Προς το περιεχόμενο

Νέα EOS-1D X Mark III στα 20,1MP από την Canon με υποστήριξη video 5.5K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Eloy είπε

Η τεχνολογία σήμερα έχει για όλα τα γούστα. ΠΧ. Το motorola vision One που έχω, έχει 48 Μp αλλα τραβάει στα 12 Mp - συνδιάζει 4 pixels σε 1 για να έχει καλά αποτελέσματα σε χαμηλό φωτισμό. Το ίδιο μπορούσε να κάνει και η Canon στην μηχανή αυτή και να έχει πελάτες κι απο τους δυό χώρους - με ένα κουμπάκι είτε να έχει 20 Mp για τον αθλητικό ρεπόρτερ ή 40 Mp για τον χαιεντά...

Τούτων λεχθέντων, τα 20Mp δεν είναι λίγα, αλλά το κόστος της μηχανής δικαιολογεί περισσότερα pixels. Eγώ, παρά τις 4 ψηφιακές που έχω, τις καλύτερες τις βγάζω με μια Olympus 5060 του 2003 και 5.1 MP που την έχω μετατρέψει σε μηχανή "δρόμου" (όπως οι Laika των 70's)... :)

εσυ και ο ματζολι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, actionstudiogr είπε

Αν είναι σαν τις άλλες Canon τραβάει για 30 λεπτά και σταματάει.Είναι κάποιος νόμος που το επιβάλει το 30λεπτο, για να θεωρείται φωτογραφική μηχανή και όχι βιντεοκάμερα.Επίσης κόβει τα βίντεο σε αρχεία των 4 GB αν θυμάμαι καλά, φαντάζομαι αυτό θα αλλάζει στα 5.5Κ.

Το θέμα με τα 4gb λύνεται αν φορμάρεις την κάρτα σου σε exfat για κάρτες από 128gb και πάνω νομίζω. Για σιγουριά δες στο επίσημο σάιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2020 στις 12:09 ΠΜ, actionstudiogr είπε

.Είναι κάποιος νόμος που το επιβάλει το 30λεπτο, για να θεωρείται φωτογραφική μηχανή και όχι βιντεοκάμερα.Επίσης κόβει τα βίντεο σε αρχεία των 4 GB αν θυμάμαι καλά, φαντάζομαι αυτό θα αλλάζει στα 5.5Κ.

Δεν υπάρχει αυτό που λες περι νόμου στις φωτογραφικές μηχανές. ΠΧ η Lumix GH5 τραβάει απεριόριστα. Αυτό υπήρχε σε παλαιότερες ή και σε μερικές εταιρίες, ακόμη και τώρα ενδεχομένως.

Στις 12/1/2020 στις 12:09 ΠΜ, actionstudiogr είπε

 

 

Στις 12/1/2020 στις 12:09 ΠΜ, actionstudiogr είπε

 

 

Στις 12/1/2020 στις 12:09 ΠΜ, actionstudiogr είπε

 

 

Επεξ/σία από Homecinemakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Δεν υπάρχει αυτό που λες περι νόμου στις φωτογραφικές μηχανές. ΠΧ η Lumix GH5 τραβάει απεριόριστα. Αυτό υπήρχε σε παλαιότερες ή και σε μερικές εταιρίες, ακόμη και τώρα ενδεχομένως.

Για τις canon ισχύει... Έχω τη 200D την 750D και 7D I και ΙΙ και όλες σταματάνε στο 30λεπτο

21 ώρες πριν, petran_7 είπε

Το θέμα με τα 4gb λύνεται αν φορμάρεις την κάρτα σου σε exfat για κάρτες από 128gb και πάνω νομίζω. Για σιγουριά δες στο επίσημο σάιτ.

Γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν επηρεάζει το βίντεο, στην επεξεργασία μετά δεν φαίνεται πως κόβεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, actionstudiogr είπε

Για τις canon ισχύει... Έχω τη 200D την 750D και 7D I και ΙΙ και όλες σταματάνε στο 30λεπτο

Γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν επηρεάζει το βίντεο, στην επεξεργασία μετά δεν φαίνεται πως κόβεται

Δεν έγραψες για ξεχωριστές μάρκες, είπες για φωτογραφική μηχανή γενικά και εκεί μπερδεύτηκα. ΟΚ, τότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, actionstudiogr είπε

Γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν επηρεάζει το βίντεο, στην επεξεργασία μετά δεν φαίνεται πως κόβεται

Ισχύει, ωστόσο κάποτε είχα δει αυτό που έγραψα παραπάνω.

Δεν ξέρω βέβαια για ποιό λόγο να το κάνεις από τη στιγμή που δεν ενοχλεί κάπου :P δεν το έκανα ποτέ

Επεξ/σία από petran_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...