολιες στην επιδοση.Να ξερεις οταν γινει καταγγελια νομικα δυσκολιες επιδοσης ειναι η ελλειψη ονοματος στο κουδουνι,απων απο την διευθ.παραδοσης και θα σου πει μετα,ποιο προσφορο μεσο ειχες να δεις αν οντως ειναι απων κτλ?Το τηλεφωνο του.Τον πηρες τηλεφωνο?Οχι αρα φταις.Ετσι θα σου πουν και θα εχουν και δικιο.Δεν ξερω απο την εταιρεια σου τι λενε παντως να ξερεις οταν χτυπησει την πορτα ο εισαγγελεας η η ανεξαρτητη αρχη εαν εχει γινει λαθος θα προσπαθησουν να το ριξουν πρωτα στον πελατη(η πιο συνηθες τακτικη τους) και μετα αν δεν πιασει στον μικρο τροχο της αμαξας.....σκεψου ποιος ειναι αυτος.....φυσικα εσενα θα σου εχουν δωσει αλλες οδηγιες πχ μην παιρνεις τηλ κτλ αλλα αμα στραβωσει μπορει να σε σταυρωσουν για να σωσουν το τομαρι τους.Του στυλ τους το ειχαμε πει αλλα ο υπαλληλος δεν το εκανε και τον απολυσαμε κιολας κτλ κτλ.......Δηλαδη και δε φταιει και θα την πληρωσει...απαραδεκτο πραγμα....

απο που και ως που η απουσία του από το σπίτι ειναι δυσκολία επιδοσης. δυσκολία  επίδοσης είναι όταν ενα δέμα δεν μπορέσει να διαχειριστεί δεν χρεωθεί σε κάποιον διανομέα, δεν υπάρχει κάποια πληροφορία στον παραλήπτη για το δέμα του. δυσκολία επίδοσης είναι όταν δεν υπάρχει ο αριθμός της οδού ,όταν η διευθυνη δεν είναι ξεκάθαρη όχι η απουσία του απο το σπίτι ή αν είναι χαλασμένο το κουδούνι ή αν δεν έχει το ονομα του στο κουδούνι,αυτά που γράφεις τα βγάζεις από το κεφάλι σου?? έφτασες το θέμα μέχρι και στα δικαστήρια. πραγματικά σε προκαλώ να το κάνεις να κανεις καταγγελία να μας πεις και το αποτέλεσμα για να γελάσουμε όλοι μαζι.

Αναφορά σε κείμενο

Εγω ειμαι υπερ καλο μισθου και καλης υπηρεσιας και τιμης αναλογης της ποιοτητας υπηρεσιας.Εδω μιλαμε και σε πολλες περιπτωσεις για 10-15 ευρω και καθυστερησεις παραδοσης αρα φτωχες υπηρεσιες.... 

αυτό γίνεται γιατί οι ''καρχαρίες'' τρώνε τα ψαράκια, αυτός που όντως έχει πληρώσει για υπηρεσίες χάνεται στον ωκεανό αυτονών που δεν έχουν πληρώσει όπως θα έπρεπε.

Αναφορά σε κείμενο

Επομενο σταδιο οπως ειπα καταγγελια στη εεττ να σπασει καποια στιγμη το σαπιο συστημα...Οταν σφιξουν τα πραγματα απο την ΕΕΤΤ με νεο πλαισιο λειτουργιας λογω καταγγελιων θα πει η κουριερ στο mediamrkt,eshop κτλ...Εγω βαση εεττ πρεπει σε 1-2-3 μερες αναλογως αποστασης να παραδοσω οτι και να γινει αρα η τιμη ειναι αυτη.Εαν θες φτηνοτερα θα παει στην αλλη κουριερ και επειδη δεν θα τα καλυβει στις προθεσμιες γιατι θα δινει τιμες ξεφτιλα και δεν θα βαινει οικονομικα, μοιραια με επεμβαση της εεττ θα κλεισει.....

 

καλη επιτυχια απλά πρόσεχε γιατι θα σπάσεις τα μούτρα σου όταν πιστευεις αυτά τα πράγματα.ότι δηλαδή η εεττ θα σπάσει το σάπιο κατεστημενο.

αυτό για να γίνει θα πρέπει να ανέβουν οι τιμές των μεταφορικών και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που πληρώνουν σαν πελάτες λιανικής αλλά σε αυτούς με τα τιμολόγια

βέβαια μετα θα διαμαρτύρονται οτι είναι πολύ ακριβά τα μεταφορικά, όπως έγινε με το χαρατσι των 15 ευρω από το ταχυδρομείο, όπως έγινε με την αυξηση των 45 λεπτων από την acs και παει λέγοντας

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, shyster είπε

ας πω και γω την αποψη μου για ολο αυτο το χαος και γενικα την κατασταση που υπαρχει μιας και ειμαι διανομέας σε εταιρία courier

το όλο πρόβλημμα υπάρχει στον ''ανταγωνισμό'' για να μπορέσει η κάθε μεταφορική να κάνει ''πελάτες'' αναγκάζεται και ρίχνει το κόστος των μεταφορικών που σημαίνει πως αν κάποιος θελήσει απλα να στειλει ένα δέμα εχει χρέωση περίπου 12 ευρω όταν θα γίνεις πελάτης η χρέωση είναι κοντά στα 2 ευρώ όπως καταλαβαίνεται η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. σε αυτά τα 2 ευρώ περίπου 1 ευρώ πέρνει το κατάστημα που σε κάνει πελάτη και κάπου στα 20 λεπτά το κατάστημα το οποίο θα σου παραδώσει το δέμα και τα υπόλοιπα 90 περίπου λεπτα τα παίρνει η ''μαμά'' εταιρία η οποία αναλαμβάνει τα υπόλοιπα. αν σκεφτείτε πως ένας μέτριος προς καλός διανομέας στο οχτάωρο μπορεί να διακινήσει κοντά στα 80 δέματα το κέρδος το οποίο φέρνει στο κατάστημα είναι κοντά στα 16 ευρώ λιγότερα δηλαδή από το μεροκάματο του. γι αυτό παρατηρείτε και η ελλειψη στόλου σε αρκετά καταστήματα γι αυτό και πολύ διανομείς δουλευουν παραπάνω από οχτω ώρες χωρίς φυσικά να πληρώνονται για αυτό και αρκετές εταιρίες δεν εχουν την δυνατότητα να πάρουν περισσότερο προσωπικό γιατί το κέρδος του καταστήματος είναι μικρό.

περί χαρτάκια και οτι απλά παμε και τα κολλάμε είναι απλά τραγικό κάποιος να το σκεφτεται αυτό και τι εννοω. θα φτασω εκεί που είναι να φτάσω ποιος ο λόγος να μην χτυπήσω το κουδούνι και απλά να κολλήσω το χαρτακι και να φύγω?? για να μου πουν να το ξαναπάω την επόμενη ημέρα?? δεν υπάρχει λογική. σίγουρα μπορεί να υπάρξουν και διανομείς οι οποιοι δεν θα ερθουν εκεί και απλα θα scannaroun το αντικείμενο αν δεν βρείτε χαρτάκι τότε ναι υπάρχει η πιθανότητα να μην ήρθε αλλά δεν πιστεύω πως είναι πολιτική του εκάστοτε καταστήματος. 

περι ρέστων ρε παιδιά ξεκινάμε όλοι με κάποια χρήματα σαν αρχικό ταμείο μου έχει τύχει να ξεκινήσω με 70 ευρώ σε 5ευρα και 10ευρα και κανα 20αρικο σε κέρματα στον τέτρατο πελάτη δεν είχα, όλοι με 50 ευρω και 20ευρω δεν είμαστε τράπεζα θα πρέπει ανα 20 λεπτα να σταματάω και να ψάχνω κάποιον να μου χαλάσει και αν θα μου χαλάσει, έχεις παραγγείλει ξέρεις το ποσό φρόντισε να έχεις το ακριβές αντίτιμο

άλλο τραγελαφικό παμε σε πολυκατοικία και δεν υπάρχει πουθενά το όνομα στο κουδούνι και παραπονιουνται όλοι μα εκεί ήμουν να έπερνε τηλ οταν εφτασε, όχι ρε φίλε courier ειμαι δεν είμαι τηλεφωνητής ούτε η νικολούλη για να ψάχνω να σας βρω

τα δέματα τα οποία έρχονται ταλαιπωρημένα απλα να ξέρετε πως ένα δέμα για να φτάσει στα χέρια σας θα αλλάξει περίπου 4-5 αυτοκίνητα και περίπου 20 χέρια σκεφτείτε τώρα για πόσα χιλιάδες δέματα μιλάμε καθε μέρα και πόσα ανθρώπινα και μη ατυχήματα μπορεί να συμβούν

η εταιρία στην οποία εργάζομαι ψάχνει για διανομείς και ως δια μαγειας δεν ερχεται κανενας.οι τελευταίοι που ήρθαν πριν τον κορωνοιο άντεξαν περίπου 20 μέρες οι καινούριοι που εχουμε είναι λύσεις ανάγκης, αρκετοί δεν ξέρουν την δουλειά και ναι όσο και να σου φαίνεται περίεργο πρέπει να την γνωρίζεις, όσοι ντελιβεράδες ήρθαν τους οποιους τους προσφέρεις πρωινή δουλεια μηχανάκι ή αυτοκίνητο της εταιρίας με μηδέν προσωπικά έξοδα δεν την πάλεψαν, δεν ξέρουν δρόμους δεν ξέρουν πως να δουλευουν εγω βγάζω 80 δέματα και οι καινουριοι βγάζουν 50.

και πάμε στα των ημερών η εταιρία courier που εργάζομαι μπορει να εξυπηρετήσει γύρω στα 600 δέματα εδω και 2 εβδομάδες τα δέματα που έρχονται είναι πάνω απο 800 οπως καταλαβαίνεται τα 200 δέματα δεν μπορουν να διαχειριστούν τα 200 δεματα επι δεκα μερες εχουν γίνει κοντα στα 2000 δέματα πραγματικά τέτοιο χάλι δεν έχω ξανα δει. τηλεφωνα δεν σηκώνουμε γιατι δεν προλαβαίνουμε γιατι αυτός ο οποίος θα πρέπει να σηκώνει το τηλ χάνει χρόνο ψάχνοντας να βρει κάποιο δέμα, γιατί θα πρέπει να εξηγούμε τον λόγο για τον οποίο το δέμα του δεν έχει φτάσει όπως θα έπρεπε στο σπίτι του. γιατί στην ερώτηση του πότε θα το πάρω την απάντηση δεν την ξέρουμε. γιατι θα πάρει τηλ και  θα μας πει εγώ εκείνη την ώρα δεν ήμουνα σπίτι γιατί δεν με πείρατε τηλ να σας πω τι ωρα θα είμαι να περάσετε λες και ο κάθε διανομέας έχει μόνο το δικό του δέμα και κανένα άλλο. γιατί ο κάθε πικραμένος χωρίς κωδικό αποστολής παίρνει τηλ και μας λέει θέλω το δέμα μου τώρα αλλά και για πολλούς άλλους λόγους. γιατί δεν πέρνουμε τηλ να ενημερώσουμε την άφηξη  του δέματος σκεφτείτε 800 δέματα να πέρναμε τηλ πόσες εργατοώρες χρειάζεται για να ενημερώσουμε για την άφηξη τους, μόνο απο ένα λεπτό το κάθε τηλ 800 λεπτά δηλαδή 13,5 ώρες. πραγματικά όλοι οι διανομείς αυτή την στιγμή δουλεύουν κοντά στις 10 ώρες, 10 ώρες πάνω σε 2 ρόδες ή πίσω από ένα τιμόνι. αυτή την περίοδο η διαδικασία της επίδοσηςτων αντικειμένων έχει αλλάξει , παλιά ανεβαίναμε  και δίναμε το δέμα, πλέον πρέπει να κατέβει ο παραλήπτης, περιττό να σας πω πόσα λεπτά κάνουν οι περισσότεροι να κατέβουν

και το τραγικό της ημέρας έτσι για το τέλος. πηγαίνω σε τύπισα δέμα το οποίο έιχε αντικαταβολή 7 ευρώ, χτυπάω κουδούνι μετα από 5 λεπτα και αφου δεν εχει απαντήσει ετοιμάζω να γράψω χαρτάκι κατεβαίνει και μου λέει τι είναι αυτό??? της λέω δέμα είναι αντικαταβολή 7 ευρώ αααααα μου λέει ξέρω τι είναι, είναι ένα κραγιόν αλλά δεν έχω τώρα να πληρώσω θα περάσω από εκεί να το πάρω. η συγκεκριμμένη ''απασχόλησε'' έναν διανομέα για να της πάει ένα δέμα το οποίο δεν είναι άμεσης ανάγκης το οποίο δεν το πήρε με αποτέλεσμα να μην φύγει απο την αποθήκη αλλά να συνεχίζει να υπάρχει και να πιάνει χώρο και θα στηθεί στην ουρά για να το παραλάβει  , ρε μην ζείτε στον κόσμο σας είμαστε σε περίεργη φάση, είμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης περιττές αγορές όπως κραγιόν παπουτσια και αρώματα δεν χρειάζονται αφήνουμε πίσω άλλα δέματα τα οποία είναι σημαντικότερα όπως φάρμακα

συγγνώμη για το σεντόνι αλλά δεν άντεχα καλό σας βράδυ και υπομονή αυτές τις μέρες

  • Όσον αφορά τα χαρτάκια που αναφέρεις δεν μιλάμε για την περίπτωση που έχει ο διανομέας το πακέτο μαζί του. Αλλά για τις περιπτώσεις που δεν το έχει μαζί του, υποθέτω γιατί δεν έχει άλλο χώρο, ώστε να φαίνεται στον πελάτη ότι αυτός πέρασε από το σπίτι έγκαιρα και για τον χι/ψι λόγο ήταν αδύνατη η παράδοση. Όπως προείπα, και πάλι, ΔΕΝ φταίει ο διανομέας αλλά η πολιτική του management στα υποκαταστήματα.
  • Με τα ρέστα, εν μέρει έχεις δίκιο ότι είναι ένα ψιλοχάος. ΟΜΩΣ, από τη στιγμή που η εκάστοτε εταιρία courier, πουλάει υπηρεσία αντικαταβολής (με το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά) δεν δικαιούται να γκρινιάζει, εάν ο πελάτης τους δεν έχει το  ακριβές ποσό. Το οποίο και δεν είναι υποχρεωμένος να έχει.
  • Όσον αφορά το "δεν είμαι τηλεφωνητής ούτε η νικολούλη για να ψάχνω να σας βρω", διατηρώ μια επιφύλαξη αλλά δεν είναι υποχρεωμένη η courier από την ΕΕΤΤ να επικοινωνεί με τον παραλήπτη αν υπάρχει πρόβλημα με την παράδοση; Ξαναλέω για να μην παρεξηγούμαι, διατηρώ μια επιφύλαξη, αλλά νομίζω όχι ότι είναι για λόγους καλής θέλησης, αλλά υποχρεωμένη να τηλεφωνεί. Και στην τελική, αν έχει κάνει ο διανομέας τον κόπο να φτάσει μέχρι τη γειτονιά και για τον οποιοδήποτε λόγο δε βρίσκει το σπίτι του παραλήπτη, είναι καλύτερα να φύγει και να ξανακάνει τον κόπο να πάει και άλλη μέρα ή να πάρει τηλέφωνο και να συννενοηθεί;
  • Το ότι είναι απίστευτα μεγάλος ο όγκος δουλειάς και είναι πολλαπλάσιος ο φόρτος εργασίας και πρέπει να δείχνουμε κατανόηση αυτό πραγματικά δεν το δέχομαι. Δηλαδή τι εννοείς, και εσύ μαζί και η ACS με την αύξηση που ήθελε να κάνει;
    "Σας παρακαλώ πολύ δείξτε κατανόηση γιατί έχουμε πολλή δουλειά;"
    Εδώ έχουν κλείσει δεκάδες χιλιάδες επιχειρήσεις, κόσμος απολύθηκε και οι υπόλοιποι αν θα πάρουν ένα επίδομα 400€ το μήνα και μου ζητάς να σεβαστώ και να δείξω σύμπνοια σε μία εταιρία ταχυμεταφορών επειδή "παραέχει δουλειά"; ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, μαζί και αυτοί που σου έκαναν τόσα like.
  • Καλά κάνει και παραγγέλνει ο κόσμος, ό,τι θέλει να παραγγέλνει μπας και κουτσοσταθεί η ήδη διαλυμένη οικονομία. Όσον αφορά τα φάρμακα που λες δεν ισχύει. Φάρμακα δεν επιτρέπονται να αγοραστούν online με μεταφορές, μόνο παραφάρμακα: σαμπουαν, βιταμινες, κτλ. Και στην τελική εάν επείγει κάποιο φάρμακο, ε δεν θα το παραγγείλω online για να γλιτώσω χρήματα και να το περιμένω εφόσον επείγει, θα πάω στο φαρμακείο και θα το πάρω...

Ίσως κάτι που πρέπει να τονιστεί ιδιαίτερα, είναι ότι "άμεσα" δεν πρέπει να μας φταίνε οι ταχυμεταφορές αλλά τα μαγαζιά που παραγγέλνουμε γιατί στην τελική, οικονομικές συναλλαγές έχουμε με αυτά ακριβώς τα μαγαζιά και όχι με τις courier. Τα μαγαζιά πρέπει να ασκήσουν πίεση, μιας και σε αυτά είμαστε πελάτης τους. Όμως, γνωρίζοντας τη χάλια οικονομία και ειδικά τώρα λόγω covid-19 (σε αντίθεση με όσα λέει η ACS) οφείλω να πάρω τη θέση των μαγαζιών που πλέον μόνο οι online παραγγελίες τους απέμειναν.

Δε γίνεται, ηθικά, να πάρω το μέρος των ταχυμεταφορών με την αιτιολογία "δε προλαβαίνουμε γιατί 'δυστυχώς' έχουμε πολύ δουλεια", "αυξάνουμε τις τιμές γιατί είμαστε υποστελεχωμένοι", "παρακαλώ παραγγείλετε λιγότερα ώστε να είμαστε στην ώρα μας"

-Αν δεν μπορείς, μην αναλαμβάνεις. Μην τα θες όλα δικά σου.

Αυτό είναι το μήνυμά μου προς όλες τις courier

 

8 ώρες πριν, donstefano είπε

Καλημερα σε ολους!

Να απαντησω σε καποιους φιλους που υπερασπιζονται τις εταιρειες courier ,ενδεχομενως να δουλευουν και εκει η να εχουν συγγενεις και φιλους που δουλευουν εκει η τελοσπαντως βλεπουν με συμπαθεια τις εταιρειες αυτες.

Αρχικα να πω οτι τα προβληματα προυπηρχαν και πριν την πανδημια, οποτε τοτε φυσικα δεν υπηρχε δικαιολογια, αλλα παρολαυτα τα εκαναν και τοτε μανταρα....ποσο μαλλον τωρα......Ειδικα στην Αθηνα και φανταζομαι στις μεγαλες πολεις.

Θα ακολουθησουν αποσπασματα  απο την ΕΕΤΤ,οχι δικα μου λογια-αερολογια.

Οι ταχυμεταφορές (κούριερ) αφορούν στην ειδική επείγουσα διαβίβαση αντικειμένων ταχυμεταφορών (φάκελοι, δέματα κλπ), τα οποία παρακολουθούνται σε όλα τα στάδια της διακίνησής τους, ιδίως κατά την παραλαβή και επίδοση, με την έκδοση αποδεικτικού παραλαβής/επίδοσης και παραδίδονται σε προσυμφωνημένο χρόνο από αδειοδοτημένες εταιρείες με γενική άδεια, υπό καθεστώς ελεύθερου ανταγωνισμού.

Αρα μιλαμε για επειγουσα παραδοση αντικειμενων(οχι σε 2-3-4-5 μερες) σε προσυμφωνυμενο χρονο....Οχι απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 6-7 το απογευμα......Καμια courier δε σου λεει θα στο φερουμε πχ 2-5.Ελαχιστες το κανουν.Πρωτη παρατυπια.

Αρα αυτος που ζηταει καποια συγκεκριμενη ωρα εχει δικιο....δε λεμε υπερβολες του στυλ εγω 8 με 8μιση θα ειμαι σπιτι......Θα πρεπει να του πεις ενα 2ωρο 3ωρο να μπορει να ειναι.Εαν αυτο δεν ειναι ευκολο τοτε δεν εινα ταχυμεταφορα...ειναι απλη ταχυδρομικη  υπηρεσια.

Παμε παρακατω....

6. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της επιχείρησης ταχυμεταφορών σε περίπτωση μη επίδοσης του ταχυδρομικού αντικειμένου στον παραλήπτη;

Η ταχυδρομική επιχείρηση

  • επικοινωνεί τηλεφωνικά με τον αποστολέα ή τον παραλήπτη, εφόσον αντιμετωπίζει δυσκολίες στην επίδοση και εφόσον έχουν δηλωθεί τα τηλέφωνα επικοινωνίας
  • οφείλει να προγραμματίσει τουλάχιστον δεύτερη προσπάθεια επίδοσης του αντικειμένου στον παραλήπτη, σε περίπτωση απουσίας του παραλήπτη
  • προβαίνει σε έγγραφη ειδοποίηση προς τον παραλήπτη σε περίπτωση απουσίας του και επιστροφή του αντικειμένου στο χώρο της ταχυδρομικής επιχείρησης
  • επιστρέφει το αντικείμενο στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του, σε περίπτωση άρνησης παραλαβής του από τον παραλήπτη
  • φυλάσσει το ταχυδρομικό αντικείμενο για διάστημα έξι (6) μηνών από την τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια επίδοσης αυτού.

Τι σημαινει αυτο με λιγα λογια....Εαν δεν βρεις τον παραληπτη στο σπιτι του(διευθυνση αποστολης)δηλαδη αντιμετωπιζεις δυσκολια στην επιδοση πρεπει να τον παρεις τηλεφωνο εφοσον εχει δηλωθει.99,9% εχουν το τηλ στην αποστολη οποτε μιλαμε για υποχρεωση εκ μερους της εταιρειας.

Προβαινει σε εγγραφη ειδοποιηση σε περιπτωση απουσιας και επιστροφη του αντικ. στο χωρο της ταχυμεταφορικης εταιρειας.Αρα η μεθοδος μηχανακι χωρις δεμα και κολλαω χαρτακια-ειδοποιτηρια ειναι εντελως παρανομη......

Αρα παιρνεις τηλ και μετα εφοσον διαπιστωσεις οτι δεν ειναι εκει φτιαχνεις ειδοποιητηριο.Αυτο γινεται γιατι μπορει να εχει διακοπη ρευματος την οποια εσυ ως εταιρεια δεν ξερεις η δεν δουλευει το θυροτηλεφωνο,μπορει να εχει βλαβη το θυροτηλεφωνο,μπορει εγω να πηγα το πρωι και να μουτζουρωσα η να αφαιρεσα το ονομα του γειτονα γιατι δεν τον συμπαθω απο τα κουδουνια κτλ κτλ κτλ.Για αυτο λεει και η ΕΕΤΤ πρεπει να παρεις τηλεφωνο.

10. Υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν ισχύουν οι υποχρεώσεις των παρόχων ταχυδρομικών υπηρεσιών;

Ναι, υπάρχουν και αφορούν τις εξής περιπτώσεις:

  • ανωτέρα βία (ιδίως έκτακτα γεγονότα που δεν οφείλονται σε πράξεις ή παραλήψεις της επιχείρησης), η οποία καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη λειτουργία της επιχείρησης
  • αποδεδειγμένες εγκληματικές ενέργειες στις εγκαταστάσεις ή τα μεταφορικά μέσα, με αποτέλεσμα την απώλεια, βλάβη ή καταστροφή ταχυδρομικών αντικειμένων
  • μη εκπλήρωση των συμβατικών υποχρεώσεων από την πλευρά των χρηστών
  • ενέργειες ή πράξεις που είναι αντίθετες με τους νόμους του κράτους
  • μη υλοποίηση της υποχρέωσης της επιχείρησης κατόπιν επιθυμίας του πελάτη
  • αποδεδειγμένα ανυπόστατο αίτημα
  • αποδεδειγμένη υπαιτιότητα του πελάτη.

Οταν λεει ανωτερα βια εννοει πχ εκλεισε η τροχαια τους δρομους και δεν μπορει να ερθει,χτυπησε ο κορονοιος ολο το καταστημα και εκλεισε...οχι πραγματα που οφειλονται σε πραξεις η παραλαειψεις της εταιριας,πχ παθαμε λαστιχο,τρακαραμε,χαλασε το αμαξι και αλλα τετοια....ειναι υπαιτιοτητα της εταιριας αυτα.

Αποδεδειγμενη υπαιτιοτητα πελατη πχ δεν εχω βαλει τα στοιχεια αποστολης σωστα,λαθος κουδουνια,τηλεφωνα,διευθυνσεις.....

Τωρα να σχολιασω πραγματα που ανεφεραν φιλοι παραπανω....

Αναφερει φιλος οτι οι τιμες ειναι χαμηλες λογω ανταγωνισμου και δεν βγαζουν οι εταιριες κερδος κτλ.Να μην περνουν δουλειες που δεν μπορουν να πραγματοποιησουν ως οφειλουν.Και εγω αν ειναι να ανοιξω μια κουριερ με 1 ευρω αποστολη και να κανω και 15-20 μερες να τα παραδωσω......Αυτη δεν ειναι λογικη.Για αυτο υπαρχουν και οι κανονες.Αλλιως ο καθενα θα εκανε οτι ηθελε.

Η τιμη που κανεις προσφορα ως εταιρεια συνεπαγεται οτι να μπορεις να προσφερεις σωστα τις υπηρεσιες σου και οχι να υπολειτουργεις λογω πολλων υποχρεωσεων-δεματων που εσυ ως εταιρεια αναλαμβανεις να πραγματοποιησεις.

Για τα χαρτακια με το μηχανακι χωρις το δεμα κτλ.

Μου εχει τυχει να μην περασει καν,ουτε να αφησει χαρτακι και το tracking ελεγε δεν παραδοθηκε λογω μη υπαρξης ονοματος στο κουδουνι!!!!Τα νευρα τσαταλια φυσικα γιατι ηταν απλα ψευδες και οταν τους πηρα τηλ και λεω οτι εχω το ονομα κανονικα, μου λεει λαθος θα ηταν η διευθυνση για αυτο δεν βαλαμε ειδοποιητηριο,ποια ειναι η διευθυνση λεω, μου λενε τη σωστη,λεω γιατι δεν βαλατε αφου ειναι η σωστη η δεν με πηρατε τηλεφωνο τοτε....και εκει πεφτει το κορυφαιο....Δεν φαινονται καλα στην αποστολη πανω στο δεμα η διευθυνση και το τηλ σας..Επειδη ηταν απο sportdirect εστειλα email και σε αυτους και στην Αγγλικη μεταφορικη που το εστελνε και στα κεντρικα της συγκεκριμενης κουριερ και οπως καταλαβαινεται σε 2-3 ωρες με πηραν τηλ σαν βρεγμενες γατες......Φυσικα οταν παρελαβα τα στοιεια ηταν κανονικα πανω στο δεμα και σταλθηκε φωτο στην Αγγλικη κουριερ.Δεν μου εχει τυχει το χαρτακι-μηχανακι χωρις δεμα εμενα...τουλαχιστον να το διαπιστωσω αλλα αμα τυχει και το δω υπαρχει και η ΕΕΤΤ μετα.Δεν ειναι ολες οι εταιριες σκαρτες αλλα ειναι οι περισσοτερες τουλαχιστον στην Αθηνα.

Στα ρεστα σας δινω ενα δικιο βεβαια γιατι ο αλλος δεν μπορει να εχει ρεστα και απο 200αρικο αλλα που να εχω και εγω παντα ακριβως τα λεφτα.......Τουλαχιστον πρεπει να μεριμνησω να εχω αλλιως να εχουν οι διανομεις POS φορητο οποτε να περνει απο καρτα κατευθειαν τα χρηματα οταν ειναι αντικαταβολη.

Στο θεμα οτι δεν ειναι τηλεφωνητης ο κουριερ απαντησα παραπανω με αποσπασμα απο την εεττ οτι πρεπει να περνουν τηλ.Χτυπας κουδουνι,μετα τηλ και αν δεν ειναι σπιτι η δεν απαντα μετα ειδοποιηση.

Στο θεμα οτι ερχονται κακομεταχειρισμενα τα δεματα. Δεν ενδιαφερει τον παραληπτη και τον αποστολεα εαν αλλαζει και 500 χερια και αμαξια....Οφειλει η εταιρεια να το φερει σε αριστη κατασταση.Εδω απο Γερμανια με DHL εχω παρει ποσες φορες που ερχεται απο αλλη χωρα και παντα μου ερχετε αψογο το δεμα....Αρα τηρουν καποια αλλα προτυπα...Φυσικα οταν γινει απο ανθρωπινο λαθος καποια ζημια η εταιρεια πρεπει να αποζημιωνει και ετσι ολα καλα.

Επισης ο νεος σε καθε δουλεια δεν θα ειναι αποδοτικος οπως ο παλιος που ξερει τη δουλεια αλλα θα τα μαθει με τον καιρο.Επισης παζει και κατι αλλο....Ο παλιος μπορει να περνει τις βολικες δουλειες που βγαινουν γρηγοροτερα και ο νεος τα πιο δυσκολα.Δεν ξερω αν λειτουργουν ετσι οι κουριερ αλλα σε πολλες δουλειες γινεται αυτο.Πχ αν παρω εγω 40 10κιλα δεματα και ο αλλος 80 φακελους η μικροδεματα υπαρχουν πιθανοτητες να χρειαστουμε πχ 8 ωρες ο καθενας για να τα διεκπεραιωσουμε...Η παιρνω εγω το καλο δρομολογιο με την λιγοτερη κινηση και ο αλλος το σκαρτο με το περισσοτερο μποτιλιαρισμα.......Αρα δε μιλαμε μονο για ποσοτητα...κοινως μονο τα νουμερα...Αλλο το ενα αλλο το αλλο.....Εαν παλι λεω ισχυει τετοιος διαμοιρασμος εργασιας στις κουριερ.....Λογικα ολοι πανω κατω τα ιδια θα παιρνουν βαση δρομολογιου που βγαινει...Αλλα δεν μπορω να ξερω...απλα το αναφερω.

Επισης η δυσκολια να βρει νεους κουριερ παλι δεν αφορα τον πελατη.Εαν τον βαζεις τον αλλον να δουλευει 10ωρο τον δηλωνεις 6ωρο και δε του δινεις δωρα,μισθο σωστο κτλ σιγα μην κατσει...βλακας ειναι?

Απο κει και περα σιγουρα ο νορμαλ πελατης θα κατανοησει οτι λογω των ημερων θα υπαρξουν καποιες καθυστερησεις σε λογικα πλαισια .Αλλα μην κανουμεσε ολα δικαιολογια τον κορονοιο....Μην κοροιδευομαστε...τα προβληματα προυπηρχαν.......

Και στην τελικη αν δεν μπορουν να τα παραδοσουν να μην τα περνουν ολα τα δεματα και τις μεγαλες δουλειες 1-2 κουριερ(μαζευουν το παραδακι) και μετα καθυστερουν γιατι ειναι πολλα.....Αν δεν μπορεις να πεις κυριοι βρειτε αλλους, εμεις μπορουμε μεχρι τοσα δεματα να  παραλαμβανουμε-παραδινουμε.....Και να αν ειναι ετσι να μοιραστει η πιτα....οχι ξεφτυλιζω την τιμη να παρω τη δουλεια και μετα ψαχνω δικαιολογιες και κορονοιους να λεω......

Οποτε για να κλεισω το ποστ....

Εγω απο εδω και περα(μετα το περας της καταστασης λογω πανδημιας) οταν καποια ταχυμεταφορικη θα κανει λαδιες θα στελνω στην ΕΕΤΤ καταγγελια. Το προβλημα υπηρχε και πριν και θα υπαρχει και μετα.Αρα αυτο σας προτεινω να κανετε και οσοι εχετε θεμα γιατι αλλιως δεν καταλαβαινουν οι εταιρειες αυτες......Οπως τα ελτα με το προσφατο 15αρι το παρανομο.Αν καθομασταν με τα χερακια σταυρωμενα θα πληρωναμε φουλ 15αρια.Το δικιο μας διεκδικησαμε και το δικιο μας θα διεκδικουμε.......

Πληρωνουμε και οι εταιρειες αυτες εχουν συγκεκριμενες υποχρεωσεις απεναντι μας που πρεπει να τις τηρουν.........Δεν μας τα κανουν δωρεαν.........Αυτα........

Ευχαριστούμε πολύ που, αν και δεν λες τίποτα παραπάνω πέρα από τα προφανή, τα συγκεντρώνεις όλα και είσαι σαφέστατος.

Στην παρούσα χώρα πρέπει να λέμε ειδικά τα προφανή, γιατί κοντεύουμε να τρελαθούμε -σε όλους τους τομείς πάει αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...