Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Haldol είπε

Λέμε για τους δικούς μας, αλλά και η DHL στην Αγγλία έχασε δέμα. Πήρα φακό απ'το e-infin το Μάρτιο. Ακόμα να 'ρθει. Πριν μέρες τους έστειλα e-mail, μου λένε το κοιτάνε... και σήμερα μου λένε ότι τον έχασαν (!) στη DHL και μου έκαναν refund. :D

Ορισμένα (λίγα) καταστήματα δίνουν αυτή τη δυνατότητα. 

Και εμένα μου έχουν πει καταστήματα ότι τα έχασε η DHL (σε δύο κινητά μου έχει συμβεί), μου έκαναν refund, και όλως τυχαίως 2 εβδομάδες αργότερα μου τα έφερε η Speedex, η οποία λογικά συνεργάζεται με DHL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 παραγγελίες Κυριακή βράδυ με SPEEDEX / ΓΕΝΙΚΗ / ACS, όλες Αττική.

Speedex: Παραδόθηκε σήμερα μεσημέρι, με ΤΑΞΙ παρακαλώ, ήτοι λιγότερο από 3 εργάσιμες και μάλιστα είχε φύγει από Θεσσαλονίκη. Ανορθόδοξος τρόπος αλλά πολλά μπράβο.

Γενική: Κέντρο διαμετακόμισης από Τρίτη βράδυ. Ας ελπίσουμε...

ACS: Πέτρου Ράλλη από Τρίτη, καλό 15νθήμερο να έχουμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, donstefano είπε

Εριξα και δευτερη καταγγελια στα ΕΛΤΑ courier γιατι ενω χτες μιλησα μαζι και ενω τους ξεχεσα γιατι στελνουν sms οτι περασαν ενω ειναι μουφα κτλ κτλ  , μου ειπαν οτι θα φερουν το δεμα  σημερα.Ουτε καν το φορτωσαν φυσικα......Τους ειπα οτι σας εχω κανει ηδη μια καταγγελια αν δεν ρθειτε αυριο(σημερα δηλαδη) θα σας κανω και αλλη καταγγελια....Οχι θα ερθουμε μου ειπαν.....παρε και τη 2η τωρα να στρωσετε......αντε τσογλανια........

Ρε φιλε καλα τους εκανες.Κατα τη γνωμη μου τα ΕΛΤΑ COURIER ειναι τα χειροτερα κουριερ κι εμενα ποτε δεν μου εχουν φερει δεμα στην περιοχη μου (επαρχιακη πολη) και παντα καταληγω να πηγαινω να τα παραλαμβανω. Αλλα σημερα μου την εδωσε επειδη περασα να παρω κατι που ηρθε και επειδη ηταν 5.10 επειδη νομιζα ισχυε το κανονικο ωραριο κι οχι γιορτινο ενω ηταν εκει  μου ειπαν οτι ειναι μεχρι τις 5  και να παω αυριο.  Οκ αυτο ισως δεν τους επιτρεπει το συστημα μετα το ωραριο αλλα αυτο που μου την εδωσε πιο πολυ ηταν που ειδα στην αναζητηση δεματος οταν πηγα σπιτι οτι δεν εντοπιστηκε ο παραληπτης 3:30 ενω δε με πηραν τηλεφωνο ποτε. Εστειλα ενα μηνυμα στα κεντρικα τους που τους τα εχωσα λιγο για την ψευτικη αναφορα (δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να τους κανουν κατι) και σκεφτομαι να τους δωσω στεγνα και στο Γερμανο απο τον οποιο αγορασα να χαιρονται το συνεργατη τους. Αλλα ψηνομαι τωρα που το λες να τους κανω και καμια καταγγελια για να στρωσουν.

Επεξ/σία από christosx13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

christosx13  στα κεντρικα εστειλα και εγω αλλα απαντηση δεν εχω παρει απο το σαββατο.Για μενα τσαμπα κοπος.Βεβαια αν θες στειλτους απλα εγω δεν ξαναστελνω σε κεντρικα email κτλ.Κατευθειαν καταγγελια πλεον για το παραμικρο.

Στον Γερμανο επισης μην νομιζεις οτι θα ιδρωσει πολυ το αυτι του αλλα κακο δεν ειναι.Να τους γραψεις εχετε ευθυνη που συνεργαζεστε με αυτους τους ανευθυνους.

Για καταγγελια αν θες εχω γραψει ολοκληρο ποστ παρα-πισω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/728338-courier-και-ελλαδα/page/42/?tab=comments#comment-57838537

Παρε οτι θες απο το κειμενο και στειλτο εεττ,γενικη γραμματεια του καταναλωτη και συνηγορο καταναλωτη.Εαν στελνω εγω και καμια 2-3 ακομα μαλλον δεν θα γινει κατι σοβαρο.ισως εγω μεμονομενα να ικανοποιηθω.Εαν ομως ειναι 100 η 1000 οι καταγγελιες, αλλαζουν πολλα γιατι δεν ειναι 2-3 γραφικοι αλλα γενικευμενο το προβλημα!

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anorim0s είπε

Για το e-shop.gr, εχω παραγγελία απο 22/3 που ήταν Θεσσαλονίκη στις 5/04 και σήμερα 15 ακόμα το περιμένω!image.png.c8fafc28b0f9c32387319eb0ea32c983.png

Στο σπίτι ή σε κατάστημα θα γίνει η παράδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το Δεκέμβρη του 2019 σε όσα email έστειλα τόσο στα elta courrier (κεντρικά και πρακτορείο) αλλά και στον Γερμανό, απάντηση δεν έλαβα ποτέ.

Ακόμα και για να πάρω τα λεφτά μου πίσω έπρεπε να καλέσω και να περιμένω μισώ ώρα αναμονή στο Γερμανό όπου τους εξήγησα ότι τα ελτά courrier μονομερώς επέστρεψαν τη παραγγελία μου στο γερμανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γατακια...

αγορασα 3 superduper κορωνομασκες απο την Κινα μαζι με extra φιλτρα.

η αποστολη εγινε στις 22/01/20 με china post.

ακομα ερχονται... απο την κινα... με τα ποδια... 😂

ουτε το tracking τους ξερει που ειναι.. ✌️

beat that !!!

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Διαβασα το αρθρο στην arthensvoice που ποσταρε πιο πανω συμφορουμιτης, και κατω στα σχόλια διαβασα κατι ευστοχο:

οτι μεγαλο ΜΕΙΟΝ στην ολη διαδικασια, ειναι οτι εμεις, ως πελατες, δεν εχουμε σχεδον ποτε, κανεναν ελεγχο, για το ποια courier επιθυμουμε για παραλαβη/παραδοση, οταν κανουμε μια παραγγελια απο καποιο καταστημα. Ως πελατες δηλαδη. Αλλος επιλεγει, αλλος πληρωνει. Επιλεγει ο μαγαζατορας. Κι εμεις....τα λουζομαστε!

Ως ιδιωτης, ναι, επιλεγω εγω σε ποια courier θα παω. Αν ομως παραγγειλω κατι απο καπου, δεν εχω ελεγχο με ποια courier θα μου ερθει. Οκ, μπορει να το γραφουν στους ορους αποστολης, με ποια συνεργαζονται, αλλα that's it, take it or leave it. Δεν μπορω να επιλεξω ως πελατης, οτι θελω να μου ερθει με την ΤΑΔΕ  courier. Οποτε, ....οτι κληρωσει.

Κανονικα θα επρεπε να μας δινουν επιλογη. Και φυσικα δεν εχει νοημα μαλλον, να μην αγοραζω απο καπου, μονο και μονο πχ επειδη στελνουν μεσω acs.

Αν παντως, ως αγοραστες/πελατες των διαφορων eshop, ειχαμε την ΔΥΝΑΜΗ της επιλογης της courier που θα μας παραδωσει (εστω και με διαφοροποιηση στην τιμη, αναλογα την courier), τοτε πιστευω τα πραγματα θα ηταν αρκετα καλυτερα...

:(

Αυτό δεν ισχύει..

Φυσικά και έχεις την δυνατότητα επιλογής της εταιρίας μεταφοράς.

Οταν αγοράζεις κάτι επιλέγεις «παραλαβή από το κατάστημα» και στέλνεις εσύ στο κατάστημα την εταιρία της επιλογής σου να το παραλάβει.

ΓΊνεται συχνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Praktiker κάνει αναστολή online παραγγελιών για μία εβδομάδα για να δώσει προτεραιότητα στην διεκπεραίωση των υπαρχουσών παραγγελιών.

Τους τιμά πιστεύω διότι θα μπορούσαν να συνεχίσουν να δέχονται παραγγελίες (όπως η ACS αναλαμβάνει παραδόσεις) και ας ήξεραν ότι η παράδοση θα γίνει του χρόνου.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το Praktiker κάνει αναστολή online παραγγελιών για μία εβδομάδα για να δώσει προτεραιότητα στην διεκπεραίωση των υπαρχουσών παραγγελιών.

Τους τιμά πιστεύω διότι θα μπορούσαν να συνεχίσουν να δέχονται παραγγελίες (όπως η ACS αναλαμβάνει παραδόσεις) και ας ήξεραν ότι η παράδοση θα γίνει του χρόνου.

Σωστό το praktiker.αν δεν μπορείς αυτό κανεις.....όχι όπως τα άλλα καταστήματα και κούριερ που μαζεύουν χρημα από κάρτες κτλ και μετά περιμένεις εσύ ο μαλακας ποτέ θα παραλάβεις.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, suspiria είπε

Περασαν ηδη 10 μερες απο την αγορα της καφετιερας.Αρχιζει και εξαντλειται η υπομονη μου.Λυπαμαι τον υπαλληλο που θα την φερει.

Θα κανεις υπομονη μερικες μερες ακομα... Και δεν φταιει ο υπαλληλος που θα ερθει με το μηχανακι  υου η με αυτοκινητο και θα εχει παραδωσει πριν απο εσενα 65  κομματια παραγγελιας.. Δεν ειναι κατι το πολυ επειγον αυτες τις μια καφετερια...Ολοι θελουν και κατι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα κανεις υπομονη μερικες μερες ακομα... Και δεν φταιει ο υπαλληλος που θα ερθει με το μηχανακι  υου η με αυτοκινητο και θα εχει παραδωσει πριν απο εσενα 65  κομματια παραγγελιας.. Δεν ειναι κατι το πολυ επειγον αυτες τις μια καφετερια...Ολοι θελουν και κατι...

Οταν πληρωνεις απαιτεις, τελος.

''Η αποστολή βρίσκεται στην διαδρομή προς το κατάστημα παράδοσης'' εδω και 3 ημερες.Εγω καταλαβαινω οτι ειναι καπου πεταμενο το πακετο στο καταστημα και δεν εχει σκαναριστει ακομα.

Επεξ/σία από suspiria
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...