Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

Μη ηλεκτροδοτούμενο θεωρείται το ακίνητο που δεν έχει πάρει ρεύμα ποτέ.

 

Να σε ρωτήσω κάτι, αν μπορείς να με βοηθήσεις; Λοιπόν:

 

-Γιαπί

-Που ΔΕΝ έχει ηλεκτροδοτηθεί ΠΟΤΕ (πραγματικά ποτέ, όχι διακοπή, δεν είχε ποτέ ρεύμα), εγκαταλείφθηκε λόγω οικονομικών προβλημάτων

-Με κωδικό Ε9 ειδικών συνθηκών "99" (δηλαδή επίσημα "ημιτελές/νεοανεγειρόμενο στο Ε9")

-Με κωδικό Ε9 ειδικής κατηγορίας "8" (δηλαδή επίσημα "κενό στο Ε9")

Δηλαδή κενο+ημιτελές+ποτέ ηλεκτροδοτούμενο = σκέτο γιαπί

image.png.ac2ae2a9586d400ccc8f6b95c12dd184.png

ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί στην πλατφόρμα;

 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή υπάρχει μια σύγχυση , το γκαράζ αν έχει φως είναι ηλεκτροδοτούμενο , είτε παίρνει από δικό σας ρολόι είτε από κοινόχρηστο , προσέξτε τα αυτά. Επίσης τις δηλούμενες επιφάνειες τις βάζουμε μικτές (τοίχο- τοίχο) όχι τον καθαρό ωφέλιμο , μην τα ρισκάρετε για λίγα τετραγωνικά να σου βγάλει διαφορές. Το θέμα βέβαια υπάρχει όταν το ακίνητο δεν έχει σύσταση , οπότε σε κάθε περίπτωση πάει η μικτή επιφάνεια(οι τοίχοι μέσα) . Αν υπάρχει σύσταση ,τότε απλά ακολουθείς τη σύσταση.

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο θέμα των κενών ακινήτων ,που μέχρι πέρσι τη δήλωση κενού την κάναμε στον δήμο .Η συγκεκριμένη πλατφόρμα καλύπτει και τη δήλωση κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων χωρίς να υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά? Ούτε λογιστές δεν μπορούσαν να μου πουν. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται μα τα απλώς κενά ακίνητα?

Επεξ/σία από evkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evkar είπε

επειδή υπάρχει μια σύγχυση , το γκαράζ αν έχει φως είναι ηλεκτροδοτούμενο , είτε παίρνει από δικό σας ρολόι είτε από κοινόχρηστο , προσέξτε τα αυτά. Επίσης τις δηλούμενες επιφάνειες τις βάζουμε μικτές (τοίχο- τοίχο) όχι τον καθαρό ωφέλιμο , μην τα ρισκάρετε για λίγα τετραγωνικά να σου βγάλει διαφορές. Το θέμα βέβαια υπάρχει όταν το ακίνητο δεν έχει σύσταση , οπότε σε κάθε περίπτωση πάει η μικτή επιφάνεια(οι τοίχοι μέσα) . Αν υπάρχει σύσταση ,τότε απλά ακολουθείς τη σύσταση.

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο θέμα των κενών ακινήτων ,που μέχρι πέρσι τη δήλωση κενού την κάναμε στον δήμο .Η συγκεκριμένη πλατφόρμα καλύπτει και τη δήλωση κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων χωρίς να υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά? Ούτε λογιστές δεν μπορούσαν να μου πουν. 

Ξέρει κανείς τι γίνεται μα τα απλώς κενά ακίνητα?

 

Συμφωνώ ότι υπάρχει σύγχυση για υπόγεια πάρκινγκ ή αποθήκες. Το βλεπω στην περίπτωσή μου, γι'αυτό και έχω θέσει ερώτηση για την οποία δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση. Πώς τα βάζεις λοιπόν; Αν σου είναι ξεκάθαρο το κομμάτι αυτό, μπορείς να δεις την περιγραφή που έχω δώσει μερικά μηνύματα πίσω? Το βάζω και συμπληρώνω και κοινόχρηστο παράλληλα; Δεν έχω όμως να πληρώνεται ΤΑΠ στον κοινόχρηστο, οπότε είοναι πολύ πιθανο ως μη ηλεκτροδοτούμενο να μην πληρώνεται τόσα χρόνια σε ΔΤ/ΔΦ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μπαίνω στην εφαρμογή να διορθώσω τα τετραγωνικά και τα βλέπω ΔΙΩΡΘΩΜΕΝΑ !!!!!!!!! Είναι δυνατόν αυτό ????

Τι εννοείς; Δεν σου βγάζουν διάφορες με τον ΔΕΔΔΗΕ; Αλλά οι λογαριασμοι της ΔΕΗ έχουν διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι εννοείς; Δεν σου βγάζουν διάφορες με τον ΔΕΔΔΗΕ; Αλλά οι λογαριασμοι της ΔΕΗ έχουν διαφορές. 

Είναι παράξενο !!!!!

Βλέπω ότι έχω διαφορά πχ 19 τμ και μπαίνω να τα διωρθωσω, αλλά είναι ΗΔΗ διωρθωμενα !!!!!

Μου λέει όμως ότι τα έχεις ΔΙΑΦΟΡΑ μόνο στο ΤΑΠ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλασπερα σ'ολους. Μια ερωτηση που πιθανότατα εχει ηδη απαντηθεί αλλα είναι πολλες οι σελιδες για να το βρω. Σε οικογενειακη τριωροφη οικοδομη το.υπόγειο εχει οριζοντια συσταση και στο συμβολαιο αναφέρεται ως αποθηκευτικος χωρος. Ηλεκτροδοτειται απο το.κοινοχρηστο ρευμα. Στο Ε9 ειναι δηλωμενο με τα σωστα τετραγωνικά.και σε διαφορετικη γραμμη ως ηλεκτροδοτουμενο, αλλα ανακάλυψα προσφατως με ολη αυτην.την.ιστορια, ότι στον.κοινοχρηστο λογαριασμο της ΔΕΗ, δεν.εμφανίζονται αυτα τα τετραγωνικα πουθενα, αλλα ολα τα υπολοιπα κοινοχρηστα( κλιμακοστασιο, εισοδος ισογείου και δώμα) και που αυτα σωστα είναι μετρημενα. Τι.πρεπει να κάνω? Στην.πλατφορμα των.τετραγωνικων.εμφανιζεται το υπογειο με τα σωστα τετραγωνικα, ως βοηθητικος χώρος και με την.κοινοχρηστη.παροχη. Πρεπει να κανω καποια ενέργεια? Πως ειναι δυνατόν τοσα χρόνια να μην εμφανιζεται στον.λογαριασμο της ΔΕΗ ολοκληρο.υπόγειο, ενω ειναι.ΟΚ το Ε9?

Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οικόπεδο το οποίο είναι χτισμένο με εξαντλημένο τον συντελεστή δόμησης δηλωνεται στον δήμο; 

Διαβάζω σε κάποιες ιστοσελίδες ότι οι δήμοι αναπροσαρμοζουν τα εμβαδά των χωρων με κάποιους μειωτικους συντελεστές κατά την επεξεργασία των δηλώσεων, γνωρίζετε τι συντελεστές είναι αυτοί; 

Στην ημερομηνία ισχύος δήλωσης βάζουμε την ημερομηνία που κάναμε την δήλωση; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Οικόπεδο το οποίο είναι χτισμένο με εξαντλημένο τον συντελεστή δόμησης δηλωνεται στον δήμο; 

Διαβάζω σε κάποιες ιστοσελίδες ότι οι δήμοι αναπροσαρμοζουν τα εμβαδά των χωρων με κάποιους μειωτικους συντελεστές κατά την επεξεργασία των δηλώσεων, γνωρίζετε τι συντελεστές είναι αυτοί; 

Στην ημερομηνία ισχύος δήλωσης βάζουμε την ημερομηνία που κάναμε την δήλωση; 

ΟΧΙ, αν έχει εξαντληθεί η δόμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ βάζω στοίχημα ότι αυτοί θα δώσουν παράταση ακόμα ή μέχρι τέλος του χρόνου ή μέχρι Τέλη Σεπτεμβρίου. Προσωπικά στο Δήμο μου, έγιναν χειρόγραφα η διόρθωση και όχι ηλεκτρονικά. Τώρα αν εσάς δεν γίνετια χειρόγραφα, καντε την ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Eγώ βάζω στοίχημα ότι αυτοί θα δώσουν παράταση ακόμα ή μέχρι τέλος του χρόνου ή μέχρι Τέλη Σεπτεμβρίου. Προσωπικά στο Δήμο μου, έγιναν χειρόγραφα η διόρθωση και όχι ηλεκτρονικά. Τώρα αν εσάς δεν γίνετια χειρόγραφα, καντε την ηλεκτρονικά

Χειρόγραφα γίνεται σε όλους τους δήμους. Αλλά απο την στιγμή που υπάρχει το ηλεκτρονικό σύστημα δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις τζάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις σε 3 περιπτώσεις (καταφεύγω στο forum γιατί όσους υπάλληλους και να ρώτησα, όσους λογιστές ο καθένας είχε και τη δική του γνώμη)

1. Σε οικόπεδο εντός σχεδίου, υπάρχει διώοροφο κτίριο με κολλητή μονοκατοικία.

    Η μονοκατοικία και ο όροφος του κτιρίου είναι μη ηλεκτροδοτούμενοι (ουδέποτε πήραν ρολόι) και μάλιστα ο όροφος στο Ε9 είναι δηλωμένος ως ημιτελής (έχει τελειώσει κατά 90 % και έως το τέλος του χρόνου θα πάρει και ρολόι).Έχει γίνει σύσταση ιδιοκτησίας (ένας είναι ο ιδιοκτήτης και στα 3) και στο κάθε σπίτι από τα 3 αντιστοιχούν και ποσοστά οικοπέδου τα οποία είναι δηλωμένα κανονικά στο Ε9.

 Στην εφαρμογή της δήλωσης, σε όλες τις ιδιοκτησίες,   μου έχει αυτόματα συμπληρωμένη την συνολική επιφάνεια του οικοπέδου (επισημαίνεται ότι στο άνω μέρος της φόρμας δήλωσης εκεί που αναγράφει τα στοιχεία από το περιουσολόγιο - φαίνεται κανονικά ότι το κάθε οίκημα έχει συγκεκριμένο ποσοστό ιδιοκτησίας του οικοπέδου).

Οι απορίες μου είναι :

α. Στην επιλογή "Επιφάνεια οικοπέδου" αφήνω την συνολική και το σύστημα θα εξάγει αυτόματα το ποσοστό που αναλογεί στο κάθε σπίτι, βασιζόμενο στα στοιχεία του Ε9 ή πρέπει να το εισάγω χειροκίνητα;

β. Το κάθε σπίτι θα πληρώνει και  ΤΑΠ για το ποσοστό του οικοπέδου που του αντιστοιχεί; 

γ. Το ισόγειο του διώροφου, είναι ρευματοδοτούμενο κανονικά και τα τετραγωνικά του ΔΤ/ΔΦ/ΤΑΠ είναι μεγαλύτερα από όσα έχουν αποτυπωθεί στη σύσταση της ιδιοκτησίας (για την ακρίβεια στη σύσταση - η οποία είναι και πιο πρόσφατη- είναι 95 έναντι 100 του λογαριασμού της ΔΕΗ. Χρειάζεται διόρθωση; Εδώ επισημαίνω ότι αν και τα τετραγωνικά του ΤΑΠ είναι λίγο παραπάνω 107 πάντως δεν φαίνεται να συμπεριλαμβάνουν και τετραγωνικά οικοπέδου.

δ. Η μονοκατοικία παίρνει φως (μια λάμπα - καθώς χρησιμοποιείται ως αποθήκη) από το ισόγειο της διπλοκατοικίας. Κανονικά θα έπρεπε να δηλωθεί ως ηλεκτροδοτούμενη ή μη ηλεκτροδοτούμενη στην εφαρμογή των τετραγωνικών;

ε. Χρειάζεται να πάω και στο Δήμο ή κάνω δήλωση μόνο ηλεκτρονικά;

2. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, υπάρχει αυθαίρετη μονοκατοικία (πήρε ρεύμα με βάση κάποιου νόμου του Σουφλιά).

Η μονοκατοικία είναι δηλωμένη 30 τ.μ τόσο στη ΔΕΗ όσο και στο Ε9.

Στην πραγματικότητα είναι περί τα 70 τ.μ (προστέθηκαν αργότερα και προ του 2011). Ο ιδιοκτήτης για διάφορους λόγους δεν έκανε ούτε αλλαγές ούτε νομιμοποιήσεις.

Έως το τέλος του έτους θα προχωρήσει σε συνολική νομιμοποίηση του ακινήτου καθώς λόγω προβλημάτων υγείας θα αποκτήσει ποσοστό αναπηρίας άνω του 80 % και κατά συνέπεια θα δικαιούται μεγάλο ποσοστό έκπτωσης στο τέλος τακτοποίησης. Μετά την τακτοποίηση θα δηλωθεί και στο Ε9 κ.ο.κ

Στο ακίνητο διεκόπη η ηλεκτροδότηση λόγω μετακόμισης - αρχές Αυγούστου.

Οι απορίες μου είναι :

α. Ο ιδιοκτήτης πρέπει να αφήσει την κατάσταση όπως είναι και μετά την τακτοποίηση και διόρθωση Ε9 στο μέλλον - να πάει στο δήμο για τα τετραγωνικά;

(Στη συγκεκριμένη περίπτωση όσοι υπάλληλοι δήμων και να ρώτησα μου είπαν ότι πρώτα τακτοποιεί και μετά αλλάζει τα τετραγωνικά, έστω και αυτό αν είναι μετά από καιρό.)

β. Ή πρέπει να βάλει τα τετραγωνικά ως έχουν στην πραγματικότητα, να αλλάξει και το Ε9 και ας κάνει μετά την τακτοποίηση; Επιτρέπονται μεταβολές στο Ε9 χωρίς πρόστιμο αυτήν την περίοδο;

γ. Πρέπει να κάνει την δήλωση στην πλατφόρμα τώρα, να αφήσει τα τετραγωνικά ως έχουν και να το δηλώσει ως μη ηλεκτροδοτούμενο ή ο ΔΕΔΔΗΕ θα ειδοποιήσει τον τοπικό Δήμο;

(Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν βρήκα άκρη)

3. Κλασσική ερώτηση αποθήκη - ηλεκτροδοτούμενη από κοινόχρηστο.

Σε πολυκατοικία υπάρχει διαμέρισμα με δηλωμένα στη ΔΕΗ 91 τ.μ από την ημέρα ηλεκτροδότησής του.

Το διαμέρισμα είναι 61,85 τ.μ, με πάρκινγκ κοινοχρήστου με δικαίωμα χρήσης 11,25 τ.μ και αποθήκη με χιλιοστά επί οικοπέδου 19,10 τ.μ (σύνολο 92,2 τ.μ)

Στο συγκεκριμένο διαμέρισμα έπειτα από την αγορά και με τον νόμο της εξαίρεσης από την κατεδάφιση τακτοποιήθηκαν 9,4 τ.μ ημιυπάθριου και συνολικά πλέον τα τετραγωνικά είναι 71,25 , δηλωμένα όλα κανονικά στο Ε9.

Στο Ε9 είναι δηλωμένα μαζί σπίτι και βοηθητικό χώρο το πάρκινγκ και ξεχωριστά η αποθήκη ως μη ηλεκτροδοτούμενη αλλά ως κύριος χώρος.

Όταν κάνω την δήλωση για το σπίτι, έχει επιλογή  να δηλώσω ότι το πάρκιγνκ παίρνει από το κοινόχρηστο ρολόι καθώς είναι βοηθητικός χώρος και έτσι θα το δηλώσω και θα γράψω στις παρατηρήσεις ότι είναι ανοιχτός χώρος στάθμευσης.

Για την αποθήκη όμως ; Από τη στιγμή που είναι κύριος χώρος δεν μπορώ να δηλώσω την παροχή ρεύματος από κοινόχρηστο (η επιλογή είναι  μόνο για βοηθητικούς χώρους).

Οπότε τι κάνω; Δηλώνω την αποθήκη ως μη ηλεκτροδοτούμενη μόνη της ή την κολλάω στο διαμέρισμα μαζί με το πάρκινγκ - πάνε τα συνολικά τετραγωνικά στα 101,6 (10,6 παραπάνω) πληρώνω περίπου κανά 4ευρώ παραπάνω το δίμηνο και δεν ασχολούμαι περεταίρω;

Η δήλωση γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω στον Δήμο;

Ξέρει κανείς αν πρέπει να δηλώσω τον νομιμοποιηθέντα ημιυπαίθριο στο Κτηματολόγιο;

Συγνώμη αν κούρασα

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...