Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα σήμερα μια διευκρίνηση του υπουργείου εσωτερικών που λέει οτι "Αξίζει να σημειωθεί ότι η ρύθμιση προβλέπει την απαλλαγή τελών και προστίμων της προηγούμενης πενταετίας"

Δηλαδή πριν την 5-ετια τι γίνεται; Πέφτει το πρόστιμο κανονικά; Αρχικά δεν είχαν αναφέρει τίποτα τέτοιο ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Διάβασα σήμερα μια διευκρίνηση του υπουργείου εσωτερικών που λέει οτι "Αξίζει να σημειωθεί ότι η ρύθμιση προβλέπει την απαλλαγή τελών και προστίμων της προηγούμενης πενταετίας"

Δηλαδή πριν την 5-ετια τι γίνεται; Πέφτει το πρόστιμο κανονικά; Αρχικά δεν είχαν αναφέρει τίποτα τέτοιο ή κάνω λάθος;

Εγω δεν εχω καταλαβει με την δεη τινθα γινει? Αν αλλαξεις το ε9 και τη δηλωση στους δημους δεν πρεπει να αλλαξεις και δεη? Η δεη μετα θα σε κεράσει προστιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Εγω δεν εχω καταλαβει με την δεη τινθα γινει? Αν αλλαξεις το ε9 και τη δηλωση στους δημους δεν πρεπει να αλλαξεις και δεη? Η δεη μετα θα σε κεράσει προστιμο? 

Είτε πρέπει να πας στον ΔΕΔΔΗΕ να τους ενημερωσεις για την αλλαγή των τετραγωνικών είτε τα αρχεία του ΔΕΔΔΗΕ ενημερώνονται από τον Δήμο. Η ΔΕΗ δεν στέλνει κανένα πρόστιμο για τα τέλη, απλά εισπράττει τα τρέχοντα δημοτικά τέλη, τυχον πρόστιμα για τα τέλη στα στέλνει ο δήμος. 

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Διάβασα σήμερα μια διευκρίνηση του υπουργείου εσωτερικών που λέει οτι "Αξίζει να σημειωθεί ότι η ρύθμιση προβλέπει την απαλλαγή τελών και προστίμων της προηγούμενης πενταετίας"

Δηλαδή πριν την 5-ετια τι γίνεται; Πέφτει το πρόστιμο κανονικά; Αρχικά δεν είχαν αναφέρει τίποτα τέτοιο ή κάνω λάθος;

Από ότι έχω καταλαβει, οι δημοι υπολογίζουν αναδρομικες προσαυξήσεις μέχρι την 5ετια, αλλά σε αυτές υπάρχει και πρόστιμο που είναι προσαυξανει τα ετήσια τέλη από 100 ως 200%, οπότε αριθμητικά είναι σαν να πληρώνεις αναδρομικά για 10 ως 15 χρόνια. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει δήλωση για ακίνητο στο Δήμο Αθηναίων από τις αρχές Μαρτίου και ακόμα δεν έχει ανοίξει για επεξεργασία. Είναι λογικό? Έχει κάνει κανείς άλλος στο συγκεκριμένο Δήμο?  Προχωράει η αίτηση του? 

Αντίθετα περίπου την ίδια ημερομηνία έκανε η σύζυγος για ακίνητο στο Δήμο Γλυφάδας, η αίτηση μπήκε σε επεξεργασία και απο τότε παραμένει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
58 minutes ago, didaskalop said:

Έχω κάνει δήλωση για ακίνητο στο Δήμο Αθηναίων από τις αρχές Μαρτίου και ακόμα δεν έχει ανοίξει για επεξεργασία. Είναι λογικό? Έχει κάνει κανείς άλλος στο συγκεκριμένο Δήμο?  Προχωράει η αίτηση του? 

Αντίθετα περίπου την ίδια ημερομηνία έκανε η σύζυγος για ακίνητο στο Δήμο Γλυφάδας, η αίτηση μπήκε σε επεξεργασία και απο τότε παραμένει έτσι. 

Δεν είναι ο μόνος δήμος πάντως με τέτοια καθυστέρηση, τα ίδια τραβάμε στον δήμο Πεντέλης. Από την στιγμή που την έχεις κάνει εμπρόθεσμα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα στον Δήμο Θεσσαλονίκης από Μάιο και δεν έχει ξεκινήσει η επεξεργασία. Σε μικρότερο Δήμο του ίδιου νομού όμως ή διαδικασία έχει ολοκληρωθεί. Πρέπει να είναι σύνηθες μάλλον για τους μεγάλους Δήμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2020 στις 5:36 ΜΜ, senes είπε

Τελικά για τις αποθήκες με δικά τους χιλιοστά που ρευματοδοτούνται από το κοινόχρηστο, έχει βγει συμπέρασμα ποιός είναι ο πιο σωστός τρόπος δήλωσης στην εφαρμογή? Ως μη ηλεκτροδοτούμενοι (όπως φαίνονται δηλ. στο Ε9) ?

Υπάρχει κάποια απάντηση σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίας και ο πατέρας μου θυμήθηκε τελευταία στιγμή ότι πρέπει να δει και το συγκεκριμένο θέμα προσπαθώ να τον βοηθήσω να βγάλει άκρη.

Παρακάτω εικόνα από το Ε9 και από λογαριασμό της ΔΕΗ:

Screenshot_2.png.d0bdc4363927e5453d624d10239081c7.pngScreenshot_3.png.e0fe8aeb454330b5b1b9feeea0a7a3c2.png

Από ότι καταλαβαίνω έχουμε 73,58 τετραγωνικά του σπιτιού συν τα 10 της αποθήκης = 83.58

Στη ΔΕΗ, ΤΑΠ και τα λοιπά υπολογίζονται με 85 τετραγωνικά. Οπότε αν δεν κάνω λάθος αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι είναι διόρθωση των τετραγωνικών προς τα κάτω ή το αφήνουμε έτσι σωστά;

Βέβαια θα πρέπει νομίζω να δει γιατί η αποθήκη εμφανίζεται ως μη ηλεκτροδοτούμενη στο Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πόσο ενημερώνουν οι δήμοι τον ΔΕΔΔΗΕ ή ο ΔΕΔΔΗΕ την ΔΕΗ είναι άλλη μία ιστορία του παραλόγου της ελληνικής γραφειοκρατίας!

Το 2017 πήγαμε στον δήμο να δηλώσουμε ότι το ακίνητο είναι κλειστό, για να μην επιβαρυνόμαστε με Δημοτικά Τέλη.

Επειδή υπήρχε διαφορά στα τ.μ. δηλώσαμε τα σωστά και στον δήμο και στον ΔΕΔΔΗΕ.

Τώρα που το νοικιάσαμε ρώτησα τον ενοικιαστή πόσα τ.μ. αναγράφονται στον λογαριασμό και τελικά δεν έχει γίνει καμία διόρθωση στα τ.μ.

Και χρειάστηκε τελικά να μπούμε να δηλώσουμε ξανά τα σωστά τ.μ. μέσω της πλατφόρμας!!!

Κατά τα άλλα φταίνε οι πολίτες που δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2020 στις 9:27 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Από ότι έχω καταλαβει, οι δημοι υπολογίζουν αναδρομικες προσαυξήσεις μέχρι την 5ετια, αλλά σε αυτές υπάρχει και πρόστιμο που είναι προσαυξανει τα ετήσια τέλη από 100 ως 200%, οπότε αριθμητικά είναι σαν να πληρώνεις αναδρομικά για 10 ως 15 χρόνια. 

Όχι. Οι Δήμοι έχουν δικαίωμα από τον νόμο για καταλογισμό τελών μέχρι και 20 χρόνια πίσω. Πρόστιμα όμως μόνο για την τελευταία πενταετία. Αν το πρόστιμο είναι το 200% του τέλους τότε μιλάμε για 20 + 2*5= Τέλη 30 ετών μαξ. Οι περισσότεροι Δήμοι όμως πάνε συνήθως μέχρι 10 χρόνια πίσω.

http://www.pomida.gr/dimotika_telh.php

Αναφορά σε κείμενο

ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ; ΣΤΗΝ 20ΕΤΙΑ!!!

Με το άρθρο 32 του Ν. 4304/2014, όπως συμπληρώθηκε μεταγενέστερα, και ισχύει από 23.10.2014, η 5ετής παραγραφή οφειλών προς τους Ο.Τ.Α. παραγραφή αυξήθηκε σε 20ετή ως εξής:
"Χρηματικές αξιώσεις των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης που αφορούν σε απόδοση φόρων, τελών, δικαιωμάτων και εισφορών και προκύπτουν εξαιτίας μη υποβολής από τους υπόχρεους των αναγκαίων στοιχείων για τη βεβαίωση τους ή υποβολής ανακριβών ή ελλιπών στοιχείων ή λανθασμένα βεβαιωμένων οφειλών, βεβαιώνονται σε βάρος των υπόχρεων εντός εικοσαετίας από τη λήξη του οικονομικού έτους που δημιουργήθηκε η σχετική υποχρέωση προς καταβολή τους. Τυχόν πρόστιμα που επιβάλλονται για τις ανωτέρω περιπτώσεις, υπολογίζονται επί των οφειλών που ανάγονται στα πέντε (5) προηγούμενα της βεβαίωσης έτη.".

 

Επεξ/σία από pirmen56
Διόρθωση σε υπολογισμό.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arwindan said:

Μίας και ο πατέρας μου θυμήθηκε τελευταία στιγμή ότι πρέπει να δει και το συγκεκριμένο θέμα προσπαθώ να τον βοηθήσω να βγάλει άκρη.

Παρακάτω εικόνα από το Ε9 και από λογαριασμό της ΔΕΗ:

Screenshot_2.png.d0bdc4363927e5453d624d10239081c7.pngScreenshot_3.png.e0fe8aeb454330b5b1b9feeea0a7a3c2.png

Από ότι καταλαβαίνω έχουμε 73,58 τετραγωνικά του σπιτιού συν τα 10 της αποθήκης = 83.58

Στη ΔΕΗ, ΤΑΠ και τα λοιπά υπολογίζονται με 85 τετραγωνικά. Οπότε αν δεν κάνω λάθος αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι είναι διόρθωση των τετραγωνικών προς τα κάτω ή το αφήνουμε έτσι σωστά;

Βέβαια θα πρέπει νομίζω να δει γιατί η αποθήκη εμφανίζεται ως μη ηλεκτροδοτούμενη στο Ε9.

Ένα 1 τμ είχα και γω διαφορά προς τα κάτω και μου είπανε από τον Δήμο να το διορθώσω και αυτό έκανα. Φάνηκε επίσης στον λογαριασμό ρεύματος, ανεξάρτητου παρόχου σε κανά δίμηνο από την διόρθωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τα συνοψίσουμε λίγο , γιατί γίνεται ο ....χαμός: 

Μέχρι το 2014 τα πρόστιμα των δήμων με τις προσαυξήσεις έφταναν μια πενταετία πίσω .Από την 1.1.2015 η πενταετία (ελέω τρόικας) έγινε 20ετία. Επειδή όμως δεν έχουμε φτάσει ακόμη στα 20 χρόνια από την έναρξη εφαρμογής της νέας παραγραφής , ουσιαστικά κάθε χρόνο προστίθεται ένα έτος επιπλέον παραγραφής . Η 20ετης παραγραφή που προβλέπεται από τον 4304/2014 δεν είναι υποχρεωτική για τους δήμους αλλά με απόφαση του δημοτικού τους συμβουλίου μπορεί να ορίσουν και μικρότερη .Προσωπικά δεν νομίζω να βρεθεί δήμος που θα παρεκλίνει από την σημερινή πενταετία γιατί βλέπω τον δήμαρχο να αλλάζει....σπίτι και περιοχή.  Επίσης πιστεύω ότι η συγκεκριμένη διάταξη δεν έχει τύχη στα δικαστήρια (ΣΤΕ) γιατί είναι αντισυνταγματική και δεν μπορεί οι απαιτήσεις του δημοσίου να παραγράφονται στα 5 χρόνια και του κάθε .........δήμαρχου στα 20. Υπάρχουν και πρακτικά θέματα ,πως θα πας να του ζητήσεις του άλλου 20 χρόνια αναδρομικά , το πιθανότερο δεν θα έχει να σου δώσει , οπότε πρέπει να του κατασχέσεις το σπίτι.

Το θέμα των υπογείων γκαράζ και αποθηκών που ηλεκτροδοτούνται από κοινόχρηστο γίνεται ...της παλαβής και έχουν προκύψει τεράστια θέματα. Κατ΄αρχήν είναι ηλεκτροδοτούμενοι χώροι άσχετα αν παίρνουν από κοινόχρηστο ρολόι.  Στο κοινόχρηστο ρολόι όμως είναι δηλωμένα (ή πρέπει να είναι ) και τα (σωστά) τετραγωνικά των επιφανειών που ηλεκτροδοτούνται από αυτά. Άρα τα γκαράζ και οι αποθήκες είναι (ή πρέπει να είναι μέσα) . Αν τώρα το γκαράζ έχει ποσοστά στο οικόπεδο και προκύπτουν και τα τετραγωνικά του από συμβόλαιο (σύσταση , αγορά, κληρονομιά κλπ) πάει καλά , αν δεν προκύπτουν τι θα βάλεις σαν τετραγωνικά επιφανείας ? όλα τα τετραγωνικά του κοινοχρήστου ρολογιού ? Δεν γίνεται . Πολλοί δήμοι για να ξεπεράσουν το πρόβλημα αυτό (πρώτος πρώτος ο τραγικός δήμος Αθηναίων) προσθέτουν τα τετραγωνικά του γκαράζ και της αποθήκης (αν υπάρχουν) στα τετραγωνικά του διαμερίσματος  και τα "φορτώνουν" στο ρολόι του διαμερίσματος . Είναι σωστό ?Όχι , γιατί έτσι ο δήμος παίρνει δημοτικά τέλη και από το ρολόι του διαμερίσματος-σπιτιού και από το ρολόι των κοινοχρήστων . Αλλά στην τελική αυτό που ενδιαφέρει είναι ο δήμος ,με τον ένα ή άλλο τρόπο να εισπράττει τα τέλη για τους χώρους  της ιδιοκτησίας σου. 

Οπότε άκρη δεν βγαίνει εύκολα , προσπαθείστε στις δηλώσεις το σύνολο των τετραγωνικών που σας ανήκουν να είναι δηλωμένα στον δήμο σωστά ,άσχετα σε ποιό ρολόι της ΔΕΗ αναφέρονται . Το λάθος ξεκινά από το γεγονός ότι συνδέουν τις επιφάνειες της ιδιοκτησίας με το ρολόι του ηλεκτρικού ρεύματος , αφού ,κακώς , βάλαν την ΔΕΗ να εισπράττει δημοτικά τέλη και φωτισμό. Αν υπήρχε ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτων ,όπως σε όλες τις σοβαρές χώρες και όχι χώρες τύπου μπανανίας, οι δήμοι θα έπαιρναν κατευθείαν τα τέλη από εκεί ,χωρίς να μπλέκεται η ΔΕΗ , που δεν έχει καμία δουλειά. 

Το θέμα είναι τεράστιο και θέλει προσοχή , γιατί αναδρομικά 20 ετών με πρόστιμα και προσαυξήσεις τελευταίας πενταετίας είναι πολύ γερό κονδύλι και μπορεί να σε κάψει . Αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα επανέλθουμε στην πενταετία. Τα γράφω αυτά ως έχοντας προσωπική εμπειρία από συναλλαγή με τον εκπληκτικό τσίρκο (και τυπικά "δήμο") Αθηναίων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...