Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν απαιτείται τακτοποίηση, απλώς μια δήλωση των πραγματικών επιφανειών.

Όταν κρύβεις μια επιφάνεια σπιτιού ΚΑΙ από το Ε9, μπορείς να την δηλώσεις και ας υπάρχει διαφορά ΥΣΤΕΡΑ με το Ε9 ?

ΥΓ. Στον δικο μου δήμο ζητάνε Ε9 για να συγκρίνουν με λογαριασμο ΔΕΗ .

28 λεπτά πριν, mezger είπε

Τακτοποίηση σημαίνει ότι δηλώνεις κατασκευή που προυπάρχει (από το 2011 το αργότερο με τον τρέχοντα νόμο), θα έχει επομένως πρόστιμα και αναδρομικές χρεώσεις όταν τακτοποιηθεί (δε γνωρίζω για τους δημους, η εφορία τουλάχιστον απαιτεί να δηλώνεις την πραγματική κατάσταση, ασχέτως νομιμότητας).

Η μη δήλωση έχει νόημα μόνο αν δεν πρόκειτε να γίνει ποτέ τακτοποίηση (και κατ'επέκταση και συμβολαιογραφική πράξη), και αν δε σε νοιάζει καθόλου τι θα φορτωθούν οι κληρονόμοι σου.

Έτσι είναι !!!!

32 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τόσο καιρό δεν πληρώναμε πρόστιμο στους δήμους όταν ζητούσαμε βεβαίωση ΤΑΠ για ακίνητα που είχαν τακτοποιημένους χώρους τους οποίους δηλώναμε; Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα χρονικό παράθυρο στο οποίο έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε τα επιπλέον τετραγωνικά χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Θες να το αφήσεις να περάσει; Οκ.

Αν συμφωνεί ο λογαριασμός της ΔΕΗ με το Ε9 και την πραγματική επιφάνεια, τι συζητάμε; Αν τα δύο πρώτα συμφωνούν μεταξύ τους, αλλά όχι με την πραγματική επιφάνεια η οποία είναι μεγαλύτερη, τότε είναι και τα δυο λάθος και πρέπει αργά ή γρήγορα να διορθωθούν.

Σωστός !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε δικο μου λογαριασμο (υπογειο κυριος χωρος 49τμ και ισογειο 86τμ δλδ αθροισμα 135, ετσι ειναι δηλωμενα και στο Ε9) βλεπω ΔΤ 110τμ και ΔΦ 135τμ

φανταζομαι οτι κατι παει θεοστραβα για να ειναι τα  τμ του ΔΤ λιγοτερα του ΔΦ; Βγαζει καποιο νοημα;

ΤΑΠ παντως ειναι επισης 135τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, CptBill είπε

σε δικο μου λογαριασμο (υπογειο κυριος χωρος 49τμ και ισογειο 86τμ δλδ αθροισμα 135, ετσι ειναι δηλωμενα και στο Ε9) βλεπω ΔΤ 110τμ και ΔΦ 135τμ

φανταζομαι οτι κατι παει θεοστραβα για να ειναι τα  τμ του ΔΤ λιγοτερα του ΔΦ; Βγαζει καποιο νοημα;

ΤΑΠ παντως ειναι επισης 135τμ

Αυτό είναι παράλογο και προφανώς λάθος στην καταχώρηση. ΤΩΡΑ, όμως διορθώνεται χωρίς ποινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει ΟΛΟΙ όσοι έχουν αδήλωτες επιφάνειες να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία και να πάνε, ειδικά από τη στιγμή που δεν απαιτείται τακτοποίηση (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει και αυτή να την κάνουν μέχρι το καλοκαίρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, kirileman said:

(που έτσι και αλλιώς θα πρέπει και αυτή να την κάνουν μέχρι το καλοκαίρι).

Τρέχει κάτι μέχρι τότε που συμφέρει τόσο πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει αυτο οτι αρκει να παει να κανει την αλλαγη μονο ενας απο τους συνιδιοκτητες?Ειναι φοβερα μεγαλος μπελας αν πρεπει να πανε ολοι.

Επισης εγω εχω δηλωμενα στο ε9 τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τμ,ολων των κτηριων με ,καποιο απο αυτα(ενα μη ηλεκτροδοτουμενο) να ειναι αυθαιρετο(ααδε μην διαβαζεις πλιζ), πολυ πιθανο(οχι 100%) να το τακτοποιησω,ωστοσο δεν θα αλλαξει το ε9 γιατι οπως ειπα ειναι δηλωμενα ολα τα πραγματικα τμ,προσφατα φωναξα πολιτικο μηχανικο να μετρησει.Δηλωνω κανονικα οτι ειναι στο ε9 σωστα?

Με την διασταυρωση που εκανα μεταξυ λογ δεη και ε9 βλεπω στο ε9 κυριους χωρους 121 και συνολικα με τους βοηθητικους 170.Αντιστοιχα στον λογαριασμο δεη βλεπω ΔΤ 180τμ(με λιγα λογια πληρωνα για 10τμ παραπανω?) και ΤΑΠ 100τμ(21 κατω δηλαδη). ΔΦ δεν υπαρχουν..

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/284360/erxetai-ilektroniki-platforma-gia-ta-adilota-tetragonika-stous-dimous

Μακαρι να δουλεψει,αν και με το δημοσιο πρεπει παντα τετ α τετ και αποδεικτικα γιατι ποτε δεν ξερεις.Δεν το εχουν και πολυ με τα ιντερνετς.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/284360/erxetai-ilektroniki-platforma-gia-ta-adilota-tetragonika-stous-dimous

Μακαρι να δουλεψει,αν και με το δημοσιο πρεπει παντα τετ α τετ και αποδεικτικα γιατι ποτε δεν ξερεις.Δεν το εχουν και πολυ με τα ιντερνετς.

Πολύ ωραίο αυτό !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
13 λεπτά πριν, naive είπε

Όποιος δεν αγοράζει μακαρόνια ακόμα, μπορεί να μπει να τσεκάρει την εφαρμογή για τη διόρθωση των τετραγωνικών https://tetragonika.govapp.gr/

Εγώ μπήκα αλλά δεν έβγαλα άκρη, ενώ είχα κάνει πέρσι διορθώσεις στο Ε9 η εφαρμογή δεν τις δείχνει, μου βγάζει το Ε9 όπως ήταν παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...