Προς το περιεχόμενο

Ψέματα από υπάλληλο τράπεζας


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, mic2mic είπε

Τα σοβαρά κράτη έχουν είτε μια κεντρική ΚΡΑΤΙΚΗ τράπεζα (πχ Βρετανία, Γερμανία), είτε ισχυρό κρατικό έλεγχο στην κεντρική τους τράπεζα (π.χ Γαλλία, Ιταλία κτλ).  Και φυσικά έχουν σοβαρές και αδιάβλητες επιτροπές ανταγωνισμού. Αν υποχρεώνεις τους πολίτες να έχουν τα λεφτά τους σε ανεξέλεγκτα μαγαζάκια της συμφοράς χωρίς να υπάρχει κρατική ή κρατικά εποπτευόμενη εναλλακτική, τότε η καταστροφή είναι δεδομένη. Και φυσικά έπεται συνέχεια για το τρισάθλιο τραπεζικό σύστημα της Ελλάδας.

Μπορεί η Γερμανία και η Βρετανία να είναι σοβαρά κράτη, αλλά όχι τόσο σοβαρά ώστε να μην είναι οι τράπεζες ανεξέλεγκτες. Η DeutscheBank δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τις δικές μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Οι Τραπεζες ηταν οντως δημόσιες λογω των ανακεφαλοποιησεων που πληρώσαμε με τα Μνημονια αλλα το δημοσιο παρα το οτι ειχε την πλειοψηφια, δεν ειχε δικαιωμα ψηφου στις γενικες συνελεύσεις. Για αυτο και τοσα κομματοσκυλα βρεθηκαν διορισμενα σαν διευθυντες τραπεζων τις οποιες... δεν ειχαν δικαίωμα να διοικησουν. 

Στην Αγροτικη το δημοσιο ειχε τη πλειοψηφια, καπου 77% αν θυμαμαι καλα. Στην Εθνικη ειχε ένα ποσοστο <50%, παρολ αυτά διοριζε τον διοικητη της. Εurobank, Πειραιως και και Αlpha ηταν ανεκαθεν ιδιωτικες.

6 ώρες πριν, afragorn είπε

Ό διευθυντής σηκώθηκε για να σε μεταπείσει για μία προπληρωμένη κάρτα; Ο διευθυντής!!; Πόσο θα ξεπέσουν πια;

Γιατι, τι ειναι ο διευθυντης, αυτοκρατορας? υπάλληλος είναι κι αυτος και λογοδοτει κάθε μηνα αν οι στοχοι βγουν χαμηλοτερα του προσδοκωμενου.

5 ώρες πριν, mic2mic είπε

Δεν είναι κρατική η Τράπεζα της Ελλάδος. Ιδιωτική είναι.

Η Τραπεζα της Ελλαδος είναι κρατικη, αλλα δεν λογιζεται όπως οι άλλες τράπεζες, δεν εχει συναλλασσομενο κοινο, είναι άλλος ο ρολος της. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ather είπε

Μπορεί η Γερμανία και η Βρετανία να είναι σοβαρά κράτη, αλλά όχι τόσο σοβαρά ώστε να μην είναι οι τράπεζες ανεξέλεγκτες. Η DeutscheBank δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τις δικές μας ;)

Δεν αντιλέγω ότι η λαμογιά είναι συνώνυμο της τραπεζικής παγκοσμίως, αλλά μην εξισώνουμε και το σουπερμάρκετ με το ψιλικατζίδικο. Το χάος και η κατάντια του Ελληνικού τραπεζικού συστήματος φάνηκε από το ότι δεν κατέρρευσε μία τράπεζα (πχ Lehman Brothers) λόγω κακοδιαχείρισης ή ανοιγμάτων κτλ. Κατέρρευσαν ΟΛΕΣ. Δεν υπήρχε σε καμμία τους "διοίκηση", "στρατηγική", "επενδύσεις", "διαχείριση κινδύνου" κτλ. Ήταν -και είναι- όλες ένα άντρο λαμογιών με οικονομικούς σχεδιασμούς χειρότερους από του Μήτσου του περιπτερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Απλά στον υγιή καπιταλισμό, μια τράπεζα που δεν πάει καλά, κλείνει, οι εργαζόμενοί της την επόμενη μέρα περνάνε συνεντεύξεις σε νέους επενδυτές και ανταγωνιστές (στο πλάισιο μιας ανοιχτής και υγιή αγοράς) και το κράτος έχει φροντίσει να γνωρίζει από πριν οτι το τραπεζικό ίδρυμα δεν πάει καλά.

Στον κακό καπιταλισμό, θα προτιμήσουμε να μείνουν όλοι άνεργοι, να ανακαιφαλοποιήσουμε την επιχείρηση για να μην πάθει ζημιά ο εκάστοτε επιχειρηματίας. Θα βάλουμε και μια εισφορά αλληλεγγύης και ένα έκακτο επίδομα και όλα καλά.

Εχουν ηδη κλεισει αρκετες τράπεζες στην Ελλαδα και απορροφηθηκαν από άλλες. Ο εργαζόμενοι δε περασαν συνεντευξη, μεταφερθηκαν αυτομάτως στη νεα εργοδοσια.

Η επιχειρηση ανακεφαλαιωθηκε για τη ζημια του επιχειρηματια ή για να μη χασει ο κοσμος την εργασια και τις καταθεσεις του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

 

Η Τραπεζα της Ελλαδος είναι κρατικη, αλλα δεν λογιζεται όπως οι άλλες τράπεζες, δεν εχει συναλλασσομενο κοινο, είναι άλλος ο ρολος της. 

Η Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι κρατική, είναι ιδιωτική και είχε το αποκλειστικό δικαίωμα κόπος νομίσματος (δραχμής) μέχρι το 2000. Το κράτος έχει μετοχές, από αυτές που του δίνουν δικαίωμα ψήφου, αλλά έχει νομίζω ένα ποσοστό 4-5%. Η Τράπεζα της Ελλάδος είναι η τράπεζα που είναι υπεύθυνη τώρα για την κίνηση του ευρώ στη χώρα μας. 

Μεχρι το 1927 το συγκεκριμένο προνόμιο ανήκε στην Εθνική τράπεζα, η οποία ήταν καθόλα ιδιωτική. Η "παραδοξοτητα" αυτή σχετίζεται και καλά με την ανάγκη για ανεξαρτησία του τραπεζικού συστήματος από την εκτελεστική εξουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Η Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι κρατική, είναι ιδιωτική και είχε το αποκλειστικό δικαίωμα κόπος νομίσματος (δραχμής) μέχρι το 2000. Το κράτος έχει μετοχές, από αυτές που του δίνουν δικαίωμα ψήφου, αλλά έχει νομίζω ένα ποσοστό 4-5%. Η Τράπεζα της Ελλάδος είναι η τράπεζα που είναι υπεύθυνη τώρα για την κίνηση του ευρώ στη χώρα μας. 

Μεχρι το 1927 το συγκεκριμένο προνόμιο ανήκε στην Εθνική τράπεζα, η οποία ήταν καθόλα ιδιωτική. Η "παραδοξοτητα" αυτή σχετίζεται και καλά με την ανάγκη για ανεξαρτησία του τραπεζικού συστήματος από την εκτελεστική εξουσία. 

Αν και η Τράπεζα της Ελλάδος για ιστορικούς λόγους είναι εισηγμένη 
στο Χρηματιστήριο, οι ιδιώτες μέτοχοι δεν ελέγχουν και δεν μπορούν να 
επηρεάσουν τις αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης της Τράπεζας και την 
άσκηση των καθηκόντων της όπως προβλέπεται στο Καταστατικό της, το 
οποίο αποτελεί παράρτημα διεθνούς σύμβασης και κάθε τροποποίησή του 
κυρώνεται με νόμο. 
Η Τράπεζα της Ελλάδος στηρίζει τη γενική οικονομική πολιτική της κυβέρνησης, 
με την επιφύλαξη όμως του πρωταρχικού σκοπού της, που είναι η διασφάλιση 
της νομισματικής σταθερότητας και της ευστάθειας του χρηματοπιστωτικού 
συστήματος.
Η Τράπεζα της Ελλάδος συνεισφέρει στον κρατικό προϋπολογισμό, καθώς 
το μεγαλύτερο ποσοστό των κερδών της, βάσει του Καταστατικού της, 
καταβάλλεται στο Δημόσιο. Από το 2012 μέχρι το 2017 το ποσό αυτό 
άγγιξε τα 5 δισεκατομμύρια ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Η Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι κρατική, είναι ιδιωτική και είχε το αποκλειστικό δικαίωμα κόπος νομίσματος (δραχμής) μέχρι το 2000. Το κράτος έχει μετοχές, από αυτές που του δίνουν δικαίωμα ψήφου, αλλά έχει νομίζω ένα ποσοστό 4-5%.

Tι ανεκδοτο ειναι αυτό, ποιος είναι λοιπον ο ιδιώτης που την  εχει? Αυτος δηλ. που διορισε και πληρωνει το Στουρναρα... Απολυσεις γιατι δε γινονται ποτε, εχεις δει καμια ιδιωτικη επιχειρηση να εχει μονιμους υπαλληλους?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mic2mic είπε

Τα σοβαρά κράτη έχουν είτε μια κεντρική ΚΡΑΤΙΚΗ τράπεζα (πχ Βρετανία, Γερμανία), είτε ισχυρό κρατικό έλεγχο στην κεντρική τους τράπεζα (π.χ Γαλλία, Ιταλία κτλ).  Και φυσικά έχουν σοβαρές και αδιάβλητες επιτροπές ανταγωνισμού. Αν υποχρεώνεις τους πολίτες να έχουν τα λεφτά τους σε ανεξέλεγκτα μαγαζάκια της συμφοράς χωρίς να υπάρχει κρατική ή κρατικά εποπτευόμενη εναλλακτική, τότε η καταστροφή είναι δεδομένη. Και φυσικά έπεται συνέχεια για το τρισάθλιο τραπεζικό σύστημα της Ελλάδας.

Πριν κάνουμε κριτική στο τραπεζικό σύστημα, να ξέρουμε σε τι κάνουμε κριτική. 

Οι διοικήσεις των Κεντρικών Τραπεζών ανα την Ευρωζώνη ορίζονται απο τις εθνικές κυβερνήσεις αλλά οι λειτουργίες της κεντρικής τράπεζας έχουν μεταφερθεί σε μεγάλο βαθμό στην ΕΚΤ. Η εποπτεία των 4 μεγάλων τραπεζών γίνεται απο την ΕΚΤ, η ΤτΕ εποπτεύει τις υπόλοιπες τράπεζες της χώρας (π.χ. Συνεταιριστικές). Στη Βρετανία, η Τράπεζα της Αγγλίας διατηρεί προφανώς όλη την ισχύ της κεντρικής τράπεζας αλλά απο το 1998 είναι ανεξάρτητη στη χάραξη της νομισματικής πολιτικής απο την Βρετανική Κυβέρνηση. 

Και μιας που το ανέφερες για τη Γερμανία, πολλές απο τις Γερμανικές τράπεζες, με κυριότερες τις δύο μεγαλύτερες (DB, Commerz) αλλά και κάποιες κρατικά ελεγχόμενες, είναι αντιπαραδείγματα σωστής τραπεζικής διαχείρισης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στη Βρετανία, η Τράπεζα της Αγγλίας διατηρεί προφανώς όλη την ισχύ της κεντρικής τράπεζας αλλά απο το 1998 είναι ανεξάρτητη στη χάραξη της νομισματικής πολιτικής απο την Βρετανική Κυβέρνηση. 

Δηλαδη ο διοικητης της Τραπεζας της Αγγλιας είναι στο τομεα του  πανω απο τον υπουργο και τον πρωθυπουργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήγα να κάνω ανάληψη από Ταμείο eurobank 500 ευρώ απο λογαριασμο δικο.μου που δεν ειχα εκδοσει καρτα, να τα δάνεισω στον αδερφο μου για γεννα. Μου λεει δεν γινεται πρεπει να φερετε εκ νεου ολα τα χαρτια για επανενημερωση στοιχείων. Λέω οκ φτιάξε μου μια βεβαίωση ότι δεν μπορείτε νόμιμα να μου δώσετε το ποσό, να την δείξω στον γιατρό γιατι τα θέλω σήμερα για ιατρικό λόγο. Μου έδωσαν τα λεφτά.

Μια άλλη μερα πήγα να βγάλω τα υπόλοιπα 50 που είχαν μείνει και μου λέει το Ταμείο εξυπηρετεί μόνο συναλλαγές πάνω από 200, δεν μπορώ να σας τα δώσω, πρέπει να βγάλετε κάρτα + κάποιο ποσό δε θυμάμαι για να τα βγάλετε από το μηχάνημα. Οκ λέω θέλω διαγραφή του λογαριασμού, οπότε αναγκαστικά μου έδωσε τα χρήματα αφού τον διέγραψε.

Πόσο το χάρηκα και στις δύο περιπτώσεις γιατί είχαν εριστικο στυλ

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, george_gr1 είπε

εγώ πήγα να κάνω ανάληψη από Ταμείο eurobank 500 ευρώ απο λογαριασμο δικο.μου που δεν ειχα εκδοσει καρτα, να τα δάνεισω στον αδερφο μου για γεννα. Μου λεει δεν γινεται πρεπει να φερετε εκ νεου ολα τα χαρτια για επανενημερωση στοιχείων.

Μαλλον μιλας για την επικαιροποιηση στοιχειων που γινεται πλεον υποχρεωτικα στην Ευρωπη ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Το να μη σου επιτρεπουν αναληψη μου φαινεται τραβηγμενο, ισως υπαρχει καποιο οριο στο ποσό για οποιον είναι ανεπικαιροποιητος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 6:20 ΜΜ, kingjulien11_ είπε

ένα φτηνό ασφαλιστήριο για την τσάντα/πορτοφόλι. Εγώ δεν ήθελα, πρώτον γιατί δεν ήταν και καμία τρομερή ασφάλεια και δεύτερον γιατί δεν με ενδιέφερε. Τ

 

Φίλε η ασφάλεια κλοπής είναι πολλές φορές σωτήρια..Εγώ την έκανα και στην πειραιώς  που ήμουν αλλά και στην Alpha που είμαι τώρα.Πριν 4 χρόνια μου έκλεψαν το πορτοφόλι με την χρεωστική,το κλειδί του αυτοκινήτου (μορφή κάρτας) χρήματα κλπ.Πήγα στην αστυνομία το δήλωσα και μου έδωσαν ένα χαρτί.Το κόστος από την κλοπή ήταν 250 ευρώ.

Λοιπόν πήγα στην αντιπροσωπεία έβγαλα κλειδί,αγόρασα καινούργιο δερμάτινο πορτοφόλι και έστειλα τις αποδείξεις στην ασφαλιστική.Σε 10 μέρες είχαν πιστωθεί τα χρήματα στον λογαριασμό μου.

Δίνω 30 ευρώ τον χρόνο νομίζω αξίζει να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george_gr1 είπε

 

Πόσο το χάρηκα και στις δύο περιπτώσεις γιατί είχαν εριστικο στυλ

Τους έκανες τα μούτρα κρέας, είχαν βασίσει το επενδυτικό τους πλάνο στα 50 ευρω σου 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rus είπε

Tι ανεκδοτο ειναι αυτό, ποιος είναι λοιπον ο ιδιώτης που την  εχει? Αυτος δηλ. που διορισε και πληρωνει το Στουρναρα... Απολυσεις γιατι δε γινονται ποτε, εχεις δει καμια ιδιωτικη επιχειρηση να εχει μονιμους υπαλληλους?

Οι μετοχοι ειναι πολλοι. Η τραπεζα ειναι εισηγμενη στο Χρηματιστηριο, ακομα κι εσυ μπορεις να αγορασεις μετοχες αν θελεις. Το κρατος απαγορευεται να εχει πανω απο το 35% των μετοχων. 

 

7 ώρες πριν, george_gr1 είπε

Μια άλλη μερα πήγα να βγάλω τα υπόλοιπα 50 που είχαν μείνει και μου λέει το Ταμείο εξυπηρετεί μόνο συναλλαγές πάνω από 200, δεν μπορώ να σας τα δώσω, πρέπει να βγάλετε κάρτα + κάποιο ποσό δε θυμάμαι για να τα βγάλετε από το μηχάνημα. Οκ λέω θέλω διαγραφή του λογαριασμού, οπότε αναγκαστικά μου έδωσε τα χρήματα αφού τον διέγραψε.

Πόσο το χάρηκα και στις δύο περιπτώσεις γιατί είχαν εριστικο στυλ

Και τωρα που βαζεις τα λεφτα, στο μαξιλαρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Tι ανεκδοτο ειναι αυτό, ποιος είναι λοιπον ο ιδιώτης που την  εχει? Αυτος δηλ. που διορισε και πληρωνει το Στουρναρα... Απολυσεις γιατι δε γινονται ποτε, εχεις δει καμια ιδιωτικη επιχειρηση να εχει μονιμους υπαλληλους?

Είναι τόσο δύσκολο να ανατρέξετε οπουδήποτε στο ίντερνετ και να δείτε ότι η Τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ είναι κρατική; Πχ. από τη wikipedia:

"Η Τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι κρατική, αλλά μια Ανώνυμη Εταιρεία. Έχει ειδικά προνόμια, ειδικές αρμοδιότητες αλλά και περιορισμούς, όπως ότι δεν μπορεί να λειτουργεί ως εμπορική τράπεζα και το ποσοστό του ελληνικού κράτους στη μετοχική της σύνθεση δεν μπορεί να υπερβαίνει το 35% όπως ορίζεται στο καταστατικό της (αρχικώς το όριο αυτό ήταν 10%). Διαφέρει από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία διατηρούσε το προνόμιο έκδοσης χαρτονομισμάτων στην Ελλάδα ως το 1928."

Το κράτος αυτή τη στιγμή έχει το 6% της Τράπεζας της Ελλάδας. Το πλήρες μετοχολόγιο της τράπεζας είναι άγνωστο και η τράπεζα έχει αρνηθεί επανειλημμένα να το δημοσιοποιήσει (δεν υποχρεούται να δηλώνει μετόχους που κατέχουν κάτω του 5%, αν και εικάζεται ότι δεν υπάρχει όντως πολυδιάσπαση αλλά μεγάλα κομμάτια της ανήκουν σε εταιρείες που υπάγονται σε μεγάλα ξένα funds).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...