Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οχι, προβλήμα δεν υπάρχει αν δηλωθουν τα σωστά τετραγωνικά.

Οι αποθήκες του υπόγειου αναγράφονται στην άδεια οικοδομής και μάλιστα τις δηλώνω σαν βοηθητικό χώρο στο Ε9.

Σκέφτηκα όμως, επειδή ΔΕΝ έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου (αφού έχει εξαντληθεί η δόμηση), αν πρέπει η όχι να δηλώνονται στο Ε9 και κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να ΕΞΑΙΡΟΎΝΤΑΙ.

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι μπορεί να εξαιρεθούν αν είναι μη επισκέψιμοι χώροι (πχ να έχουν πολύ μικρό ύψος που δε μπορεί να σταθεί κάποιος όπως είναι ένα πατάρι). Το αν μετράνε στο συντελεστή δόμησης είναι θέμα της πολεοδομίας, όχι της εφορίας. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν βοηθάει μερικούς αυτό που θα πω αλλά νομίζω οτι σε περίπτωση που δηλωθούν τα τετραγωνικά στο Κοινοχρηστο ρολόι

ΤΑΠ δεν υπάρχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gmav22 είπε

Δεν ξέρω αν βοηθάει μερικούς αυτό που θα πω αλλά νομίζω οτι σε περίπτωση που δηλωθούν τα τετραγωνικά στο Κοινοχρηστο ρολόι

ΤΑΠ δεν υπάρχει

 

σωστά, σε αυτή την περίπτωση σου στέλνει το ΤΑΠ ξεχωριστά ο δήμος απευθείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/06/2020 at 14:29, moure said:

Έχετε το νου σας με τα νέα τετραγωνικά,εγώ πλήρωσα τη διαφορά  μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και τη διαφορά στον ενφια και δεν ήταν πολλά,η καμπανια μου ήρθε όμως με την αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης.Υπολογιστε τα από πριν για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Καλησπέρα. Αν επιτρέπεται σε ποιά περιοχή? Γιατί εγώ έχω κάνει απο αρχές Μαρτίου και δεν εχει γίνει καν επεξεργασία ακόμα. Μιλάω για Δήμο Αθηναίων και αριθμό πρωτοκόλλου περίπου 75.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα. Αν επιτρέπεται σε ποιά περιοχή? Γιατί εγώ έχω κάνει απο αρχές Μαρτίου και δεν εχει γίνει καν επεξεργασία ακόμα. Μιλάω για Δήμο Αθηναίων και αριθμό πρωτοκόλλου περίπου 75.000

Αργούμε αυτά.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν είναι παράνομο 2 διαφορετικές κατοικίες να ρευματοδοτούνται από μία παροχή, κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει τη δική της.

Επίσης όταν είχε βγει η εφαρμογή είχαν πει πως η δήλωση θα απορρίπτεται αν τα τμ της δήλωσης διαφέρουν από τα τμ στο Ε9 του φορολογούμενου, αν όντως ισχύει αυτό τότε η δήλωση θα απορριφθεί άρα θα υπάρχει πρόβλημα.

Η παρανομία αυτή ΔΕΝ ενδιαφέρει τον δήμο που θέλει να παίρνει τα λεφτά του.

Τώρα, αν κατάλαβα καλά, αυτός ότι στο Ε9 δηλώνουν πχ 50τμ ο καθένας και στον δεδδηε 100τμ. Άρα, είναι εντάξει. Πιθανόν, να τους καλέσει ο δήμος για διευκρινήσεις αλλά προβλήμα δεν βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Αργούμε αυτά.

Ναι οκ, απλά όσο να ναι άλλο να σου πουν αναδρομικά 3 μηνών, και άλλο 6 μηνών ή όσο πάρει να ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Ναι οκ, απλά όσο να ναι άλλο να σου πουν αναδρομικά 3 μηνών, και άλλο 6 μηνών ή όσο πάρει να ολοκληρωθεί.

Τι εννοείς αναδρομικά ?

Αυτά, θα έρθουν κάποια στιγμή, χωριστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, λάθος έκφραση. Ουσιαστικά εννοώ οτι απο την στιγμή που γίνει δεκτή η δήλωση, θα αρχίσουν να μπαίνουν στο λογαριασμό της ΔΕΗ ανά δίμηνο.Μέχρι τότε όμως θα έρθει ένα συγκεντρωτικό ποσό για τους μήνες που πέρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Οχι, προβλήμα δεν υπάρχει αν δηλωθουν τα σωστά τετραγωνικά.

Θα μπει ας πούμε ο ιδιοκτήτης της Α ιδιοκτησίας και θα κάνει δήλωση με βάση το ε9 του και μετά ο ιδιοκτήτης της Β ιδιοκτησίας και θα κάνει δήλωση βάση του ε9 του και το σύστημα θα προσθέσει τα τετραγωνικά από τις δύο ιδιοκτησίες ωστέ στο ΔΕΔΔΗΕ να υπολογίζονται τα κόστη για Α+Β στους λογαριασμούς ή θα πρέπει να κάνει δήλωση ο ιδικτήτητης της Α ιδιοκτησίας για τετραγωνικά Α+Β και ο ιδιοκτήτης της Β ιδιοκτησίας για τετραγωνικά Α+Β (ή και καθόλου) ανεξαρτήτως αν το ε9 τους εμφανίζει ένα μέρος των τμ;

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν είναι παράνομο 2 διαφορετικές κατοικίες να ρευματοδοτούνται από μία παροχή, κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει τη δική της.

Επίσης όταν είχε βγει η εφαρμογή είχαν πει πως η δήλωση θα απορρίπτεται αν τα τμ της δήλωσης διαφέρουν από τα τμ στο Ε9 του φορολογούμενου, αν όντως ισχύει αυτό τότε η δήλωση θα απορριφθεί άρα θα υπάρχει πρόβλημα.

Γνωστό το τυπικό περί παροχής αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει άμεσα για διάφορους λόγους (τεχνικούς, οικονομικούς, πρακτικούς) οπότε το θέμα είναι πως το προσπερνάμε στην παρούσα...

Εφόσον δεν έχουν προβλέψει για κάτι τέτοιο (είμαι σίγουρος οτι δεν είναι η μοναδική περίπτωση) στην πράξη είναι σαν να μην σε αφήνει να διορθώσεις τα τετραγωνικά που θέλουν!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόθηκε παράταση για τις δηλώσεις των τετραγωνικών στους δήμους μέχρι το τέλος αυγούστου,

https://www.tanea.gr/2020/06/24/economy/nea-paratasi-gia-ta-adilota-tetragonika-poious-afora-poies-epifaneies-dilonontai/

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/6407345/adilota-tetragonika-paratasi-mechri-31-8-gia-ti-dilosi-stoys-dimoys

http://www.odigostoupoliti.eu/nea-paratasi-sti-dilosi-ton-tetragonikon-akiniton-stous-dimous/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα μπει ας πούμε ο ιδιοκτήτης της Α ιδιοκτησίας και θα κάνει δήλωση με βάση το ε9 του και μετά ο ιδιοκτήτης της Β ιδιοκτησίας και θα κάνει δήλωση βάση του ε9 του και το σύστημα θα προσθέσει τα τετραγωνικά από τις δύο ιδιοκτησίες ωστέ στο ΔΕΔΔΗΕ να υπολογίζονται τα κόστη για Α+Β στους λογαριασμούς ή θα πρέπει να κάνει δήλωση ο ιδικτήτητης της Α ιδιοκτησίας για τετραγωνικά Α+Β και ο ιδιοκτήτης της Β ιδιοκτησίας για τετραγωνικά Α+Β (ή και καθόλου) ανεξαρτήτως αν το ε9 τους εμφανίζει ένα μέρος των τμ;

Γνωστό το τυπικό περί παροχής αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει άμεσα για διάφορους λόγους (τεχνικούς, οικονομικούς, πρακτικούς) οπότε το θέμα είναι πως το προσπερνάμε στην παρούσα...

Εφόσον δεν έχουν προβλέψει για κάτι τέτοιο (είμαι σίγουρος οτι δεν είναι η μοναδική περίπτωση) στην πράξη είναι σαν να μην σε αφήνει να διορθώσεις τα τετραγωνικά που θέλουν!

Δώσε μας, τι συμβαίνει ΣΗΜΕΡΑ, για να καταλάβουμε! Έστω, ότι τα 2 σπίτια είναι 50τμ και 50τμ το άλλο, δηλώνονται στο Ε9 σωστά ?

Προσπαθώ, να καταλάβω το ερώτημα: μήπως τα σπίτια δηλώνονται στα 2 Ε9 100τμ αλλά στο δεδδηε ΜΟΝΟ πχ 50τμ ?

Σε κάθε περίπτωση: αν δηλωθουν με τέτοιο τρόπο ώστε να μην αποκρύπτονται τετραγωνικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!!

ΜΗΝ ξεχνάμε κάτι βασικό: οι δηλώσεις που κάνομε είναι ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΏΣ !

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δώσε μας, τι συμβαίνει ΣΗΜΕΡΑ, για να καταλάβουμε! Έστω, ότι τα 2 σπίτια είναι 50τμ και 50τμ το άλλο, δηλώνονται στο Ε9 σωστά ?

Προσπαθώ, να καταλάβω το ερώτημα: μήπως τα σπίτια δηλώνονται στα 2 Ε9 100τμ αλλά στο δεδδηε ΜΟΝΟ πχ 50τμ ?

Αν υποθέσουμε οτι το σύνολο του ακινήτου είναι 100τμ και κατέχει από 50τμ κάθε ιδιοκτήτης δηλώνονται:

-50τμ στο Ε9 του Α ιδιοκτήτη

-50τμ στο Ε9 του Β ιδιοκτήτη

και έστω οτι ήταν περασμένα στην παροχή του ΔΕΔΔΗΕ 90τμ (για το σύνολο του ακινήτου).

Πως τα κάνουμε 100τμ;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν υποθέσουμε οτι το σύνολο του ακινήτου είναι 100τμ και κατέχει από 50τμ κάθε ιδιοκτήτης δηλώνονται:

-50τμ στο Ε9 του Α ιδιοκτήτη

-50τμ στο Ε9 του Β ιδιοκτήτη

και έστω οτι ήταν περασμένα στην παροχή του ΔΕΔΔΗΕ 90τμ (για το σύνολο του ακινήτου).

Πως τα κάνουμε 100τμ;

Ο ΕΝΑΣ από τους 2, θα κάνει δήλωση και θα δηλώσει πχ τα 10τμ.

Είναι ξεκάθαρο.

Δεν αποκλείεται, κάποια στιγμή ο δήμος να καλέσει να εξηγήσεις ΑΛΛΑ εφόσον ηλεκτροδοτουνται πχ 100 και δηλώνονται 100, δεν υπάρχει κανένα ΑΠΟΛΎΤΩΣ πρόβλημα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...