Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, moure είπε

Έχετε το νου σας με τα νέα τετραγωνικά,εγώ πλήρωσα τη διαφορά  μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και τη διαφορά στον ενφια και δεν ήταν πολλά,η καμπανια μου ήρθε όμως με την αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης.Υπολογιστε τα από πριν για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Άρα, δηλώνες ΛΑΘΟΣ και στον ΕΝΦΙΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες, τώρα που μπορείς να δηλώσεις τις αποθήκες ότι ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο ρολόι,

στο πεδίο "Ηλεκτροδοτούμενοι Βοηθητικοί χώροι (τ.μ.) Κοινόχρηστου Ρολογιού*" ,

βάζουμε τα συνολικά τμ που γράφει ο λογαριασμός, ή τα τμ της δικής μας αποθήκης;

Πάντως ακόμα μπέρδεμα είναι, αν πας να βάλεις πάρκινγκ - αποθήκη στην ίδια δήλωση, παίρνει υποχρεωτικά τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος, αλλά μπορείς να βάλεις και το κοινόχρηστο. 
Αν τα βάλεις μη ηλεκτροδοτούμενα (που δεν είναι), πρέπει να κάνεις ξεχωριστές δηλώσεις. 
Εγώ λέω να τα βάλω στην ίδια δήλωση, αλλά να συμπληρώσω και τα πεδία που παραπέμπουν στο κοινόχρηστο ρολόι και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Αχταρμάς θα γίνει.
Άκουσα πάντως ότι εν ευθέτω χρόνο, οι δήμοι θα καλέσουν για έλεγχο των παραστατικών κατόπιν των δηλώσεων, οπότε εκεί θα βρεθεί άκρη λόγικα΄. 
 

8 ώρες πριν, tempo είπε

τι ακούτε/διαβάζετε; θα δοθεί παράταση στην δήλωση των τετραγωνικών;

ένας φίλος πολιτικός μηχανικός, μου είπε ότι ετοιμάζεται παράταση για 31/10

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, naive είπε

Παιδες, τώρα που μπορείς να δηλώσεις τις αποθήκες ότι ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο ρολόι,

στο πεδίο "Ηλεκτροδοτούμενοι Βοηθητικοί χώροι (τ.μ.) Κοινόχρηστου Ρολογιού*" ,

βάζουμε τα συνολικά τμ που γράφει ο λογαριασμός, ή τα τμ της δικής μας αποθήκης;

 

ένας φίλος πολιτικός μηχανικός, μου είπε ότι ετοιμάζεται παράταση για 31/10

Τα ΣΥΝΟΛΙΚΆ, που πρέπει όμως να είναι ΣΩΣΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα ΣΥΝΟΛΙΚΆ, που πρέπει όμως να είναι ΣΩΣΤΑ.

ΟΚ. 
Εσύ τα βάζεις σε ξεχωριστή δήλωση ως μη ηλεκτροδοτούμενα, ή τα κολλάς στην αίτηση του διαμερίσματος τικάροντας και συμπληρώνοντας την κοινόχρηστη παροχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, naive είπε

ΟΚ. 
Εσύ τα βάζεις σε ξεχωριστή δήλωση ως μη ηλεκτροδοτούμενα, ή τα κολλάς στην αίτηση του διαμερίσματος τικάροντας και συμπληρώνοντας την κοινόχρηστη παροχή;

Φαντάζομαι, θα πρέπει να γίνει συννενόηση με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φαντάζομαι, θα πρέπει να γίνει συννενόηση με τους υπόλοιπους.

Περα από αυτό (που σιγά μη γίνει) ρωτάω πώς τα έχεις δηλώσει εσύ. Σε μία δήλωση μαζί με το διαμέρισμα ή σε ξεχωριστές ως μη ηλεκτροδοτουμενα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naive είπε

Περα από αυτό (που σιγά μη γίνει) ρωτάω πώς τα έχεις δηλώσει εσύ. Σε μία δήλωση μαζί με το διαμέρισμα ή σε ξεχωριστές ως μη ηλεκτροδοτουμενα; 

Δεν έχω φτιάξει κάτι ακόμα. Είμαι υπό σκέψη.

Εμένα, η αποθήκη δηλώνεται ως βοηθητικος χώρος του διαμερίσματος ΑΛΛΑ ηλεκτροδοτείται από το ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ρολόι.

Ξεκινάμε όμως από πόσα τετραγωνικά γράφει το κοινόχρηστο ρολόι! Αν γράφει λιγότερα, πρέπει να διορθωθούν, αν υπάρχει συνεννόηση. Αν δεν υπάρχει, πρέπει να αποφασίσετε ΠΟΣΑ τετραγωνικά από αυτά που ΣΗΜΕΡΑ δηλώνετε, αντίστοιχων στον καθένα ώστε όποιος ΘΕΛΕΙ να δηλώσει την ΔΙΑΦΟΡΑ στο δικό του ρολόι.

Τώρα, το να δηλωσεις ΜΗ ηλεκτροδοτουμενη μια αποθηκη ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ !! Πρέπει σε τυχόν έλεγχος να είναι και ΜΗ χρησιμοποιουμενη !!

Γιατί, λες: σιγα μη γίνει ?

Είναι οι περισσότεροι ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ?

Γιατί αυτά τα δηλώνει ο ιδιοκτήτης, αλλά τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχω φτιάξει κάτι ακόμα. Είμαι υπό σκέψη.

Εμένα, η αποθήκη δηλώνεται ως βοηθητικος χώρος του διαμερίσματος ΑΛΛΑ ηλεκτροδοτείται από το ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ρολόι.

Ξεκινάμε όμως από πόσα τετραγωνικά γράφει το κοινόχρηστο ρολόι! Αν γράφει λιγότερα, πρέπει να διορθωθούν, αν υπάρχει συνεννόηση. Αν δεν υπάρχει, πρέπει να αποφασίσετε ΠΟΣΑ τετραγωνικά από αυτά που ΣΗΜΕΡΑ δηλώνετε, αντίστοιχων στον καθένα ώστε όποιος ΘΕΛΕΙ να δηλώσει την ΔΙΑΦΟΡΑ στο δικό του ρολόι.

Τώρα, το να δηλωσεις ΜΗ ηλεκτροδοτουμενη μια αποθηκη ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ !! Πρέπει σε τυχόν έλεγχος να είναι και ΜΗ χρησιμοποιουμενη !!

Γιατί, λες: σιγα μη γίνει ?

Είναι οι περισσότεροι ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ?

Γιατί αυτά τα δηλώνει ο ιδιοκτήτης, αλλά τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

Δε σκοπεύω να τη δηλώσω μη ηλεκτροδοτούμενη, ψάχνω κάνω αυτό που είναι πιο κοντά στην  πραγματικότητα απο τις επιλογές που μου δίνει η εφαρμογή:
1. Να τη δηλώσω στην παροχή του διαμερίσματος, στην ίδια δήλωση, άρα υπο την ίδια παροχή και μετά να συμπληρώσω τα πεδία με το κοινόχρηστο ρεύμα
2. Να τη δηλώσω μη ηλεκτροδοτούμενη, άρα σε ξεχωριστή δήλωση και εκεί να βάλω ότι ηλεκτροδοτείται από την κοινόχρηστη παροχή.

Να συννενοηθούμε όλοι οι ιδιοκτήτες ώστε το σύνολο των αποθηκών να βγάζει τα τμ που λέει στον κοινόχρηστο, ούτε είναι εύκολο (δε μένουν όλοι στην πολυκατοικία, άλλοι δεν ασχολούνται και το δίνουν στο λογιστή και άλλοι δεν ασχολούνται γενικώς) ούτε προκειται να συμβεί,γιατί ο κοινόχρηστος λογαριασμός έχει και τις αποθήκες και τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους. Ο κοινόχρηστος λογαριασμός θα μείνει ως έχει σίγουρα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι τι δηλώνουμε γαι τις επιμέρους ιδιοκτησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Δε σκοπεύω να τη δηλώσω μη ηλεκτροδοτούμενη, ψάχνω κάνω αυτό που είναι πιο κοντά στην  πραγματικότητα απο τις επιλογές που μου δίνει η εφαρμογή:
1. Να τη δηλώσω στην παροχή του διαμερίσματος, στην ίδια δήλωση, άρα υπο την ίδια παροχή και μετά να συμπληρώσω τα πεδία με το κοινόχρηστο ρεύμα
2. Να τη δηλώσω μη ηλεκτροδοτούμενη, άρα σε ξεχωριστή δήλωση και εκεί να βάλω ότι ηλεκτροδοτείται από την κοινόχρηστη παροχή.

Να συννενοηθούμε όλοι οι ιδιοκτήτες ώστε το σύνολο των αποθηκών να βγάζει τα τμ που λέει στον κοινόχρηστο, ούτε είναι εύκολο (δε μένουν όλοι στην πολυκατοικία, άλλοι δεν ασχολούνται και το δίνουν στο λογιστή και άλλοι δεν ασχολούνται γενικώς) ούτε προκειται να συμβεί,γιατί ο κοινόχρηστος λογαριασμός έχει και τις αποθήκες και τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους. Ο κοινόχρηστος λογαριασμός θα μείνει ως έχει σίγουρα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι τι δηλώνουμε γαι τις επιμέρους ιδιοκτησίες.

Το κρίσιμο, είναι το εξής: τα τετραγωνικά που πληρώνονται μέσω της κοινόχρηστης παροχής, πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι ???

Αν υποθέσουμε 50%, τότε ΕΣΥ πληρώνεις ΗΔΗ ένα μέρος και θα πρέπει να βάλεις την ΔΙΑΦΟΡΑ !

Να σου δώσω το δικό μου παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό: εμείς είχαμε αποθήκες συνολικά 233τμ και κοινόχρηστους χώρους 39τμ και δηλωναμε ΣΥΝΟΛΟ 130τμ !

Συμφωνήσαμε όμως να δηλώσουμε την πραγματικότητα.

Δεν ξέρω γιατί τετραγωνικά μιλάς, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να τους πεις πχ εγώ θα δηλώσω την αποθήκη στο ΔΙΚΟ μου ρολόι και ΕΞΑΙΡΕΣΤΕ με από το κοινόχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το κρίσιμο, είναι το εξής: τα τετραγωνικά που πληρώνονται μέσω της κοινόχρηστης παροχής, πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι ???

Αν υποθέσουμε 50%, τότε ΕΣΥ πληρώνεις ΗΔΗ ένα μέρος και θα πρέπει να βάλεις την ΔΙΑΦΟΡΑ !

Να σου δώσω το δικό μου παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό: εμείς είχαμε αποθήκες συνολικά 233τμ και κοινόχρηστους χώρους 39τμ και δηλωναμε ΣΥΝΟΛΟ 130τμ !

Συμφωνήσαμε όμως να δηλώσουμε την πραγματικότητα.

Δεν ξέρω γιατί τετραγωνικά μιλάς, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να τους πεις πχ εγώ θα δηλώσω την αποθήκη στο ΔΙΚΟ μου ρολόι και ΕΞΑΙΡΕΣΤΕ με από το κοινόχρηστο.

Είναι εντάξει εκεί τα τετραγωνικά, συμπεριλαμβάνουν και τις αποθήκες και τα κλειστά πάρκινγκ και τους υπόλοιπους χώρους. 210τμ σύνολο. Δηάδή αν δηλώσουμε τις αποθήκες και υα πάρκινγκ και στις επιμέρους παροχές, θα διπλοπληρώνεται ο φόρος. Για αυτό ασχολούμαι πώς πρέπει να τα δηλώσει ο καθένας, έχοντας σα δεδομένο ότι ο κοινόχρηστος δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Είναι εντάξει εκεί τα τετραγωνικά, συμπεριλαμβάνουν και τις αποθήκες και τα κλειστά πάρκινγκ και τους υπόλοιπους χώρους. 210τμ σύνολο. Δηάδή αν δηλώσουμε τις αποθήκες και υα πάρκινγκ και στις επιμέρους παροχές, θα διπλοπληρώνεται ο φόρος. Για αυτό ασχολούμαι πώς πρέπει να τα δηλώσει ο καθένας, έχοντας σα δεδομένο ότι ο κοινόχρηστος δεν αλλάζει.

Αν δηλώνονται μέσω κοινόχρηστου σωστά, δεν έχεις να κάνεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί: Σε κτίριο που έγινε προσθήκη ορόφου, τα τετραγωνικά είναι σωστά στο E9 και στο Δήμο, όμως στο λογαριασμό της ΔΕΗ φαίνονται τα παλιά.

Εφόσον στο δήμο είναι σωστά δέν θα έπρεπε αυτομάτως ο δήμος να τα στείλει στη ΔΕΗ? Πρέπει να κάνουμε κάτι μόνοι μας στη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί: Σε κτίριο που έγινε προσθήκη ορόφου, τα τετραγωνικά είναι σωστά στο E9 και στο Δήμο, όμως στο λογαριασμό της ΔΕΗ φαίνονται τα παλιά.

Εφόσον στο δήμο είναι σωστά δέν θα έπρεπε αυτομάτως ο δήμος να τα στείλει στη ΔΕΗ? Πρέπει να κάνουμε κάτι μόνοι μας στη ΔΕΗ?

Η παλιά παροχή, στον λογαριασμό της οποίας φαίνονται τα παλιά τετραγωνικά, ηλεκτροδοτεί και τον νέο όροφο? Αν ναι τότε σαφώς και πρέπει η ΔΕΗ (ή πιο σωστά πλέον η ΔΕΔΔΗΕ) να ενημερωθεί ώστε να χρεώνει ΤΑΠ, ΔΤ+ΔΦ και ΕΡΤ για το σύνολο των τετραγωνικών, αν όχι τότε κάνουμε δήλωση μόνο στον Δήμο (αν δεν έχει γίνει ήδη).

Πάντως μέχρι πρόσφατα γινόταν το αντίθετο, η ΔΕΔΔΗΕ ενημέρωνε τον Δήμο για τα τετραγωνικά που ήταν δηλωμένα στις παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

Ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί: Σε κτίριο που έγινε προσθήκη ορόφου, τα τετραγωνικά είναι σωστά στο E9 και στο Δήμο, όμως στο λογαριασμό της ΔΕΗ φαίνονται τα παλιά.

Εφόσον στο δήμο είναι σωστά δέν θα έπρεπε αυτομάτως ο δήμος να τα στείλει στη ΔΕΗ? Πρέπει να κάνουμε κάτι μόνοι μας στη ΔΕΗ?

Να ρωτήσεις τον Δήμο αν έχει ενημερώσει τον ΔΕΔΔΗΕ μετά την ηλεκτροδότηση του νέου ορόφου ,αν ο νέος όροφος δεν έχει δικό του ρολόι τότε ο δήμος ή θα τα ενσωματώσει ή θα βγάζει χρέωση κάθε χρόνο ΤΑΠ/ΔΤ χωρίς υποχρέωση ενημέρωσης και θα ρωτάς κάθε Ιανουάριο για να τα πληρώνεις ,αν τα αγνοήσεις κάποια στιγμή θα τα πληρώσεις όλα με επιβάρυνση 200% βάση ΦΚ .Αν όμως ο νέος όροφος δεν χρησιμοποιείται δεν πληρώνει ΤΑΠ/ΔΤ και δεν έχει ενεργώ ρολόι . Διάβασε εδώ :http://www.pomida.gr/dimotika_telh.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αν δηλώνονται μέσω κοινόχρηστου σωστά, δεν έχεις να κάνεις κατι.

εχω να κάνω τη δική μου δήλωση. 
Η δήλωση θα γίνει λόγω αυξησης των τμ του διαμερίσματος μετά από τακτοποίηση ημιυπαίθριου. Οπότε θα πρέπει να δω πώς θα δηλώσω και παρκινγκ - αποθήκη. Ακόμα και να πληρώνονται σωστά τα ΔΦ ΔΤ στο δήμο, σίγουρα δεν πληρώνεται σωστά το ΤΑΠ για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...