Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tempo είπε

αρχικά να ευχαριστήσω για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Νομίζω ότι είναι μεγάλος ο αριθμός των ιδιοκτητών που διαθέτουν παρκινγκ στην πυλωτή και διαβάζοντας έχουν μια βοήθεια.

Το παρκινγκ που αποτελεί "αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία" το έχω σε ξεχωριστή γραμμή στο Ε9 ως Κύριο μη ηλεκτροδοτούμενο χώρο. 

Σύμφωνα με αυτά που είπες πρέπει να πάρω τι γνώμη μηχανικού ή συμβολαιογράφου για να δω τι ισχύει πλέον. Ανάλογα θα έχω 2 επιλογές:

Επιλογή1: δηλώνω το παρκινγκ στο tetragonika σε ξεχωριστή δήλωση το παρκινγκ ως Κύριο μη ηλεκτροδοτούμενο χώρο

ή

Επιλογή2: δηλώνω το παρκινγκ στο tetragonika στην ίδια δήλωση με το σπίτι μου ως Βοηθητικό μη ηλεκτροδοτούμενο χώρο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω: τι χρεώσεις θα έχω απο ΔΕΗ και Δήμο σε κάθε μια απο τις διαθέσιμες επιλογές; Δηλ. τι φόρους/τέλη κλπ θα έχω σε κάθε περίπτωση;

Ευχαριστώ

Ακριβώς αυτές οι δύο είναι οι επιλογές. Μόνο που αν ισχύει η δεύτερη επιλογή, αν δηλαδή η θέση έχει αποχαρακτηριστεί εκ του νόμου από αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία, πρέπει πριν τη δήλωση στο Δήμο, να γίνει αντίστοιχη διόρθωση στο Ε9, αναδρομικά από το έτος κτήσης, γιατί σε κάθε περίπτωση, τα στοιχεία στο Περιουσιολόγιο και τα στοιχεία στον Δήμο πρέπει να ταυτίζονται. Άρα όποια από τις δύο επιλογές και αν ακολουθήσετε τελικά, μετά τη γνώμη από τον ειδικό, φροντίστε να φαίνονται όλα το ίδιο σε Ε9 και Δήμο. Πιθανώς μάλιστα να έχετε επιστροφή ΕΝΦΙΑ από τις αναδρομικές διορθώσεις, αν η αυτοτελής ιδιοκτησία έχει τελικά γίνει βοηθητικός χώρος. Πρώτα διορθώνουμε το Ε9, αν χρήζει διόρθωσης και μετά κάνουμε τις δηλώσεις στον Δήμο.

Όσον αφορά τις χρεώσεις που θα επιβάλλει ο Δήμος μετά, στην πρώτη επιλογή (μη ηλεκτροδοτούμενος κύριος χώρος), θα πληρώνετε μόνο ΤΑΠ, που θα είναι 2,5 - 5 ευρώ το χρόνο. Στη δεύτερη επιλογή, δεν θα πληρώνετε τίποτα απολύτως, καθώς οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης σε κοινόχρηστο χώρο με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης έχουν απαλλαγεί από τον ΤΑΠ εδώ και τρία χρόνια. Μάλιστα αυτή η περίπτωση επισημαίνεται και στις οδηγίες τής εφαρμογής, ως "Ν.Σ.Κ. 135/2017", η οποία έχει πλέον ενσωματωθεί στη νομοθεσία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Thanosmed είπε

Ακριβώς αυτές οι δύο είναι οι επιλογές. Μόνο που αν ισχύει η δεύτερη επιλογή, αν δηλαδή η θέση έχει αποχαρακτηριστεί εκ του νόμου από αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία, πρέπει πριν τη δήλωση στο Δήμο, να γίνει αντίστοιχη διόρθωση στο Ε9, αναδρομικά από το έτος κτήσης, γιατί σε κάθε περίπτωση, τα στοιχεία στο Περιουσιολόγιο και τα στοιχεία στον Δήμο πρέπει να ταυτίζονται. Άρα όποια από τις δύο επιλογές και αν ακολουθήσετε τελικά, μετά τη γνώμη από τον ειδικό, φροντίστε να φαίνονται όλα το ίδιο σε Ε9 και Δήμο. Πιθανώς μάλιστα να έχετε επιστροφή ΕΝΦΙΑ από τις αναδρομικές διορθώσεις, αν η αυτοτελής ιδιοκτησία έχει τελικά γίνει βοηθητικός χώρος. Πρώτα διορθώνουμε το Ε9, αν χρήζει διόρθωσης και μετά κάνουμε τις δηλώσεις στον Δήμο.

Όσον αφορά τις χρεώσεις που θα επιβάλλει ο Δήμος μετά, στην πρώτη επιλογή (μη ηλεκτροδοτούμενος κύριος χώρος), θα πληρώνετε μόνο ΤΑΠ, που θα είναι 2,5 - 5 ευρώ το χρόνο. Στη δεύτερη επιλογή, δεν θα πληρώνετε τίποτα απολύτως, καθώς οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης σε κοινόχρηστο χώρο με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης έχουν απαλλαγεί από τον ΤΑΠ εδώ και τρία χρόνια. Μάλιστα αυτή η περίπτωση επισημαίνεται και στις οδηγίες τής εφαρμογής, ως "Ν.Σ.Κ. 135/2017", η οποία έχει πλέον ενσωματωθεί στη νομοθεσία.

κατατοπιστικότατος όπως πάντα....μια ερώτηση ακόμη (ελπίζω τελευταία):  με ποιόν νόμο η θέση έχει αποχαρακτηριστεί  από αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση καθώς βλέπω πως το επίπεδο είναι ιδιαίτερα υψηλό και οι απαντήσεις τεκμηριωμένες.

 

Σε μονοκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κλειστό γκαράζ, κοινόχρηστη αποθήκη και πυλωτή, στον 1ο όροφο διαμέρισμα και στον 2ο θα γίνει μελλοντικό διαμέρισμα ο δήμος είχε βγάλει κάποια απίστευτα μεγάλα ποσά για δημοτικά τέλη και δημοτικό φωτισμό. Προφανώς μετράνε μπαλκόνια, πυλωτή, κοινόχρηστους χώρους κτλ. Υπόψιν ότι στην οικία υπάρχει ένα ρολόι για το διαμέρισμα και το γκαραζ είναι μη ηλεκτροδοτούμενο.

 

Πρόσφατα έκανα σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έδωσα χιλιοστά στο γκαράζ, στο διαμέρισμα του 1ου ορόφου και στον μελλοντικό 2ο όροφο με σκοπό να μπει μια τάξη για το μέλλον, να γλιτώσω τον ΕΝΦΙΑ από τους κοινόχρηστους χώρους αλλά και αν είναι δυνατόν να μειώσω τα τέλη στον δήμο. 

 

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα του δήμου μου είπαν ότι δεν πρόκειται να υπάρξει παρά ελάχιστη μείωση και να μην μπω καν στον κόπο να τους υποβάλλω αίτηση γιατί θα ταλαιπωρηθούν με την χαρτούρα!!! 

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εμπεριστατωμένα  τι συμβαίνει? Τι μετράει στα ΔΤ τι στο ΔΦ και τι στο ΤΑΠ? Να καταλάβετε η οικοδομή έχει 115 τετραγωνικά επιφάνεια στην κάτοψη (χωρίς μπαλκόνια του τα υπολογίζω στα 30 τετραγωνικά) και έχουν βγάλει 180 τμ ΔΤ, 230 ΔΦ και 170 ΤΑΠ!!!!

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 11/06/2020 at 12:57, Thresh said:

Στον έναν δήμο έγινε μπαμ μπαμ μέσα σε 1 βδομάδα (Μάρτιο), στον άλλο βλέπω ότι δεν έχει αρχίσει καν η επεξεργασία, 3 μήνες μετά!

2 μήνες αργότερα και 5 συνολικά από την αίτηση, έχουμε πλέον ένδειξη "σε επεξεργασία". ΠΡΟΟΔΟΣ!

Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι θα ολοκληρωθεί φέτος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 9:11 ΜΜ, Joshua21 είπε

1.Ναι, εισαγωγή μόνο η αποθήκη των 24 μέτρων, γιατί από ότι έγραψες μόνο αυτή είναι αδήλωτη στο Δήμο.

2.Όσο για το άλλο ακίνητο, αν είναι έτσι όπως τα λες πρέπει να κάνεις δήλωση/διόρθωση και για αυτό.

Το πρωτο το εκανα 

Για το δευτερο που στα στοιχεια του ΔΕΔΔΗΕ φαινεται 194 τμ αλλα ειναι 154,40 κανω εισαγωγη αλλα το εμφανιζει σωστα 

Τι πρεπει να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 5:51 ΜΜ, ianstam8 είπε

Καλησπέρα και από μένα και μια ερώτηση. Έχω στην κατοχή μου κλειστή υπόγεια θέση στάθμευσης (13τ.μ. κύριοι χώροι σύμφωνα με το Ε9). Στο γκαράζ αυτό υπάρχουν άλλες 3 θέσεις που ανήκουν σε άλλους ιδιοκτήτες και το υπόγειο πάρκινγκ ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστο ρολόι.

Αν έχω καταλάβει σωστά θα περάσω στη δήλωση τα 13τ.μ. στους ηλεκτροδοτούμενους κύριους χώρους (όπως στο Ε9), θα επιλέξω έπειτα «Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων τ.μ. από κοινόχρηστο ρολόι» και θα καταχωρήσω τον αριθμό του κοινόχρηστου ρολογιού. Έχει και μια επιλογή δίπλα να καταχωρήσω «Ηλεκτροδοτούμενους Βοηθητικούς χώρους (τ.μ.) Κοινόχρηστου Ρολογιού*¨» αλλά δε ξέρω αν και τι πρέπει να συμπληρώσω σ’ αυτό το πεδίο.

Προσπάθησα να το κάνω προσωρινή αποθήκευση και μου εμφανίζει τα κάτωθι

·  Τα τετραγωνικά του κοινόχρηστου ρολογιού δεν μπορούν να είναι 0.

·  Ο Αριθμός Παροχής δεν μπορεί να είναι ίδιος με τον Αριθμό Παροχής Κοινόχρηστου Χώρου.

Στο ΤΑΠ στη ΔΕΔΔΗΕΕ είναι δηλωμένα 51.τ.μ. Που θα βρω τον αριθμό παροχής κοινόχρηστου χώρου και γιατί να μην είναι ίδιος με αυτόν που είναι στο Ε9;Να δηλώσω στο πεδίο «Ηλεκτροδοτούμενους Βοηθητικούς χώρους (τ.μ.) Κοινόχρηστου Ρολογιού*¨» 51τ.μ.;

Χρειάζεσαι ένα λογαρισμό του κοινόχρηστου ρεύματος. Ζήτησέ τον από το διαχειριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για το δευτερο που στα στοιχεια του ΔΕΔΔΗΕ φαινεται 194 τμ αλλα ειναι 154,40 κανω εισαγωγη αλλα το εμφανιζει σωστα 

Τι πρεπει να κανω ?

Αυτό που σου εμφανίζει είναι τα στοιχεία που έχει αντλήσει από το Ε9 σου, για αυτό είναι σωστά.

Και αν θυμάμαι καλά είχες γράψει πως η συγκεκριμένη παροχή έχει διακοπή (λογικά θα στο λέει κάπου στο κάτω μέρος), συνεπώς ο ΔΕΔΔΗΕ δεν δίνει στοιχεία αντιπαράθεσης.

Προχωράς τη δήλωση όπως ακριβώς είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που σου εμφανίζει είναι τα στοιχεία που έχει αντλήσει από το Ε9 σου, για αυτό είναι σωστά.

Και αν θυμάμαι καλά είχες γράψει πως η συγκεκριμένη παροχή έχει διακοπή (λογικά θα στο λέει κάπου στο κάτω μέρος), συνεπώς ο ΔΕΔΔΗΕ δεν δίνει στοιχεία αντιπαράθεσης.

Προχωράς τη δήλωση όπως ακριβώς είναι.

Ναι ετσι ειναι .Αρα αποθηκευση και υποβολη ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Ναι ετσι ειναι .Αρα αποθηκευση και υποβολη ?

Αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία σου κάτω κάτω, ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tempo είπε

κατατοπιστικότατος όπως πάντα....μια ερώτηση ακόμη (ελπίζω τελευταία):  με ποιόν νόμο η θέση έχει αποχαρακτηριστεί  από αυτοτελής και ανεξάρτητη ιδιοκτησία;

Αυτό καλύτερα να σας το απαντήσει ο μηχανικός ή ο συμβολαιογράφος, γιατί πάει ανά περίπτωση. Εξ όσων γνωρίζω, ο αποχαρακτηρισμός έχει προκύψει με νομολογίες, δηλαδή με αποφάσεις δικαστηρίων. Οι νομολογίες εντάσσονται στη νομοθεσία με διάφορους τρόπους ανά περίπτωση. Στο επίπεδο που μιλάμε εδώ, μπορώ μόνο να σας δώσω μερικά δημοσιεύματα επί του θέματος, για να πάρετε μια γενική ιδέα:

https://www.taxheaven.gr/news/43784/oi-oeseis-staomeyshs-sthn-pylwth-sto-ypogeio-ston-akalypto-xwro-ti-isxyei-sto-e9

http://www.odigostoupoliti.eu/piloti-akiri-sistasi-orizontias-idioktisias-pou-kathorizi-thesis-stathmefsis/

https://www.taxheaven.gr/news/39630/oi-bohohtikoi-xwroi-parakoloyohmata-kai-h-katagrafh-toys-sto-e9?output=printer

https://www.broosco.com/el/blog/view/233/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF+%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%BF%CE%B9+%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82+%E2%80%93+%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+parking+%CF%83%CE%B5+%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1/

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/anastasia_milioy/akalyptos-kai-theseis-stathmeysis-aytokiniton-ti-ishyei

Στο πρώτο άρθρο, προσέξτε τι γράφει ο συντάκτης:

"Δεν μπορούν να ισχύσουν οι συμβολαιογραφικές πράξεις για την αποκλειστική χρήση θέσεων στάθμευσης με χιλιοστά στον parking της πολυκατοικίας, σε άτομα που έχουν στην κυριότητά τους οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα) στην ίδια πολυκατοικία. Αυτό αφορά ιδιοκτήτες που είχαν κάνει αγοραπωλησίες πριν από το 1981 (παλιές πολυκατοικίες σήμερα) και στη συνέχεια αυτού του τύπου οι αγοραπωλησίες απαγορεύτηκαν με νόμο. Υπάρχει γι' αυτούς νομικό πρόβλημα επειδή σήμερα οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης στους κοινόχρηστους χώρους δεν μπορούν να  έχουν την ιδιότητα τής χωριστής ιδιοκτησίας με χιλιοστά. Δεν μπορεί δηλαδή μια θέση στάθμευσης στην πυλωτή να είναι και να αποτελεί αυτοτελές περιουσιακό στοιχείο. Η παραπάνω θέση parking αναγράφεται στο Ε9 ως παρακολούθημα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα οταν τα στοιχεια που αντλουνται απο το Ε9 στην εφαρμογη  ειναι διαφορετικα απο τα στοιχεια του ΔΕΔΔΗΕ και ειναι σωστα απλα κανουμε δηλωση/αποθηκευση/υποβολη .

Σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thanosmed είπε

Στο πρώτο άρθρο, προσέξτε τι γράφει ο συντάκτης:

"Δεν μπορούν να ισχύσουν οι συμβολαιογραφικές πράξεις για την αποκλειστική χρήση θέσεων στάθμευσης με χιλιοστά στον parking της πολυκατοικίας, σε άτομα που έχουν στην κυριότητά τους οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα) στην ίδια πολυκατοικία. Αυτό αφορά ιδιοκτήτες που είχαν κάνει αγοραπωλησίες πριν από το 1981 (παλιές πολυκατοικίες σήμερα) και στη συνέχεια αυτού του τύπου οι αγοραπωλησίες απαγορεύτηκαν με νόμο. Υπάρχει γι' αυτούς νομικό πρόβλημα επειδή σήμερα οι ανοικτές θέσεις στάθμευσης στους κοινόχρηστους χώρους δεν μπορούν να  έχουν την ιδιότητα τής χωριστής ιδιοκτησίας με χιλιοστά. Δεν μπορεί δηλαδή μια θέση στάθμευσης στην πυλωτή να είναι και να αποτελεί αυτοτελές περιουσιακό στοιχείο. Η παραπάνω θέση parking αναγράφεται στο Ε9 ως παρακολούθημα."

στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου (συντάχθηκε σε συμβολαογράφο το 2004) το παρκινγκ στην πυλωτή χαρακτηρίζεται ως " αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία" όπως έχω ξαναγράψει και φυσικά έχει και χιλιοστά. Δηλαδή η συμβολαιογράφος δεν έπρεπε να γνωρίζει αυτά που γράφεις φίλε Thanosmed;

Να αναφέρω ότι δεν υπάρχει στο συμβόλαιο ξεχωριστό τίμημα για το παρκινγκ αυτό....ας πούμε ότι ήταν μέσα στην τιμή του διαμερίσματος.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου (συντάχθηκε σε συμβολαογράφο το 2004) το παρκινγκ στην πυλωτή χαρακτηρίζεται ως " αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία" όπως έχω ξαναγράψει και φυσικά έχει και χιλιοστά. Δηλαδή η συμβολαιογράφος δεν έπρεπε να γνωρίζει αυτά που γράφεις φίλε Thanosmed;

Να αναφέρω ότι δεν υπάρχει στο συμβόλαιο ξεχωριστό τίμημα για το παρκινγκ αυτό....ας πούμε ότι ήταν μέσα στην τιμή του διαμερίσματος.

Ανοιχτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, anikologr είπε

Καλημέρα σε όλους

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση καθώς βλέπω πως το επίπεδο είναι ιδιαίτερα υψηλό και οι απαντήσεις τεκμηριωμένες.

Σε μονοκατοικία που στο ισόγειο υπάρχει κλειστό γκαράζ, κοινόχρηστη αποθήκη και πυλωτή, στον 1ο όροφο διαμέρισμα και στον 2ο θα γίνει μελλοντικό διαμέρισμα ο δήμος είχε βγάλει κάποια απίστευτα μεγάλα ποσά για δημοτικά τέλη και δημοτικό φωτισμό. Προφανώς μετράνε μπαλκόνια, πυλωτή, κοινόχρηστους χώρους κτλ. Υπόψιν ότι στην οικία υπάρχει ένα ρολόι για το διαμέρισμα και το γκαραζ είναι μη ηλεκτροδοτούμενο.

Πρόσφατα έκανα σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έδωσα χιλιοστά στο γκαράζ, στο διαμέρισμα του 1ου ορόφου και στον μελλοντικό 2ο όροφο με σκοπό να μπει μια τάξη για το μέλλον, να γλιτώσω τον ΕΝΦΙΑ από τους κοινόχρηστους χώρους αλλά και αν είναι δυνατόν να μειώσω τα τέλη στον δήμο. 

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα του δήμου μου είπαν ότι δεν πρόκειται να υπάρξει παρά ελάχιστη μείωση και να μην μπω καν στον κόπο να τους υποβάλλω αίτηση γιατί θα ταλαιπωρηθούν με την χαρτούρα!!! 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εμπεριστατωμένα  τι συμβαίνει? Τι μετράει στα ΔΤ τι στο ΔΦ και τι στο ΤΑΠ? Να καταλάβετε η οικοδομή έχει 115 τετραγωνικά επιφάνεια στην κάτοψη (χωρίς μπαλκόνια του τα υπολογίζω στα 30 τετραγωνικά) και έχουν βγάλει 180 τμ ΔΤ, 230 ΔΦ και 170 ΤΑΠ!!!!

Ευχαριστώ

Ποιος δήλωσε στον δήμο τόσα τετραγωνικά εφόσον η κατοψη λέει 115τμ; Εφόσον είναι μονοκατοικία άρα πυλωτή γκαράζ και τα σχετικά δεν είναι κοινόχρηστα πληρώνουν ΤΑΠ όλα. Τα ΔΤ και ΔΦ μόνο όσοι χώροι είναι ηλεκτροδοτουμενοι. Νομίζω ότι με την σύσταση οριζοντιου γλιτώνεις την χρέωση στα τετραγωνικά της πυλωτής και των κοινοχρηστων χωρων. Ρώτα όμως και έναν μηχανικό. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...