Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arisvatannen είπε

Η ΑCS ότι χειρότερο σε courrier... τουλάχιστον το υποκατάστημα περιστερίου...

Προβλέπεται challenge. Χωρίς να έχω τσεκάρει κριτικές στο maps, μπες Γ.Τ. Χαϊδαρίου και πες μου αν έχεις κάτι να σχολιάσεις 😂😂

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν δεν έχω όρεξη και ψάχνω κάτι να μου φτιάξει το κέφι άμεσα, μπαίνω ή insomnia στο topic με τις τραγελαφικές ιστορίες από δουλειά (αγαπημένος μου ο κύριος με το φυτώριο) ή στο maps στην Γ.Τ. Χαϊδαρίου.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη το ψάχνετε Elta Courrier Νέου Κόσμου( Μακρυγιάννη) (που για κάποιο λόγο αναλαμβάνει και Καλλιθέα ενώ η Καλλιθέα έχει υποκατάστημα).

Καθότι δε μπορούσα επί 2 εβδομάδες να επικοινωνήσω μαζί τους, πήγα από εκεί (όχι να παραλάβω καθότι ογκώδες αντικείμενο, αλλά απλά να μπορέσω να μιλήσω με κάποιον άνθρωπο)... Σαν βομβαρδισμένο τοπίο από δέματα και φακέλους. Ούτε υπηρεσίες του δημοσίου τέτοια χάλια.

Περιττό να πω ότι ενώ το σύστημά τους έλεγε ότι το αντικείμενο το έχουν εκεί, τελικά ήταν στο υποκατάστημα Καλλιθέας που είναι κοντά μου, οπότε τζάμπα πήγα. Πρέπει να μυρίζεις τα νύχια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Παιδιά μη το ψάχνετε Elta Courrier Νέου Κόσμου( Μακρυγιάννη) (που για κάποιο λόγο αναλαμβάνει και Καλλιθέα ενώ η Καλλιθέα έχει υποκατάστημα).

Ή θα εμφανίσεις κριτική maps ή θα σωπάσεις για πάντα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Ή θα εμφανίσεις κριτική maps ή θα σωπάσεις για πάντα 😂

Έχω αφήσει, δεν άντεξα... είμαι άνθρωπος πολύ υπομονετικός και κατανοητικός αλλά αυτοί με έβγαλαν από τα ρούχα μου.

Βλέπω το σκορ είναι ισοβαθμία στα 2.1 αστέρια αλλά στο Χαιδάρι έχει περισσότερες αξιολογήσεις οπότε κερδίζεις προσωρινά.

Να πω ότι η ACS μου έκανε  θετική εντύπωση πρόσφατα που μου έστειλε εμαιλ λιγες μέρες πριν φτάσει μια παραγγελία μου να με ρωτήσει ποια μέρα προτιμώ (μέσω μιας πλατφόρμας).

Ήταν φοβερά απλό και έξυπνο. Βλέπω ποια μέρα έχω ρεπό πχ ή είναι κάποιος σπίτι και την επιλέγω, αντί να παίζουμε κρυφτούλι με τον διανομέα. Αν μπορούσες να ορίσεις κάποιο χρονικό περιθώριο θα ήταν τέλειο (τύπου πριν τις 12 ή μετά τις 10 κλπ)

Βέβαια αφορούσε παραγγελία από εξωτερικό που ήταν μέσω DPD και GLS αρχικά (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό). Ίσως δε κάνουν βλακείες για να μη χάσουν τη συνεργασία με τις ξένες εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες καναμε 3 παραγγελιες.

Intersport παραγγελια 27/03 αποστολη με speedex, παρελαβα σπιτι σημερα. Πολυ καλος χρονος δεδομενων των συνθηκων,

Skroutz παραγγελια 31/03 αποστολη με acs , δειχνει οτι ειναι προς παραδοση στο κοντινοτερο μου e-shop point που ειχα διαλεξει. Παρα πολυ καλος χρονος, δεν το περιμενα...

coffees.gr παραγγελια 31/03 αποστολη με γενικη ταχυδρομικη, δεν δειχνει καν τον αριθμο αποστολης στην αναζητηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τον εαυτούλη σας σκέφτεστε πάντα,τον κούριερ που δουλεύει με συνθήκες ναυτικού στην στεριά και πληρώνετε τρεις και εξήντα από τις έξι μέχρι να φέξει κανεις δεν το σκεφτείτε!Πισω από όλες τις εταιρίες υπάρχουν αφεντικά και κέρδος...

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Strigla είπε

Μόνο τον εαυτούλη σας σκέφτεστε πάντα,τον κούριερ που δουλεύει με συνθήκες ναυτικού στην στεριά και πληρώνετε τρεις και εξήντα από τις έξι μέχρι να φέξει κανεις δεν το σκεφτείτε!Πισω από όλες τις εταιρίες υπάρχουν αφεντικά και κέρδος...

Έχουμε ήδη απαντήσει σε προηγούμενη σελίδα, άσε την προπαγάνδα.

ΔΕΝ μας φταίνε οι διανομείς, το είπαμε. ΔΕΝ μας φταίνε οι διανομείς, το είπαμε. ΔΕΝ μας φταίνε οι διανομείς, το είπαμε. ΔΕΝ μας φταίνε οι διανομείς, το είπαμε. 

40 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Έχω αφήσει, δεν άντεξα... είμαι άνθρωπος πολύ υπομονετικός και κατανοητικός αλλά αυτοί με έβγαλαν από τα ρούχα μου.

Βλέπω το σκορ είναι ισοβαθμία στα 2.1 αστέρια αλλά στο Χαιδάρι έχει περισσότερες αξιολογήσεις οπότε κερδίζεις προσωρινά.

Να πω ότι η ACS μου έκανε  θετική εντύπωση πρόσφατα που μου έστειλε εμαιλ λιγες μέρες πριν φτάσει μια παραγγελία μου να με ρωτήσει ποια μέρα προτιμώ (μέσω μιας πλατφόρμας).

Ήταν φοβερά απλό και έξυπνο. Βλέπω ποια μέρα έχω ρεπό πχ ή είναι κάποιος σπίτι και την επιλέγω, αντί να παίζουμε κρυφτούλι με τον διανομέα. Αν μπορούσες να ορίσεις κάποιο χρονικό περιθώριο θα ήταν τέλειο (τύπου πριν τις 12 ή μετά τις 10 κλπ)

Βέβαια αφορούσε παραγγελία από εξωτερικό που ήταν μέσω DPD και GLS αρχικά (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό). Ίσως δε κάνουν βλακείες για να μη χάσουν τη συνεργασία με τις ξένες εταιρείες. 

Γιααααααααα δες εδώ αξιολογήσεις να δεις τη δική μου πιο πρόσφατη εμπειρία :D

https://www.google.gr/maps/place/Γενική+Ταχυδρομική+-+Μεσογείων/@37.9949901,23.7758011,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a199a6216614af:0x54fe85938886ec9b!8m2!3d37.9949901!4d23.7779898!5m1!1e1

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζετε δυνατά και εσείς,δεν το περίμενα!

Το καλτ στη δική μου περίπτωση είναι ότι μεταξύ των κριτικών, υπάρχουν και επαγγελματίες που περίμεναν παράδοση και τους κρέμασαν! Δηλαδή, καμία αλληλεγγύη, πλήρης ισοπέδωση. 

Μεσογείων στο νήμα παίζει και αυτή μαζί με Χαϊδάρι και ΕΛΤΑ του φίλου παραπάνω (μικρότερη βαθμολογία αλλά με λιγότερες κριτικές).

Νομίζω ότι θα έχουμε δυνατές συγκινήσεις στο τελικό 400άρι. Άξιοι! 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Παίζετε δυνατά και εσείς,δεν το περίμενα!

Το καλτ στη δική μου περίπτωση είναι ότι μεταξύ των κριτικών, υπάρχουν και επαγγελματίες που περίμεναν παράδοση και τους κρέμασαν! Δηλαδή, καμία αλληλεγγύη, πλήρης ισοπέδωση. 

Μεσογείων στο νήμα παίζει και αυτή μαζί με Χαϊδάρι και ACS του φίλου παραπάνω (μικρότερη βαθμολογία αλλά μεταβολή λιγότερες κριτικές).

Νομίζω ότι θα έχουμε δυνατές συγκινήσεις στο τελικό 400άρι. Άξιοι! 

με 1,9 αξιολογηση στις (μέχρι τώρα) 295 κριτικές δύσκολα χάνει!

Όσον αφορά το προηγούμενο post σου, καλά φοβερός αυτός με το φυτώριο :D:D δεν το είχα προσέξει το thread!

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής. Λόγω ανταγωνισμού προς τα κάτω (race to bottom)  δίνουν τιμές που δεν μπορούν να υποστηρίξουν σοβαρές υπηρεσίες. Γι αυτό ψάχνουν διάφορες απατεωνιές για να μην κλείσουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, possiz είπε

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής. Λόγω ανταγωνισμού προς τα κάτω (race to bottom)  δίνουν τιμές που δεν μπορούν να υποστηρίξουν σοβαρές υπηρεσίες. Γι αυτό ψάχνουν διάφορες απατεωνιές για να μην κλείσουν. 

Yup. Όντως παίζει τεράστιο ρόλο ακριβώς αυτό. Προκειμένου να τους προτιμήσουν τα καταστήματα, αναγκάζονται και χτυπιούνται μεταξύ τους και τελικά δίνουν προσφορές με τις οποίες

ουσιαστικά δεν μπορούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Γιατί ο καταστηματάρχης 10 λεπτά λιγότερο να του βγαίνει το δέμα, δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάει στην Γενική π.χ. από την ACS.

Αναγκάζεται η ACS και ρίχνει και άλλο την τιμή σε επίπεδα που δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση..περιμενω δεμα.απο ελτα.κουριερ. Να.φανταστω οτι η πληρωμη στον.διανομεα ειναι μονο με.μετρητα η εχουν μαζι τους και pos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2020 στις 2:32 ΜΜ, SocialNetUsr είπε

Προσωπική εμπειρία....

Παραγγελία στις 16/03

Άφιξη παραγγελίας στο υποκατάστημα της ACS Αμαρουσίου στις  19/03

Μέχρι και σήμερα η παραγγελία δεν έχει παραδοθεί... 15 ημέρες μετά

και από τότε έχουμε...

4 φορές που πήρα τηλέφωνο  από ~20 λεπτά αναμονή 

3 υπάλληλοι να μου λένε ψέματα ότι θα παραδοθεί την επόμενη ημέρα  της επικοινωνίας μας

3 φορές υπέβαλα φόρμα παραπόνων 

Επικοινωνία με το κατάστημα που έκανα την παραγγελία και μου είπαν ότι αυτή την εβδομάδα αντικαταστήσανε την ACS με γενική γιατί έχουν πολλά παράπονα

Απολογισμός: έχω πάρει @@ και ακόμα περιμένω...... Φαντάσου να μην ήμουν και όλη μέρα σπίτι πόσες φορές θα λέγανε ήρθαμε και δεν ήσασταν!!! Άντε καλή καρδιά 

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι, περιμένω ένα πληκτρολόγιο το οποίο το έκανα παραγγελία την Πέμπτη και το έχουν από τη Δευτέρα στο ίδιο κατάστημα.  

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δουλέψω, και γραμμή δεν πιάνεις για κανένα λόγο. Παρακάλεσα την media markt να κάνει κάτι, αλλά ούτε βλέπω φως, ούτε θέλω να πάω από εκεί.  Άλλη παραγγελία που έκανα αυτές της μέρες ήρθε μέσω speedex  σε μια μέρα...

"ευτυχώς" έχω πληρώσει με paypal και αν μέχρι αύριο δεν έρθει θα ανοίξω case.

Επεξ/σία από Mystis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...