Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα: 

Διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη αναγράφεται στο συμβόλαιο ως 126 τ.μ. μαζί με τους κοινόχρηστους χώρους.

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ τα τετραγωνικά για τον ΤΑΠ είναι 113.

Πρέπει να το διορθώσω σε 126;

Αυτό στα bold δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει, μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά, μια ερώτηση

Το ΓΙΑΠΙ, που δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ, σκέτο μπετό, πρέπει να δηλωθεί δηλαδή στην πλατφόρμα και να πληρώνει Δημοτικά Τέλη/Φόρους και ΤΑΠ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fair_play είπε

Δες λίγο την εικόνα σε παρακαλώ

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ως "κοινόχρηστα", ίσως με τα συμφραζόμενα που δεν φαίνονται να βγαίνει κάποιο νόημα, πάντως από αυτό που μου δείχνεις δεν προκύπτει από κάπου ότι το διαμέρισμα πουλήθηκε μαζί με "κοινόχρηστους χώρους" όπως ισχυρίστηκες.

Μόλις τώρα, glenngould είπε

Ρε παιδιά, μια ερώτηση

Το ΓΙΑΠΙ, που δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ, σκέτο μπετό, πρέπει να δηλωθεί δηλαδή στην πλατφόρμα και να πληρώνει Δημοτικά Τέλη/Φόρους και ΤΑΠ;

Ευχαριστώ

Φυσικά και πρέπει να δηλωθεί, προβλέπεται να πληρώνει κανονικά ΤΑΠ, όχι όμως δημοτικά τέλη και δημοτικό φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, glenngould είπε

Θεωρείται ΚΤΙΣΜΑ το γιαπί για να υπόκειται στις διατάξεις "κτισμάτων";

Τι ορίζεται ως κτίσμα;

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα στο παρακάτω link είναι όλοι οι ορισμοί, εγώ πάντως δεν έχω.

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3947

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ως "κοινόχρηστα", ίσως με τα συμφραζόμενα που δεν φαίνονται να βγαίνει κάποιο νόημα, πάντως από αυτό που μου δείχνεις δεν προκύπτει από κάπου ότι το διαμέρισμα πουλήθηκε μαζί με "κοινόχρηστους χώρους" όπως ισχυρίστηκες.

Το έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά. Ακόμα και η πρώτη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όλα τα διαμερίσματα τα αναφέρει έτσι. Απλά το 113 υπολογίστηκε (όχι από μένα) αφαιρώντας 13 μέτρα κοινόχρηστων χώρων. Δεν ξέρω σκέφτομαι να το δηλώσω 126. Στο Ε9 είναι 126. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα στο παρακάτω link είναι όλοι οι ορισμοί, εγώ πάντως δεν έχω.

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3947

Ευχαριστώ αλλά κάνοντας search/εύρεση τη λέξη κτίσμα στο χρήσιμο link που μου έστειλες, δεν λέει τον ορισμό του "κτίσματος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fair_play είπε

Το έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά. Ακόμα και η πρώτη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όλα τα διαμερίσματα τα αναφέρει έτσι. Απλά το 113 υπολογίστηκε (όχι από μένα) αφαιρώντας 13 μέτρα κοινόχρηστων χώρων. Δεν ξέρω σκέφτομαι να το δηλώσω 126. Στο Ε9 είναι 126. 

Εφόσον διάβασες και το συμβόλαιο και τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και δεν βρήκες άκρη, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία (συμβολαιογράφο/δικηγόρο) για να στα εξηγήσει.

Πάντως το μόνο που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον διάβασες και το συμβόλαιο και τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και δεν βρήκες άκρη, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία (συμβολαιογράφο/δικηγόρο) για να στα εξηγήσει.

Πάντως το μόνο που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ.

Σε ευχαριστώ φίλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, fair_play είπε

Δες λίγο την εικόνα σε παρακαλώ

IMG_20200722_214152_2.jpg

Καιρό είχα να δω τόσο σάπιο συμβόλαιο. Ειδικά αυτό το "δεξιά όπως βλέπουμε την οικοδομή από την παραπάνω οδό" είναι πολύ επιστημονικό για εμένα. Αν κατάλαβα καλά, το διαμέρισμα είναι 126τμ μαζί με την επιφάνεια κοινόχρηστων που του αναλογεί. LOL και πάλι LOL. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, glenngould είπε

Ευχαριστώ αλλά κάνοντας search/εύρεση τη λέξη κτίσμα στο χρήσιμο link που μου έστειλες, δεν λέει τον ορισμό του "κτίσματος"

Ίσως τον περιγράφει με κάποια άλλη λέξη, αυτό εννοούσα όταν είπα αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, και όχι μια απλή αναζήτηση με λέξη κλειδί.

Σε καλύπτει το παρακάτω μήπως?

"α) Ημιτελές είναι το κτίριο ή το τμήμα κτιρίου το οποίο ακόμη δε διαθέτει την οικεία βεβαίωση της πολεοδομικής αρχής περί ολοκλήρωσης των εργασιών."

https://www.buildingcert.gr/nomiko_plaisio/egkyklios_symbolaiografwn.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...