Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλήρωσα το πρόστιμο για έναν ημιυπαίθριο που έχω και τώρα αναρωτιέμαι αν πρέπει να διορθώσω το περσινό Ε9 ή απλά δηλώνω τα σωστά στοιχεία στη φετινή δήλωση (Δεν την έχω κάνει ακομα). Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πηγα στην εφαρμογη μεσω taxis και φαινοντε ολα τα ακινητα και αυτο που ειναι αποθηκη με 24τμ και διπλα γραφει εισαγωγη ακινητου σε ολα  .Πρεπει να κανω κατι αλλο ?

Ενα αλλο με διακοπη ηλεκτροδοτησης (ανοικιαστο τωρα) στη ΔΕΗ εμφανιζεται σαν 194 τμ ενω ειναι 154 οπως και στο Ε9

Πρέπει να πατήσεις στο κουμπί "εισαγωγή στη δήλωση" που είναι δίπλα από το συγκεκριμένο ακίνητο (την αποθήκη), μετά συμπληρώνεις το πεδίο "Ημερομηνία έναρξης αλλαγής τ.μ." με την ημερομηνία της πράξης αποδοχής κληρονομιάς, μετά να συμπληρώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας, προσωρινή αποθήκευση, και μετά οριστική.

Όσο για το άλλο με μπέρδεψες, εφόσον υπάρχει διακοπή πως κατάφερες να δεις πόσα τμ εμφανίζεται στη ΔΕΗ?

2 ώρες πριν, Dante80 είπε

Μια βοήθεια και εδώ, καθότι παντελώς άσχετος.

Εδώ τα στοιχεία μου. Πρώτη γραμμή ακίνητο (διαμέρισμα), δεύτερη γραμμή θέση πάρκινγκ (πυλωτή πολυκατοικίας).

gopYbiI.png

Εδώ ένας λογαριασμός ρεύματος.

4iwkkAV.png

Χρειάζεται να κάνω κάτι ή είμαι εντάξει; Άλλα τετραγωνικά έχουν τα Δημοτικά Τέλη (102), άλλα ο Δημοτικός φόρος (95), άλλα το ΤΑΠ (88).

Αυτό που έχει σημασία είναι τα τετραγωνικά με τα οποία υπολογίζεται το ΤΑΠ, αυτά είναι σωστά από ότι βλέπω, όσον αφορά το διαμέρισμα.

Πρέπει όμως να δηλώσεις στον Δήμο και το πάρκινγκ, το πως το έχω ήδη γράψει παραπάνω με λεπτομέρειες.

1 ώρα πριν, Vvirginia είπε

Πλήρωσα το πρόστιμο για έναν ημιυπαίθριο που έχω και τώρα αναρωτιέμαι αν πρέπει να διορθώσω το περσινό Ε9 ή απλά δηλώνω τα σωστά στοιχεία στη φετινή δήλωση (Δεν την έχω κάνει ακομα). Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Αν πας να δηλώσεις το περσινό Ε9 έχει πρόστιμο 100€.

Όμως μια χαρά μπορείς να διορθώσεις τώρα το Ε9 του 2021 χωρίς πρόστιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πρέπει να πατήσεις στο κουμπί "εισαγωγή στη δήλωση" που είναι δίπλα από το συγκεκριμένο ακίνητο (την αποθήκη), μετά συμπληρώνεις το πεδίο "Ημερομηνία έναρξης αλλαγής τ.μ." με την ημερομηνία της πράξης αποδοχής κληρονομιάς, μετά να συμπληρώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας, προσωρινή αποθήκευση, και μετά οριστική.

Όσο για το άλλο με μπέρδεψες, εφόσον υπάρχει διακοπή πως κατάφερες να δεις πόσα τμ εμφανίζεται στη ΔΕΗ?

 

Εισαγωγη μονο για τα 24τμ ? Τα αλλα τα σωστα  τα πειραζω ή οχι ?

Μπορεσαν να βρω ποσα τμ εμφανιζοντε αρχεια του ΔΕΔΗΕ που εργαζομαι  για αυτο που στο Ε9 ειναι 154 και εμφανιζεται σαν 194 τμ

Παροχες βλεπουμε ποσα δεν βλεπουμε .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Εισαγωγη μονο για τα 24τμ ? Τα αλλα τα σωστα  τα πειραζω ή οχι ?

Μπορεσαν να βρω ποσα τμ εμφανιζοντε αρχεια του ΔΕΔΗΕ που εργαζομαι  για αυτο που στο Ε9 ειναι 154 και εμφανιζεται σαν 194 τμ

Παροχες βλεπουμε ποσα δεν βλεπουμε .

Ναι, εισαγωγή μόνο η αποθήκη των 24 μέτρων, γιατί από ότι έγραψες μόνο αυτή είναι αδήλωτη στο Δήμο.

Όσο για το άλλο ακίνητο, αν είναι έτσι όπως τα λες πρέπει να κάνεις δήλωση/διόρθωση και για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, εισαγωγή μόνο η αποθήκη των 24 μέτρων, γιατί από ότι έγραψες μόνο αυτή είναι αδήλωτη στο Δήμο.

Όσο για το άλλο ακίνητο, αν είναι έτσι όπως τα λες πρέπει να κάνεις δήλωση/διόρθωση και για αυτό.

Σε ευχαριστω.Γινεται μεσα απο την εφαρμογη αυτο ?

Για τα 24τμ οταν ειναι απο δυο αποδοχες κληρονομιας με αλλες ημερομηνιες ποια βαζουμε ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστω.Γινεται μεσα απο την εφαρμογη αυτο ?

Για τα 24τμ οταν ειναι απο δυο αποδοχες κληρονομιας με αλλες ημερομηνιες ποια βαζουμε ?

Η δήλωση μέσα από την εφαρμογή γίνεται, τώρα αν θα την κάνουν αποδεκτή είναι άλλο θέμα. Από ότι έχουν πει πάντως θα τις κάνουν αποδεκτές όταν τα νούμερα που δηλώνεις ταιριάζουν με το Ε9 σου.

Και εγώ πάντως έχω κάνει δήλωση με μειωμένα τετραγωνικά, αλλά ακόμα δεν την έχουν επεξεργαστεί καν.

Επίσης αυτό με την ημερομηνία τυπικό είναι, απλά πρέπει να βάλεις ημερομηνία αλλιώς δεν σε αφήνει να προχωρήσεις. Βάλε την νεώτερη ημερομηνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που έχει σημασία είναι τα τετραγωνικά με τα οποία υπολογίζεται το ΤΑΠ, αυτά είναι σωστά από ότι βλέπω, όσον αφορά το διαμέρισμα.

Πρέπει όμως να δηλώσεις στον Δήμο και το πάρκινγκ, το πως το έχω ήδη γράψει παραπάνω με λεπτομέρειες.

Λινκ για το ποστ που αναφέρεσαι; Επίσης, Σύμφωνα με την εικόνα στον λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος, δεν είναι ήδη περασμένη η θέση πάρκινγκ στην πυλωτή; (το πεδίο που λέει Δημοτικά τέλη βγάζει 102 τετραγωνικά μέτρα, δλδ 88 το σπίτι και 13.75 η θέση παρκινγκ, σωστά;)

Γιατί στο πεδίο Δημοτικός φόρος μου γράφει 95 τετραγωνικά; Από που προκύπτει αυτό;

Συγνώμη για το πρήξιμο φίλε Joshua, απλά τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα και δεν ξέρω τι είναι τι (δλδ κατά που να στρίψω). 😰

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Λινκ για το ποστ που αναφέρεσαι; Επίσης, Σύμφωνα με την εικόνα στον λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος, δεν είναι ήδη περασμένη η θέση πάρκινγκ στην πυλωτή; (το πεδίο που λέει Δημοτικά τέλη βγάζει 102 τετραγωνικά μέτρα, δλδ 88 το σπίτι και 13.75 η θέση παρκινγκ, σωστά;)

Γιατί στο πεδίο Δημοτικός φόρος μου γράφει 95 τετραγωνικά; Από που προκύπτει αυτό;

Συγνώμη για το πρήξιμο φίλε Joshua, απλά τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα και δεν ξέρω τι είναι τι (δλδ κατά που να στρίψω). 😰

Στο ίδιο post αναφέρομαι, ακριβώς πριν απαντήσω σε σένα έγραψα στον Γιάννη αναλυτικά πως να δηλώσει στην εφαρμογή την αποθήκη του.

Επίσης δεν ξέρω πως ακριβώς προκύπτει το 95άρι και το 102αρι, κάποιος είχε προσπαθήσει να μου το εξηγήσει για ποιο λόγο αλλάζουν σε κάποιες περιπτώσεις τα τμ βάση των οποίων υπολογίζονται τα ΔΤ και ο ΔΦ αλλά δεν το πολυκατάλαβα. Η ουσία είναι ότι τα δηλωμένα τετραγωνικά στη ΔΕΔΔΗΕ (άρα και στο Δήμο) είναι αυτά του ΤΑΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Στο ίδιο post αναφέρομαι, ακριβώς πριν απαντήσω σε σένα έγραψα στον Γιάννη αναλυτικά πως να δηλώσει στην εφαρμογή την αποθήκη του.

Επίσης δεν ξέρω πως ακριβώς προκύπτει το 95άρι και το 102αρι, κάποιος είχε προσπαθήσει να μου το εξηγήσει για ποιο λόγο αλλάζουν σε κάποιες περιπτώσεις τα τμ βάση των οποίων υπολογίζονται τα ΔΤ και ο ΔΦ αλλά δεν το πολυκατάλαβα. Η ουσία είναι ότι τα δηλωμένα τετραγωνικά στη ΔΕΔΔΗΕ (άρα και στο Δήμο) είναι αυτά του ΤΑΠ.

Αρα ανακεφαλαιώνοντας, στο ΤΑΠ είμαι σωστός για το σπίτι.

Πρέπει να δηλώσω το παρκινγκ και να πληρώσω ΤΑΠ για αυτό; Μιλάμε για μη ηλεκτροδοτούμενη θέση "αέρα" σε πυλωτή πολυκατοικίας. Πάω στην εφαρμογή του δήμου και περνάω τα στοιχεία του Ε9 που αφορούν το παρκινγκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Αρα ανακεφαλαιώνοντας, στο ΤΑΠ είμαι σωστός για το σπίτι.

Πρέπει να δηλώσω το παρκινγκ και να πληρώσω ΤΑΠ για αυτό; Μιλάμε για μη ηλεκτροδοτούμενη θέση "αέρα" σε πυλωτή πολυκατοικίας. Πάω στην εφαρμογή του δήμου και περνάω τα στοιχεία του Ε9 που αφορούν το παρκινγκ;

Όχι, με το που θα επιλέξεις το συγκεκριμένο ακίνητο στην εφαρμογή θα τραβήξει τα στοιχεία μόνη της από το Ε9.

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πρέπει να πατήσεις στο κουμπί "εισαγωγή στη δήλωση" που είναι δίπλα από το συγκεκριμένο ακίνητο (την αποθήκη), μετά συμπληρώνεις το πεδίο "Ημερομηνία έναρξης αλλαγής τ.μ." με την ημερομηνία της πράξης αποδοχής κληρονομιάς, μετά να συμπληρώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας, προσωρινή αποθήκευση, και μετά οριστική.

Εσύ βέβαια θα επιλέξεις τη θέση στάθμευσης, και στην ημερομηνία θα βάλεις την ημερομηνία της οικοδομικής αδείας που χτίστηκε ή την ημερομηνία αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά, επειδή και εγώ κάπως καθυστερημένα ξεκίνησα τη διαδικασία και βρίσκω διάφορα περιέργα με αποτέλεσμα να χρειάζεται να αλλάξω και το Ε9 και τα τετραγωνικά στο δήμο θα ήθελα λίγο τα φώτα όσων γνωρίζουν το θέμα.

Το ακίνητο είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία που έχει κύριους χώρους 76τμ, πάρκινγκ πυλωτής αποκλειστικής χρήσης 11,20τμ (τα οποία συμπεριλαμβάνονται σε κοινό συμβόλαιο) και αποθήκη 7,5τμ (ξεχωριστό συμβόλαιο από τα υπόλοιπα).

Το διαμέρισμα με το πάρκινγκ είναι δηλωμένα στο Ε9 ως κύριος ηλεκτροδοτούμενος χώρος 76τμ και βοηθητικός μη ηλεκτροδοτούμενος χώρους 11,20τμ. Σε ξεχωριστή γραμμή είναι δηλωμένη ως αποθήκη η αποθήκη 7,5τμ η οποία είναι χαρακτηρισμένη ως μη ηλεκτροδοτούμενη (καθώς έχει ρεύμα από το κοινόχρηστο της πολυκατοικίας). Είναι σωστά η δήλωση στο Ε9 ή όχι; Θα πρέπει να αλλάξω κάτι στο Ε9 και αν ναι πως πρέπει να δηλωθεί?

Στο δήμο τώρα σήμερα είναι δηλωμένα 84τμ (για υπολογισμό του ΤΑΠ), προφανώς έχει συμπεριληφθεί και η αποθήκη στον υπολογισμό. Αλλά νομίζω ότι τα σωστά τμ που θα έπρεπε να υπολογίζεται το ΤΑΠ είναι 83,5τμ (76τμ+7,5τμ) όποτε πρέπει να κάνω τη δήλωση στην εφαρμογή των τετραγωνικών. Τώρα πως θα δηλώσω τα τετραγωνικά αυτά; Ξεχωριστά την αποθήκη (αλλά δεν έχει δηλωμένο ρολόι στο Ε9); 

Πραγματικά έχω μπερδευτεί και θέλω να τα κάνω σωστά για πιθανή μεταβίβαση μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alexandro673 είπε

Στο δήμο τώρα σήμερα είναι δηλωμένα 84τμ

Είναι σίγουρο αυτό? Στον λογαριασμό ρεύματος στο σημείο που υπολογίζεται το ΤΑΠ όντως γράφει 84 και όχι 76? Μην κοιτάξεις τα τμ για ΔΦ και ΔΤ, μας ενδιαφέρουν μόνο τα τμ που υπολογίζεται ο ΤΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι σίγουρο αυτό? Στον λογαριασμό ρεύματος στο σημείο που υπολογίζεται το ΤΑΠ όντως γράφει 84 και όχι 76? Μην κοιτάξεις τα τμ για ΔΦ και ΔΤ, μας ενδιαφέρουν μόνο τα τμ που υπολογίζεται ο ΤΑΠ.

Ναι, σίγουρα, ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ είναι δηλωμένα 84τμ. Παλιά το Ε9 ήταν λανθασμένα δηλωμένο σε μία γραμμή και το διαμέρισμα, το παρκινγκ και η αποθήκη για αυτό είναι σωστά στη ΔΕΗ. Το θέμα είναι τώρα που διορθώσα το Ε9 τι να κάνω. Αρχικά, είναι σωστά το Ε9 δηλωμένο ως μη ηλεκτροδοτούμενη η αποθήκη επειδή είναι από το κοινόχρηστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexandro673 είπε

Ναι, σίγουρα, ΤΑΠ, ΔΦ και ΔΤ είναι δηλωμένα 84τμ. Παλιά το Ε9 ήταν λανθασμένα δηλωμένο σε μία γραμμή και το διαμέρισμα, το παρκινγκ και η αποθήκη για αυτό είναι σωστά στη ΔΕΗ. Το θέμα είναι τώρα που διορθώσα το Ε9 τι να κάνω. Αρχικά, είναι σωστά το Ε9 δηλωμένο ως μη ηλεκτροδοτούμενη η αποθήκη επειδή είναι από το κοινόχρηστο;

Το θέμα είναι αν έχεις διάθεση να τα κάνεις όλα 100% σωστά, έχεις διάθεση να βάλεις νέα παροχή ρεύματος με ξεχωριστό μετρητή στην αποθήκη όπως προβλέπεται? Προφανώς όχι, οπότε καλύτερα άστη όπως είναι στο Ε9 (δλδ μη ηλεκτροδοτούμενη) και έτσι ακριβώς δήλωσε την στον Δήμο μέσω της εφαρμογής.

Επίσης το σπίτι κακώς είναι 84τμ, θα έπρεπε να είναι 76, και αυτό πρέπει να το διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...