Προς το περιεχόμενο

Ψέματα από υπάλληλο τράπεζας


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Οφτόπικ

@Xejolontas ρε φίλε πες μου λίγο πως προφέρεται το νικνέημ σου. Το έχω απορία εδώ και καιρό

Στη τύχη είναι τα γράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Είμαι τρολ επειδή ο νοικοκύρης πατέρας μου περίμενε ότι κάτι κακό θα γίνει και πήγε να βγάλει τα 24 χιλιάρικα από την τράπεζα?

Εκτός αν δεν έχεις δει ποτέ σου τόσα λεφτά σε τράπεζα και σου κάνει εντύπωση 

Η μισή Ελλάδα έβγαζε τα λεφτά και τα έβαζε στο στρώμα. Φυσικά οι νοικοκυραίοι που είχαν λεφτά.

 

Για είναι κάποιος νοικοκυραίος πρέπει να έχει λεφτά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Μα τα λεφτά δικά του είναι, είτε στη τράπεζα είτε στο στρώμα, δεν υπάρχει κρύψιμο επειδή θέλησε να τα βγάλει.

Για να είσαι σωστός δηλαδή πρέπει να τα αφήσεις στη τράπεζα και να φας ωραιότατο κούρεμα όπως οι αδελφοί Κύπριοι; ( Γιατί εκεί πήγαινε η κατάσταση και από θαύμα τη γλυτώσαμε).

Εκείνη τη περίοδο πηγαίναμε για κούρεμα ή για χρεοκοπία για 3 λόγους:

  1. Απο τις λαμογιές των δεκαετιών '70 '80 '90 (άλλωστε αυτά πληρώνουμε εδώ και μια δεκαετία.. και θα πληρώνουμε για πολλες δεκαετίες ακόμα)
  2. Απο τις επιλογές της τότε κυβέρνησης
  3. Απο όλους εμάς που τρέχαμε στα ATM κοιτάζοντας μόνο τη πάρτη μας

Τα λεφτά δικά του είναι, δε νομίζω ότι θα έρθει η οποιαδήποτε τράπεζα και να σου πεί "δε σου δίνω τα λεφτά σου για να αγοράσεις αυτοκίνητο, σκάφος, οικόπεδο ή για να κάνεις μια επέμβαση"... αλλά αυτά απο πότε γίνονται δίνοντας το ποσό στο χέρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Για είναι κάποιος νοικοκυραίος πρέπει να έχει λεφτά?

Κάτι λίγα στην άκρη αν είσαι νοικοκύρης θα τα έχεις. 

Αν είσαι νοικοκύρης και έχεις δική σου δουλειά ή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, σίγουρα πολύ παραπάνω. Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagos789 είπε

Οι τραπεζες πλεον ειναι σημειο κρατικου ελεγχου για τα χρηματα και πρεπει να πεις τι θες τα μετρητα και οχι η αγορα οικοπεδου-σπιτιου κτλ δεν μπορει να γινει με μετρητα

Μπορεί να γίνει, με λίγη παραπάνω φασαρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kazantzidis είπε

30000

 

Ασχετα για τι τα θελει να τα κανει εν τελη, μιλαμε για αναληψη. Σημερα πηγαμε παλι και μας τα μασουσαν, οτι επειδη δινουμε συνταξεις δεν γινεται να δωσουμε και κατι μαλακιες. Εν τελη, μετα απο φασαρια εδωσαν 5000 και σε ερωτηση, αν αυριο μπορει να παρει αλλα 5000 ειπε δεν ξερω θα δουμε. Μιλαμε οι ανθρωποι δεν παιζονται. 

 

Καλα λενε μακρυα απο τραπεζες... 

Πες τους σε 2 μέρες θα έρθω να σηκώσω τα λεφτά μου. Ίσως θέλουν ειδοποίηση για τέτοιο ποσό. Αν δεν τα δωσουν και τοτε, παρε το 100 να ερθει επι τοπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Κάτι λίγα στην άκρη αν είσαι νοικοκύρης θα τα έχεις. 

Αν είσαι νοικοκύρης και έχεις δική σου δουλειά ή είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, σίγουρα πολύ παραπάνω. Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε

Εγώ που δε κατάλαβα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeJ είπε

Μα τα λεφτά δικά του είναι, είτε στη τράπεζα είτε στο στρώμα, δεν υπάρχει κρύψιμο επειδή θέλησε να τα βγάλει.

Για να είσαι σωστός δηλαδή πρέπει να τα αφήσεις στη τράπεζα και να φας ωραιότατο κούρεμα όπως οι αδελφοί Κύπριοι; ( Γιατί εκεί πήγαινε η κατάσταση και από θαύμα τη γλυτώσαμε).

Μετά από 10 χρόνια μνημόνια και βλέποντας την σημερινή κατάσταση στην Κύπρο μάλλον καλύτερα να είχαμε φάει το κούρεμα , έτσι δεν θα είχαν προλάβει οι γνωστοί άγνωστοι να βγάλουν εξω σε φορολογικούς παραδείσους τα λεφτά τους...

Μη σου πω ότι το μεγαλύτερο κούρεμα θα το έτρωγαν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Μετά από 10 χρόνια μνημόνια και βλέποντας την σημερινή κατάσταση στην Κύπρο μάλλον καλύτερα να είχαμε φάει το κούρεμα , έτσι δεν θα είχαν προλάβει οι γνωστοί άγνωστοι να βγάλουν εξω σε φορολογικούς παραδείσους τα λεφτά τους...

Μη σου πω ότι το μεγαλύτερο κούρεμα θα το έτρωγαν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα...

 

Θα σε απογοητεύσω, αλλά όλες οι κατηγορίες που αναφέρεις τα είχαν ήδη έξω τα λεφτά τους. Σιγά μην τα είχαν εδώ 🤣

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Μετά από 10 χρόνια μνημόνια και βλέποντας την σημερινή κατάσταση στην Κύπρο μάλλον καλύτερα να είχαμε φάει το κούρεμα , έτσι δεν θα είχαν προλάβει οι γνωστοί άγνωστοι να βγάλουν εξω σε φορολογικούς παραδείσους τα λεφτά τους...

Μη σου πω ότι το μεγαλύτερο κούρεμα θα το έτρωγαν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα...

Το κούρεμα πέφτει μόνο σε μετρητά "αθώων" πολιτών που "κάθονται" στις τράπεζες, οι φάλαινες και οι γνωστοί άγνωστοι, εκτός του ότι  έχουν τα μέσα και τα έξω να ενημερώνονται για τις εξελίξεις, τα επενδύουν σε κινητές αξίες οπότε μένουν ακούρευτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Μια γερμανιδα, θελει να βγαλει ενα μεγαλο ποσο απο τον λογαριασμο της στην τραπεζα. Παει ταμειο και λεει η ταμιας για ποιον λογο θελει να τα βγαλει. Λεει για αγορα, και της ζητανε συμβολαιο αγορας. Εχει δικαιωμα η ταμιας και η τραπεζα να ρωταει τι θα κανεις τα λεφτα σου και να μην σου τα δινει; 

Γινεται να κανει μυνηση για παρακρατηση χρηματων αν δεν τα δωσει;

Γιατί δεν είπε "λογαριασμό θα σου δώσω;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeJ είπε

Για να είσαι σωστός δηλαδή πρέπει να τα αφήσεις στη τράπεζα και να φας ωραιότατο κούρεμα όπως οι αδελφοί Κύπριοι; ( Γιατί εκεί πήγαινε η κατάσταση και από θαύμα τη γλυτώσαμε).

Στη πραγματικοτητα  τελικα χασαμε περισσοτερα απο οτι θα χαναμε με ενα κουρεμα.

4 ώρες πριν, Nabuko είπε

Οφτόπικ

@Xejolontas ρε φίλε πες μου λίγο πως προφέρεται το νικνέημ σου. Το έχω απορία εδώ και καιρό

Μηπως προερχεται απο το Ξενοφων Ζολωτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι ότι έχουμε γλιτώσει το κούρεμα καταθέσεων; Ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνετε κάθε χρόνο τι νομίζετε ότι είναι; Στην Ελλάδα αν γινόταν κούρεμα καταθέσεων Cyprus style θα έκλειναν οι τράπεζες την άλλη μέρα. Στην Κύπρο οι καταθέσεις ήταν 5 φορές το ΑΕΠ της χώρας. Μαντέψτε τι είχαμε εμείς με αξία 5 φορές το ΑΕΠ της χώρας... ΑΚΙΝΗΤΑ! (θυμάστε τη δήλωση του Γιωργάκη, ότι οι Έλληνες έχουν ακίνητα 1 τρις;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nikos032 είπε

Εκείνη τη περίοδο πηγαίναμε για κούρεμα ή για χρεοκοπία για 3 λόγους:

  1. Απο τις λαμογιές των δεκαετιών '70 '80 '90 (άλλωστε αυτά πληρώνουμε εδώ και μια δεκαετία.. και θα πληρώνουμε για πολλες δεκαετίες ακόμα)
  2. Απο τις επιλογές της τότε κυβέρνησης
  3. Απο όλους εμάς που τρέχαμε στα ATM κοιτάζοντας μόνο τη πάρτη μας

Τα λεφτά δικά του είναι, δε νομίζω ότι θα έρθει η οποιαδήποτε τράπεζα και να σου πεί "δε σου δίνω τα λεφτά σου για να αγοράσεις αυτοκίνητο, σκάφος, οικόπεδο ή για να κάνεις μια επέμβαση"... αλλά αυτά απο πότε γίνονται δίνοντας το ποσό στο χέρι ?

Μια χαρά γινόταν και το έκανε ο κόσμος, μέχρι βγάλουν τον νόμο που λέει ότι μέχρι 500€ μπορώ να πληρώσω με μετρητά, για παραπάνω πρέπει να βάλω από πάνω μου τον νταβατζη - τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω, δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει να κάνεις ανάληψη ότι ποσό θες. Απλά οι τράπεζες θα σε δυσκολέψουν για ευνόητους λόγους. Αν επιμείνεις, θα στα δώσουν. Δικαίωμα σου είναι να τα βάλεις στο στρώμα.

Εκεί που επιβάλεται έλεγχος είναι στις μεγάλες καταθέσεις και εξαργυρώσεις επιταγών, όπου πρέπει να δικαιολογήσεις με έγγραφα (πχ συμβόλαια πώλησης) που βρήκες τα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...