Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι δεν προβλέπεται και κανονικά δεδομένης της κατάστασης, ο courier είναι υποχρεωμένος να στο φέρει στην πόρτα σου γιατί εσύ δεν μπορείς να πας. Δηλαδή αν ξεκινήσεις να πας και σε σταματήσουν στο δρόμο και σου δώσουν πρόστιμο, ποιός θα το πληρώσει? η ACS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, chris854 είπε

Και μου είπαν οτι δεν κάνουν δεύτερη παράδοση και πρέπει να περάσω, σε κάποιες μέρες επιστρέφει στον προμηθευτή η παραγγελία.

6. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της επιχείρησης ταχυμεταφορών σε περίπτωση μη επίδοσης του ταχυδρομικού αντικειμένου στον παραλήπτη;

Η ταχυδρομική επιχείρηση

  • επικοινωνεί τηλεφωνικά με τον αποστολέα ή τον παραλήπτη, εφόσον αντιμετωπίζει δυσκολίες στην επίδοση και εφόσον έχουν δηλωθεί τα τηλέφωνα επικοινωνίας
  • οφείλει να προγραμματίσει τουλάχιστον δεύτερη προσπάθεια επίδοσης του αντικειμένου στον παραλήπτη, σε περίπτωση απουσίας του παραλήπτη
  • προβαίνει σε έγγραφη ειδοποίηση προς τον παραλήπτη σε περίπτωση απουσίας του και επιστροφή του αντικειμένου στο χώρο της ταχυδρομικής επιχείρησης
  • επιστρέφει το αντικείμενο στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του, σε περίπτωση άρνησης παραλαβής του από τον παραλήπτη
  • φυλάσσει το ταχυδρομικό αντικείμενο για διάστημα έξι (6) μηνών από την τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια επίδοσης αυτού.

(Όπως καταλαβαίνεις και εσύ λοιπόν, αυτοί που σου είπαν, έπιασαν ιστορικό χαμηλό στο σκορ, 0/2)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mankam είπε

Τελευταίο διάστημα έχω παραλάβει 2 φορές μόνος μου απο τα δέματα μια και τα έβλεπα στην ανίχνευση αποστολής να παραμένουν στο υποκατάστημα για μέρες.

Αγορα που έκανα απο skroutz    και εστάλη  με speedex ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ  ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, 17/04/2020 στις 16:42

Μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει update παραμένει με την ίδια ενημέρωση.

Εγώ σκέφτομαι για τηλεόραση και το κατάστημα έχει speedex,να μη μπλέξω δηλαδή?να περιμένω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να  λεμε και τα θετικα. σημερα ηρθε κουριερ της acs με παραγγελια που ειχα κανει στις 16 του μηνος (χωρις ελπιδες για γρηγορη παραλαβη κτλπ) και οχι μονο χτυπησε αλλα πηρε και τηλεφωνο το παιδι. τελικα λογο του οτι δεν περιμενα παραλαβη δεν ειχα σηκωσει τα λεφτα απο τραπεζα και κανονισα να παω να το παρω ( ενταξει τωρα φταιω εγω αλλα χαλασα μετρητα τωρα το πασχα) . αν ηταν ετσι ολοι η οι περισσοτεροι κουριερ απο πριν τον ιο τοτε ναι να καναμε υπομονη ευχαριστως. ελπιζω κατι να αλλαξε.

Επεξ/σία από billiboo
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billiboo είπε

για να  λεμε και τα θετικα. σημερα ηρθε κουριερ της acs με παραγγελια που ειχα κανει στις 16 του μηνος (χωρις ελπιδες για γρηγορη παραλαβη κτλπ) και οχι μονο χτυπησε αλλα πηρε και τηλεφωνο το παιδι. τελικα λογο του οτι δεν περιμενα παραλαβη δεν ειχα σηκωσει τα λεφτα απο τραπεζα και κανονισα να παω να το παρω ( ενταξει τωρα φταιω εγω αλλα χαλασα μετρητα τωρα το πασχα) .

Σε μένα, η εντός Αθηνών αποστολή παραμένει στο Κ.Δ της Π. Ράλλη από τις 14/4. Δλδ 7+ μέρες και ίδωμεν πόσες άλλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πω ότι ο φίλος mauropaltoudias έχει απολύτως δίκιο επειδή δουλεύω με Courier πάρα πολύ είναι υποχρεωμένοι άλλη μία φορά να περάσουν αν μου θελεις υπάρχει ο κωδικός 6:που λέει σωματική άσκηση οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα φαντάζομαι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μέρες έχω παραγγείλει από ένα κατάστημα στην Κω (μεγάλο λάθος), και έχει αργήσει το δέμα, σήμερα στο tracker μου βγάζει ΠΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. Σε πόσες περίπου μέρες θα έρθει σπίτι μου το δέμα; Και θα μου στείλουν μήνυμα πρίν το φέρουν; Δεν έχω  εμπειρία με κούριερ λόγο του οτι πάντα έκανα παραλαβή είτε απο κατάστημα.

elta.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες έφυγε πακέτο εντός πόλης με courier center και παρέλαβα σήμερα το πρωί. Όταν τους ρώτησα ποσό κοστίζει μια αποστολή Που ήθελα να στείλω μου είπαν τιμή αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι επειδή η κίνηση είναι μεγάλη και δεν θέλουν να απογοητεύσουν ούτε τους εταιρικούς πελάτες αλλά ούτε και τους λιανικής αποφάσισαν για όσο κρατάει ο κορονοιος να εξυπηρετούν μόνο τους εταιρικούς συνεργάτες τους. Τίμιο. Και τσακωμούς δεν έχουμε και πράγματι παραδίδουν σε λιγότερο από 24ωρες όπως θα έπρεπε 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα 2 δέματα , παραγγελία - αποστολή από το εξωτερικό (Γερμανία)  . Η παραγγελία είχε γίνει 8/4  , δηλαδή σε 2 εβδομάδες έγινε η παράδοση . Το παράξενο της  υπόθεσης είναι ότι το tracking number μου έδινε μέχρι εχθές estimated delivery date  30/04 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marmagia είπε

Χθες έφυγε πακέτο εντός πόλης με courier center και παρέλαβα σήμερα το πρωί. Όταν τους ρώτησα ποσό κοστίζει μια αποστολή Που ήθελα να στείλω μου είπαν τιμή αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι επειδή η κίνηση είναι μεγάλη και δεν θέλουν να απογοητεύσουν ούτε τους εταιρικούς πελάτες αλλά ούτε και τους λιανικής αποφάσισαν για όσο κρατάει ο κορονοιος να εξυπηρετούν μόνο τους εταιρικούς συνεργάτες τους. Τίμιο. Και τσακωμούς δεν έχουμε και πράγματι παραδίδουν σε λιγότερο από 24ωρες όπως θα έπρεπε 

Η courier Center ειναι μικρη εταιρεια οπως και η Easy mail. Διακινουν μονο αθηνα και θες/νικη μιας και εκει μονο εχουν Γραφεια. Οτι ειναι για αλλες πολεις συνεργαζονται με τη Speedex που προωθει τις αποστολες τους. αυτοι θα νε μια χαρα δε θα χουν θεματα . Μικρη εταιρεια ειναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε

Παρέλαβα σήμερα 2 δέματα , παραγγελία - αποστολή από το εξωτερικό (Γερμανία)  . Η παραγγελία είχε γίνει 8/4  , δηλαδή σε 2 εβδομάδες έγινε η παράδοση . Το παράξενο της  υπόθεσης είναι ότι το tracking number μου έδινε μέχρι εχθές estimated delivery date  30/04 . 

τοσο ειναι απο Γερμανια 15 μερες περιπου σου βαζουν εκτιμωμενο χρονο παραπανω για να μην τους ανοιξεις dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...