Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tempo είπε

ναι, ανοιχτή θέση παρκινγ μέσα στον χώρο της πυλωτής

Μήπως στην άδεια είναι κλειστή που ποτέ δεν χτίστηκε; Μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, tempo είπε

στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου (συντάχθηκε σε συμβολαογράφο το 2004) το παρκινγκ στην πυλωτή χαρακτηρίζεται ως " αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία" όπως έχω ξαναγράψει και φυσικά έχει και χιλιοστά. Δηλαδή η συμβολαιογράφος δεν έπρεπε να γνωρίζει αυτά που γράφεις φίλε Thanosmed;

Να αναφέρω ότι δεν υπάρχει στο συμβόλαιο ξεχωριστό τίμημα για το παρκινγκ αυτό....ας πούμε ότι ήταν μέσα στην τιμή του διαμερίσματος.

Ανοιχτή θέση στάθμευσης σε χώρο που τον χαρακτηρίζει ως "πιλοτή" και το θεωρεί "αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία" με χιλιοστά, σε συμβόλαιο του 2004;;; Τι να πω τώρα γι' αυτό...

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάτε σε μηχανικό ή συμβολαιογράφο να τα ξεκαθαρίσετε, γιατί εδώ μάλλον υπάρχει πρόβλημα. Καλύτερα πριν τις 31/08, για να κάνετε όποιες τυχόν διορθώσεις χρειαστούν, αν χρειαστούν και να εκμεταλλευτείτε τα προνόμια της Δήλωσης Τετραγωνικών. Και αν επιλέξετε να ρωτήσετε συμβολαιογράφο, διαλέξτε έναν άλλο αυτή τη φορά...

Όταν τα ξεδιαλύνετε, πείτε μας κι εδώ στο forum τι έγινε τελικά. Θα είναι χρήσιμη γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους..θελω να δηλωσω σε πρωτη φαση στο Ε9 το υπογειο γκαραζ..στο σημειο που λεει ηλεκτροδοτουμενο  η οχι τι να επιλεξω??το γκαραζ οπως ολων των αλλων ιδιοκτητων παιρνει ρευμα απο το κοινοχρηστο εδω και κατι..χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από μένα. Έχω τα εξής σχετικά με το ακίνητό μου:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

ΕΜΒΑΔΑ

κύριοι χώροι(χωρίς ημιυπαίθριο & κοινόχρηστα (σκάλα))=106,35 τ.μ.

ημιυπαίθριος = 9,79 τ.μ.

κοινόχρηστα(σκάλα)=9,60 τ.μ.

106,35 + 9,60 =115,95 τ.μ. (κύριοι χώροι + κοινόχρηστα)

 

ΔΕΗ

ΔΤ: 100 τ.μ.

ΔΦ: 116 τ.μ.

ΤΑΠ: 116 τ.μ.

 

Ε9

κύριοι χώροι : 106 τ.μ.

βοηθητικοί χώροι : -

Μου φαίνεται πως είναι σωστά δηλωμένα, δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι, σωστά;

(αν και δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνουν τα 100 τ.μ. για ΔΤ (δημοτικά τέλη))

(εντάξει, αμαρτωλός κι εγώ :ph34r:, έχω κλείσει τον ημιυπαίθριο αλλά λέω να μην το δηλώσω. Αν υποθέσουμε ότι δεν τον έχω κλείσει αλλά είναι κανονικός ημιυπαίθριος, είμαι οκ;  )

 

ΕΝΤΙΤ: βλέπω ότι το 115,95  έχει στρογγυλοποιηθεί σε 116 στη ΔΕΗ.

Χρειάζεται διόρθωση αυτή η στρογγυλοποίηση; (υποθέτω την έκανε η ΔΕΗ)

Και το 106,35 έγινε 106 στο Ε9...

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δηλώνω διαφορετικά τετραγωνικά για ΔΦ και ΤΑΠ;

Αναφορά σε κείμενο

ΔΦ: κύριοι χώροι + κοινόχρηστοι(106,35 + 9,60 =115,95 τ.μ)

ΤΑΠ: κύριοι χώροι(106,35 τ.μ)

106,35 ή 106; 

 

Στην ΑΔΕΙΑ γράφει: καλυπτόμενη επιφάνεια οικ. μ2: 125,74  (δεν αναφέρει άλλα στοιχεία)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ημιυπαίθριος = 9,79

Κοινόχρηστα(σκάλα)=9,60

κύριοι χώροι = καλυπτόμενη επιφάνεια - ημιυπαίθριος - κοινόχρηστα=125.74-9,79-9,60=106.35

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στον ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ: Ιδιοκτησίες: 106,35  Κοινόχρηστα: 9,60.

Ο πίνακας αυτός είναι η σωστή πηγή; Ή θα έπρεπε κάπου αλλού να βρω τα νούμερα;

 

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, panosssss είπε

Δηλαδή δηλώνω διαφορετικά για ΔΦ και ΤΑΠ;

106,35 ή 106; 

Στην ΑΔΕΙΑ γράφει: καλυπτόμενη επιφάνεια οικ. μ2: 125,74  (δεν αναφέρει άλλα στοιχεία)

Στον ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ: Ιδιοκτησίες: 106,35  Κοινόχρηστα: 9,60.

Ο πίνακας αυτός είναι η σωστή πηγή; Ή θα έπρεπε κάπου αλλού να βρω τα νούμερα;

Στη ΔΕΗ (και κατ΄ επέκταση στο Δήμο) γράφονται ακέραια νούμερα, οπότε το 106,35 στρογγυλοποιείται στο 106.

Επίσης η άδεια δεν λέει κάτι, ο διαχωρισμός έγινε πιο μετά, την πράξη οριζοντίου ιδιοκτησίας να κοιτάξεις και το συμβόλαιο αγοράς.

Στον πίνακα πάντως σωστά φαίνονται, οι κοινόχρηστοι χώροι ρευματοδοτούνται και πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν μέσω του λογαριασμού του κοινόχρηστου ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για τις αποθήκες με δικά τους χιλιοστά που ρευματοδοτούνται από το κοινόχρηστο, έχει βγει συμπέρασμα ποιός είναι ο πιο σωστός τρόπος δήλωσης στην εφαρμογή? Ως μη ηλεκτροδοτούμενοι (όπως φαίνονται δηλ. στο Ε9) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Στον πίνακα πάντως σωστά φαίνονται, οι κοινόχρηστοι χώροι ρευματοδοτούνται και πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν μέσω του λογαριασμού του κοινόχρηστου ρεύματος.

Δεν υπάρχει λογαριασμός κοινόχρηστου ρεύματος.

Το κτίριο είναι διώροφο.

Η σκάλα παίρνει ρεύμα από το δικό μου.

 

  

15 ώρες πριν, hdonoblepsias είπε

Εγω πήγα σε έναν πολιτικό μηχανικό και μου είπε θα έχω πρόστιμο 1000€

Γιατί;

-----------------------------------------------------

Άρα, για να ανακεφαλαιώσουμε:

1. Στο Ε9, κύριοι χώροι : 106 τ.μ., το αφήνω έτσι ή πρέπει να το κάνω 106,35; Από αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

7. Η επιφάνεια των κύριων και βοηθητικών χώρων των κτισμάτων, των οικοπέδων και των αγροτεμαχίων, μπορεί να αναγραφεί και χωρίς δεκαδικά ψηφία.

...συμπεραίνω ότι είναι εντάξει

2. Στη ΔΕΗ το ΤΑΠ πρέπει να γίνει 106

3.  Στη ΔΕΗ, ΔΤ: 100 τ.μ. και ΔΦ: 116 τ.μ., μένουν ως έχουν

 

Πάντως, σύμφωνα με τη ΔΕΗ, απ' όσο καταλαβαίνω, τα τετραγωνικά μέτρα  για ΔΤ και ΔΦ έπρεπε να είναι τα ίδια (???) ('τ.μ. ακινήτου'):

Αναφορά σε κείμενο

Ο υπολογισμός τους γίνεται ως ακολούθως :

Για ΔΤ, ΔΦ :

                          (τ.μ. ακινήτου) Χ (συντελεστή Δ.Τ ή Δ.Φ.) Χ (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
                                                                              365 ημέρες 
 
Για ΤΑΠ :

        (τ.μ. ακινήτου) Χ (τιμή ζώνης) Χ (παλαιότητα) Χ (συντ. ΤΑΠ) Χ (ημέρες έκδοσης λογ/σμού)
                                                                                365 ημέρες

 

Επίσης, σε παραδείγματα λογαριασμών που βρίσκω στο ίντερνετ, βλέπω ότι τα τετραγωνικά μέτρα για ΤΑΠ, ΔΦ, ΔΤ στο λογαριασμό της ΔΕΗ είναι και για τα 3 τα ίδια.

Παράδειγμα 1.

Παράδειγμα 2

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosssss είπε

Δεν υπάρχει λογαριασμός κοινόχρηστου ρεύματος.

Το κτίριο είναι διώροφο.

Η σκάλα παίρνει ρεύμα από το δικό μου.

Sorry αλλά δεν βγάζω άκρη από τις περιγραφές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σκάλα (το κοινόχρηστο) παίρνει ρεύμα από το δικό μου (από τον Α' όροφο δηλαδή), οπότε δεν υπάρχει λογαριασμός κοινόχρηστου ρεύματος.

Ο Β' όροφος ανήκει στον αδερφό μου.

.

Υπάρχουν δυο ρολόγια της ΔΕΗ, ένα για τον πρώτο όροφο κι ένα για τον δεύτερο.

Η σκάλα παίρνει ρεύμα από το ρολόι του Α' ορόφου.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους..θελω να δηλωσω σε πρωτη φαση στο Ε9 το υπογειο γκαραζ..στο σημειο που λεει ηλεκτροδοτουμενο  η οχι τι να επιλεξω??το γκαραζ οπως ολων των αλλων ιδιοκτητων παιρνει ρευμα απο το κοινοχρηστο εδω και κατι..χρονια..Να το δηλωσω ως μη ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 ή να βαλω το κοινοχρηστο?

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aelaras1 είπε

Καλησπερα σε ολους..θελω να δηλωσω σε πρωτη φαση στο Ε9 το υπογειο γκαραζ..στο σημειο που λεει ηλεκτροδοτουμενο  η οχι τι να επιλεξω??το γκαραζ οπως ολων των αλλων ιδιοκτητων παιρνει ρευμα απο το κοινοχρηστο εδω και κατι..χρονια..Να το δηλωσω ως μη ηλεκτροδοτουμενο στο Ε9 ή να βαλω το κοινοχρηστο?

 

 

Το κοινόχρηστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...