Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naive είπε

δεν έχεις πάρκινγκ- αποθήκη  έτσι; 

σε αυτό όχι εκεί που έχω τα έριξα εξ αρχής στο κοινόχρηστο

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

οχι

ΟΚ, άρα μάλλον το ΤΑΠ πάει στους κύριους χώρους και τα ΔΦ-ΔΤ στο άθροισμα κύριων και  βοηθητικών.
Τώρα πώς είχαν προκύψει τα νούμερα στο δικό μου που δεν συμφωνούν με τα συμβόλαια, άγνωστο, μάλλον πάει πίσω στην κατασκευή και αρχική αίτηση ηλεκτροδότησης του σπιτιού. 
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Τώρα πώς είχαν προκύψει τα νούμερα στο δικό μου που δεν συμφωνούν με τα συμβόλαια, άγνωστο,

έχω στο χωριό τέτοιο θέμα Γίνανε προσθήκες παλιά και Ποιος να σκεφτεί να τα αλλάξει Άμα βγάλεις άκρη στείλε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

έχω στο χωριό τέτοιο θέμα Γίνανε προσθήκες παλιά και Ποιος να σκεφτεί να τα αλλάξει Άμα βγάλεις άκρη στείλε πμ

Σε εμένα δεν άλλαξε κάτι από την κατασκευή. Δεν ξέρω τι παίχτηκε. 
Στα χωριά εντάξει γίνεται χαμός με τις προσθήκες, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συμφωνήσεις αυτά που αναφέρονται στο Ε9 με αυτά που αναφέρονται  στο λογαριασμό του ρεύματος. Αν γίνει αυτό δεν υπάρχει τρόπος να εντοπισουν τη διαφορά (ΑΝ ασχοληθούν βέβαια να το κάνουν, γιατί ως γνωστόν οι δήμαρχοι δε θέλουν να δυσαρεστούν τους δημότες για να ξαναβγούν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naive είπε
Spoiler

Σε εμένα δεν άλλαξε κάτι από την κατασκευή. Δεν ξέρω τι παίχτηκε. 
Στα χωριά εντάξει γίνεται χαμός με τις προσθήκες, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συμφωνήσεις αυτά που αναφέρονται στο Ε9 με αυτά που αναφέρονται  στο λογαριασμό του ρεύματος. Αν γίνει αυτό δεν υπάρχει τρόπος να εντοπισουν τη διαφορά (ΑΝ ασχοληθούν βέβαια να το κάνουν, γιατί ως γνωστόν οι δήμαρχοι δε θέλουν να δυσαρεστούν τους δημότες για να ξαναβγούν) 

αλλού πάει τα πράμα Κόβουν τον ΕΝΦΙΑ ανεβάζουν αντικειμενικές και τα βρίσκουν και μας με τα λιγότερα δηλωμένα  και ισορροπουν τα έσοδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hp8 είπε
16 λεπτά πριν, naive είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Σε εμένα δεν άλλαξε κάτι από την κατασκευή. Δεν ξέρω τι παίχτηκε. 
Στα χωριά εντάξει γίνεται χαμός με τις προσθήκες, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συμφωνήσεις αυτά που αναφέρονται στο Ε9 με αυτά που αναφέρονται  στο λογαριασμό του ρεύματος. Αν γίνει αυτό δεν υπάρχει τρόπος να εντοπισουν τη διαφορά (ΑΝ ασχοληθούν βέβαια να το κάνουν, γιατί ως γνωστόν οι δήμαρχοι δε θέλουν να δυσαρεστούν τους δημότες για να ξαναβγούν) 

αλλού πάει τα πράμα Κόβουν τον ΕΝΦΙΑ ανεβάζουν αντικειμενικές και τα βρίσκουν και μας με τα λιγότερα δηλωμένα  και ισορροπουν τα έσοδα

αυτό είναι θέμα του δήμου, όχι της κυβέρνησης. Πρακτικά ναι, θα αυξήσει τα έσοδα του δήμου από τους δημότες και θα μπορεί πχ ο δήμαρχος να λέει ότι δεν αυξήσαμε τα δημοτικά τέλη (όμως αυξήθηκαν επειδή αυξήθηκε ο αριθμός των δηλωμένων τετραγωνικών) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hp8 είπε

δήμος Αγ Αναργυρων τα παρακάτω σε φωτοτυπία
δήλωση για διόρθωση τμ Δ.Τ - ΔΦ -ΤΑΠ  (την δίνουν)
συμβόλαιο
χαρτί τακτοποίησης ημιυπαίθριων κλπ
δεη μπρος - πίσω (δεν τους ενδιαφέρει σε πιο όνομα είναι μόνο ο αριθμός και τα τετραγωνικά που πληρώνει τώρα για να προσθέσουν τα επιπλέον )
 Ταυτότητα αυτού που κάνει την τροποποίηση και να έχει ψιλή κυριότητα η επικαρπία στο ακίνητο  (μόνο για τσεκάρισμα)

Ε9 η ΕΝΦΙΑ δεν ζητάνε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ε9 η ΕΝΦΙΑ δεν ζητάνε ??

Όταν πήγα να ρωτήσω τι να τους πάω ζήτησαν τα παραπάνω και μου έδωσαν την δήλωση να την πάω συμπληρωμένη Ε9 δεν ζήτησαν Τον ΕΝΦΙΑ τι να τον κάνει ?Αυτός είναι της ΑΑΔΕ και εξυπηρετεί άλλες τσέπες Ο δήμος παίρνει τα δικά του ΔΤ -ΤΑΠ- κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλα πριν κάνα 2 χρονια μας είχε έρθει ειδοποίηση να πάμε στο δικαστήριο να δηλώσουμε τους ημιυπαίθριους. Αυτό τώρα είναι άλλο πράγμα ? Πως τσεκάρω αν πρέπει να το κάνω και εγώ αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, hp8 είπε

Όταν πήγα να ρωτήσω τι να τους πάω ζήτησαν τα παραπάνω και μου έδωσαν την δήλωση να την πάω συμπληρωμένη Ε9 δεν ζήτησαν Τον ΕΝΦΙΑ τι να τον κάνει ?Αυτός είναι της ΑΑΔΕ και εξυπηρετεί άλλες τσέπες Ο δήμος παίρνει τα δικά του ΔΤ -ΤΑΠ- κλπ

Τα ίδια ζητάει και ο δήμος Πάτρας για την αντίστοιχη διαδικασία. Να πω και εμένα μου έκανε εντύπωση ότι δεν ζητούν Ε9.. Καλύτερα γιατί βρείτε μου έναν που συμφωνούν όλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, omega είπε

Συγγνώμη αλλα πριν κάνα 2 χρονια μας είχε έρθει ειδοποίηση να πάμε στο δικαστήριο να δηλώσουμε τους ημιυπαίθριους. Αυτό τώρα είναι άλλο πράγμα ? Πως τσεκάρω αν πρέπει να το κάνω και εγώ αυτό ?

Δεν ξέρω τι είναι αυτό με το δικαστήριο. Εδώ ο νόμος μιλά για ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ δήλωση. Εσύ αποφασίζεις αν θα δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2020 στις 1:59 ΜΜ, naive είπε

Και πώς θα καταλάβει αν η αποθήκη μου είναι ηλεκτροδοτουμενη από το δικό μου ρολόι ή το κοινόχρηστο, ( ή από κανένα) ώστε να ξέρει σε ποιον λογαριασμό να βάλει τα τέλη;

Προσοχή. Όταν θα ολοκληθωθεί η διασύνδεση εφορίας, δήμου και κτηματολογίου θα πρέπει όλα να είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο του ακινήτου. Αυτό μπορεί να γίνει το 3000μ.Χ. βέβαια, αλλά καλό θα είναι να είναι όλα τακτοποιημένα και τώρα είναι μια ευκαιρία να τακτοποιηθούν χωρίς κόστος.

Εγώ πάλεψα αρκετά και κατάφερα να συμφωνούν όλα. Επειδή πήγα πριν τις 16 Δεκεμβρίου για την τακτοποίηση στο Δήμο για να γλυτώσω τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα έκανα ρύθμιση οφειλών για να πληρώσω ένα χιλιάρικο σε δόσεις και να γλυτώσω ένα πεντακοσάρικο. Σε 4 μέρες βγαίνει το Υπουργείο και διαγράφει και τις οφειλές. Πόσο μ......... αισθάνθηκα αφού δεν περιλαμβάνει την περίπτωσή μου. Κολλητός μου φίλος την ίδια μέρα με μένα για να γλυτώσει πρόστιμα κλπ έσκασε 3.500€, γιατί βιαζόταν να κάνει συμβόλαια, και σε 4 μέρες δεν θα πλήρωνε τίποτε. Μην τον πετύχει τον υπουργό θα τον ......... Ούτε μπ.....ο δεν είναι αυτό το κράτος. Εκεί η τσατσά το κρατάει με συνέπεια.

Επεξ/σία από link_z
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, link_z είπε

Προσοχή. Όταν θα ολοκληθωθεί η διασύνδεση εφορίας, δήμου και κτηματολογίου θα πρέπει όλα να είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο του ακινήτου. Αυτό μπορεί να γίνει το 3000μ.Χ. βέβαια, αλλά καλό θα είναι να είναι όλα τακτοποιημένα και τώρα είναι μια ευκαιρία να τακτοποιηθούν χωρίς κόστος.

Εγώ πάλεψα αρκετά και κατάφερα να συμφωνούν όλα. Επειδή πήγα πριν τις 16 Δεκεμβρίου για την τακτοποίηση στο Δήμο για να γλυτώσω τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα έκανα ρύθμιση οφειλών για να πληρώσω ένα χιλιάρικο σε δόσεις και να γλυτώσω ένα πεντακοσάρικο. Σε 4 μέρες βγαίνει το Υπουργείο και διαγράφει και τις οφειλές. Πόσο μ......... αισθάνθηκα αφού δεν περιλαμβάνει την περίπτωσή μου. Κολλητός μου φίλος την ίδια μέρα με μένα για να γλυτώσει πρόστιμα κλπ έσκασε 3.500€, γιατί βιαζόταν να κάνει συμβόλαια, και σε 4 μέρες δεν θα πλήρωνε τίποτε. Μην τον πετύχει τον υπουργό θα τον ......... Ούτε μπ.....ο δεν είναι αυτό το κράτος. Εκεί η τσατσά το κρατάει με συνέπεια.

Τρομερή ΑΤΥΧΙΑ !!!!!!

Ότι όμως δεν έχει πληρώθει, διαγράφεται.

39 λεπτά πριν, link_z είπε

Προσοχή. Όταν θα ολοκληθωθεί η διασύνδεση εφορίας, δήμου και κτηματολογίου θα πρέπει όλα να είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο του ακινήτου. Αυτό μπορεί να γίνει το 3000μ.Χ. βέβαια, αλλά καλό θα είναι να είναι όλα τακτοποιημένα και τώρα είναι μια ευκαιρία να τακτοποιηθούν χωρίς κόστος.

Εγώ πάλεψα αρκετά και κατάφερα να συμφωνούν όλα. Επειδή πήγα πριν τις 16 Δεκεμβρίου για την τακτοποίηση στο Δήμο για να γλυτώσω τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα έκανα ρύθμιση οφειλών για να πληρώσω ένα χιλιάρικο σε δόσεις και να γλυτώσω ένα πεντακοσάρικο. Σε 4 μέρες βγαίνει το Υπουργείο και διαγράφει και τις οφειλές. Πόσο μ......... αισθάνθηκα αφού δεν περιλαμβάνει την περίπτωσή μου. Κολλητός μου φίλος την ίδια μέρα με μένα για να γλυτώσει πρόστιμα κλπ έσκασε 3.500€, γιατί βιαζόταν να κάνει συμβόλαια, και σε 4 μέρες δεν θα πλήρωνε τίποτε. Μην τον πετύχει τον υπουργό θα τον ......... Ούτε μπ.....ο δεν είναι αυτό το κράτος. Εκεί η τσατσά το κρατάει με συνέπεια.

Ο φίλος σου με τα 3500€, θα έπρεπε να περιμένει ΟΧΙ 4 ημέρες αλλά μέχρι τις 10 του Ιανουαρίου 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα διαβάζω ότι δεν απαιτείται τακτοποίηση των επιφανειών που θα δηλωθούν στο δήμο, απλή δήλωση επιπλέον τετραγωνικών από μηχανικό. http://www.ilion.gr/web/guest/esodon/documents/get_file/14548/ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ-ΔΙΟΡΘΩΣΗ Τ_Μ_ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΔΕΗ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...