Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποθήκη δηλώνεται σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9 ως ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Τα τετραγωνικά στο κοινόχρηστο ρολόι κανείς δεν ξέρει αν είναι σωστά, μάλλον χρειάζεται μηχανικός να το ξεκαθαρίσει, αλλά δεν νομίζω ότι αποθήκες- ανεξάρτητες ιδιοκτησίες πρέπει να περιλαμβάνονται στα τετραγωνικά του κοινόχρηστου ρολογιού.

Το καινούριο που έχω να παραθέσω είναι ότι σε νεότερη επικοινωνία μου με άλλο υπάλληλο του δήμου, μου είπε να την δηλώσω ως ρευματοδοτούμενη με κοινόχρηστο ρεύμα κ θα την προσθέσουν στα τετραγωνικά του διαμερίσματος-προφανώς δεν δέχονται ότι στον κοινόχρηστο λογαριασμό ρεύματος πληρώνονται τέλη για τις αποθήκες, εκτός αν μπορείς να το αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Vasinos είπε

Η αποθήκη δηλώνεται σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9 ως ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Τα τετραγωνικά στο κοινόχρηστο ρολόι κανείς δεν ξέρει αν είναι σωστά, μάλλον χρειάζεται μηχανικός να το ξεκαθαρίσει, αλλά δεν νομίζω ότι αποθήκες- ανεξάρτητες ιδιοκτησίες πρέπει να περιλαμβάνονται στα τετραγωνικά του κοινόχρηστου ρολογιού.

Το καινούριο που έχω να παραθέσω είναι ότι σε νεότερη επικοινωνία μου με άλλο υπάλληλο του δήμου, μου είπε να την δηλώσω ως ρευματοδοτούμενη με κοινόχρηστο ρεύμα κ θα την προσθέσουν στα τετραγωνικά του διαμερίσματος-προφανώς δεν δέχονται ότι στον κοινόχρηστο λογαριασμό ρεύματος πληρώνονται τέλη για τις αποθήκες, εκτός αν μπορείς να το αποδείξεις.

Όντως, μιλάς για ΑΠΟΘΗΚΗ 5τμ ???

Βάζεις τα τετραγωνικά της αποθηκης στο σπίτι κανείς την δουλειά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτό είναι το πιο απλό που μπορεί να γίνει, αλλά τυπικά δεν είναι σωστό. Αν πχ γίνει κάποια στιγμή αντιπαραβολή του λογαριασμού ΔΕΗ με Ε9 ή με συμβόλαια, φαίνεται διαφορά στα τετραγωνικά της οικίας. Πάντως περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό είναι το θέμα. Το πιο σωστό θα ήταν πρώτα να δηλώσουν οι διαχειριστές τα τετραγωνικά κοινόχρηστων χώρων κ σε 2η φάση ο καθένας να δηλώσει τα τετραγωνικά των ιδιοκτησιών του. Τώρα σου λένε από τον δήμο, "ναι μεν ρευματοδοτείται από κοινόχρηστο ρεύμα η αποθήκη σου, αλλά δεν είναι ορθό, πρέπει να δηλωθεί στο ρολόι της οικίας κλπ", ουσιαστικά οι δήμοι θέλουν να εισπράξουν δημοτικά τέλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Vasinos είπε

Εντάξει αυτό είναι το πιο απλό που μπορεί να γίνει, αλλά τυπικά δεν είναι σωστό. Αν πχ γίνει κάποια στιγμή αντιπαραβολή του λογαριασμού ΔΕΗ με Ε9 ή με συμβόλαια, φαίνεται διαφορά στα τετραγωνικά της οικίας. Πάντως περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό είναι το θέμα. Το πιο σωστό θα ήταν πρώτα να δηλώσουν οι διαχειριστές τα τετραγωνικά κοινόχρηστων χώρων κ σε 2η φάση ο καθένας να δηλώσει τα τετραγωνικά των ιδιοκτησιών του. Τώρα σου λένε από τον δήμο, "ναι μεν ρευματοδοτείται από κοινόχρηστο ρεύμα η αποθήκη σου, αλλά δεν είναι ορθό, πρέπει να δηλωθεί στο ρολόι της οικίας κλπ", ουσιαστικά οι δήμοι θέλουν να εισπράξουν δημοτικά τέλη...

Αν τα κοινόχρηστα τετραγωνικά είναι άγνωστα, τότε βάλε τα 5τμ στο ρολόι του σπιτιού σου και είναι η ΑΡΙΣΤΗ λύση.

ΥΓ. Το βασικό θέμα, όταν μια αποθήκη δηλώνεται στο ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ρολόι είναι ότι δεν πληρώνει ΤΑΠ και όταν κάποια στιγμή χρειαστεις βεβαίωση μη οφειλής, θα σου βάλουν να πληρώσει 10+10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasinos είπε

Εντάξει αυτό είναι το πιο απλό που μπορεί να γίνει, αλλά τυπικά δεν είναι σωστό. Αν πχ γίνει κάποια στιγμή αντιπαραβολή του λογαριασμού ΔΕΗ με Ε9 ή με συμβόλαια, φαίνεται διαφορά στα τετραγωνικά της οικίας. Πάντως περισσότερο τυπικό παρά ουσιαστικό είναι το θέμα. Το πιο σωστό θα ήταν πρώτα να δηλώσουν οι διαχειριστές τα τετραγωνικά κοινόχρηστων χώρων κ σε 2η φάση ο καθένας να δηλώσει τα τετραγωνικά των ιδιοκτησιών του. Τώρα σου λένε από τον δήμο, "ναι μεν ρευματοδοτείται από κοινόχρηστο ρεύμα η αποθήκη σου, αλλά δεν είναι ορθό, πρέπει να δηλωθεί στο ρολόι της οικίας κλπ", ουσιαστικά οι δήμοι θέλουν να εισπράξουν δημοτικά τέλη...

Αν θέλεις να είσαι 100% σωστός και νόμιμος, τότε πρέπει να βάλεις νέα παροχή με δικό της μετρητή αποκλειστικά και μόνο για την αποθήκη.

Εναλλακτικά μπορείς να δηλώσεις την αποθήκη στον Δήμο ως μη ηλεκτροδοτούμενη (προφανώς έτσι την έχεις δηλωμένη και στο Ε9 σου), και κάθε χρόνο να πηγαίνεις στον Δήμο και να ζητάς να σου βγάλουν να πληρώσεις το ΤΑΠ της, εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ειμαι ενταξει αλλα τωρα σκεφτηκα οτι μια αποθηκη 24τμ με αδεια απο πολεοδομια ανεξαρτητη απο τα υπολοιπα  που φαινεται στο Ε9 δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενη .

Τι πρεπει να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Νομιζα οτι ειμαι ενταξει αλλα τωρα σκεφτηκα οτι μια αποθηκη 24τμ με αδεια απο πολεοδομια ανεξαρτητη απο τα υπολοιπα  που φαινεται στο Ε9 δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενη .

Τι πρεπει να κανω ?

Για αρχή δώσε περισσότερες διευκρινίσεις, γιατί από την περιγραφή δεν βγαίνει νόημα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έπρεπε κάθε κτίσμα πρέπει να είναι δηλωμένο στον Δήμο ώστε να το χρεώνει με ΤΑΠ.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για αρχή δώσε περισσότερες διευκρινίσεις, γιατί από την περιγραφή δεν βγαίνει νόημα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έπρεπε κάθε κτίσμα πρέπει να είναι δηλωμένο στον Δήμο ώστε να το χρεώνει με ΤΑΠ.

Η αποθηκη αυτη ειχε κτιστει μετα την κυρια οικοδομη με αδεια που εδινε το δικαιωμα για κατι τετοιο με εμβαδον 10% επι του ακαλυπτου χωρου και ποτε δεν ειχε ρευμα ουτε ειχε δηλωθει καπου εκτος το Ε9 και τις πραξεις αποδοχης κληρονομιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Η αποθηκη αυτη ειχε κτιστει μετα την κυρια οικοδομη με αδεια που εδινε το δικαιωμα για κατι τετοιο με εμβαδον 10% επι του ακαλυπτου χωρου και ποτε δεν ειχε ρευμα ουτε ειχε δηλωθει καπου εκτος το Ε9 και τις πραξεις αποδοχης κληρονομιας.

Πολύ ωραία, λογικά στο Ε9 σου θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστή γραμμή από όλα τα υπόλοιπα, σωστά?

Αν ναι, τότε πας στην εφαρμογή και κάνεις μια νέα δήλωση μη ηλεκτροδοτούμενου, όπως ακριβώς είναι και στο Ε9 σου, δλδ χωρίς να πειράξεις απολύτως τίποτα. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσεις τα όποια αναδρομικά ή και πρόστιμα λόγω ΤΑΠ έως και το 2019.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πολύ ωραία, λογικά στο Ε9 σου θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστή γραμμή από όλα τα υπόλοιπα, σωστά?

Αν ναι, τότε πας στην εφαρμογή και κάνεις μια νέα δήλωση μη ηλεκτροδοτούμενου, όπως ακριβώς είναι και στο Ε9 σου, δλδ χωρίς να πειράξεις απολύτως τίποτα. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσεις τα όποια αναδρομικά ή και πρόστιμα λόγω ΤΑΠ έως και το 2019.

Μαι σε χωριστη γραμμη ειναι .Η εφαρμογη ποια ειναι ?Κακως δεν εχω ασχοληθει αλλα τωρα μου περασε απο το μυαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα στην εφαρμογη μεσω taxis και φαινοντε ολα τα ακινητα και αυτο που ειναι αποθηκη με 24τμ και διπλα γραφει εισαγωγη ακινητου σε ολα  .Πρεπει να κανω κατι αλλο ?

Ενα αλλο με διακοπη ηλεκτροδοτησης (ανοικιαστο τωρα) στη ΔΕΗ εμφανιζεται σαν 194 τμ ενω ειναι 154 οπως και στο Ε9

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοήθεια και εδώ, καθότι παντελώς άσχετος.

Εδώ τα στοιχεία μου. Πρώτη γραμμή ακίνητο (διαμέρισμα), δεύτερη γραμμή θέση πάρκινγκ (πυλωτή πολυκατοικίας).

gopYbiI.png

Εδώ ένας λογαριασμός ρεύματος.

4iwkkAV.png

Χρειάζεται να κάνω κάτι ή είμαι εντάξει; Άλλα τετραγωνικά έχουν τα Δημοτικά Τέλη (102), άλλα ο Δημοτικός φόρος (95), άλλα το ΤΑΠ (88).

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Πηγα στην εφαρμογη μεσω taxis και φαινοντε ολα τα ακινητα και αυτο που ειναι αποθηκη με 24τμ και διπλα γραφει εισαγωγη ακινητου σε ολα  .Πρεπει να κανω κατι αλλο ?

Ενα αλλο με διακοπη ηλεκτροδοτησης (ανοικιαστο τωρα) στη ΔΕΗ εμφανιζεται σαν 194 τμ ενω ειναι 154 οπως και στο Ε9

Για να μειώσεις τα τετραγωνικά πας από τον Δήμο. Στην εφαρμογη μπαίνεις μόνο για να δηλώσεις εφόσον τα πραγματικά τετραγωνικά είναι περισσότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...