Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό? Από ότι λένε ο όγκος των μη παραδομένων αποστολών συνεχίζει να αυξάνεται καθημερινά...

Ποιος το λέει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mr.robot είπε

Ποιος το λέει αυτό;

Αν ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες θα διαπιστώσεις ότι έχει αναφερθεί πολλές φορές πως τα υποκαταστήματα κούριερ στην Αττική μισθώνουν γειτονικά καταστήματα γιατί ο όγκος των αποστολών που συσσωρεύεται δεν χωράει πουθενά.

Επίσης στις προηγούμενες σελίδες το ίδιο ακριβώς έγραψε κάποιος που δήλωνε ανώτερο στέλεχος σε υποκατάστημα ACS.

Αν τα παραπάνω ισχύουν και στο ελάχιστο, θα πάρει πάρα πολύ καιρό μέχρι καλυτερέψουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, POS είπε

το καλυτερο ειναι πληρωμη με καρτα.

οταν μια επιχειρηση εχει πολλές παραγγελιες πρωτα θα κοιταξει να στειλει τις πληρωμενες και μετα τις αντικαταβολες τις οποιες με τις καθυστερησεις που υπαρχουν θα πληρωθει μετα απο μεγαλύτερο χρονικο διαστημα απο το συνηθισμένο. 

Οταν λες με καρτα δηλαδη οταν ερθει το κουριερ να σου βγαλει το μηχανακι POS και να πληρωσεις;

Η να σου εχουν τραβηξει ηδη τα λεφτα πρινα καλα καλα σου ερθει το δεμα; Κατι σαν καταθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οταν λες με καρτα δηλαδη οταν ερθει το κουριερ να σου βγαλει το μηχανακι POS και να πληρωσεις;

Η να σου εχουν τραβηξει ηδη τα λεφτα πρινα καλα καλα σου ερθει το δεμα; Κατι σαν καταθεση;

οταν αγοραζεις online, κατα το checkout πληρωνεις με καρτα.

1 ώρα πριν, vag.patrick είπε

 Μπα ,  αυτα που λεγαμε τις προαλλες.τα 2 δικα μου ειναι προ-πληρωμενα με καρτα...παπαλα...μεχρι και σημερα στα καροτσια που χουν φτασει δεν βρισκουν τιποτα (ειμαι σε συνεργ. καταστημα με την acs Που δινει ημερησιως απο 50 εως 100 δεματα χονδρικα)... οποτε και αυτο που λες λαχειο ειναι. Να πω την αληθεια αναφερθηκε και πριν , αν δεν ειναι κατι εκτακτης αναγκης μην το βαλετε καθολου η αν το βαλετε , βαλτε το αντικαταβολη. Ακομα και ο αποστολεας καιγεται περισσοτερο για να παραληφθει το δεμα αντικαταβολη απο τρο να του ερθει πισω. Στην φαση που ειμαστε οχι οτι θα βοηθησει σε κατι αλλα ειναι πιο safe για ψυχολογικους λογους να μην προπληρωσετε κατι.

στο εταιρεια που εργαζομαι με το που ξεκινησε το πανηγυρι με τις καθυστερησεις των courier κοψαμε μαχαιρι τις αντικαταβολες. πληρωμη μονο με καρτα κατα το checkout.

βαλε εως 10-15 μερες να παραλαβει ο πελατης και να πληρωσει την αντικαταβολη συν αλλες 10 μερες να μας πιστωθουν τα χρηματα απο την αντικαταβολη, δεν λεει να περιμενουμε 20+ μερες για να παρουμε τα χρηματα μας.

 

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, POS είπε

οταν αγοραζεις online, κατα το checkout πληρωνεις με καρτα.

στο εταιρεια που εργαζομαι με το που ξεκινησε το πανηγυρι με τις καθυστερησεις των courier κοψαμε μαχαιρι τις αντικαταβολες. πληρωμη μονο με καρτα

Ναι αλλα ετσι δεν μου παιρνει το μαγαζι τα λεφτα χωρις εγω να εχω παρει κατι;

ΑΝ ειχα πληρωσει με καρτα τα μελανια που ενω τα ειχε διαθεσιμα το Media μετα απο δεκα μερες μου εριξε ακυρο εγω θα περιμενα το τελος του κορονοιου για να παρω τα λεφτα μου πισω;

Και σκεψου να ηταν μια τηλεοραση κατι ακριβο;

Πλεον θα πρεπει πριν αγορασεις κατι να παιρνεις τηλεφωνο στο μαγαζι να δεις αν πανω απο ολα δεν εχουν κλεισει και μετα αν πραγματικα εχουν διαθεσιμο αυτο που θελεις.

Γιατι αν δεν το εχουν και περιμενεις να το παρουν και μετα να στο στειλουν βρασε ρυζι.

Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα πλεον στο Skroutz τα περισσοτερα καταστηματα γραφουν παραδοση εως 30 μερες!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατι αν δεν το εχουν και περιμενεις να το παρουν και μετα να στο στειλουν βρασε ρυζι.

Δύο παραγγελίες έκανα, ακριβώς με τον τρόπο που είπες (γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι διαθέσιμο το κάθε προϊόν, πριν πληρώσω) και τα πακέτα έχουν μπλοκάρει πάνω από βδομάδα (διαφορετικές ταχυμεταφορικές), κάπου στην Αθήνα.

Όποτε και που το έκανα, πάλι στον άσσο έμεινα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ένα μαγαζί όταν σου λέει εξ αρχής...φίλε θα κάνει 15 μέρες και όλα τα σχετικά...δηλαδή είναι τίμιο εκεί είμαστε οκ.

Όταν όμως σου λέει άμεση παράδοση και κάνει 5μςρες να το στείλει και 15 μέρες να παραλάβεις....εκεί συγνώμη αλλά καταγγελία στη γενική γραμματεία του καταναλωτή.καμια ανοχή.ετοιμαζω για το mediamarkt αυτές τις μέρες....

Σόρρυ για το οφ τοπικ αλλά δε μας φτάνει ο κορονοιος,έχουμε και τις απατεώνιες και τις λαμογιες τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ναι αλλα ετσι δεν μου παιρνει το μαγαζι τα λεφτα χωρις εγω να εχω παρει κατι;

ΑΝ ειχα πληρωσει με καρτα τα μελανια που ενω τα ειχε διαθεσιμα το Media μετα απο δεκα μερες μου εριξε ακυρο εγω θα περιμενα το τελος του κορονοιου για να παρω τα λεφτα μου πισω;

Και σκεψου να ηταν μια τηλεοραση κατι ακριβο;

Πλεον θα πρεπει πριν αγορασεις κατι να παιρνεις τηλεφωνο στο μαγαζι να δεις αν πανω απο ολα δεν εχουν κλεισει και μετα αν πραγματικα εχουν διαθεσιμο αυτο που θελεις.

Γιατι αν δεν το εχουν και περιμενεις να το παρουν και μετα να στο στειλουν βρασε ρυζι.

Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα πλεον στο Skroutz τα περισσοτερα καταστηματα γραφουν παραδοση εως 30 μερες!!!!!!

καλα εμεις δεν δουλευουμε ετσι. και αν ακυρωθει η παραγγελια αμέσως προχωραμε σε πιστωση των χρηματων πισω στην καρτα του πελατη.

βεβαια το καθε μαγαζι εχει τις πολιτικες του οπως και ο πελατης το δικαίωμα αμφισβήτησης της συναλλαγης αν πληρωσει με καρτα.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Δύο παραγγελίες έκανα, ακριβώς με τον τρόπο που είπες (γραπτή επιβεβαίωση ότι είναι διαθέσιμο το κάθε προϊόν, πριν πληρώσω) και τα πακέτα έχουν μπλοκάρει πάνω από βδομάδα (διαφορετικές ταχυμεταφορικές), κάπου στην Αθήνα.

Όποτε και που το έκανα, πάλι στον άσσο έμεινα.

Πηγα και εγω να παραγγειλω κατι μπιμπερο για το μωρο αλλα μολις ειδα ACS λεω ασε αυριο φαρμακειο και ας πληρωσω σχεδον τα διπλασια η ψυχικη μου υγεια συν οτι μειναμε απο μπιμπερο αξιζουν παραπανω.

Παντως πριν μερικες δυο βδομαδες εστειλα 7:45 το απογευμα με Speedex μια καρτα γραφικων απο Περιστερι Καλλιθεα και την αλλη μερα την ειχε παρει.

Παλι με Speedex πηρα Παρασκευη απογευμα για να πανε την 65αρα στο Service το Σαββατο ειχε ερθει φορτηγακι να την παρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πηγα και εγω να παραγγειλω κατι μπιμπερο για το μωρο αλλα μολις ειδα ACS λεω ασε αυριο φαρμακειο και ας πληρωσω σχεδον τα διπλασια η ψυχικη μου υγεια συν οτι μειναμε απο μπιμπερο αξιζουν παραπανω.

Πες το ψέματα αυτό. Ομοιοπαθείς και εμείς για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα ελτα κουριερ της περιοχης μου καλαμαριας και περαιας θεσσαλονικης

 

Εχω μια ερωτηση  γι αυτες τις μερες,αυριο λογικα μου ερχεται πακετο με αντικαταβολη.Αν ερθει ο κουριερ σπιτι,μπορει να πληρωθει με καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, barman_ είπε

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα ελτα κουριερ της περιοχης μου καλαμαριας και περαιας θεσσαλονικης

Εχω μια ερωτηση  γι αυτες τις μερες,αυριο λογικα μου ερχεται πακετο με αντικαταβολη.Αν ερθει ο κουριερ σπιτι,μπορει να πληρωθει με καρτα?

αν παρεχει αυτη την υπηρεσια η ελτα courier ναι. πχ η acs και η speedex την παρεχουν (για τη γενικη δεν ξερω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

market24 παραγγελια και σε 2μερεσ παραλαβη με ελτα κουριερ=πολυ καλα

κωτσοβολος παραγγελια και σε 7 μερες παρελαβα(5κωτσοβολος)-2 speedex.=καλά

και οι 2 ηταν πληρωμενες απευθειας.

απο ιδιωτη σε μια μερα το εστειλε και την επομενη παρελαβα με ελτα.

μπορω να πω οτι ειμαι τυχερος.

δεν ειμαι αθηνα ή θεσσαλονικη αλλα αλλες κουριερ εχουν μεχρι πανω πακετα και σε καροτσια-κλούβες ακομα περισσοτερα. οποτε υπομονη γιατι ολοι μαθαν τωρα το online shopping ενω εγω προσωπικα ειμαι στο αθλημα 15χρονια τουλαχιστον. αρα ξερω ποιον προτιμαω να ψωνιζω και να παραλαμβανω στην ωρα του.

παλιοτερα καταστημα ενω δεν ειχε διαθεσιμο το προιον που ηθελα καθε βδομαδα με επαιρνε τηλ να ακυρωσει την παραγγελια και του λεω κανε υπομονη θα σου ερθει και στελνεις. εξαρτημα μηχανηματος απαραιτητο. μονο και μονο που ο ιδιος ηξερε οτι δεν μπορει να εξυπηρετησει και ηθελε να ακυρωσει σεβοταν οτι εγω δεν με πειραζε να περιμενω. φυσικα και τον προτεινω οταν ψαχνουν κατι σχετικο γιατι σεβεται τον πελατη του. κανει τα παντα να σε εξυπηρετησει αν δεν υπαρχει διαθεσιμο προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για το Πλαίσιο που ρωτούσα μερικές σελίδες πιο πίσω να πω ότι έκανα παραγγελία την προηγούμενη Τετάρτη και το έδωσαν στη μεταφορική σήμερα το απόγευμα για προϊόν που ήταν άμεσα διαθέσιμο. Προσωπικά αν και τις κανονικές ημέρες με έχουν ταλαιπωρήσει και εμένα οι μεταφορικές,αυτό το διάστημα ας κάνει τις 10-15 ημέρες. Αλλά να παίζουν οι αλυσίδες διαφημίσεις παντού και να μην κάνουν σωστά τη δουλειά τους είναι απαράδεκτο. Εδώ σκρουτζομάγαζο (από αυτά με την πολύ κίνηση) και ενώ έκανα παραγγελία Δευτέρα στις 3 το απόγευμα,στις 5 μου έστειλε μήνυμα με αριθμό αποστολής της μεταφορικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, POS είπε

οταν αγοραζεις online, κατα το checkout πληρωνεις με καρτα.

στο εταιρεια που εργαζομαι με το που ξεκινησε το πανηγυρι με τις καθυστερησεις των courier κοψαμε μαχαιρι τις αντικαταβολες. πληρωμη μονο με καρτα κατα το checkout.

βαλε εως 10-15 μερες να παραλαβει ο πελατης και να πληρωσει την αντικαταβολη συν αλλες 10 μερες να μας πιστωθουν τα χρηματα απο την αντικαταβολη, δεν λεει να περιμενουμε 20+ μερες για να παρουμε τα χρηματα μας.

Καλά ξηγηθήκατε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...