Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, MikeJ είπε

Ίσως δε το έχω γράψει καλά.

Με τη δήλωση των πραγματικών τετραγωνικών δε τη σκαπουλαρεις εντελώς.

Πληρώνεις αναδρομικά από Γενάρη του 20 εώς και όταν έκανες τη δήλωση. 

Κάποιοι πέρσι έκαναν δήλωση τον Αύγουστο, οπότε θα πληρώσουν αναδρομικά 8 μηνών. 

Απλά οι περσινοι δε θα έχουν ποινή.

Εμείς φέτος αν.πχ.κανω δήλωση τώρα το Σεπτέμβρη, θα πληρώσω αναδρομικά κοντά 20 μηνών τα οποία θα έχουν και 20% προσαύξηση.

Το κίνητρο είναι ότι σε περίπτωση που αρχίσουν οι διασταυρώσεις (που απορώ πως και δεν έχουν ήδη συμβεί) μπορεί να κληθείς να πληρώσεις αναδρομικά 5/12/20 ετών.

 

Τώρα κατάλαβα τι ρωτάς, και η απάντηση είναι ότι τα αναδρομικά ΔΕΝ μπαίνουν στο λογαριασμό ρεύματος. Είτε ενημερώνει ο Δήμος με επιστολή, είτε το χρέος θα μείνει μέχρι να χρειαστεί ο ιδιοκτήτης κάποια βεβαίωση από τον Δήμο που δεν θα την δώσουν δώσουν αν δεν εξοφλήσει πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

Από τον δήμο για την διαφορά τετραγωνικών που υπήρχε 

ΝΑΙ.

αφορά ηλεκτροδότουμενο η όχι ?

 

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Τώρα κατάλαβα τι ρωτάς, και η απάντηση είναι ότι τα αναδρομικά ΔΕΝ μπαίνουν στο λογαριασμό ρεύματος. Είτε ενημερώνει ο Δήμος με επιστολή, είτε το χρέος θα μείνει μέχρι να χρειαστεί ο ιδιοκτήτης κάποια βεβαίωση από τον Δήμο που δεν θα την δώσουν δώσουν αν δεν εξοφλήσει πρώτα.

Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό, αλλά έχουν πει ότι θα μπούνε σε δόσεις στους επόμενους λογαριασμούς ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό, αλλά έχουν πει ότι θα μπούνε σε δόσεις στους επόμενους λογαριασμούς ΔΕΗ.

Sorry, την μελλοντολογία δεν την κατέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

Ηλεκτροδοτουμενο αφορα. Για ένα μη ηλεκτροδοτουμενο πλυσταριό δεν μου έστειλαν κάτι στον ίδιο δήμο 

 

 

 

 

 

Ποιος δήμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Τώρα δε ρωτούσα κάτι. Η αρχική ερώτηση ήταν πως θα τα πληρώσουμε δλδ αν θα μπουν στο λογαριασμό ρεύματος ή κάπου αλλού. Κάποιος πίσω είπε σε 24 δόσεις στο λογαριασμό ενώ εσύ λες θα έρθει επιστολή. Ίσως να είναι και ανάλογα το δήμο. 

Για δόσεις στον λογαριασμό πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει, τώρα τι θα γίνει στο μέλλον κανείς δεν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Ηλεκτροδοτουμενο αφορα. Για ένα μη ηλεκτροδοτουμενο πλυσταριό δεν μου έστειλαν κάτι στον ίδιο δήμο 

 

 

 

 

 

Περίεργο.

Για τι ποσό μιλάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Ίσως δε το έχω γράψει καλά.

Με τη δήλωση των πραγματικών τετραγωνικών δε τη σκαπουλαρεις εντελώς.

Πληρώνεις αναδρομικά από Γενάρη του 20 εώς και όταν έκανες τη δήλωση. 

Κάποιοι πέρσι έκαναν δήλωση τον Αύγουστο, οπότε θα πληρώσουν αναδρομικά 8 μηνών. 

Απλά οι περσινοι δε θα έχουν ποινή.

Εμείς φέτος αν.πχ.κανω δήλωση τώρα το Σεπτέμβρη, θα πληρώσω αναδρομικά κοντά 20 μηνών τα οποία θα έχουν και 20% προσαύξηση.

Το κίνητρο είναι ότι σε περίπτωση που αρχίσουν οι διασταυρώσεις (που απορώ πως και δεν έχουν ήδη συμβεί) μπορεί να κληθείς να πληρώσεις αναδρομικά 5/12/20 ετών.

 

Διασταυρωσεις πιστεύω ότι δεν θα κάνουν. Το κίνητρο της δήλωσης είναι να μην κληθείς να πληρώσεις μεγαλα πασα αναδρομικά και με πρόστιμο όταν χρειαστείς βεβαίωση του Δήμου για την μεταβίβαση του ακινήτου, εκεί σε περίπτωση αποκλισεων, θες επιπλέον 6-7 δικαιολογητικά και χαρτουρα για την διόρθωση όπως και εφάπαξ πληρωμή όλου του ποσού χωρίς δόσεις, αρκετή αναμονή για όλο αυτό, αρκετές μεταβιβάσεις ακινήτων δεν μπορούσαν να πραγματοποιηθούν. Επιπλέον με αυτό το μέτρο βάζουν και λεφτά οι δήμοι οπότε σταματάνε την γκρίνια προς την κεντρική κυβέρνηση για επιχορηγησεις μετρητών και κάλυψη αναγκών. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Basilhs23___ said:

Διασταυρωσεις πιστεύω ότι δεν θα κάνουν. Το κίνητρο της δήλωσης είναι να μην κληθείς να πληρώσεις μεγαλα πασα αναδρομικά και με πρόστιμο όταν χρειαστείς βεβαίωση του Δήμου για την μεταβίβαση του ακινήτου, εκεί σε περίπτωση αποκλισεων, θες επιπλέον 6-7 δικαιολογητικά και χαρτουρα για την διόρθωση όπως και εφάπαξ πληρωμή όλου του ποσού χωρίς δόσεις, αρκετή αναμονή για όλο αυτό, αρκετές μεταβιβάσεις ακινήτων δεν μπορούσαν να πραγματοποιηθούν διότι οι ιδιοκτήτες δεν είχαν τα διαθέσιμα ποσα να πληρώσουν. Επιπλέον με αυτό το μέτρο βάζουν και λεφτά οι δήμοι οπότε σταματάνε την γκρίνια προς την κεντρική κυβέρνηση για επιχορηγησεις μετρητών και κάλυψη αναγκών. 

Εγώ πάντως ειλικρινά απορώ πως ήδη δεν έχουμε φάει καμπάνες. Αφού η παροχή ρεύματος είναι δηλωμένη στο περιουσιολογιο.

Δηλαδή τα έχουν ήδη τα στοιχεία που χρειάζονται. Με ένα πρόγραμμα της πλάκας βρίσκουν άμεσα όσους έχουν αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ πάντως ειλικρινά απορώ πως ήδη δεν έχουμε φάει καμπάνες. Αφού η παροχή ρεύματος είναι δηλωμένη στο περιουσιολογιο.

Δηλαδή τα έχουν ήδη τα στοιχεία που χρειάζονται. Με ένα πρόγραμμα της πλάκας βρίσκουν άμεσα όσους έχουν αποκλίσεις.

Οι δήμοι δεν έχουν τα μέσα για να κάνουν τέτοιες διασταύρωσεις, η ΑΑΔΕ τα έχει, μπορεί να κάνει αυτή διασταύρωσεις και να στέλνει ειδοποίηση στους δήμους. Αλλά αν πας να κάνεις διασταυρωσεις τέτοιες, θα γίνει το μπάχαλο, ω μπάχαλο. Μπερδέματα με εμβαδά κυριων και βοηθητικών χωρών, κάποιοι δήμοι από μόνοι τους γράφουν λιγότερα τετραγωνικά στην ΔΕΗ ενώ άλλα βάζουν για ΤΑΠ αλλα για δημοτικά τέλη, άλλοι έχουν λιγότερα τετραγωνικά στο Ε9 και τα κανονικά στον δήμο, διάφορες υπάρχουν και με το κτηματολόγιο που λένε ότι κάνουν έλεγχο. Υπάρχουν άλλα ονόματα και ΑΦΜ στην ΔΕΗ σε σχέση με το Ε9, υπάρχουν ακινητα πολλών ιδιοκτητων με ποσοστά, κυριότητες και επικαρπιες, έστω ότι τσιμπάνε όλες τις αποκλίσεις νομίζεις ότι θα ψάχνουν τους ιδιοκτήτες να τους κάνουν κατάσχεση η να τα περνάνε στις εφορείες κατά ποσοστά; Εγώ δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι. Άσε που ακόμα και με την δήλωση στην πλατφόρμα κάνουν πολύ καιρό να το διορθώσουν. 

Πέρσι έλεγαν πάλι τέλος μετά την παρέλευση έρχονται πρόστιμα. 

Το τι θα γίνει θα το δούμε πάντως, εγώ πιστεύω δεν θα κάνουν κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που τετραγωνικά κατοικίας συμφωνούν σε ΔΕΗ & Ε9 (76), υπάρχει όμως τοπογραφικό του 1990 στο οποιό εμφανίζεται προσθήκη wc (τα πραγματικά τετραγωνικά ως και σήμερα είναι περίπου 2 παραπάνω)???

Ως σπάνιος επισκέπτης στη σελίδα (και έχοντας ήδη φάει 3 μέρες έρευνας στα topics!), θα ήμουν ευγνώμων αν μπορέσει κάποιος να με παραπέμψει σε ανάλογο topic...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις αυθαιρεσίες στο ακίνητο σου (που θα έπρεπε πρώτα να τακτοποιήσεις), ξεκινάς με διόρθωση στο Ε9 και έπειτα τα τετραγωνικά στο Δήμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...