Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ εντός Αθήνας η ACS απο Δευτέρα 30/3  έστειλε το κατάστημα την αγορά μου (μικρό δέμα) και ακόμη στην Γλυφάδα ειναι λένε περιμένει να σκαναριστεί 2 μέρες.

ΕΛΕΟΣ ρε ACS πάρτε κανα παιδί με ΟΑΕΔ,
τόσο ανεργία έχει και το business σου ανέβηκε 500% σε μια εβδομάδα μόνο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αυτά είναι τα αποτελέσματα της μακροχρόνιας κρίσης που είχαμε τα οποία ακόμα και αν η κρίση έχει ΚΑΙ ΚΑΛΑ φύγει (επίσημα δεν θεωρούμαστε πλέον χώρα σε κρίση), τα αποτελέσματα και η κατάντια ουσιαστικά θα μείνει για πολλά χρόνια ακόμα..

Όποιος έχει σπουδάσει σε χώρες των βαλκανίων, αυτές που κάποτε τολμούσαμε και λέγαμε φτωχές (εμείς οι σπουδαίοι οι πλούσιοι..) τύπου Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία κλπ, αυτά που εμείς ζούμε τώρα με το ΜΗΔΕΝ επίπεδο παροχής της οποιασδήποτε σχεδόν υπηρεσίας, αυτοί τα είχαν από τότε. Γιατί απλά το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι. Βασικά ούτε οι σκύλοι.

Και όταν δεν προσλαμβάνεις υπαλλήλους αλλά και αυτούς που έχεις δεν τους πληρώνεις [επειδή δεν μπορείς ή επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις είναι ένα άλλο θέμα που δεν με ενδιαφέρει να εξετάσω], ε τί επίπεδο υπηρεσίας να προσφέρεις...  

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από την άλλη στην Αμερική που το αφήνουν έξω απο την πόρτα σου ακόμη και εάν δεν είσαι εκεί και φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος να στο κλέψουν, οπότε καλά είμαστε

Επεξ/σία από sunlight2030
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψαν και άλλοι προηγουμένως, η εμπειρία αλλάζει από περιοχή σε περιοχή. 

Εγώ π.χ. με τα ΕΛΤΑ όχι απλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά πάντα ο ταχυδρόμος με παίρνει τηλέφωνο να δει αν είμαι σπίτι να μου φέρει δέματα τα οποία θα έπρεπε κανονικά να πάω εγώ να παραλάβω. Τύφλα να 'χουν οι κούριερ. Για τους χρόνους παράδοσης, δεν έχω να πω κάτι, πάντα κάνουν το ίδιο. Να μην πω και περιπτώσεις που με κούριερ χρειάστηκαν 3 μέρες για να φτάσει δέμα που με ΕΛΤΑ ερχόταν το πολύ σε 2. Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πληρώσω 3 και 4 φορές παραπάνω την κούριερ.

Με την ACS στη δουλειά είχαμε πολλά και χοντρά θέματα. Λεφτά από αντικαταβολή που (αποδεδειγμένα) είχε πληρώσει πελάτης στον οποίο είχαμε στείλει προϊόν, κάναμε να τα πάρουμε κάπου στους 3 μήνες!!! Ναι, δεν έγραψα λάθος, περίπου 3 μήνες! Και αυτό μετά από επανειλημμένα τηλεφωνήματα και προς το τέλος γαμωσταυρίδια και απειλή να γίνουν νομικές κινήσεις από το αφεντικό (και μιλάμε για άνθρωπο υπερβολικά ήρεμο και ευγενικό). Να περιμένουμε παραλαβές και να έρχονται πάντα ώρες που ήμασταν κλειστά, παρόλο που είχε προηγηθεί συνεννόηση περί αυτού. 

Και παλιότερα σε άλλη πόλη και δουλειά με την ACS είχαμε θεματάκια αλλά καμία σχέση με αυτά.

Άλλη φορά, περίμενα δέμα από την ACS. Αφού είχε ήδη καθυστερήσει μια μέρα, πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα, να περιμένω σπίτι να παραλάβω σήμερα ή τζάμπα θα χάσω τη μέρα μου; Ναι κύριε, βεβαίως θα σας παραδοθεί σήμερα μπλα μπλα μπλα. Περιμένω λοιπόν σαν μα****κας, τίποτα... Ξαφνικά μου έρχεται το γνωστό μήνυμα "Περάσαμε και δε σας βρήκαμε". Εγώ να βγάζω καπνούς από τ' αυτιά. Μπαίνω όπως είμαι στο αυτοκίνητο και πάω από το κατάστημα (15χλμ δρόμος). Μπαίνω μέσα και βλέπω το δέμα μου πίσω από τον πάγκο του σπίρτου που είχανε στο γραφείο. Της λέω το και το, θέλω το δέμα μου να φεύγω. Και να μου λέει το ζώον ότι το έχει μαζί του ο κούριερ και απλά άργησε!!! Θα με βγάλετε τρελό, να της λέω, αφού σας είπα ότι το βλέπω ΠΙΣΩ ΣΑΣ!!! Βλέπω το αυτοκόλλητο με τα στοιχεία μου! Μετά από αρκετή προσπάθεια το βρήκε... Εγώ μετά γιατί να ξαναμπλέξω με αυτή την εταιρεία; Δε λέω, μπορεί σε άλλες περιοχές να μην είναι έτσι, αλλά βάσει εμπειρίας, μακριά...

Αλλά και με μεταφορική γνωστή στη Β. Ελλάδα, φτάσαμε να μαλώνουμε. Π.χ. περιμέναμε ιατρικό μηχάνημα που έπρεπε να παραδοθεί το ταχύτερο δυνατόν σε πελάτη. Τηλεφωνούμε πρωί πρωί, ΠΡΙΝ ξεκινήσει το φορτηγό τις διανομές (το τονίζω αυτό) και τους ρωτάμε τι ώρα περίπου να περιμένουμε το δέμα. Η απάντηση; "Εεεε, μέχρι το μεσημέρι...". ΟΚ, τους λέμε, να ΜΗΝ το πάρει μαζί του ο οδηγός, ερχόμαστε ΤΩΡΑ από εκεί να το πάρουμε εμείς, εντάξει; Εντάξει... Ε, με το που φτάσαμε ο ίδιος τρόμπας με τον οποίο είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο μας είπε "Μόλις έφυγε το φορτηγό." Πάλι ο αφεντικός ανέβασε πίεση και με το δίκιο του και ο άλλος ήταν σε φάση ντάξ μωρέ και τι έγινε ναούμ...

Με άλλη μεταφορική (ΤΝΤ) με την οποία ξεκινήσαμε συνεργασία μετά το θέμα της αντικαταβολής με την ACS δεν είχαμε το παραμικρό θέμα. Τυπικότατοι, συνεπέστατοι και φθηνότεροι.

Αλλά και με την Γενική Ταχυδρομική όσες φορές έστειλα/παρέλαβα όλα πήγαν καλά.

 

Το ζήτημα είναι, εν τέλει και κατά την ταπεινή μου προσωπική άποψη, αν ο κάθε κατά τόπους υπεύθυνος είναι σοβαρός ή όχι.

 

Συγγνώμη για το "σεντόνι"

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν αναφέρθηκε πριν: https://www.google.com/amp/s/www.athensmagazine.gr/article-amp/news/453092-kataggelia-apo-ekdotes-bibliwn-h-acs-aykshse-kata-22-5-tis-times-twn-taxymetaforwn

Καταγγελία από εκδότες βιβλίων: Η ACS αύξησε κατά 22,5% τις τιμές των ταχυμεταφορών

Επεξ/σία από Stergios74
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι η ACS έχει ξεπεράσει τα όρια του απαράδεκτου. Είναι σε ξεχωριστή κατηγορία μόνη της. 

Πρακτικά δε φεύγει τίποτα από το κέντρο διαλογής τους στην Αθήνα. 

Η ACS έχει σοβαρά θέματα πλέον. Ευτυχώς σε εμάς είναι 3 τετράγωνα από τη δουλειά και ζητάμε να τ αφήνουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και γω την εμπειρία μου... περιμένω δέμα από ACS και προβλέπω γερές καθυστερήσεις... χθες έφυγε από το κέντρο διαλογής.. παραγγελία στις 27/3.

Επίσης για να λέμε και τα καλά, προχθές έστειλα ένα δέμα με Γενικη Ταχυδρομική (Χαλάνδρι) προς Θεσσαλονίκη σε σπίτι φίλου. Το άφησα στο μαγαζί στις 19:00 και ήταν στο σπίτι του φίλου στη Θεσσαλονίκη την επόμενη μέρα στις 14:00. Σοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δευτέρα 30/03 αποστολή δέματος με την ACS στην Αθήνα της μητρικής που πουλούσα και την βιαζόταν το παιδί που την πήρε. Τρίτη 31/03 ξημερώματα φτάνει Π. Ράλλη κι από τότε έχει κολλήσει εκεί. Με συστημένο από τα ΕΛΤΑ να το είχα στείλει, θα το είχε παραλάβει. Έλεος δλδ. Αλλά να στα αρπάζουν δεν έχουν πρόβλημα. Γιατί δεν είναι και φτηνοί. Τους έστειλα και mail αλλά χλωμό το κόβω να απαντήσουν.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική Ταχυδρομική. Δουλεύω όλη μέρα σπίτι πριν αρχίσει η καραντίνα και παρακολουθώ tracking. Βλέπω ότι χρεώθηκε σε κούριερ οπότε το περιμένω. Σε κάποιο refresh βλέπω ότι πριν 20 λεπτά δήλωσαν αδυναμία παράδοσης λόγω του ότι δεν με βρήκαν. 2 άτομα στο σπίτι άρα ξέρω ότι απλά δεν χτύπησαν κουδούνι. Κατεβαίνω να βρω χαρτάκι ,χαρτάκι πουθενά.Παίρνω τηλέφωνο στη Μεσογείων και θαύμα πως πιάνω γραμμή σχετικά γρήγορα. Ξέρω ότι δεν πέρασε καν ο courier γιατί δουλεύω δίπλα σε παράθυρο και θα είχα ακούσει το μηχανάκι αλλά η κοπέλα επιμένει ότι πέρασε και δεν με βρήκαν. Σε ερώτηση γιατί δεν άφησαν χαρτάκι ακολουθεί απάντηση:"Κάποιες φορές δεν αφήνουμε λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Questioner είπε

Γ.Τ.

ZRAnWEV.png

Από Τετάρτη το δέμα αράζει Ρέντη. Θα παραδοθεί άραγε σήμερα; :P

Και το δικό μου ακριβώς τα ίδια αλλά με ώρα 14:06. Αν ήξερα πως το Πλαίσιο στέλνει με Γενική δεν θα παρήγγειλα. Στο μεταξύ οι απατεώνες ούτε μια ανακοίνωση στο site ούτε τίποτα, δοκίμασα να κάνω καινούργια παραγγελία και δίνει πάλι παράδοση σε 2-3 εργάσιμες. Η κοροϊδία με έχει εκνευρίσει και όχι η καθυστέρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το έχει δει ποτέ κανείς σαν κατάσταση;

image.png.e2b4e753de4eb618800db49baa5fc980.png

Είναι κλασικά λόγω φόρτου εργασίας ή παίζει κάτι άλλο; Δεν μπορώ να φανταστώ πώς ο παραλήπτης είναι άγνωστος. Δεν μπορώ και να επικοινωνήσω καθώς είναι κατεβασμένα τόσο το τοπικό όσο και το κεντρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, konnak είπε

Παιδιά αυτό το έχει δει ποτέ κανείς σαν κατάσταση;

image.png.e2b4e753de4eb618800db49baa5fc980.png

Είναι κλασικά λόγω φόρτου εργασίας ή παίζει κάτι άλλο; Δεν μπορώ να φανταστώ πώς ο παραλήπτης είναι άγνωστος. Δεν μπορώ και να επικοινωνήσω καθώς είναι κατεβασμένα τόσο το τοπικό όσο και το κεντρικό.

Μοιάζει να μην αναγνωρίζουν κάτι στη διεύθυνση. Από την άλλη γενική είναι αυτή, πότε δεν ξέρεις. Δυστυχώς θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...