Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο ΕΝΑΣ από τους 2, θα κάνει δήλωση και θα δηλώσει πχ τα 10τμ.

Είναι ξεκάθαρο.

Δεν αποκλείεται, κάποια στιγμή ο δήμος να καλέσει να εξηγήσεις ΑΛΛΑ εφόσον ηλεκτροδοτουνται πχ 100 και δηλώνονται 100, δεν υπάρχει κανένα ΑΠΟΛΎΤΩΣ πρόβλημα.

Δεν πρέπει δηλαδή να ταυτίζονται τα τμ που δηλώνεις με το ε9;

Αν και φαντάζομαι εφόσον εθελόντικα δηλώνεις "παραπάνω" τμ δεν θα έχει πρόβλημα ο δήμος με αυτό...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Δεν πρέπει δηλαδή να ταυτίζονται τα τμ που δηλώνεις με το ε9;

Αν και φαντάζομαι εφόσον εθελόντικα δηλώνεις "παραπάνω" δεν θα έχει πρόβλημα ο δήμος με αυτό...

Ακριβώς, αυτό !

Εθελοντική είναι η δήλωση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ακριβώς, αυτό !

Εθελοντική είναι η δήλωση !

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

Για να αποφυγουμε το προστιμο των 100 ευρω, ακολουθουμε καποια συγκεκριμενη διαδικασια στην τρποποιηση του Ε9? Εχει σημασια απο ποιο ετος θα ξεκινησουμε τις διορθωσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν υποθέσουμε οτι το σύνολο του ακινήτου είναι 100τμ και κατέχει από 50τμ κάθε ιδιοκτήτης δηλώνονται:

-50τμ στο Ε9 του Α ιδιοκτήτη

-50τμ στο Ε9 του Β ιδιοκτήτη

και έστω οτι ήταν περασμένα στην παροχή του ΔΕΔΔΗΕ 90τμ (για το σύνολο του ακινήτου).

Πως τα κάνουμε 100τμ;

Το να τα κάνεις 100 όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά σύμφωνα με ότι έχουν πει μέχρι στιγμής η δήλωση θα απορριφθεί αν τα τμ της δήλωσης δεν ταιριάζουν με τα τμ στο Ε9 του ιδιοκτήτη. Έχουν διευκρινίσει πολλές φορές ότι πρώτα ελέγχεις/διορθώνεις το Ε9, και εφόσον είναι σωστό μετά κάνεις τη δήλωση στο Δήμο. Και φυσικά δεν θα ταιριάζουν γιατί το Ε9 του ιδιοκτήτη λέει 50τμ.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι και ο ιδιοκτήτης Α να δηλώσει 50τμ ηλεκτροδοτούμενο και ο ιδιοκτήτης Β να δηλώσει επίσης 50τμ αλλά μη ηλεκτροδοτούμενο. Σωστό βέβαια δεν είναι, αλλά δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι άλλο χωρίς να μπει δεύτερη παροχή για το σπίτι Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το να τα κάνεις 100 όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά σύμφωνα με ότι έχουν πει μέχρι στιγμής η δήλωση θα απορριφθεί αν τα τμ της δήλωσης δεν ταιριάζουν με τα τμ στο Ε9 του ιδιοκτήτη. Έχουν διευκρινίσει πολλές φορές ότι πρώτα ελέγχεις/διορθώνεις το Ε9, και εφόσον είναι σωστό μετά κάνεις τη δήλωση στο Δήμο. Και φυσικά δεν θα ταιριάζουν γιατί το Ε9 του ιδιοκτήτη λέει 50τμ.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι και ο ιδιοκτήτης Α να δηλώσει 50τμ ηλεκτροδοτούμενο και ο ιδιοκτήτης Β να δηλώσει επίσης 50τμ αλλά μη ηλεκτροδοτούμενο. Σωστό βέβαια δεν είναι, αλλά δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι άλλο χωρίς να μπει δεύτερη παροχή για το σπίτι Β.

Αν μπει το ένα μη ηλεκτορδοτούμενο δεν χάνονται τα ΔΤ+ΔΦ για τα 50τμ;

Δεν μου φαίνεται σωστό...

Το ε9 είναι εντάξει!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν μπει το ένα μη ηλεκτορδοτούμενο δεν χάνονται τα ΔΤ+ΔΦ για τα 50τμ;

Δεν μου φαίνεται σωστό...

Όπως έχω ήδη γράψει ούτε και μένα μου φαίνεται σωστό, αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις ότι η κατάσταση με την παράνομη ρευματοδότηση "δεν μπορεί να αλλάξει άμεσα για διάφορους λόγους (τεχνικούς, οικονομικούς, πρακτικούς)" - δλδ με λίγα λόγια δεν παίζει να γίνει το σωστό - δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όπως έχω ήδη γράψει ούτε και μένα μου φαίνεται σωστό, αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις ότι η κατάσταση με την παράνομη ρευματοδότηση "δεν μπορεί να αλλάξει άμεσα για διάφορους λόγους (τεχνικούς, οικονομικούς, πρακτικούς)" - δλδ με λίγα λόγια δεν παίζει να γίνει το σωστό - δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορούν να δηλωθούν τα σωστά τετραγωνικά όπως πρέπει.

Η αλλαγή της παροχής είναι δευτερεύουσας σημασίας (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι), εκτός αν ο σκοπός είναι να πλασάρει η ΔΕΗ νέες παροχές (που στην περίπτωση που αναφέρω δεν πρόκειται)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

9 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν μπει το ένα μη ηλεκτορδοτούμενο δεν χάνονται τα ΔΤ+ΔΦ για τα 50τμ;

Δεν μου φαίνεται σωστό...

Το ε9 είναι εντάξει!

Φίλε, θα κάνεις αυτό που σου είπα !!

Είναι ΟΛΟΣΩΣΤΟ !!

Αλλά, αν μετά από αυτά που σου έγραψα, έχεις αμφιβολίες, η λύση είναι μία:

Πας στο δήμο και κανείς ΕΚΕΙ την δήλωση!

ΥΓ. Και μην έχεις ενδοιασμό ότι θα σου πουν εκείνο η το άλλο γιατί η δήλωση είναι οικειοθελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, θα κάνεις αυτό που σου είπα !!

Είναι ΟΛΟΣΩΣΤΟ !!

Αλλά, αν μετά από αυτά που σου έγραψα, έχεις αμφιβολίες, η λύση είναι μία:

Πας στο δήμο και κανείς ΕΚΕΙ την δήλωση!

ΥΓ. Και μην έχεις ενδοιασμό ότι θα σου πουν εκείνο η το άλλο γιατί η δήλωση είναι οικειοθελώς.

"Ολόσωστο" ένας ιδιοκτήτης (ο Α) να δηλώσει εκτός από τα τετραγωνικά του σπιτιού του και τα τετραγωνικά του σπιτιού του γείτονα (του Β)? Για εξήγησε το μας λίγο αυτό...

Επίσης εξήγησε μας τι θα γίνει αν ο ιδιοκτήτης Β πάει σε ένα χρόνο ας πούμε στον Δήμο και ζητήσει βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ, τι θα τους πει? Ξέρετε το σπίτι μου δεν είναι δηλωμένο, αλλά τα τετραγωνικά του δικού μου σπιτιού τα έχει δηλώσει ο γείτονας στο δικό του σπίτι, άρα πλήρωνε και το δικό μου ΤΑΠ, άρα δεν χρωστάω τίποτα και δώσε μου βεβαίωση? Και οι υπάλληλοι του Δήμου δεν θα γελάνε για μέρες?

Επίσης το να πας αυτοπροσώπως στο Δήμο και να κάνεις εκεί τη δήλωση δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις, το πλεονέκτημα της ηλεκτρονικής δήλωσης είναι ότι δεν σου ζητάει απολύτως κανένα δικαιολογητικό (εκτός βέβαια από τα στοιχεία του Ε9 και του ΔΕΔΔΗΕ που τα βλέπει Online). Εγώ προσωπικά είχα πάει στον τοπικό Δήμο (Πατρέων) πριν βγει η εφαρμογή, ξέρεις τι μου ζήτησαν? Κυριολεκτικά ένα βουνό δικαιολογητικά (τα παραθέτω σε φωτό), τα οποία θα τα άφηνα μαζί με την αίτηση για να τα μελετήσουν οι μηχανικοί του Δήμου ώστε να κρίνουν αν θα κάνουν δεκτή τη δήλωση.

Εσύ αλήθεια πήγες στο Δήμο σου και έκανες δήλωση, η οποία περιλάμβανε εκτός από τα τετραγωνικά του δικού σου σπιτιού και τα τετραγωνικά του σπιτιού του γείτονα, την οποία τη έκαναν αποδεκτή χωρίς να σου πουν τίποτα απολύτως? Η απλά φαντάζεσαι ότι μπορείς να δηλώσεις ότι να ναι χωρίς να σου πουν τίποτα επειδή "η δήλωση είναι οικειοθελώς"?

Scan33.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

"Ολόσωστο" ένας ιδιοκτήτης (ο Α) να δηλώσει εκτός από τα τετραγωνικά του σπιτιού του και τα τετραγωνικά του σπιτιού του γείτονα (του Β)? Για εξήγησε το μας λίγο αυτό...

Επίσης εξήγησε μας τι θα γίνει αν ο ιδιοκτήτης Β πάει σε ένα χρόνο ας πούμε στον Δήμο και ζητήσει βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ, τι θα τους πει? Ξέρετε το σπίτι μου δεν είναι δηλωμένο, αλλά τα τετραγωνικά του δικού μου σπιτιού τα έχει δηλώσει ο γείτονας στο δικό του σπίτι, άρα πλήρωνε και το δικό μου ΤΑΠ, άρα δεν χρωστάω τίποτα και δώσε μου βεβαίωση? Και οι υπάλληλοι του Δήμου δεν θα γελάνε για μέρες?

Επίσης το να πας αυτοπροσώπως στο Δήμο και να κάνεις εκεί τη δήλωση δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις, το πλεονέκτημα της ηλεκτρονικής δήλωσης είναι ότι δεν σου ζητάει απολύτως κανένα δικαιολογητικό (εκτός βέβαια από τα στοιχεία του Ε9 και του ΔΕΔΔΗΕ που τα βλέπει Online). Εγώ προσωπικά είχα πάει στον τοπικό Δήμο (Πατρέων) πριν βγει η εφαρμογή, ξέρεις τι μου ζήτησαν? Κυριολεκτικά ένα βουνό δικαιολογητικά (τα παραθέτω σε φωτό), τα οποία θα τα άφηνα μαζί με την αίτηση για να τα μελετήσουν οι μηχανικοί του Δήμου ώστε να κρίνουν αν θα κάνουν δεκτή τη δήλωση.

Εσύ αλήθεια πήγες στο Δήμο σου και έκανες δήλωση, η οποία περιλάμβανε εκτός από τα τετραγωνικά του δικού σου σπιτιού και τα τετραγωνικά του σπιτιού του γείτονα, την οποία τη έκαναν αποδεκτή χωρίς να σου πουν τίποτα απολύτως? Η απλά φαντάζεσαι ότι μπορείς να δηλώσεις ότι να ναι χωρίς να σου πουν τίποτα επειδή "η δήλωση είναι οικειοθελώς"?

Scan33.jpg

Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτά που γράφεις είναι ενδιαφέροντα και οι προβληματισμοί επίσης.

Κατά αρχήν, πηγές στον δήμο Ιανουαρίο Φεβρουάριο του 2020 και σου έδωσαν αυτή την φυλλοστοκα !!!

Πέφτω από τα σύννεφα!

Αυτό, όμως δεν αλλάζει την ουσία των πραγμάτων. Από την στιγμή που στο Ε9, μπορούν 2 διαφορετικοι ιδιοκτήτες να δηλώσουν τον ΙΔΙΟ αριθμό παροχής, ουσιαστικά ΔΕΝ είναι παράνομο εφόσον το δημόσιο ΔΕΝ χάνει έσοδα.

Στην περίπτωση του φίλου μας, απλά θα φαίνεται ότι πληρώνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ !

Εγώ, πήγαν στον δήμο τον Ιανουάριο και διωρθωσα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ τετραγωνικά. Μάλιστα, τους έδειξα τον πίνακα ποσοστών ορίζοντιας ιδιοκτησίας και τους είπα βάλτε αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο tetragonika.govapp τα τετραγωνικά μου είναι σωστά, αλλά στο λογαριασμό της ΔΕΗ, λάθος, ειναι 18 λιγότερα, πρέπει να κάνω κάτι; πολύ χαοτική κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτά που γράφεις είναι ενδιαφέροντα και οι προβληματισμοί επίσης.

Κατά αρχήν, πηγές στον δήμο Ιανουαρίο Φεβρουάριο του 2020 και σου έδωσαν αυτή την φυλλοστοκα !!!

Πέφτω από τα σύννεφα!

Αυτό, όμως δεν αλλάζει την ουσία των πραγμάτων. Από την στιγμή που στο Ε9, μπορούν 2 διαφορετικοι ιδιοκτήτες να δηλώσουν τον ΙΔΙΟ αριθμό παροχής, ουσιαστικά ΔΕΝ είναι παράνομο εφόσον το δημόσιο ΔΕΝ χάνει έσοδα.

Στην περίπτωση του φίλου μας, απλά θα φαίνεται ότι πληρώνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ !

Αυτό στα bold - το οποίο είναι και η βάση του επιχειρήματος σου - πως προκύπτει? Μπορείς να μας παραθέσεις κάποιον νόμο ή οτιδήποτε που να λέει ότι επιτρέπεται? Ή απλά και σε αυτή τη περίπτωση φαντάζεσαι πως έτσι είναι? Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως όταν ο ιδιοκτήτης Α πήρε ρεύμα υπέγραψε ένα χαρτί με το οποίο δήλωσε ότι ΔΕΝ θα ηλεκτροδοτήσει με αυτή την παροχή άλλους χώρους.

Επίσης το ότι ο ιδιοκτήτης του Α πληρώνει παραπάνω τι ακριβώς σημαίνει? Ότι με αυτό το παραπάνω μπορεί να καλυφθεί οποιοσδήποτε γείτονας που δεν έχει πληρώσει ποτε ΤΑΠ?

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ, πήγαν στον δήμο τον Ιανουάριο και διωρθωσα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ τετραγωνικά. Μάλιστα, τους έδειξα τον πίνακα ποσοστών ορίζοντιας ιδιοκτησίας και τους είπα βάλτε αυτά.

Τώρα τι σχέση έχει αυτό που γράφεις τώρα με αυτό που σε ρώτησα πριν, μόνο εσύ το ξέρεις.

1 λεπτό πριν, Dazed_and_confused είπε

Παιδιά στο tetragonika.govapp τα τετραγωνικά μου είναι σωστά, αλλά στο λογαριασμό της ΔΕΗ, λάθος, ειναι 18 λιγότερα, πρέπει να κάνω κάτι; πολύ χαοτική κατάσταση

Φίλε η εφαρμογή των τετραγωνικών δεν έχει βάση δεδομένων, τα τετραγωνικά που σου δείχνει είναι από τα στοιχεία που άντλησε από το Ε9 σου.

Επίσης στον λογαριασμό της ΔΕΗ είσαι σίγουρος πως κοιτάς στο σωστό μέρος? Κοιτάς εκεί που υπολογίζεται το ΤΑΠ?

Αν ναι, τότε μπορείς να τα διορθώσεις μέσω της εφαρμογής.

Υπόψιν, εφόσον η σύνδεση του ρεύματος είναι ενεργή, τα τετραγωνικά που είναι δηλωμένα στη ΔΕΗ θα τα δεις ΚΑΙ μέσα από την εφαρμογή, μόλις κάνεις εισαγωγή σε δήλωση θα σου δείξει αν τα τετραγωνικά στη ΔΕΗ και στο Ε9 ταιριάζουν ή έχουν διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...