Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apos2008 είπε

Τωρα ο ελληνας με ενα κινητο στο χερι ειναι και βαριεται να σηκωσει τον κωλο του απο τον καναπε και να παει σε ενα μαγαζι να κανει ο ιδιος την αγορα. Και για αυτο γινεται ολο αυτο το μπαχαλο.

Έτσι είναι. Για όλο αυτο ευθύνεται κατά κύριο λόγο (γνώμη μου) η εκτεταμένη χρήση των social media. Χρήσιμα μεν αλλά μέχρι σημείου που δεν αρχίζει το μπανιστήρι από την κλειδαρότρυπα (τι φίλο έχει η Μαρία, τι σώμα έφτιαξε ο Δάκης, τι πορτοφόλι βαστάει η Ανέτα τέλος πάντων και φοράει όλο μάρκες και ούτω καθεξής).

Όλα κλειστά εδώ και 6 χρόνια και έχει ηρεμήσει το κεφάλι μας.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tsipakis είπε

τι μισθο πεινας εχεις δηλαδη και αν δε σου αρεσει εκει που εισαι γιατι δε φευγεις 

Τα παλια τα χρονια απο οσο ξερω με τη μιση κινηση δεματων και ουτε μιλαμε σε κανονικους καιρους προ κορονοιου. επερνες σαν κουριερ 900 και τωρα βασικο μισθο κατωτατο 550 δλδ καθαρα . και καλεισαι να βγαλεις την παραπανω δουλεια μεσα σε ασχημες συνθηκες με κρυο βροχη και ασυντιρητα μηχανακια .(εταιρειας) Αθήνα ειδικα τα οχηματα απο τα χιλιομετρα ειναι στα χαλια τους τα 2 . που θα μπορουσαν οι εταιρειες με τοση δουλεια π εχουν πλεον . να αναβαθμισουν καλυτερα τις συνθηκες εργασιας και τη συλλογικη συμβαση των διανομεων ωστε ενα 700αρι καθαρο εστω να το βγαλουν. αλλα δυστυχως δε θα γινει αυτο τα σωματια δικυκλων παλευουν . αλλα οι φωνες δεν ακουγονται. 

2 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Το αν θέλει φίλε μου ο άλλος παπουτσια ή γοβες ή γραβάτα δεν θα το κρινεις εσυ. Τα καταστήματα δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο και πουλάνε. Η δικιά σου δουλειά είναι να παραλαβεις απ το καταστημα και να παραδώσεις εκεί που πρέπει. Και εφόσον αυτό δεν γίνεται σωστά είμαστε εδώ για να το συζητάμε. Δεν κατάλαβα από που προέρχεται το δικαίωμα να κρίνει κάποιος τι θα παραγγείλουμε. Το θέμα του τόπικ είναι οι υπηρεσίες που παρέχονται και αυτές είναι ελλειπείς. Είτε σαν σύστημα (μη προσλήψεις, κακά μέσα μεταφοράς, ανύπαρκτη δυνατότητα επικοινωνίας όταν έχεις πρόβλημα) είτε σαν νοοτροπία (μη κλήση του παραλήπτη ή απευθείας γραπτή ειδοποίηση χωρίς προσπάθεια να τον βρει γενικά). Αν εσύ έχεις να προλάβεις 100 δέματα σε χρόνο που δεν γίνεται, ζήτα από το αφεντικό σου να προσλάβει κι άλλους γιατί ζητάει εξωπραγματικά πράγματα από σένα. Αλλά μην ρίχνεις το φταίξιμο στον πελάτη σου.

Εγω την αποψη μ λεω ας θελει οτι θελει ο αλλος. Ξερουν οτι μεσω πανδημιας . με κλειστα τα παντα. και εκει παραγγελνουν οτι μαλακια σ κατεβει στο κεφαλι . Παρε τουλαχιστον τα αναγκαια ρε φιλε. μετα μη παραπονιεσαι για μικρο πραγματα οτι αργει να στο φερει απο τη στιγμη που εχει 3 πλασιαστει ο φορτος και ολο το συστημα των κουριερ απο τον πρωτο μεχρι το τελευταιο. απο Κεντρο hub μεχρι τοπικο καταστημα . και οπως προ ειδα που ειπαν και που πειραν ατομα και που νοικιασαν ταξι παλι δε βγαινει η δουλεια. μεθαυριο που η κατασταση θα ισωσει .Σε αυτους που πηραν εστω για λιγο . Θα τους πουν αντε γεια !!! Επισης πανε ατομα για 2 μερες που δεν εχουν επαφη με το αντικειμενο βλεπουν την πιεση και τα σκουρα και την κοπαναν. Δεν παλευεται ειναι ενα δραμα. Οι μεν μονιμοι παλευουν με νυχια και με δοντια στη πρωτη γραμμη. Τι να πεις !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έτσι είναι. Για όλο αυτο ευθύνεται κατά κύριο λόγο (γνώμη μου) η εκτεταμένη χρήση των social media. Χρήσιμα μεν αλλά μέχρι σημείου που δεν αρχίζει το μπανιστήρι από την κλειδαρότρυπα (τι φίλο έχει η Μαρία, τι σώμα έφτιαξε ο Δάκης, τι πορτοφόλι βαστάει η Ανέτα τέλος πάντων και φοράει όλο μάρκες και ούτω καθεξής).

Όλα κλειστά εδώ και 6 χρόνια και έχει ηρεμήσει το κεφάλι μας.

καλα αυτο δεν εχει σχεση. υπαρχουν και ανθρωποι που βγαζουν λεφτα απο τις διαφημίσεις στα social κλπ. σημασια εχει πως χρησιμοποιεις το καθε μεσο και οχι το ιδιο το μεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, POS είπε

καλα αυτο δεν εχει σχεση. υπαρχουν και ανθρωποι που βγαζουν λεφτα απο τις διαφημίσεις στα social κλπ. σημασια εχει πως χρησιμοποιεις το καθε μεσο και οχι το ιδιο το μεσο.

Σε ωθούν σε έντονο καταναλωτισμό, αυτή είναι η άποψή μου.

Για να υπάρχει κόσμος που βγάζει (influencers), σημαίνει πως υπάρχει και κόσμος που αγοράζει. Οπότε μια σχέση ναι, την έχει.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε ωθούν σε έντονο καταναλωτισμό, αυτή είναι η άποψή μου.

Για να υπάρχει κόσμος που βγάζει (influencers), σημαίνει πως υπάρχει και κόσμος που αγοράζει. Οπότε μια σχέση ναι, την έχει.

καλα δεν ειναι μονο οι influencers. εργαζομαι σε επιχειρηση b2b και οι πελατες μας βρισκουν απο τα FB ads και απο συστασεις.

ο καταναλωτισμος εχει να κανει με τον τροπο σκεψης που εχει ο καθενας. εγω πχ δεν θα αγορασω κατι επειδη το ανεβασε ενας γνωστος στα social ή επειδη ειδα μια διαφημιση (εκτος και αν πραγματικα το εχω αναγκη).

οσοι προσπαθουν να keep up with the Joneses εχουν προβλημα

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Χρήσιμα μεν αλλά μέχρι σημείου που δεν αρχίζει το μπανιστήρι από την κλειδαρότρυπα

@POS Απλώς σαν επισήμανση, για να ξέρουμε και τι σχολιάζουμε.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο σημερα μου παρεδωσε η Γενικη δεμα που μου εστειλαν την προηγουμενη Παρασκευη.

Το προηγουμενο Σαββατο ηρθε η Speedex να παρει την τηλεοραση μου για να την παει στο Ελληνικο που ειναι το Service.

Η τηλεοραση μου ταξιδευει για Κηφισια. :shock:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, 11/04/2020 στις 13:27

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, 11/04/2020 στις 14:16

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, 11/04/2020 στις 14:16

ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ

ΚΗΦΙΣΙΑ, 17/04/2020 στις 15:39

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apos2008 είπε

Τα παλια τα χρονια απο οσο ξερω με τη μιση κινηση δεματων και ουτε μιλαμε σε κανονικους καιρους προ κορονοιου. επερνες σαν κουριερ 900 και τωρα βασικο μισθο κατωτατο 550 δλδ καθαρα . και καλεισαι να βγαλεις την παραπανω δουλεια μεσα σε ασχημες συνθηκες με κρυο βροχη και ασυντιρητα μηχανακια .(εταιρειας) Αθήνα ειδικα τα οχηματα απο τα χιλιομετρα ειναι στα χαλια τους τα 2 . που θα μπορουσαν οι εταιρειες με τοση δουλεια π εχουν πλεον . να αναβαθμισουν καλυτερα τις συνθηκες εργασιας και τη συλλογικη συμβαση των διανομεων ωστε ενα 700αρι καθαρο εστω να το βγαλουν. αλλα δυστυχως δε θα γινει αυτο τα σωματια δικυκλων παλευουν . αλλα οι φωνες δεν ακουγονται. 

Εγω την αποψη μ λεω ας θελει οτι θελει ο αλλος. Ξερουν οτι μεσω πανδημιας . με κλειστα τα παντα. και εκει παραγγελνουν οτι μαλακια σ κατεβει στο κεφαλι . Παρε τουλαχιστον τα αναγκαια ρε φιλε. μετα μη παραπονιεσαι για μικρο πραγματα οτι αργει να στο φερει απο τη στιγμη που εχει 3 πλασιαστει ο φορτος και ολο το συστημα των κουριερ απο τον πρωτο μεχρι το τελευταιο. απο Κεντρο hub μεχρι τοπικο καταστημα . και οπως προ ειδα που ειπαν και που πειραν ατομα και που νοικιασαν ταξι παλι δε βγαινει η δουλεια. μεθαυριο που η κατασταση θα ισωσει .Σε αυτους που πηραν εστω για λιγο . Θα τους πουν αντε γεια !!! Επισης πανε ατομα για 2 μερες που δεν εχουν επαφη με το αντικειμενο βλεπουν την πιεση και τα σκουρα και την κοπαναν. Δεν παλευεται ειναι ενα δραμα. Οι μεν μονιμοι παλευουν με νυχια και με δοντια στη πρωτη γραμμη. Τι να πεις !!

εαν εσυ κανεις 550 το μηνα και δεν σου αρεσει γιατι δε φευγεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsipakis είπε

εαν εσυ κανεις 550 το μηνα και δεν σου αρεσει γιατι δε φευγεις ;

Δεν είναι πρόβλημα των εταιριών όπως ACS βλέπε που στα μουλωχτά πήγε να αυξήσει τα τιμολόγια αλλά δεν της το επέτρεψε το κράτος (και αν τα είχε αυξήσει οι διανομείς πάλι τόσα θα έπαιρναν) είναι του φίλου μας το πρόβλημα που δεν φεύγει...

 

Δεν φεύγει γιατί δεν είμαστε αμερική ή άλλο πολιτισμένο κράτος είμαστε μπανανία και όλοι όσοι έχουν "επιχειρήσεις" (σπιτάκια με κόκκινο φωτάκι οι περισσότεροι) ψάχνουν να δώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα.... 

 

Να φύγει και να πάει πού; αποθηκάριος; τόσα θα παίρνει, τηλεφωνητής; ντελιβεράς τόσα θα παίρνει.. να μοιράζει φυλλάδια; λιγότερα θα παίρνει... δεν είναι ότι έχουν πληθώρα επιλογών 

 

Εδώ πτυχιούχοι και κυνηγάνε το 700άρι με το ντουφέκι αφού τρώνε μια γερή "πρακτική" που παίρνουν τα 3 του καράμπελα με απλήρωτες υποχρεωτικές υπερωρίες... 

 

Είμαστε το μόνο κράτος ή απο τα ελάχιστα (για να προλάβω κάποιον που θα γκουκλάρει καμιά άλλη μπανανία απλά για να μου την πει) που ο κατώτατος μισθός δεν είναι το χαμηλότερο όριο που μπορεί κάποιος νόμιμα να προσλάβει κάποιον συνήθως για μικροαπασχολήσεις τύπου babysitting κτλ αλλά ο κανόνας ή αλλιώς ο μέσος μισθός... και άλλες χώρες έχουν όριο ή αλλιώς κατώτατο μισθό αλλά δεν δίνεται στην πλειοψηφία του εργατικού δυναμικού ειναι απλά εκει για τυπικούς λόγους. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dredop είπε

Καλά εγώ θα τους φτιάξω και αυτούς μια καταγγελία για τις καθυστερήσεις και θα την βάλω και εδω να στείλει οποιος θελει....κανένα έλεος σε καμία ταχυμεταφορικη-λαμογιο.....

Καλή Ανάσταση σε όλους σας, εκτός από αυτούς.....

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dredop είπε

λετε να προσλαβουν κανεναν υπαλληλο ή να δωσουν κανενα παραπανω φραγκο στους courier τωρα που θα γλυτωσουν μερος απο τα ενοικια ;

(λεμε και καμια μαλ**** να περναει η ωρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

wage-gap-sm.jpg

 

Επίσης μην χαίρεστε επειδή βλέπετε κανα 2,3 προηγμένες χώρες (πχ Καναδάς και Αυστραλία) να έχουν και αυτές μικρή διαφορά μεταξύ μέσου και κατώτατου μισθού... 

 

Αυτό συμβαίνει γιατί εκεί έχουν υψηλό κατώτατο μισθό στον καναδά για παράδειγμα ο κατώτατος μισθός είναι 11.29 δολάρια . την ώρα (ή αλλιώς 26000 δολάρια για 8 ώρες 6 μέρες για ένα έτος χωρίς  δώρα κτλ ) και το μέσο κόστος ζωής περίπου 12.500 δολάρια τον χρόνο 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...