Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, 4saken είπε

Συγχαρητηρια στην acs που αυτε τις δυσκολες στιγμες παιρνει τετοιες πρωτοβουλιες

acs.png

Ελπίζω να είναι πρωταπριλιάτικο αστείο :P

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thedrpapa είπε

Θα γράψω και εγώ από προσωπική εμπειρία και σαν καταναλωτής αλλά και ως υπάλληλος σε δύο διαφορετικά e-shops στο τμήμα τηλεφωνικής εξυπηρέτησης/παραγγελιών.

Ως καταναλωτής: Πιστεύω ειλικρινά ότι παλιότερα ήμουν ευχαριστημένος με τις μεταφορικές, τουλάχιστον από τις πιο δημοφιλείς (ACS, Γενική, ΕΛΤΑ). Θυμάμαι να κάνω παραγγελίες και να έρχονται στο σπίτι μου ΑΦΟΥ πρώτα μου κάνουν ένα τηλ να με ενημερώσουν ότι σε κάποια λεπτά θα είμαι εκεί και να έχω βγει έξω, πράγμα που δουλεύει πάντα και σου δίνει τον χρόνο να προετοιμαστείς πχ αν μένεις σε πολυκατοικία ώστε να βοηθήσεις και τον διανομέα. Με αυτό τον τρόπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ίσα ίσα που κατατόπιζα και τον εκάστοτε διανομέα ώστε να βρει το σπίτι μου μιας και είναι μονοκατοικία. Όλα αυτά μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Από τότε έχω παρατηρήσει ένα pattern και από τις τρεις εταιρείες, με το κλασσικό "Ελλιπής Διεύθυνση", "αφήσαμε χαρτάκι γιατί δεν σας βρίσκαμε" κτλ. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει φόρτος εργασίας, καταλαβαίνω ότι πίνουν το αίμα στους εργαζόμενους εκεί μέσα, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για πολλά συναπτά έτη. Αν θέλετε να έρθω να το πάρω από το κατάστημα σας, που θα το κάνω στην τελική γιατί δεν έχω άλλη επιλογή, να μου παρέχετε τουλάχιστον την δυνατότητα να μπορώ να μιλήσω με κάποιον υπάλληλο και όχι να περιμένω 10 λεπτά σε αναμονή χωρίς ανταπόκριση κάθε μέρα. Αυτό προφανώς και είναι θέμα διοίκησης η οποία κοιτάζει να συρρικνώνει θέσεις και να πατάει τους υπαλλήλους κάτω ώστε να βγάζουν περισσότερη δουλειά χωρίς να ανεβάζουν το budget. Προς θεού μην τα βάζετε με τους υπαλλήλους, περνάνε πάρα πολλά χωρίς να φταίνε.

Ως συνεργάτης(ACS και Γενικής): Έχοντας δουλέψει για 1,5 χρόνο περίπου σε δύο διαφορετικά e-shops, έχω συνεργαστεί με τις δύο γνωστές εταιρείες. Η συνεργασία ήταν σε επαγγελματικό επίπεδο B2B , οπότε είχα μια καλύτερη σχέση μιας και μπορούσα να μιλάω κατευθείαν με τους υπεύθυνους, κατευθείαν στο κινητό τους, να στέλνω από το εταιρικό mail για αλλαγές σε παραγγελίες, στοιχεία , αντικαταβολές, απελευθέρωση δέματος κτλ κτλ.Το ίδιο και με τους διανομείς, αφού είχαμε προσωπική σχέση μιας και ερχόντουσαν κάθε μέρα ώστε να παραλάβουν τις αποστολές ή να τις πάω εγώ από το κατάστημα με τα voucher κτλ.  Μέχρι να δουλέψω σε τέτοιες δουλειές δεν είχα αντιμετωπίσει τόσο μαζικά παράπονα για μεταφορικές, και είχα μείνει σε προσωπικές εμπειρίες και φίλων. Το τι άκουγα καθημερινά στο τηλέφωνο ή τι έβλεπα στα mail δεν λέγετε. Ένα ποσοστό 90-95% δεν έφτανε ποτέ στο σπίτι, οπότε έπρεπε "με τρόπο" να πείσουμε τον πελάτη να πάει να το πάρει από το κατάστημα για να μην ξανά χρεωθούμε εμείς σαν κατάστημα την αποστολή. Είχαμε ένα ποσοστό από 20-50% (ανάλογα την περίοδο) επιστροφών από τις οποίες ο κύριος λόγος ήταν κάποια απερισκεψία από την μεριά της μεταφορικής, κάτι που κοστίζει σε μια εταιρεία που δουλεύει μόνο online και δεν έχει φυσικό κατάστημα. Φανταστείτε να έχετε τιμολόγιο απέναντι στην μεταφορική της τάξης των 2-5 χιλιάδων ευρώ (και μιλάω για μικρομεσσαία e-shops ούτε καν μεγάλα), και από αυτά κάποια να πηγαίνουν στον "αέρα" αφού δεν παραδόθηκε η αποστολή, και κατά συνέπεια εσύ σαν κατάστημα δεν εισέπραξες την αντικαταβολή ΑΛΛΑ έχεις χρεωθεί τα 2-2.5€ της αποστολής στο τιμολόγιο. Όταν αυτό γίνεται για χιλιάδες αποστολές ετησίως τότε μιλάμε για τεράστια οικονομική ζημιά σε μια μικρομεσσαία επιχείρηση που δεν έχει να πετάει τα λεφτά της ούτε έχει δικούς τους διανομείς και σημεία διανομής όπως άλλες μεγαλύτερες. Πέραν αυτού, το ότι η μεταφορική δεν παρέδωσε την παραγγελία που εσύ έστειλες εγκαίρως δεν δημιουργεί μόνο το προφανές πρόβλημα ότι έχασες τα 2-2.5€ της αποστολής, αλλά και παράπονα/γκρίνια από τους πελάτες και κάποιες φορές και βρίσιμο , για κάτι το οποίο είναι αποκλειστικά λάθος της μεταφορικής και όχι δικό σου αφού εσύ πακετάρεις και στέλνεις την παραγγελία σε μια-δύο εργάσιμες μαξ. Προσθέστε και τον χρόνο που χάνεις ως υπάλληλος για να ακούσεις τα παράπονα, τον χρόνο που θα κάνεις να στείλεις mail στην μεταφορική ώστε να τους κάνεις εσύ παράπονο, τον χρόνο που θα κάνεις να τους πάρεις ΚΑΙ τηλέφωνο και τον χρόνο που θα κάνεις να παίρνεις εσύ τον πελάτη ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ της μεταφορικής ώστε να του πεις "Ξέρετε έχουν πολλή δουλειά τώρα και θα πρέπει εσείς ο ίδιος να το πάρετε μέσα σε μία εβδομάδα γιατί μετά θα το στείλουν πίσω".

Με συγχωρείτε για το σεντόνι αλλά έπρεπε να τα πω, ώστε να μπορούν να δουν και άλλοι ότι δεν γίνεται αυτό την τελευταία εβδομάδα ή τον τελευταίο μήνα, και ότι πρέπει κάτι να γίνει για αυτό το φαινόμενο κάποια στιγμή.

Εμείς σε ευχαριστούμε για το χρόνο σου που έγραψες ακριβώς αυτά που θέλουμε να εκφράσουμε.

Και θα συμπληρώσω, ύστερα από πολλές πρόσφατες εμπειρίες μου, ειδικά τον τελευταίο καιρό: Μία εβδομάδα μέσος χρόνος παραλαβής, τηλέφωνα κατεβασμένα από τα υποκαταστήματα, κλήσεις στα κεντρικά με 20λεπτη αναμονή με χρέωση και και και...Μα τι σόι κούριερ (ταχυμεταφορές) είναι αυτές;

ΕΙΔΙΚΑ αυτή την περίοδο που ΟΛΑ πλέον τα καταστήματα κουτσά στραβά στηρίζονται μόνο σε online παραγγελίες, φανταστείτε πόσο φόρτο εργασίας έχουν.

Και το λέω με την καλή έννοια:

Εκεί που η οικονομία αργοπεθαίνει, αυτοι πνίγονται στη δουλειά. Και αντί να κάνουν -έστω έκτακτες με ορισμένου χρόνου- συμβάσεις και να προσλάβουν άμεσα προσωπικό, προτιμούν να κρατήσουν τα αυξημένα έσοδα διατηρώντας το ίδιο προσωπικό.

Καμία στρατηγική, τίποτα, πάμε όπου πάει ο ήλιος. Απαράδεκτοι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Baator είπε

Ας τα πω και εγώ από την δική μου πλευρά.

Υπεύθυνος καταστήματος eshop. Φυσικά δουλεύουμε κανονικά, δεν υπάρχει μένουμε σπίτι και καραντίνα για μας.

Τις τελευταίες μέρες (περίοδος καραντίνας), οι παραγγελίες έχουν ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ακριβώς.

Οι κούριερ δουλεύουν σαν τρελοί. Εμείς δουλεύουμε σαν τρελοί. Είναι κάθε μέρα σαν να είναι Black Friday.

Τα τηλέφωνα ασταμάτητα, βαράνε non-stop όλα μαζί, όπου ο καθένας θέλει να κάνει μια μικροαλλαγούλα, να αλλάξει τον τρόπο πληρωμής,

να ρωτήσει για ποιον λόγο η παραγγελία που έβαλε χτες το βράδυ στις 3 το πρωί δεν είναι ακόμα στο σπίτι του στις 12 την άλλη μέρα, να προσθέσει πράγματα, να αφαιρέσει πράγματα.

Τα άτομα που δουλεύουν τα ίδια φυσικά εδώ, δεν έχει σημασία αν ο όγκος της δουλειάς δεκαπλασιάστηκε.

Η λύση ποια είναι; Να πάρουμε περισσότερα άτομα; Να εκπαιδευτούν μέσα σε λίγες ώρες ποια είναι τα προιόντα, πως δουλεύει το μαγαζί;

Για την επικινδυνότητα με τον ιό δεν το συζητάμε, τι μέτρα να πάρεις και πόσες φορές να πλύνεις τα χέρια σου όταν έχεις να βγάλεις 100άδες παραγγελίες,

κινούνται τόσα άτομα σε μια αποθήκη, ανταλλάζουν στυλό, τιμολόγια, χαρτιά, κούτες, προιόντα, λεφτά, και και και...

Απλά έχουμε πάρει απόφαση όλοι ότι θα κολλήσουμε. Το ίδιο και όποιος άλλος δουλεύει, οι κούριερ, τα παιδιά δίπλα που φτιάχνουν τοστ και καφέδες, τα παιδιά στα σούπερ μάρκετ.

Με κατεβασμένα ρολά και κάθε 5-10 λεπτά να πρέπει να διώχνεις κόσμο που βαράει τα ρολά και ρωτάει αν είναι ανοιχτά και επειδή αφήνουμε μια χαραμάδα 15 πόντους να μπαίνει λίγο φως,

να βλέπεις άτομα ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να ΜΠΟΥΝ και να λένε "έλα ρε αδερφέ, εδώ είμαι, εδώ είστε, δώστο μου ένα λεπτάκι να φύγω" και να μην δέχονται το ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

Δεν μπορώ να περιγράψω την τρέλα. Απλά αν δεν το ζήσει κάποιος δεν καταλαβαίνει και δεν το πιστεύει. Δωρεάν μεταφορικά εννοείται, οπότε ο καθένας κάθε μέρα παραγγέλνει και μια βλακειούλα. Θέλει κάτι άλλο αύριο; Τσάμπα είναι, φέρτους ξανά. Μεθαύριο; Ξανά, τραβάω κανά ζόρι;

Οι κούριερ μούσκεμα και εξαντλημένοι, ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΙ για να πάρουν ένα μεροκάματο και να ζήσουν τις οικογένειες τους.

Κάθε εταιρία προβλέπει έναν συγκεκριμένο φόρτο εργασίας και έχει προσλάβει και εκπαιδεύσει άτομα για αυτόν τον φόρτο.

Δεν είναι τόσο απλό το "πάρε και άλλους αφού ανέβηκε η δουλειά και μετά διώξτους".

Ο καθένας το βλέπει από την μεριά του. Ο πελάτης σου λέει πελάτης είμαι, κόψε τον λαιμό σου, τι με νοιάζει εμένα.

Εγώ βλέπω πως έχουμε ματώσει για 3 και 3.5 ευρώ την ώρα. Όλοι στα όρια της σωματικής και ψυχολογικής κατάρρευσης.

Αλλά οκ, "άργησε το δέμα μου, περιμένω ήδη 36 ώρες, τι στο διάλο κάνετε;".

Δεν περιμένω κανέναν να καταλάβει, δεν έχω την απαίτηση ο άλλος να κατανοήσει ότι άνθρωποι βγάζουν τις παραγγελίες, άνθρωποι τις μεταφέρουν και ότι αυτές οι καταστάσεις με αυτόν τον φόρτο εργασίας δεν είναι φυσιολογικές και προβλεπόμενες. Ότι αυτά τα 2 ή 3 άτομα που είχανε να βγάλουν 20 παραγγελίες την μέρα και να τις τιμολογήσουν/κόψουν voucher ξαφνικά έχουν 200.

Απλά τα λέω.

Θα διαφωνήσω.

Καταρχάς κανείς μας δεν ανέφερε ότι έχει κάποιο "θέμα" με τα καταστήματα ή τους υπαλλήλους τους.

Το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί από τις εταιρίες κούριερ. Και όταν λέω εταιρίες, όπως προείπα εννοώ τη στρατηγική τους, δηλαδή τις διοικήσεις τους. Εννοείται πως δε φταίει ο υπάλληλος για την υποστελέχωση των υποκαταστημάτων. Είναι προφανές αυτό.

Επίσης θα διαφωνήσω για την εκπαίδευση που αναφέρεις. Μπορεί να κάνω λάθος εδώ γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ ως διανομέας, αλλά εντάξει τι είδους ειδική εκπαίδευση χρειάζονται οι διανομείς ώστε να θέλουν μεγάλους χρόνους προσαρμογής στη δουλειά τους;

Επίσης δε βλέπω κάποιο πρόβλημα κάποιος να προσληφθεί με έκτακτες συμβάσεις για ορισμένο χρόνο πχ. 6 μηνο εφόσον υπάρχει πραγματική ανάγκη. Τι είναι καλύτερο δηλαδή, να είναι άνεργος ή έστω να αμοίβεται αυτό το διάστημα, που πόσο μάλλον οι υπόλοιποι κινδυνεύουν με απολύσεις/μείωση (με νόμο) μισθών;

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Baator είπε

Ας τα πω και εγώ από την δική μου πλευρά.

Υπεύθυνος καταστήματος eshop. Φυσικά δουλεύουμε κανονικά, δεν υπάρχει μένουμε σπίτι και καραντίνα για μας.

Τις τελευταίες μέρες (περίοδος καραντίνας), οι παραγγελίες έχουν ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ακριβώς.

Οι κούριερ δουλεύουν σαν τρελοί. Εμείς δουλεύουμε σαν τρελοί. Είναι κάθε μέρα σαν να είναι Black Friday.

Τα τηλέφωνα ασταμάτητα, βαράνε non-stop όλα μαζί, όπου ο καθένας θέλει να κάνει μια μικροαλλαγούλα, να αλλάξει τον τρόπο πληρωμής,

να ρωτήσει για ποιον λόγο η παραγγελία που έβαλε χτες το βράδυ στις 3 το πρωί δεν είναι ακόμα στο σπίτι του στις 12 την άλλη μέρα, να προσθέσει πράγματα, να αφαιρέσει πράγματα.

Τα άτομα που δουλεύουν τα ίδια φυσικά εδώ, δεν έχει σημασία αν ο όγκος της δουλειάς δεκαπλασιάστηκε.

Η λύση ποια είναι; Να πάρουμε περισσότερα άτομα; Να εκπαιδευτούν μέσα σε λίγες ώρες ποια είναι τα προιόντα, πως δουλεύει το μαγαζί;

Για την επικινδυνότητα με τον ιό δεν το συζητάμε, τι μέτρα να πάρεις και πόσες φορές να πλύνεις τα χέρια σου όταν έχεις να βγάλεις 100άδες παραγγελίες,

κινούνται τόσα άτομα σε μια αποθήκη, ανταλλάζουν στυλό, τιμολόγια, χαρτιά, κούτες, προιόντα, λεφτά, και και και...

Απλά έχουμε πάρει απόφαση όλοι ότι θα κολλήσουμε. Το ίδιο και όποιος άλλος δουλεύει, οι κούριερ, τα παιδιά δίπλα που φτιάχνουν τοστ και καφέδες, τα παιδιά στα σούπερ μάρκετ.

Με κατεβασμένα ρολά και κάθε 5-10 λεπτά να πρέπει να διώχνεις κόσμο που βαράει τα ρολά και ρωτάει αν είναι ανοιχτά και επειδή αφήνουμε μια χαραμάδα 15 πόντους να μπαίνει λίγο φως,

να βλέπεις άτομα ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να ΜΠΟΥΝ και να λένε "έλα ρε αδερφέ, εδώ είμαι, εδώ είστε, δώστο μου ένα λεπτάκι να φύγω" και να μην δέχονται το ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

Δεν μπορώ να περιγράψω την τρέλα. Απλά αν δεν το ζήσει κάποιος δεν καταλαβαίνει και δεν το πιστεύει. Δωρεάν μεταφορικά εννοείται, οπότε ο καθένας κάθε μέρα παραγγέλνει και μια βλακειούλα. Θέλει κάτι άλλο αύριο; Τσάμπα είναι, φέρτους ξανά. Μεθαύριο; Ξανά, τραβάω κανά ζόρι;

Οι κούριερ μούσκεμα και εξαντλημένοι, ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΙ για να πάρουν ένα μεροκάματο και να ζήσουν τις οικογένειες τους.

Κάθε εταιρία προβλέπει έναν συγκεκριμένο φόρτο εργασίας και έχει προσλάβει και εκπαιδεύσει άτομα για αυτόν τον φόρτο.

Δεν είναι τόσο απλό το "πάρε και άλλους αφού ανέβηκε η δουλειά και μετά διώξτους".

Ο καθένας το βλέπει από την μεριά του. Ο πελάτης σου λέει πελάτης είμαι, κόψε τον λαιμό σου, τι με νοιάζει εμένα.

Εγώ βλέπω πως έχουμε ματώσει για 3 και 3.5 ευρώ την ώρα. Όλοι στα όρια της σωματικής και ψυχολογικής κατάρρευσης.

Αλλά οκ, "άργησε το δέμα μου, περιμένω ήδη 36 ώρες, τι στο διάλο κάνετε;".

Δεν περιμένω κανέναν να καταλάβει, δεν έχω την απαίτηση ο άλλος να κατανοήσει ότι άνθρωποι βγάζουν τις παραγγελίες, άνθρωποι τις μεταφέρουν και ότι αυτές οι καταστάσεις με αυτόν τον φόρτο εργασίας δεν είναι φυσιολογικές και προβλεπόμενες. Ότι αυτά τα 2 ή 3 άτομα που είχανε να βγάλουν 20 παραγγελίες την μέρα και να τις τιμολογήσουν/κόψουν voucher ξαφνικά έχουν 200.

Απλά τα λέω.

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο στα περισσότερα που είπες. Έχω κάνει την ίδια δουλειά με εσένα ακριβώς αλλά σε e-shops τα οποία δεν είχαν φυσικό κατάστημα, οπότε δεν είχαμε καθόλου επαφή με τον πελάτη στην έδρα μας, παρά μόνο με τηλέφωνα και mail. Την ίδια κατάσταση που έχεις περιγράψει την έχω ζήσει και εγώ, τηλέφωνα για μικροαλλαγές, παράπονα γιατί δεν ήρθε την επόμενη μέρα, ενώ στην πραγματικότητα έλεγε μία εβδομάδα, άτομα που δεν έχουν επαφή με τεχνολογία να μας παίρνουν και να μας ρωτάνε πως θα δουλέψει το τάδε και τι να πατήσουν, τεχνικοί από σερβισάδικα να παίρνουν και να μας ζητάνε το πιο specific ανταλλακτικό κινητού που υπάρχει και να έχουν την απαίτηση να το βρούμε έτσι με την περιγραφή χωρίς κανένα κωδικό κτλ κτλ.
Φυσικά πολλή δουλειά σε περιόδους Πάσχα, Χριστούγεννα, Black Friday.
Επειδή τα έχω περάσει μπορώ να καταλάβω και τον εκνευρισμό σας, και τις απαιτήσεις σας και τον αγώνα που κάνετε.
Και για να σε ενημερώσω ήμουν σε e-shop, εγώ με τον εργοδότη μου, δύο άτομα, εγώ έκανα τα πάντα ότι έχει να κάνει με την δουλειά του υπεύθυνου καταστήματος (παράπονα πελατών, επικοινωνία με προμηθευτές για τιμολόγια, επικοινωνία με Κινέζο για την παραγγελία, επικοινωνία με εκτελωνιστή κτλ) + τηλεφωνική υποστήριξη καθημερινά μαζί με mail, οπότε ήμουν πρακτικά one man army. Τα χρήματα; 2,5€ την ώρα χωρίς ασφάλεια. Και τα περνούσα όλα αυτά που ζεις και εσύ και δεν είχα και κάτι να παίρνω πίσω να πω ότι αξίζει τον κόπο, οπότε καθημερινά είχα νεύρα και προφανώς και με τσάντιζε ο κάθε πελάτης που έπαιρνε κάτι με 10-20€ και νόμιζε ότι του ανήκαμε.
Αφήνοντας όλα αυτά στην άκρη θα ήθελα να σε ρωτήσω και να μου απαντήσεις ειλικρινά σε κάτι.
Πιστεύεις ότι με τον δεκαπλασιασμό των παραγγελιών, της δουλειάς και στα eshop και στα courier, είναι σωστό να μην γίνουν οι αλλαγές που προτείνουμε πχ έξτρα προσωπικό με 6 μηνη σύμβαση (όπως έχουν κάνει πάρα πολλά σούπερμάρκετ στην Ελλάδα);
Πιστεύεις ότι όλο αυτό το φορτίο και τα βρισίδια ΠΡΕΠΕΙ να τα επωμιστούν οι εργαζόμενοι, να πουν και ευχαριστώ που παίρνουν μεροκάματο, να το θεωρήσουν αυτό που γίνεται "μέρος της δουλειάς" και να δουν σαν εχθρό τον πελάτη;
Και θα ρωτήσω και κάτι που ξέρω την απάντηση αλλά θέλω να μου πεις και εσύ από πείρα. Τώρα που αυξήθηκαν τα έσοδα, αλλά όχι το προσωπικό το οποίο παλεύει με νύχια και με δόντια να βγάλει την δουλειά γιατί "πρέπει να φύγουν οι παραγγελίες ΣΗΜΕΡΑ", θεωρείς πως θα υπάρξει και κάποια ανταπόδοση ως μπόνους, έστω να ισοσταθμίσει την υποστελέχωση και το ότι πλέον πρέπει να βγαίνουν 200 παραγγελίες και όχι 20;

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thedrpapa είπε

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο στα περισσότερα που είπες. Έχω κάνει την ίδια δουλειά με εσένα ακριβώς αλλά σε e-shops τα οποία δεν είχαν φυσικό κατάστημα, οπότε δεν είχαμε καθόλου επαφή με τον πελάτη στην έδρα μας, παρά μόνο με τηλέφωνα και mail. Την ίδια κατάσταση που έχεις περιγράψει την έχω ζήσει και εγώ, τηλέφωνα για μικροαλλαγές, παράπονα γιατί δεν ήρθε την επόμενη μέρα, ενώ στην πραγματικότητα έλεγε μία εβδομάδα, άτομα που δεν έχουν επαφή με τεχνολογία να μας παίρνουν και να μας ρωτάνε πως θα δουλέψει το τάδε και τι να πατήσουν, τεχνικοί από σερβισάδικα να παίρνουν και να μας ζητάνε το πιο specific ανταλλακτικό κινητού που υπάρχει και να έχουν την απαίτηση να το βρούμε έτσι με την περιγραφή χωρίς κανένα κωδικό κτλ κτλ.
Φυσικά πολλή δουλειά σε περιόδους Πάσχα, Χριστούγεννα, Black Friday.
Επειδή τα έχω περάσει μπορώ να καταλάβω και τον εκνευρισμό σας, και τις απαιτήσεις σας και τον αγώνα που κάνετε.
Και για να σε ενημερώσω ήμουν σε e-shop, εγώ με τον εργοδότη μου, δύο άτομα, εγώ έκανα τα πάντα ότι έχει να κάνει με την δουλειά του υπεύθυνου καταστήματος (παράπονα πελατών, επικοινωνία με προμηθευτές για τιμολόγια, επικοινωνία με Κινέζο για την παραγγελία, επικοινωνία με εκτελωνιστή κτλ) + τηλεφωνική υποστήριξη καθημερινά μαζί με mail, οπότε ήμουν πρακτικά one man army. Τα χρήματα; 2,5€ την ώρα χωρίς ασφάλεια. Και τα περνούσα όλα αυτά που ζεις και εσύ και δεν είχα και κάτι να παίρνω πίσω να πω ότι αξίζει τον κόπο, οπότε καθημερινά είχα νεύρα και προφανώς και με τσάντιζε ο κάθε πελάτης που έπαιρνε κάτι με 10-20€ και νόμιζε ότι του ανήκαμε.
Αφήνοντας όλα αυτά στην άκρη θα ήθελα να σε ρωτήσω και να μου απαντήσεις ειλικρινά σε κάτι.
Πιστεύεις ότι με τον δεκαπλασιασμό των παραγγελιών, της δουλειάς και στα eshop και στα courier, είναι σωστό να μην γίνουν οι αλλαγές που προτείνουμε πχ έξτρα προσωπικό με 6 μηνη σύμβαση (όπως έχουν κάνει πάρα πολλά σούπερμάρκετ στην Ελλάδα);
Πιστεύεις ότι όλο αυτό το φορτίο και τα βρισίδια ΠΡΕΠΕΙ να τα επωμιστούν οι εργαζόμενοι, να πουν και ευχαριστώ που παίρνουν μεροκάματο, να το θεωρήσουν αυτό που γίνεται "μέρος της δουλειάς" και να δουν σαν εχθρό τον πελάτη;
Και θα ρωτήσω και κάτι που ξέρω την απάντηση αλλά θέλω να μου πεις και εσύ από πείρα. Τώρα που αυξήθηκαν τα έσοδα, αλλά όχι το προσωπικό το οποίο παλεύει με νύχια και με δόντια να βγάλει την δουλειά γιατί "πρέπει να φύγουν οι παραγγελίες ΣΗΜΕΡΑ", θεωρείς πως θα υπάρξει και κάποια ανταπόδοση ως μπόνους, έστω να ισοσταθμίσει την υποστελέχωση και το ότι πλέον πρέπει να βγαίνουν 200 παραγγελίες και όχι 20;

Πολύ σωστά τα παραπάνω και να συμπληρώσω παρακαλώ:

Ακόμα και μπόνους να δίνουν ΔΕΝ είναι δυνατόν να τα προλάβουν όλα. Σαν τρελοί τρέχουν οι διανομείς, τα τηλέφωνα δε σταματούν να χτυπούν, γκρίνια από πελάτες -δικαιολογημένα- στα κεντρικά, γκρίνια -αδικαιολόγητη- στους διανομείς, φωνές, παράπονα και τσακωμοί.

Εν τέλει, κανείς δεν είναι ικανοποιημένος. Είναι υποστελεχωμένες οι εταιρίες και αυτό διορθώνεται μόνο με προσλήψεις. Όλα τα άλλα τα γύρω γύρω (μπόνους/υπερωρίες/κτλ.) είναι ημίμετρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγράφω. Η μόνη λύση είναι Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχει online φόρμα όπου βάζετε τους αριθμούς αποστολής, δικαιούστε 8 ευρώ ανά μέρα καθυστέρησης το λιγότερο. Το έκανα 1 φόρα και μου ήρθε ταχυδρομικά η καταγγελία αλλά και η απάντηση της εταιρείας courier, αφού με πήραν τηλέφωνο και ζητούσαν συγνώμη και δεν γνώριζαν τι γίνεται κλπ.... Και πράγματι έστρωσαν μετά για 2-3 μήνες, αλλά σήμερα περιμένω 2 δέματα από 2 διαφορετικές courier και πάλι τα ίδια, οπότε αν δεν έρθουν και σήμερα και πάλι καταγγελία και απαίτηση αποζημίωσης, όχι όπως την άλλη φορά που τους την χάρισα.... Αν δεν μπορούν να είναι συνεπείς για χ λόγο, να ΜΗΝ αναλαμβάνουν δέματα ή να μειώνουν την χρέωση. Σε 2 μέρες φτάνουν και τα ΕΛΤΑ....

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harris78 είπε

Το ξαναγράφω. Η μόνη λύση είναι Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχει online φόρμα όπου βάζετε τους αριθμούς αποστολής, δικαιούστε 8 ευρώ ανά μέρα καθυστέρησης το λιγότερο. Το έκανα 1 φόρα και μου ήρθε ταχυδρομικά η καταγγελία αλλά και η απάντηση της εταιρείας courier, αφού με πήραν τηλέφωνο και ζητούσαν συγνώμη και δεν γνώριζαν τι γίνεται κλπ.... Και πράγματι έστρωσαν μετά για 2-3 μήνες, αλλά σήμερα περιμένω 2 δέματα από 2 διαφορετικές courier και πάλι τα ίδια, οπότε αν δεν έρθουν και σήμερα και πάλι καταγγελία και απαίτηση αποζημίωσης, όχι όπως την άλλη φορά που τους την χάρισα.... Αν δεν μπορούν να είναι συνεπείς για χ λόγο, να ΜΗΝ αναλαμβάνουν δέματα ή να μειώνουν την χρέωση. Σε 2 μέρες φτάνουν και τα ΕΛΤΑ....

Α μπράβο. Πολύ σωστό. Και στην τελική, εξ' ορισμού...είναι ταχυμεταφορές. Να μην αναλαμβάνουν αν καταλαβαίνουν ότι δεν προλαβαίνουν. Τι σόι ταχυμεταφορές είναι τότε αν κάνουν μια βδομάδα να παραδώσουν;

Ας στέλνουν τότε τα καταστήματα με ΕΛΤΑ, να είναι φθηνότερα και τα μεταφορικά.

Αλλά ξέχασα, τα ΕΛληνικάΤΑχυδρομεία είναι και αυτά υπερφορτωμένα από κόσμο που πάει να πληρώσει λογαριασμούς εκεί. (Λες και αντίστοιχα μπορώ...να πάω να στείλω δέμα σε τράπεζα). Αλλά αυτό είναι άλλο -off topic- ελληνικό παράλογο.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αποφάσισα να πάω μέχρι την ACS στο Ντεπώ της Θεσσαλονίκης να πάρω δύο δέματα που αλλιώς δε θα φτάνανε ποτέ. Παρασκευή στάλθηκε το ένα εξ αυτών από Θεσσαλονίκη επίσης και δεν ήρθε ποτέ.

Φυσικά εδώ και δύο μέρες το κατάστημα δεν απαντούσε στα τηλέφωνα, άκουγα κλασική μουσική για 10 λεπτά μέχρι να βγει η τηλεφωνήτρια να πει ότι δεν είναι κανείς διαθέσιμος. Στα κεντρικά μετά το ίδιο δεκάλεπτο απλά βγαίνει κάποιος και ζητάει τον αριθμό σου για να «σε καλέσουν οι ίδιοι». Δύο φορές το έκανα, ποτέ δε πήραν, θυμήθηκα πως είναι να την πέφτω. Όσο ήμουν στο μαγαζί είδα έναν κούριερ να φορτώνει μία μεγάλη σακούλα με αποστολές σε ένα βανάκι οπότε κάτι λίγο έστω κινείται. Για το τηλέφωνο μου είπαν ότι παίρνουν τόσοι πολλοί που δε προλαβαίνουν, τι να πω...

Επεξ/σία από Random User
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, harris78 είπε

Το ξαναγράφω. Η μόνη λύση είναι Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έχει online φόρμα όπου βάζετε τους αριθμούς αποστολής, δικαιούστε 8 ευρώ ανά μέρα καθυστέρησης το λιγότερο. Το έκανα 1 φόρα και μου ήρθε ταχυδρομικά η καταγγελία αλλά και η απάντηση της εταιρείας courier, αφού με πήραν τηλέφωνο και ζητούσαν συγνώμη και δεν γνώριζαν τι γίνεται κλπ.... Και πράγματι έστρωσαν μετά για 2-3 μήνες, αλλά σήμερα περιμένω 2 δέματα από 2 διαφορετικές courier και πάλι τα ίδια, οπότε αν δεν έρθουν και σήμερα και πάλι καταγγελία και απαίτηση αποζημίωσης, όχι όπως την άλλη φορά που τους την χάρισα.... Αν δεν μπορούν να είναι συνεπείς για χ λόγο, να ΜΗΝ αναλαμβάνουν δέματα ή να μειώνουν την χρέωση. Σε 2 μέρες φτάνουν και τα ΕΛΤΑ....

Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια δυνατότητα, ευχαριστώ!!

 Έκανα κιόλας υποβολή για την αρνητική εμπειρία που έχω με την ACS Αμαρουσίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αγνοείται η νομοθεσία.

Σε αντίστοιχο topic που έγραφαν τα παράπονά τους για την παραλαβή δεμάτων, 7 σελίδες (τοπικ από το 2015) και κανείς δεν είχε κάνει ΜΙΑ αναφορά στη νομοθεσία (κώδικας δεοντολογίας ταχυδρομικών υπηρεσιών). Ο ένας έλεγε "εγώ δούλευα χρόνια σε ταχυμεταφορές και ξέρω", ο άλλος έλεγε "ναι, αυτό είναι μια απόφαση που παραθέτεις αλλά δεν είναι ευρωπαϊκή οδηγία" (μάλλον δεν μπορούσε να καταλάβει τι έγραφε ή τι ισχύ έχει ένα ΦΕΚ). Εξ όσων φαίνεται, επιθυμούμε πράγματα εύπεπτα και σχετικά άμεσα από πλευράς πρόσβασης.

Αν κάτσει κανείς και δει τι δικαιώματα έχει, κάνει κατάλληλη χρήση της νομοθεσίας και κινηθεί με καταγγελία προς τον ΕΕΤΤ, τότε τα πράγματα αρχίζουν και παίρνουν μια άλλη τροπή. Απλά λίγοι είναι αυτοί που θα κάτσουν να το κάνουν. Και για να προλάβω μερικούς, ναι, μου έχει τύχει (δις) να κάνω χρήση αυτής.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 4saken είπε

Συγχαρητηρια στην acs που αυτε τις δυσκολες στιγμες παιρνει τετοιες πρωτοβουλιες

acs.png

Οσες φορες μου εχουν παραδωσει απο την ACS ουτε μια δεν φοραγαν μασκα ή γαντια και καθυστερουν αδικαιολογητα πολυ, σε αντιθεση με οσα μαγαζια φερνουν τα δεματα με δικα τους οχηματα/εργαζομενους που παντα φορανε μασκα/γαντια και τα παραδιδουν σε μικρα χρονικα διαστηματα. 

Η προσθετη χρεωση COVID σηκωνει κατεγγελια.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω απλά ότι η αναφορά μου και τα σχόλια που έχω κάνει αφορούν την προ ιού εποχή που όλα ήταν φυσιολογικά και άρα δεν δικαιολογούνταν η απόλυτα αντιεπαγγελματική συμπεριφορά τους.

Η όλη φάση με τον ιό έχει δημιουργήσει μια κατάσταση άνευ προηγουμένου για την οποία κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος οπότε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να τους κρίνω τώρα.

Αλλά πριν μιλάμε για επίπεδα εγκληματικά αντιεπαγγελματισμού.

Με τα Ελτα Κούριερ δε μπορείς καν να επικοινωνήσεις. Ούτε τηλέφωνο απαντούσαν ούτε email ούτε τσατ. Εντελώς γραμμένος.

 

Να πω πως η ACS κάπως πιο οργανωμένη, σου στέλνει sms με λινκ να ορίσεις πχ μέρα παράδοσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...