Προς το περιεχόμενο

Ψέματα από υπάλληλο τράπεζας


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, rus είπε

Μαλλον μιλας για την επικαιροποιηση στοιχειων που γινεται πλεον υποχρεωτικα στην Ευρωπη ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Το να μη σου επιτρεπουν αναληψη μου φαινεται τραβηγμενο, ισως υπαρχει καποιο οριο στο ποσό για οποιον είναι ανεπικαιροποιητος.

Στο τελος της ημερας οι τραπεζες δεν μπορουν να αρνηθουν αναληψη,ειδικα για τοσο μικρα ποσα

Μπορουν ομως να χαρακτηρισουν τον πελατη ως μη συνεργασιμο (καμια σχεση με δανειοληπτες,αλλο αυτο) 

Τι σημαινει αυτο πρακτικα; Απο την εμπειρια μου θα ελεγα τιποτα εφοσον καποιος δεν εχει θολες συναλλαγες

Αν ομως καποιος εχει εμφανη αδηλωτα εισοδηματα-συχνες καταθεσεις μετρητων, θα ειναι ενα καμπανακι παραπανω στο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τραπεζικοί δεν είναι τίποτα παραπάνω από υπάλληλοι που τρώνε τρομερή πίεση από τους αποπάνω τους, οι οποίοι τρώνε πίεση από τους δικούς τους αποπάνω και πάει λέγοντας, να πουλήσουν οτιδήποτε με οποιοδήποτε τρόπο για να κονομάει η τράπεζα, καθώς το κέρδος πλέον δεν βρίσκεται στο χρήμα αλλά στις υπηρεσίες γύρω από αυτό (νέα δάνεια δίνονται με το σταγονόμετρο, τα παλιά τα μισά και παραπάνω είναι κοκκινισμένα και μαυρισμένα...οπότε όλη η κουβέντα γίνεται για τις προμήθειες και τις παράλληλες πωλήσεις υπηρεσιών που ο πελάτης δεν χρειάζεται).
Ξαδερφή μου δούλευε 20 χρόνια στην Eurobank και στην πρώτη ευκαιρία την έκανε γιατί δεν παλευόταν αυτή η κατάσταση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Οι μετοχοι ειναι πολλοι. Η τραπεζα ειναι εισηγμενη στο Χρηματιστηριο, ακομα κι εσυ μπορεις να αγορασεις μετοχες αν θελεις. Το κρατος απαγορευεται να εχει πανω απο το 35% των μετοχων. 

Nαι, αυτο ειναι το τυπικο. Ποιος όμως κανει κουμαντο στο ιδρυμα? ποιος διοριζει το διοικητη του? ποιος πληρωνει και εξασφαλιζει τη μονιμοτητα στους υπαλληλους του?

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Οι τραπεζικοί δεν είναι τίποτα παραπάνω από υπάλληλοι που τρώνε τρομερή πίεση από τους αποπάνω τους, οι οποίοι τρώνε πίεση από τους δικούς τους αποπάνω και πάει λέγοντας, να πουλήσουν οτιδήποτε με οποιοδήποτε τρόπο για να κονομάει η τράπεζα, καθώς το κέρδος πλέον δεν βρίσκεται στο χρήμα αλλά στις υπηρεσίες γύρω από αυτό (νέα δάνεια δίνονται με το σταγονόμετρο, τα παλιά τα μισά και παραπάνω είναι κοκκινισμένα και μαυρισμένα...οπότε όλη η κουβέντα γίνεται για τις προμήθειες και τις παράλληλες πωλήσεις υπηρεσιών που ο πελάτης δεν χρειάζεται).
Ξαδερφή μου δούλευε 20 χρόνια στην Eurobank και στην πρώτη ευκαιρία την έκανε γιατί δεν παλευόταν αυτή η κατάσταση.

Όπως τα λες είναι. Με εθελουσια εφυγε?

9 ώρες πριν, vagos789 είπε

Στο τελος της ημερας οι τραπεζες δεν μπορουν να αρνηθουν αναληψη,ειδικα για τοσο μικρα ποσα

Μπορουν ομως να χαρακτηρισουν τον πελατη ως μη συνεργασιμο (καμια σχεση με δανειοληπτες,αλλο αυτο) 

Τι σημαινει αυτο πρακτικα; Απο την εμπειρια μου θα ελεγα τιποτα εφοσον καποιος δεν εχει θολες συναλλαγες

Αν ομως καποιος εχει εμφανη αδηλωτα εισοδηματα-συχνες καταθεσεις μετρητων, θα ειναι ενα καμπανακι παραπανω στο συστημα

Εχει δεν εχει, και μηδεν εισοδηματα να εχεις, η επικαιροποιηση κάθε λιγα χρονια είναι υποχρεωτικη. Σε καποιες τράπεζες γινεται ευκολα απο το ebanking τους.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Τους έκανες τα μούτρα κρέας, είχαν βασίσει το επενδυτικό τους πλάνο στα 50 ευρω σου 😁

Ναι έχουν βασιστεί και στα 50 ευρώ τα δικά μου. Έτσι δουλεύουν αν σου ξεφεύγει, αν και αναφέρομαι στο ύφος του ταμεία, που αν ήταν.κουρασμενος η είχε ένα σωρό δουλειά στα τέτοια μου, εγώ είχα το βιβλιάριο την ταυτότητα και ήθελα τα λεφτά τα δικά μου.

 

Στις 14/1/2020 στις 1:24 ΠΜ, rus είπε

Μαλλον μιλας για την επικαιροποιηση στοιχειων που γινεται πλεον υποχρεωτικα στην Ευρωπη ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Το να μη σου επιτρεπουν αναληψη μου φαινεται τραβηγμενο, ισως υπαρχει καποιο οριο στο ποσό για οποιον είναι ανεπικαιροποιητος.

Δεν τα έδιναν για αυτό τον λόγο, την εκανα εκ των υστέρων βέβαια, αλλά εκείνη την στιγμή χρειαζόμουν τα λεφτά. Εριστική ήταν η ταμειας, πραγματικά δε μ απασχολεί για ποιο λογο, φώναξαν τον διευθυντή ο οποίος τουλάχιστον ήταν ωραίος στη συμπεριφορά, θα μου πεις γι αυτό ειναι διευθυντής. Τέλος πάντων αφού και αυτός ήταν αρνητικός ειπα ότι θέλω μια βεβαίωση και αφού είδε και αποειδε τα έδωσαν. 

Επεξ/σία από george_gr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, george_gr1 είπε

Ναι έχουν βασιστεί και στα 50 ευρώ τα δικά μου. Έτσι δουλεύουν αν σου ξεφεύγει, αν και αναφέρομαι στο ύφος του ταμεία, που αν ήταν.κουρασμενος η είχε ένα σωρό δουλειά στα τέτοια μου, εγώ είχα το βιβλιάριο την ταυτότητα και ήθελα τα λεφτά τα δικά μου.

Δεν τα έδιναν για αυτό τον λόγο, την εκανα εκ των υστέρων βέβαια, αλλά εκείνη την στιγμή χρειαζόμουν τα λεφτά. Εριστική ήταν η ταμειας, πραγματικά δε μ απασχολεί για ποιο λογο, φώναξαν τον διευθυντή ο οποίος τουλάχιστον ήταν ωραίος στη συμπεριφορά, θα μου πεις γι αυτό ειναι διευθυντής. Τέλος πάντων αφού και αυτός ήταν αρνητικός ειπα ότι θέλω μια βεβαίωση και αφού είδε και αποειδε τα έδωσαν. 

Άρα πολύ κακό για το τίποτα, τσάμπα η μαγκιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Narayan είπε

Άρα πολύ κακό για το τίποτα, τσάμπα η μαγκιά.

τη μαγκια που την βλεπεις? Τα λεφτα μου ηθελα να παρω που τα ειχα αναγκη, δεν είπα ότι δεν θα κάνω την επικαιροποίηση, ούτε με είχε ενημερώσει ποτέ η τράπεζα ότι θα έπρεπε να την κάνω, η ταμειας μου το είπε. 

Εσύ εάν ήθελες επειγόντως τα λεφτά ΣΟΥ για ιατρικό σκοπό, τι θα έκανες, έχω απορία να μάθω πόσο μη μάγκας είσαι. Θα στα έδινε η μαμά?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 1:19 ΠΜ, george_gr1 είπε

εγώ πήγα να κάνω ανάληψη από Ταμείο eurobank 500 ευρώ απο λογαριασμο δικο.μου που δεν ειχα εκδοσει καρτα, να τα δάνεισω στον αδερφο μου για γεννα. Μου λεει δεν γινεται πρεπει να φερετε εκ νεου ολα τα χαρτια για επανενημερωση στοιχείων. Λέω οκ φτιάξε μου μια βεβαίωση ότι δεν μπορείτε νόμιμα να μου δώσετε το ποσό, να την δείξω στον γιατρό γιατι τα θέλω σήμερα για ιατρικό λόγο. Μου έδωσαν τα λεφτά.

Μια άλλη μερα πήγα να βγάλω τα υπόλοιπα 50 που είχαν μείνει και μου λέει το Ταμείο εξυπηρετεί μόνο συναλλαγές πάνω από 200, δεν μπορώ να σας τα δώσω, πρέπει να βγάλετε κάρτα + κάποιο ποσό δε θυμάμαι για να τα βγάλετε από το μηχάνημα. Οκ λέω θέλω διαγραφή του λογαριασμού, οπότε αναγκαστικά μου έδωσε τα χρήματα αφού τον διέγραψε.

Πόσο το χάρηκα και στις δύο περιπτώσεις γιατί είχαν εριστικο στυλ

 

1 ώρα πριν, george_gr1 είπε

τη μαγκια που την βλεπεις? Τα λεφτα μου ηθελα να παρω που τα ειχα αναγκη, δεν είπα ότι δεν θα κάνω την επικαιροποίηση, ούτε με είχε ενημερώσει ποτέ η τράπεζα ότι θα έπρεπε να την κάνω, η ταμειας μου το είπε. 

Εσύ εάν ήθελες επειγόντως τα λεφτά ΣΟΥ για ιατρικό σκοπό, τι θα έκανες, έχω απορία να μάθω πόσο μη μάγκας είσαι. Θα στα έδινε η μαμά?

Εγώ απλά θα τα τραβούσα με την κάρτα μου από το ΑΤΜ, επειδή ούτε έχω αμελήσει ούτε είμαι ιδεολογικά αντίθετος στο να έχω κάρτα.

Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι πως "τους έκανες τη μούρη κρέας", σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, george_gr1 είπε

.....αν και αναφέρομαι στο ύφος του ταμεία, που αν ήταν.κουρασμενος η είχε ένα σωρό δουλειά στα τέτοια μου, εγώ είχα το βιβλιάριο την ταυτότητα και ήθελα τα λεφτά τα δικά μου.

Δεν τα έδιναν για αυτό τον λόγο, την εκανα εκ των υστέρων βέβαια, αλλά εκείνη την στιγμή χρειαζόμουν τα λεφτά. Εριστική ήταν η ταμειας, πραγματικά δε μ απασχολεί για ποιο λογο,

....Τα λεφτα μου ηθελα να παρω που τα ειχα αναγκη

Oταν ο υπάλληλος ακολουθει τις οδηγιες που εχει δε θα πρεπει να σου φαινεται εριστικος, κι εσυ στη θεση του το ιδιο θα εκανες. Αν διαφωνεις με τους κανονισμούς των τραπεζων τοτε δε βαζεις εκει τα λεφτα σου. Παντως οπως ειπε κι ο φιλος απο πανω, μεσω atm θα μπορουσες να τα παρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγώ το καταλαβαίνω το παιδί που λόγω άμεσης ανάγκης χρειαζόταν τα μετρητά. 

Πρέπει να συνειδητοποιησουμε όμως όλοι μας που πάνε τα πράγματα και να κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες για να μην μπλέκουμε σε καυγάδες που το μόνο αποτέλεσμα είναι να χαλιόμαστε .

Κατ αρχας internet banking και στο κινητο και στον σταθερο υπολογιστη μας, ειλικρινα μπορεις πλεον να κανεις τα παντα απο τον καναπέ σου ή ακόμα και από εκεί που πίνεις τον καφέ σου. 

Πιστωτική και χρεωστική κάρτα από όλες τις τράπεζες που συναλλάσσεται κάποιος έτσι ώστε αν προκύψει κάποιο θέμα με την μια να εξυπηρετηθεί από την άλλη. 

Συνεργασία με τουλάχιστον δύο τράπεζες για τον παραπάνω λόγο.

Καλώς ή κακώς υφίσταται εδώ και κάποια χρόνια δέσμευση προς την ΕΕ  όλων των τραπεζών να περιορίσουν τα λειτουργικά τους έξοδα, δηλ μείωση προσωπικού και υποκαταστημάτων. Αυτο δεν αλλάζει ούτε πρόκειται να γυρίσουμε στο παρελθόν. 

Οι εποχές που δίνονταν δάνεια με την ταυτότητα έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί με κύριο αποτέλεσμα τον περιορισμό των εσόδων από τόκους. Επομένως η μόνη πηγή που απομένει είναι τα έσοδα από προμήθειες και παροχή υπηρεσιών. Ούτε και αυτό πρόκειται πλέον να αλλάξει. Η παραδοσιακή τραπεζική όπως την ξέραμε μέχρι πρόσφατα πέθανε. Η τεχνολογία θα αντικαταστήσει ακόμα περισσότερους ανθρώπους,  πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα έχετε δει τραπεζικα καταστήματα με μηχανήματα και έναν σεκιουριτά μόνο. 

Η νοοτροπία των Ελλήνων σχετικά με τις ασφαλίσεις οικίας, κινητών πραγμάτων κλπ είναι ότι αν δεν είναι υποχρεωτικές δεν χρειάζονται. Στο εξωτερικό από δεκαετίες δεν νοείται κάτι να μην είναι ασφαλισμένο. Φυσικά ο τρόπος που πλασάρεται παίζει σπουδαίο ρόλο. Σε πολλές περιπτώσεις στις τράπεζες στην Ελλάδα είναι αγενής και άκομψο  λόγω έλλειψης εμπειρίας. Ένας υπάλληλος που εδώ και είκοσι,  εικοσιπέντε χρόνια ασκούσε την παραδοσιακή τραπεζική, καλείται μέσα σε μια νύχτα να γίνει ασφαλιστής. Ε, χωρίς εκπαίδευση και εμπειρία δεν γίνεται. Και εκεί εστιάζεται μέρος των προβλημάτων με την πελατεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καντους τη μούρη κρέας με καρτες εξωτερικου εκει που τους τσουζει . Αρνουμαι να ειμαι δεκτης τετοιας συμπεριφορας και απειλων απο τις συστημικες τραπεζες που θα μας χορευουν ετσι με τετοιες μεθοδευσεις .Ποτε δε ζητησα "δανειο με ταυτοτητα " και δε τους χρωσταω . Σε κανενα . Και τραπεζα ποτε δεν νοειται στο εξωτερικο να αρνηθει να σου δωσει τα λεφτα σου οπως πανε να μας περασουν εδω ... Μηδενικα και αρνητικα επιτοκια εχουν τωρα τους πληρωνεις και απο πανω για να κρατανε τα λεφτα σου .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Narayan είπε

 

 

1 ώρα πριν, rus είπε

Oταν ο υπάλληλος ακολουθει τις οδηγιες που εχει δε θα πρεπει να σου φαινεται εριστικος, κι εσυ στη θεση του το ιδιο θα εκανες. Αν διαφωνεις με τους κανονισμούς των τραπεζων τοτε δε βαζεις εκει τα λεφτα σου. Παντως οπως ειπε κι ο φιλος απο πανω, μεσω atm θα μπορουσες να τα παρεις.

όταν άνοιξα λογαριασμό δεν ήταν υποχρεωτικό να βγάλω κάρτα για να κάνω ανάληψη. 1 το κρατούμενο, πάμε παρακάτω.

Με την υποβολή στοιχείων στο άνοιγμα, που ζητάνε και επικαιροποίηση τώρα, εδωσα: μετρα: κινητό, σταθερό, email, διεύθυνση. Ενημέρωση για την εφαρμογή επικαιροποίησης δεν είδα πουθενά. 

Πάμε πάλι φτου κι απ την αρχη: πήγα να πάρω λεφτά δικά μου, αυτοπροσώπως με ταυτότητα και βιβλιαριο που είχα ανάγκη και με ενήμερωνουν στο ταμείο ότι δεν.μπορω γιατί χρειάζεται επικαιροποιηση που δώθηκε εντολή εκείνη την περίοδο, μιλάμε για πριν 2 χρόνια κοντά. Ρωτάω κι εγώ θες επειγόντως τα λεφτά, δεν εχεις ενημερωθει για τιποτα, τι θα έκανες ως μη μάγκας? Ο γιατρός περιμένει το απόγευμα 500 ευρώ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, george_gr1 είπε

όταν άνοιξα λογαριασμό δεν ήταν υποχρεωτικό να βγάλω κάρτα για να κάνω ανάληψη. 1 το κρατούμενο, πάμε παρακάτω.

Με την υποβολή στοιχείων στο άνοιγμα, που ζητάνε και επικαιροποίηση τώρα, εδωσα: μετρα: κινητό, σταθερό, email, διεύθυνση. Ενημέρωση για την εφαρμογή επικαιροποίησης δεν είδα πουθενά. 

Πάμε πάλι φτου κι απ την αρχη: πήγα να πάρω λεφτά δικά μου, αυτοπροσώπως με ταυτότητα και βιβλιαριο που είχα ανάγκη και με ενήμερωνουν στο ταμείο ότι δεν.μπορω γιατί χρειάζεται επικαιροποιηση που δώθηκε εντολή εκείνη την περίοδο, μιλάμε για πριν 2 χρόνια κοντά. Ρωτάω κι εγώ θες επειγόντως τα λεφτά, δεν εχεις ενημερωθει για τιποτα, τι θα έκανες ως μη μάγκας? Ο γιατρός περιμένει το απόγευμα 500 ευρώ. 

Έκανες αυτό που χρειάζοταν για να πάρεις τα χρήματά σου. Ίσως αν τους έλεγες ευγενικά πως θα κάνεις επικαιροποίηση την επόμενη φορά που θα ερχόσουν να είχες το ίδιο αποτέλεσμα, το σίγουρο είναι πως ούτε θα έχανες τα χρήματά σου, ούτε τους "ταλαιπώρησες" όπως νομίζεις στην τράπεζα.

Και ρωτάω κι εγώ, αν χρειαζόσουν τα χρήματα επειγόντως στις 20:00 το βράδυ, τι θα έκανες χωρίς κάρτα ΑΤΜ; Θα σε γλίτωνε από την ταλαιπωρία και στις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, Narayan είπε

Εγώ απλά θα τα τραβούσα με την κάρτα μου από το ΑΤΜ, επειδή ούτε έχω αμελήσει ούτε είμαι ιδεολογικά αντίθετος στο να έχω κάρτα.

Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι πως "τους έκανες τη μούρη κρέας", σωστά; 

Τι σχέση έχει η κάρτα;

Αν δεν κάνεις επικαιροποίηση παγώνει ο λογαριασμός. Δεν μπορείς ούτε με κάρτα να βγάλεις λεφτά ούτε με e-banking.

 

29 λεπτά πριν, george_gr1 είπε

όταν άνοιξα λογαριασμό δεν ήταν υποχρεωτικό να βγάλω κάρτα για να κάνω ανάληψη. 1 το κρατούμενο, πάμε παρακάτω.

Με την υποβολή στοιχείων στο άνοιγμα, που ζητάνε και επικαιροποίηση τώρα, εδωσα: μετρα: κινητό, σταθερό, email, διεύθυνση. Ενημέρωση για την εφαρμογή επικαιροποίησης δεν είδα πουθενά. 

Πάμε πάλι φτου κι απ την αρχη: πήγα να πάρω λεφτά δικά μου, αυτοπροσώπως με ταυτότητα και βιβλιαριο που είχα ανάγκη και με ενήμερωνουν στο ταμείο ότι δεν.μπορω γιατί χρειάζεται επικαιροποιηση που δώθηκε εντολή εκείνη την περίοδο, μιλάμε για πριν 2 χρόνια κοντά. Ρωτάω κι εγώ θες επειγόντως τα λεφτά, δεν εχεις ενημερωθει για τιποτα, τι θα έκανες ως μη μάγκας? Ο γιατρός περιμένει το απόγευμα 500 ευρώ. 

Οι υπάλληλοι δεν φταίνε σε τίποτα. Δεν είναι θέμα κανονισμού της εκάστοτε τράπεζας αλλά ρυθμιστικού πλαισίου που τους επιβάλλεται  εκ του νόμου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έκανες αυτό που χρειάζοταν για να πάρεις τα χρήματά σου. Ίσως αν τους έλεγες ευγενικά πως θα κάνεις επικαιροποίηση την επόμενη φορά που θα ερχόσουν να είχες το ίδιο αποτέλεσμα, το σίγουρο είναι πως ούτε θα έχανες τα χρήματά σου, ούτε τους "ταλαιπώρησες" όπως νομίζεις στην τράπεζα.

Και ρωτάω κι εγώ, αν χρειαζόσουν τα χρήματα επειγόντως στις 20:00 το βράδυ, τι θα έκανες χωρίς κάρτα ΑΤΜ; Θα σε γλίτωνε από την ταλαιπωρία και στις δύο περιπτώσεις.

Μάλλον χαλαστηκατε που έγραψα το ευχαριστήθηκα. Πήγαινε για την ταμεία που όντως το ευχαριστήθηκα διότι αντί να πετάξει το βιβλιάριο πάνω στο γκισέ και να λέει δε γίνεται ξερα, να λέω με ωραίο τρόπο τα θέλω κάτι να κανουμε είναι ανάγκη και όταν λέω να μιλήσω με κάποιον ανώτερο η απάντηση είναι με υφος τζάμπα θα πας, μου γύρισε το ματι κι εμένα και της λέω νομίζεις εσύ θα μου τα δωσεις. Ε είναι να μην χαίρεσαι τη στιγμή που σου μετράει τα ευρώ και να χαμογελάς στα μούτρα της σαν κόκορας? Πραγματικά το ευχαριστήθηκα στο λέω στα ίσια. Τον διευθυντή που ήταν όντως ωραίος,  άσχετα αν επέμεινε λίγο και του είπα θέλω χαρτί, τον ευχαρίστησα μετά και του είπα ότι μέσα στη βδομάδα θα γίνει. 

Πραγματικά δε μπορούσε να πει οκ μιλήστε και αν σας δώσει το οκ να σας εξυπηρετήσω, απλα πράγματα. Είναι απάντηση με ύφος το τζάμπα θα πας? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Σχεδόν όλοι μιλάτε για εκσυγχρονισμό, αλλά μυστηριωδώς τον περιορίζετε στην έκδοση και χρήση καρτών και στο internet banking. Στις τράπεζες υπήρχε πάντα πρόβλημα με τη συμπεριφορά των υπαλλήλων και η οποία συμπεριφορά δεν ήταν αποτέλεσμα αποκλειστικά της πίεσης των "παραπάνω" αλλά πολλών άλλων παραγόντων, η απαρίθμησή τους αφορά ίσως άλλο θέμα.

- Σε εμένα τουλάχιστον φαίνεται ακατανόητο το να ψάχνουμε δικαιολογίες για τους υπαλλήλους, όπως και να αποδεχόμαστε όσα αυτοί κάνουν ή να τα ξεπερνάμε με ευκολία. Όταν έμπαινα σε τράπεζα της Ολλανδίας έβλεπα όλους τους ανθρώπους να μπαίνουν και να φεύγουν με χαμόγελο, την ίδια διάθεση είχα και εγώ. Εκεί οι υπάλληλοι δεν είχαν πίεση από τους επάνω, από τους νόμους και τις διατάξεις, ή μήπως είχαν αποδεχτεί ότι δεν είναι εξουσία, αλλά απλοί εργαζόμενοι όπως και η πλειοψηφία των άλλων ανθρώπων; Αυτό είναι πολύ εύκολο να το μάθουν και να το διδαχθούν και οι εδώ τραπεζικοί υπάλληλοι. Δεν θα τους εμποδίσει ούτε το νοητικό ούτε το γνωστικό τους επίπεδο, αν και είναι χαμηλότερο από αυτό των συναδέλφων τους του εξωτερικού.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...