Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, evi_k είπε

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που τετραγωνικά κατοικίας συμφωνούν σε ΔΕΗ & Ε9 (76), υπάρχει όμως τοπογραφικό του 1990 στο οποιό εμφανίζεται προσθήκη wc (τα πραγματικά τετραγωνικά ως και σήμερα είναι περίπου 2 παραπάνω)???

Ως σπάνιος επισκέπτης στη σελίδα (και έχοντας ήδη φάει 3 μέρες έρευνας στα topics!), θα ήμουν ευγνώμων αν μπορέσει κάποιος να με παραπέμψει σε ανάλογο topic...

Ευχαριστώ!

Για 2 τετραγωνικά, μιλάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά έκανα αίτηση τη τελευταία μέρα της προθεσμίας (31/12) και προς μεγάλη μου έκπληξη 5/1 είχε ολοκληρωθεί η επεξεργασία της αίτησης.

Στο ΔΕΔΗΕ ήδη έγινε ενημέρωση αφού βγήκε λογαριασμός με τα σωστά τετραγωνικά.

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΤΕΛΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ μου βγήκε 55,44€ που μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλό για 2 χρόνια +20% πέναλτι δεδομένου ότι από τα 60 πήγα στα 116 τετραγωνικά. Το συγκεκριμένο ποσό είναι το συνολικό πιστεύεται ή επειδή μου ανήκει το 37,5% του σπιτιού μου έριξαν μόνο το αντίστοιχο ποσό ως τέλη;

Επίσης δεν υπάρχει καμία αναφορά στο email πως να το πληρώσω το ποσό. Έχω βάλει ως στοιχεία επικοινωνίας και διεύθυνσης τη παρούσα κατοικία μου που είναι σε άλλη πόλη από του σπιτιού για το οποίο έγινε η αίτηση, ελπίζοντας να μου στείλουν εδώ την επιστολή.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Τελικά έκανα αίτηση τη τελευταία μέρα της προθεσμίας (31/12) και προς μεγάλη μου έκπληξη 5/1 είχε ολοκληρωθεί η επεξεργασία της αίτησης.

Στο ΔΕΔΗΕ ήδη έγινε ενημέρωση αφού βγήκε λογαριασμός με τα σωστά τετραγωνικά.

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΤΕΛΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ μου βγήκε 55,44€ που μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλό για 2 χρόνια +20% πέναλτι δεδομένου ότι από τα 60 πήγα στα 116 τετραγωνικά. Το συγκεκριμένο ποσό είναι το συνολικό πιστεύεται ή επειδή μου ανήκει το 37,5% του σπιτιού μου έριξαν μόνο το αντίστοιχο ποσό ως τέλη;

Επίσης δεν υπάρχει καμία αναφορά στο email πως να το πληρώσω το ποσό. Έχω βάλει ως στοιχεία επικοινωνίας και διεύθυνσης τη παρούσα κατοικία μου που είναι σε άλλη πόλη από του σπιτιού για το οποίο έγινε η αίτηση, ελπίζοντας να μου στείλουν εδώ την επιστολή.,

Αυτο το 55.44€ που το βλέπεις ?

Σου ήρθε στο email ?

Τα δημοτικά τέλη δημοτικος φόρος στην περιοχή πόσο είναι ?

1.10 ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Ναι ήρθε email ότι ολοκληρώθηκε η επεξεργασία της αίτησης και ότι το συνολικό ποσό είναι τόσο.

Δημοτικά ναι 1,10.

Αρα, βγαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι σε χρέωσαν για το ποσοστό σου 37.5% !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, GREGORYMO said:

Αρα, βγαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι σε χρέωσαν για το ποσοστό σου 37.5% !!!

Όντως.

Αλλά εγώ νόμιζα ότι πέρα από τα τέλη θα ήταν και οι φόροι και το ΤΑΠ.

Τώρα περιπλέκει η φάση, γιατί για το υπόλοιπο ποσοστό πως θα πληρωθεί το χρωστούμενο. Εγώ ήξερα μία δήλωση κάνει ένας από τους συνιδιοκτήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Όντως.

Αλλά εγώ νόμιζα ότι πέρα από τα τέλη θα ήταν και οι φόροι και το ΤΑΠ.

Τώρα περιπλέκει η φάση, γιατί για το υπόλοιπο ποσοστό πως θα πληρωθεί το χρωστούμενο. Εγώ ήξερα μία δήλωση κάνει ένας από τους συνιδιοκτήτες.

Κανονικά, ναι.

Μήπως τα έχουν υπολογίσει όλα ?

Το 1.10 είναι μόνο ΔΤ ?

Είχανε πει ότι θα πληρώνονταν μέσω ΔΕΗ οπότε ο δήμος θα χρέωνε το ποσό στο λογαριασμό ΔΕΗ.

Ο δικός σου Δήμος το έκανε αλλιώς για κάποιο λόγο.

Μήπως σου ζητήσε τα ονόματα των υπολοίπων και τους έχει στείλει ειδοποίηση ?

Σε ποιο δήμο είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,1 είναι μόνο τα ΔΤ .

τώρα οι φόροι είναι μικρό ποσό 0,02 (το ΔΦ) τα ΤΑΠ είναι είναι 0,16 περίπου.

Κοίτα εγώ είχα διαβάσει (και το έλεγαν και εδώ σε προηγούμενες σελίδες). ότι δε θα έμπαινε στο λογαριασμό ρεύματος αλλά ότι θα έστελναν επιστολή στο σπίτι και θα ήταν νομίζω έως 50 δόσεις με μικρότερη δόση τα 10 ευρώ.

Όχι άλλο όνομα δε μου ζήτησε και γενικά στις οδηγίες θυμάμαι που έλεγε ότι σε περίπτωση συνιδιοκτητών αρκεί να κάνει τη διαδικασία ένας.

Βρήκα τώρα και αυτό https://ecopress.gr/adilota-tetragonika-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MikeJ είπε

1,1 είναι μόνο τα ΔΤ .

τώρα οι φόροι είναι μικρό ποσό 0,02 (το ΔΦ) τα ΤΑΠ είναι είναι 0,16 περίπου.

Κοίτα εγώ είχα διαβάσει (και το έλεγαν και εδώ σε προηγούμενες σελίδες). ότι δε θα έμπαινε στο λογαριασμό ρεύματος αλλά ότι θα έστελναν επιστολή στο σπίτι και θα ήταν νομίζω έως 50 δόσεις με μικρότερη δόση τα 10 ευρώ.

Όχι άλλο όνομα δε μου ζήτησε και γενικά στις οδηγίες θυμάμαι που έλεγε ότι σε περίπτωση συνιδιοκτητών αρκεί να κάνει τη διαδικασία ένας.

Βρήκα τώρα και αυτό https://ecopress.gr/adilota-tetragonika-2/

Έτσι ΕΙΝΑΙ.

Πηγές στο δήμο ?

Το 37.5% τους το είπες εσύ ?

ΥΓ. Η λύση είναι να πάρεις τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ηλεκτρονικά έκανα την αίτηση μέσω της πλατφόρμας και το ποσοστό συνιδιοκτησίας φαίνεται καθώς τα στοιχεία αντλούνται από το Ε9. 

Ουσιαστικά κατά την αίτηση δε συμπληρώνεις τίποτα. Απλά κάνεις login με τα taxis και επιλέγεις το ακίνητο που σε ενδιαφέρει. Όλα τα υπόλοιπα αντλούνται αυτόματα.

Απλά δε βλέπω να βγάζω άκρη από απόσταση μέσω τηλεφώνου και δεν μένω κοντά στο δήμο. Καλά απ ότι καταλαβαίνω η πλατφόρμα μάλλον θα ξανανοίξει και το πέναλτι απλά θα γίνει 25% από 20 αλλά εγώ παντού είχα δεί να λένε "Συνιδιοκτησία. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας δεν χρειάζεται να δηλώσουν όλοι οι ιδιοκτήτες την πραγματική επιφάνεια του ακινήτου στο οποίο έχουν δικαιώματα (πλήρης κυριότητα, ψιλή κυριότητα ή επικαρπία). Αρκεί να δηλωθεί από έναν ιδιοκτήτη."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Όχι ηλεκτρονικά έκανα την αίτηση μέσω της πλατφόρμας και το ποσοστό συνιδιοκτησίας φαίνεται καθώς τα στοιχεία αντλούνται από το Ε9. 

Ουσιαστικά κατά την αίτηση δε συμπληρώνεις τίποτα. Απλά κάνεις login με τα taxis και επιλέγεις το ακίνητο που σε ενδιαφέρει. Όλα τα υπόλοιπα αντλούνται αυτόματα.

Απλά δε βλέπω να βγάζω άκρη από απόσταση μέσω τηλεφώνου και δεν μένω κοντά στο δήμο. Καλά απ ότι καταλαβαίνω η πλατφόρμα μάλλον θα ξανανοίξει και το πέναλτι απλά θα γίνει 25% από 20 αλλά εγώ παντού είχα δεί να λένε "Συνιδιοκτησία. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας δεν χρειάζεται να δηλώσουν όλοι οι ιδιοκτήτες την πραγματική επιφάνεια του ακινήτου στο οποίο έχουν δικαιώματα (πλήρης κυριότητα, ψιλή κυριότητα ή επικαρπία). Αρκεί να δηλωθεί από έναν ιδιοκτήτη."

 

Έτσι ΕΙΝΑΙ.

Για αυτό λέω μήπως έχουν στείλει και στους άλλους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι ΕΙΝΑΙ.

Για αυτό λέω μήπως έχουν στείλει και στους άλλους ?

Εγω ειχα κανει την αιτηση απο οταν ανοιξε η πλατφορμα...(προ covid νομιζω) διαφορα 20τμ ΔΕΔΔΗΕ με Ε9.

Τωρα διορθωσαν τα τμ στον λογαριασμο ρευματος αλλα δεν εχω ενημερωθει για καποια αλλη οφειλη..

Ουτε με email ουτε με επιστολη. 

Να περιμενω καποιο λογαριασμο ? 

Θυμαμαι οτι ελεγαν το Γεναρη του 2020 οτι οσοι το δηλωσουν τωρα θα γλυτωσουν αναδρομικα και προστιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εγω ειχα κανει την αιτηση απο οταν ανοιξε η πλατφορμα...(προ covid νομιζω) διαφορα 20τμ ΔΕΔΔΗΕ με Ε9.

Τωρα διορθωσαν τα τμ στον λογαριασμο ρευματος αλλα δεν εχω ενημερωθει για καποια αλλη οφειλη..

Ουτε με email ουτε με επιστολη. 

Να περιμενω καποιο λογαριασμο ? 

Θυμαμαι οτι ελεγαν το Γεναρη του 2020 οτι οσοι το δηλωσουν τωρα θα γλυτωσουν αναδρομικα και προστιμα.

 

Θα τα βάλουν κάποια στιγμή στο λογαριασμό ΔΕΗ.

Εσένα είναι πολύ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα τα βάλουν κάποια στιγμή στο λογαριασμό ΔΕΗ.

Εσένα είναι πολύ λίγο.

Ειναι λιγο ακριβη η ζωνη που μενω (κοντα Ακροπολη).

Εαν θυμαμαι καλα λεγανε οτι θα ξεκινησουν με τις νεες χρεωσεις απο 1/1/2021 αλλα εμεινε πισω το σχεδιο λογο covid.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ειναι λιγο ακριβη η ζωνη που μενω (κοντα Ακροπολη).

Εαν θυμαμαι καλα λεγανε οτι θα ξεκινησουν με τις νεες χρεωσεις απο 1/1/2021 αλλα εμεινε πισω το σχεδιο λογο covid.

 

Δεν έχει σημασία η τιμή ζώνης αλλά τα δημοτικά τέλη.

Και 2€ να είναι (που δεν είναι πουθενά) πάει 80€ γιατί πάει από 01/01/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...