Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για ελαστικά


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τα μεταχειρισμένα.

Δεν έχω βάλει ποτέ μεταχειρισμένα και ούτε θα βάλω αφού μπορώ καινούργια.

Αλλά τα τελευταία 12 χρόνια οδηγώ εταιρικά αυτοκίνητα με leasing. Οι εταιρίες leasing σου δίνουν δυνατότητα να αλλάζεις λάστιχα κάθε 40.000χλμ. Δεν τους νοιάζει σε τι κατάσταση είναι. Επειδή οδηγώ σχεδόν αποκλειστικά σε αυτοκινητόδρομους εντός του ορίου ταχύτητας τα πίσω ελαστικά στα 40.000χλμ έχουν 6-7 χιλιοστά πέλμα. Σαν καινούργια. Επίσης αυτά τα χιλιόμετρα τα κάνω σε 1.5 χρόνο το πολύ, άρα τα λάστιχα δεν είναι ούτε πολυκαιρισμένα. Τα λυπάμαι πραγματικά. Αν ήταν δικά μου, θα τα έκανα μπρος πίσω στα 20.000χλμ και θα πήγαινε η τετράδα χαλαρά 60.000χλμ με 4 χιλιοστά πέλμα στα 2.5 χρόνια περίπου.

Ο λαστιχάς μου είπε ότι τα αγοράζει από την εταιρία leasing με 25€ το κομμάτι και τα πουλάει 50€. Αν πάρεις τετράδα τα δίνει 150€. Αν βρεις τέτοια τετράδα που να σου κάνει με 150€, είναι ευκαιρία. Και δεν είναι λάστιχα της πλάκας. Είναι καλές μάρκες.

Η φθορά στα λάστιχα γίνεται με 2 τρόπους.

"Καίγονται" από την πολυκαιρία. Αυτό ελέγχεται εύκολα από την ημερομηνία παραγωγής. Τα leasing συνήθως κάνουν πολλά χιλιόμετρα, οπότε τα λάστιχα αντικαθίστανται πριν "γεράσουν".

Από τη χρήση. Κι αυτό ελέγχεται εύκολα. Τσεκάρεις πόσο πέλμα έχει και αν έχει κοψίματα χτυπήματα και τα λοιπά. Τα χιλιόμετρα που έχουν κάνει από μόνα τους δε λένε τίποτα.

Αν λοιπόν κάποιος δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα το χρόνο, με ένα τέτοιο σετ, τη βγάζει πολύ οικονομικά για κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως μεταχειρισμένα θα έπαιρνα μόνο ως λύση ανάγκης (πχ να κοπεί κάποιο από την τετράδα και να μην φτιάχνεται αλλά εφόσον σκοπεύω να τα αλλάξω σε ένα-ενάμιση χρόνο δεν θέλω να βάλω ένα καινούριο το οποίο θα πετάξω στα μισά της ζωής του-ούτε να μπλέκω καινούρια με παλιά ή για καμιά ρεζέρβα). Σαν μόνιμη λύση δεν θα τα προτιμούσα εκτός αν μιλάμε για ελαφρά μεταχειρισμένο (πχ κάποιος που αλλάζει ζαντολάστιχα και το ξεφορτώνεται) και το λάστιχο είναι ενός χρόνου με 3000km max, εις γνώση μου βέβαια οτι δεν θα κρατήσει όσο το καινούριο...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δυο μερες παραλαμβανω τα hankook. Θα ζητησω καρτα εγγυησης

χρειαζομαι και ζυγοσταθμιση/ ισοσταθμιση ευθυγραμιση;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζυγοστάθμιση κάνουν στην τοποθέτηση νέων ελαστικών. Ο λαστιχάς θα βγάλει τα αντίβαρα απο τις ζάντες και θα βάλει καινούρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Σε δυο μερες παραλαμβανω τα hankook. Θα ζητησω καρτα εγγυησης

χρειαζομαι και ζυγοσταθμιση/ ισοσταθμιση;

Εγώ πάντως ευχαριστημένος είμαι με τα κ127 σε λίγες βόλτες που έκανα Θεσσαλονίκη σήμερα μου φάνηκαν πολύ σταθερά, αύριο θα κάνω κ το ταξίδι επιστροφής 400 χλμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ζυγοστάθμιση κάνουν στην τοποθέτηση νέων ελαστικών. Ο λαστιχάς θα βγάλει τα αντίβαρα απο τις ζάντες και θα βάλει καινούρια...

Καινουργια αντιβαρα ή καινουργια ελαστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καινούρια αντίβαρα αφού βάλει τα καινούρια ελαστικά και κάνει τις μετρήσεις...

Ευθυγραμιση μετα απο 100 χιλιομετρα χρειαζεται για καλυτερη ζωη των ελαστικων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ευθυγραμιση μετα απο 100 χιλιομετρα χρειαζεται για καλυτερη ζωη των ελαστικων;

Αυτα που έχεις επάνω έχουν ανομοιόμορφη φθορά;Σου τραβάει το τιμόνι προς κάποια πλευρά;Αν ναι κάνω,αν όχι άστο όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω την απορία μου εδώ να μην συζητάμε σε 200 θέματα και αφού ο topic starter βρήκε λύση. 

Θα αλλάξω λάστιχα στο φοκους, 1600 125ps. Έχω καταλήξει στα michelin primacy 4 αλλά δεν έχω καταλήξει στο πλάτος. Ο προηγούμενος είχε κινέζικα 215, τα μαμά είναι 205 55 16. Όμως επειδή αυτά τα δυο έχουν και 200 ευρώ διαφορά, αξίζει η διαφορά? Οδήγηση κυρίως σε ευθεία και κυκλικούς κόμβους. Το κράτημα στην στροφή είναι σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε κάποιο επώνυμο στις διαστάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...