Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy A51 και A71: Hands-on με τα νέα μοντέλα της σειράς Galaxy A (2020)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, oldnew είπε

Εγω ρώτησα παραπανω, κάποιος που θελει να παρει κινητο με μεγάλη οθόνη τυπου α80 6,7+ ίντσες, ποιο xiomi μπορει να παρει?

Κανενα. Αρα καθένα καλύπτει διαφορετικα πραγματα, αν θες μεγαλη οθονη σε φτηνή τιμη, μονόδρομος ειναι α80 και τα παρόμοια.

Αν θες καλύτερο επεξεργαστή σε φτινη τιμη αλλα μικρότερη οθονη πας xiomi. Κατι κερδίζεις , κατι χάνεις σε καθε περίπτωση , ειναι καθαρά τι προτιμάς, δεν υπάρχει καλυτερο γενικά, γι αυτο πουλανε ολα.

Αν θες παντόφλα παίρνεις ένα rn8 pro που του κάνει πλάκα παντού εκτός της amoled .Σε όλα τα άλλα κ στην κάμερα το ξετρυπαει .κ δεν μου αρέσει καν το rm8 pro

14 ώρες πριν, stafaf είπε

280€ για sd675. End of discussion. 

Ως 200 ευρώ  έπρεπε να κάνει το Α71. Συν την γυφτιά με το πλαστικό κ πολλά λέω 

Επεξ/σία από vargas
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vargas είπε

Αν θες παντόφλα παίρνεις ένα rn8 pro που του κάνει πλάκα παντού εκτός της amoled .Σε όλα τα άλλα κ στην κάμερα το ξετρυπαει .κ δεν μου αρέσει καν το rm8 pro

Ως 200 ευρώ  έπρεπε να κάνει το Α71. Συν την γυφτιά με το πλαστικό κ πολλά λέω 

Δεν εχει oled, δεν εχει τοσο μεγάλη οθόνη. Καθε απάντηση που γράφετε, επιβεβαιώνεται αυτο που ηδη εχω γραψει:

Αν θες τοσο μεγάλη οθόνη, μονο η σαμσουγκ στην πρόσφερει, ειναι μονόδρομος. LCD στα κινητά θεωρείται και ειναι β εθνική.

Αν δε σε ενδιαφέρει η οθόνη αλλα τα spec πας xiomi. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, oldnew είπε

Δεν εχει oled, δεν εχει τοσο μεγάλη οθόνη. Καθε απάντηση που γράφετε, επιβεβαιώνεται αυτο που ηδη εχω γραψει:

Αν θες τοσο μεγάλη οθόνη, μονο η σαμσουγκ στην πρόσφερει, ειναι μονόδρομος. LCD στα κινητά θεωρείται και ειναι β εθνική.

Αν δε σε ενδιαφέρει η οθόνη αλλα τα spec πας xiomi. 

Καταλαβαίνεις ότι το μόνο πλεονέκτημα είναι οι 0,2" ίντσες και ακόμη συνεχίζεις.

Εκτός αν θεωρείς πλεονέκτημα το "glastic" αυτή τη πλαστική γυφτιά που έβαλε για πλάτη. 

Πιάσε ένα ταπεινό mi a3 και μετά κλάψε για την κοροϊδία.  

Α και δεν είναι "xiomi" είναι "xiaomi". 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stafaf είπε

Καταλαβαίνεις ότι το μόνο πλεονέκτημα είναι οι 0,2" ίντσες και ακόμη συνεχίζεις.

Εκτός αν θεωρείς πλεονέκτημα το "glastic" αυτή τη πλαστική γυφτιά που έβαλε για πλάτη. 

Πιάσε ένα ταπεινό mi a3 και μετά κλάψε για την κοροϊδία.  

Α και δεν είναι "xiomi" είναι "xiaomi". 

 

Οι 0.2 ιντσες διάμετρο δεν είναι λιγο για τα μεγέθη που συζητήταμε. Επίσης δεν είναι oled οπως είπα. Εχω παψει εδω και πολλά χρόνια να παίρνω κινητα χωρίς oled. Τα μειονέκτημα των xiomi είναι πολλα αλλα επισης. Μετριότατες οθονες συνήθως ακομα και οταν είναι oled, ελειψη microsd (αναπηρα κινητα τα λεω εγω προσωπικά οσα δεν εχουν microsd, μου ειναι απαραίτητη για πολλους λόγους ). Ήδη παιρνω μικρότερη οθονη απο οσο θα ήθελα, αλλα αν παω στις 6.8 θες 1200€ για 0.1 ίντσα. 

Άρα απευθύνονται τα xiomi σε συγκεκριμένο κοινο. Που δεν τον ενοχλεί χαμηλότερη ποιότητα οθονης, συνήθως θέλει μικρη οθονη και δεν τον ενοχλεί η ελειψη microsd. Με αυτα τα δεδομένα κάνει άριστα να πάρει xiomi,  απλα πρεπει να καταλάβετε οτι ουσιαστικά τα 2 που συγκρίνουμε καλύπτουν εντελώς διαφορετικες ανάγκες αρα δε συγκρίνονται τιμολογιακά. 

Οταν βγάλει η xiaomi κινητό να καλύπτει τις ανάγκες μου, θα την προτιμήσω αν είναι φθηνότερη. Αυτη τη στιγμη δεν εχει τέτοιο προϊόν ξαναλεω. Με το να ποσταρετε κινητά με διάφορετικα χαρακτήριστικα το μονο που κανετε είναι να με επιβεβαιώνετε. Ναι θελω xiomi με καλη oled 6.7+ δε θελω ούτε 6.3 ουτε 6.4 "κοντα" σε αυτο το μέγεθος συν microsd. Εχω το δικαίωμα να παρω τέτοια χαρακτηριστικά ή πρεπει να περιόρισω τις ανάγκες μου ωστε να παρω φθηνότερα? 

Αν υπάρχει γραφτω να πάω να το αγορασω, διαφορετικά να συμφωνήσουμε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στην xiomi. Και αν και όταν βγάλει να δουμε ποσο θα το πουλάει. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια.

Γράφεις και ξαναφράφεις "καλύπτουν εντελώς διαφορετικες ανάγκες".

Σιγά τις διαφορετικές ανάγκες. Τί θα κάνεις στο ένα που δεν θα κάνεις στο άλλο? Κοροιδευόμαστε?

Να έλεγες ότι "ξέρεις δε γουστάρω το miui" να το καταλάβω (αν και αμφιβάλλω πλέον αν ξέρεις τί είναι το miui).

 

Απλα 2-3 facts έτσι για να μάθεις και κάτι παραπάνω απ'αυτή τη συζήτηση:

- Τα xiaomi, samsung amoled panel φοράνε τον τελευταίο πολύ καιρό.

- Η συντριπική πλειοψηφία των xiaomi, διαθέτουν microsd slot.

- Είναι xiaomi και όχι xiomi.

Μένουμε στο ότι για σένα κάνουν τη διαφορά οι 0.2 ίντσες και η καταναλωτική σου πεποίθηση ότι (ε, samsung είναι, κάτι καλύτερο θα έχει)

και το λήγουμε εδώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2020 στις 4:12 ΜΜ, stafaf είπε

Τα ίδια και τα ίδια.

Γράφεις και ξαναφράφεις "καλύπτουν εντελώς διαφορετικες ανάγκες".

Σιγά τις διαφορετικές ανάγκες. Τί θα κάνεις στο ένα που δεν θα κάνεις στο άλλο? Κοροιδευόμαστε?

Να έλεγες ότι "ξέρεις δε γουστάρω το miui" να το καταλάβω (αν και αμφιβάλλω πλέον αν ξέρεις τί είναι το miui).

Απλα 2-3 facts έτσι για να μάθεις και κάτι παραπάνω απ'αυτή τη συζήτηση:

- Τα xiaomi, samsung amoled panel φοράνε τον τελευταίο πολύ καιρό.

- Η συντριπική πλειοψηφία των xiaomi, διαθέτουν microsd slot.

- Είναι xiaomi και όχι xiomi.

Μένουμε στο ότι για σένα κάνουν τη διαφορά οι 0.2 ίντσες και η καταναλωτική σου πεποίθηση ότι (ε, samsung είναι, κάτι καλύτερο θα έχει)

και το λήγουμε εδώ.

Γίνεσαι ειρωνικός αναμενόμενα έλλειψη επιχειρήματων. 

1 φορά γράφτηκε το xiaomi λάθος απο τις πολλες που το εχω γράψει και ο εγκέφαλος σου έβγαλε αποτέλεσμα οτι δεν ξερω πως γράφεται.. Αυτοχαρακτηρίζεται για το διανοητικό σου επίπεδο ετσι. 

Ειρωνεύεσαι οτι δε γνωρίζω οτι οι οθόνες είναι της σαμσουνγκ, οταν εγω έγραψα οτι ειναι χειρότερης ποιότητας. 

Τα κινητα της xiaomi που αξιζουν και εχουν καλη τιμη πολλά ΔΕΝ έχουν microsd. 

Περα απο μπουρδολογιες δεν απάντησες στο μονο που ρωταω για να μη παραδεχτείς οτι συμφωνείς μαζι μου. 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. 

Το πότε θα το λήξουμε δε θα το καθορίσεις εσύ και παρακαλώ να μη ξανα επανέλθεις ειρωνικά για να μη με αναγκάσεις να απαντήσω στον ίδιο τονο. Δε βλέπω να σε ειρωνευτηκα καθόλου και αν δεν καταλαβαίνεις ότι ειναι ειρωνικη η απάντηση σου τραβά σε κανα γιατρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, oldnew είπε

Γίνεσαι ειρωνικός αναμενόμενα έλλειψη επιχειρήματων. 

1 φορά γράφτηκε το xiaomi λάθος απο τις πολλες που το εχω γράψει και ο εγκέφαλος σου έβγαλε αποτέλεσμα οτι δεν ξερω πως γράφεται.. Αυτοχαρακτηρίζεται για το διανοητικό σου επίπεδο ετσι. 

Ειρωνεύεσαι οτι δε γνωρίζω οτι οι οθόνες είναι της σαμσουνγκ, οταν εγω έγραψα οτι ειναι χειρότερης ποιότητας. 

Τα κινητα της xiaomi που αξιζουν και εχουν καλη τιμη πολλά ΔΕΝ έχουν microsd. 

Περα απο μπουρδολογιες δεν απάντησες στο μονο που ρωταω για να μη παραδεχτείς οτι συμφωνείς μαζι μου. 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. 

Το πότε θα το λήξουμε δε θα το καθορίσεις εσύ και παρακαλώ να μη ξανα επανέλθεις ειρωνικά για να μη με αναγκάσεις να απαντήσω στον ίδιο τονο. Δε βλέπω να σε ειρωνευτηκα καθόλου και αν δεν καταλαβαίνεις ότι ειναι ειρωνικη η απάντηση σου τραβά σε κανα γιατρό. 

Μπερδεύεσαι και παρεκτρέπεσαι. 

Βλέπω από τα σχόλιά σου πως δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα ώστε να οικοδομήσουμε μια συζήτηση και σου τα επισημαίνω στα ίσα. 

Εσύ αυτό το εκλαμβάνεις ως ειρωνία και γράφεις διάφορα για γιατρούς και διανοητικά επίπεδα. 

Με αναγκάζεις και υπερασπίζομαι την xiaomi ενώ είναι σχετικά γνωστό ποιας εταιρίας είμαι fan. 

Δε πειράζει, να χαίρεσαι το κινητό σου και όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Eίμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και σκεφτόμουν αν αξίζει να δώσω τα 90 ευρώ παραπάνω για το Α71. Με ενδιαφέρει να τραβάει καλό βίντεο και να έχει fm. Τσέκαρα και το redmi note 8 pro αλλά ξαναγύρισα στα 2 samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...