Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Βασικά γουστάρω σύγχρονα και ασφαλή λειτουργικά και όχι ...αντίκες που ήταν καλές κυρίως στην εποχή τους! :) 

Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι θαυμαστές αντικών που νιώθουν μια "νοσταλγία" για εκείνες τις εποχές. Περί ορέξεως... 

Βασικά ΔΕΝ υπάρχει ασφαλές και σύγχρονο λειτουργικό και κυρίως όταν μιλάμε για λειτουργικό μικρομαλακής. 
Η ασφάλεια είναι υποκειμενική και σχετική σε πολλές περιπτώσεις.
'Αλλοι πειράζουν με Hex editors τα DNSAPI.DLL sandboxed για να "ξηλώσουν" μάταια το telemetry και ας ξέρουν οτι είναι παντού hardcoded και άλλοι μόλις ανακαλύψαν εκδόσεις LTSC και win10shutup etc. θεουρούν οτι κορόιδεψαν εταιρία 900.000 υπαλλήλων.

Βασικά όταν μπαίνουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις με άτομα που νιώθουν ασφάλεια σε rolling cycle OS απογοητεύομαι. Από την άλλη βαριέμαι το γράψιμο [Ι dont use Cortana input sadface here:   ] και την ανάλυση αλλά σε συμπάθησα και είπα να δώσω λίγο φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Και ηταν επιεικως για τον πεο. Το παραμυθι που διαβασα εδω μεσα οτι ενας υπολογιστης με ssd της προκοπης* εχει οποιαδηποτε σχεση με αντιστοιχο υπολογιστη με σκληρο δισκο, ειναι παραπληροφορηση και θα ντρεπομουν να το ελεγα εστω για αστειο. Οκ σε τιποτα μονοπυρηνα ισως να μην κανει διαφορα γιατι ριχνει μπουκαλα ο επεξεργαστής, αλλα ακομα και σε λαπτοπ με core duo βλεπεις διαφορα (δοκιμασμενο). Βαλε οτι λογισμικο θες πανω, παλι χρεπι θα ναι με τον σκληρο δισκο να σε καθυστερει σε οτι εργασια θε να κανεις

*η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν (ή τουλαχιστο υπηρχαν, δε ξερω πλεον) ετοιμα λαπτοπ με "ssd" που δεν ειναι πολυ πιο γρηγορα απο εναν σκληρο, και παλι ομως καλυτερα ειναι απ ενα σκληρο δισκο.

Γενικολογείς και μάλλον εσύ κάνεις παραπληροφόρηση εδώ πέρα. Μιλάμε για ίδιο υπολογιστή, διαφορετικό λειτουργικό, διαφορετικό δίσκο και απλή χρήση.

Συγκρίνεις ένα βαρύ λειτουργικό σε γρήγορο δίσκο VS ένα ελαφρύτερο λειτουργικό σε πιο αργό δίσκο, σε απλές εργασίες.

Επειδή έχω και είχα εμπειρία και με τα 2, σε καθημερινή χρήση συγκρίνονται άνετα. Αν σηκώσεις Lightroom και το βάλεις να κάνει export 200 φωτογραφίες ενώ από πίσω τρέχεις YouTube κι άλλες 30 καρτέλες firefox, Windows Updates και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ναι, προφανώς και εκεί θα κάνει τη διαφορά ο SSD κι ας είναι πιο αργό το λειτουργικό. Τώρα αν εσύ νιώθεις ντροπή όταν λες την εμπειρία σου, λυπάμαι αλλά δε θα το συμμεριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noc είπε

Γενικολογείς και μάλλον εσύ κάνεις παραπληροφόρηση εδώ πέρα. Μιλάμε για ίδιο υπολογιστή, διαφορετικό λειτουργικό, διαφορετικό δίσκο και απλή χρήση.

Συγκρίνεις ένα βαρύ λειτουργικό σε γρήγορο δίσκο VS ένα ελαφρύτερο λειτουργικό σε πιο αργό δίσκο, σε απλές εργασίες.

Επειδή έχω και είχα εμπειρία και με τα 2, σε καθημερινή χρήση συγκρίνονται άνετα. Αν σηκώσεις Lightroom και το βάλεις να κάνει export 200 φωτογραφίες ενώ από πίσω τρέχεις YouTube κι άλλες 30 καρτέλες firefox, Windows Updates και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ναι, προφανώς και εκεί θα κάνει τη διαφορά ο SSD κι ας είναι πιο αργό το λειτουργικό. Τώρα αν εσύ νιώθεις ντροπή όταν λες την εμπειρία σου, λυπάμαι αλλά δε θα το συμμεριστώ.

Κάτσε για να καταλάβω υποστηρίζεις ότι αν είχες δύο ίδιους υπολογιστές που η μόνη διαφορά που θα είχαν μεταξύ τους εκτός του λειτουργικού θα ήταν και ο δίσκος θα προτιμούσες αυτό με τα 7 και τον hdd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, simplemaths είπε

Ειδικά για gaming, ό,τι καλύτερο

Μπορείς να κατεβάσεις Steam και να παίξεις χιλιάδες παιχνίδια από τον κατάλογο του. (CS:GO, LoL, L4D2, Rocket League κ.α.) Όσο περισσότερο εκδηλώνεται ενδιαφέρον τόσο περισσότερα παιχνίδια θα υποστηρίζονται στο μέλλον για Linux. Έβαλα Ubuntu σε ένα παλιό υπολογιστή για τον πιτσιρικά στο σπίτι και το Minecraft που τον ενδιαφέρει παίζει άψογα. (ίσως και καλύτερα απο τα Windows)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, noc είπε

Γενικολογείς και μάλλον εσύ κάνεις παραπληροφόρηση εδώ πέρα. Μιλάμε για ίδιο υπολογιστή, διαφορετικό λειτουργικό, διαφορετικό δίσκο και απλή χρήση.

Συγκρίνεις ένα βαρύ λειτουργικό σε γρήγορο δίσκο VS ένα ελαφρύτερο λειτουργικό σε πιο αργό δίσκο, σε απλές εργασίες.

Επειδή έχω και είχα εμπειρία και με τα 2, σε καθημερινή χρήση συγκρίνονται άνετα. Αν σηκώσεις Lightroom και το βάλεις να κάνει export 200 φωτογραφίες ενώ από πίσω τρέχεις YouTube κι άλλες 30 καρτέλες firefox, Windows Updates και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ναι, προφανώς και εκεί θα κάνει τη διαφορά ο SSD κι ας είναι πιο αργό το λειτουργικό. Τώρα αν εσύ νιώθεις ντροπή όταν λες την εμπειρία σου, λυπάμαι αλλά δε θα το συμμεριστώ.

Πρωτα απ ολα καθολου βαρυ δε μου φαινεται το 10. Ειχα για χρονια τα 7 και με το που αλλαξα σε 10 μονο οφελη βρηκα. Περα αυτου η οποια διαφορα λογισμικου γινεται ΑΣΤΕΙΑ οταν αντι για σκληρο δισκο εχεις ssd.

Δεν εχει νοημα να το συζηταμε, δεν εχεις χρησιμοποιησει ssd οποτε δε μπορεις να καταλαβεις τι σου λεω. Οταν θα το κανεις θα κοπανας τη κεφαλα σου στο τοιχο γι αυτα που γραφεις

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε για να καταλάβω υποστηρίζεις ότι αν είχες δύο ίδιους υπολογιστές που η μόνη διαφορά που θα είχαν μεταξύ τους εκτός του λειτουργικού θα ήταν και ο δίσκος θα προτιμούσες αυτό με τα 7 και τον hdd?

Όχι. Υποστηρίζω ότι αν δεν είσαι χρήστης με ιδιαίτερες απαιτήσεις, η ταχύτητα και η αποδοτικότητα σου με τα 7 στον παραδοσιακό σκληρό συγκρίνεται με αυτή των 10 σε ssd.

Στην ερώτησή σου, προφανώς και θα προτιμούσα τον υπολογιστή με τα 10 και τον SSD.

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Πρωτα απ ολα καθολου βαρυ δε μου φαινεται το 10. Ειχα για χρονια τα 7 και με το που αλλαξα σε 10 μονο οφελη βρηκα. Περα αυτου η οποια διαφορα λογισμικου γινεται ΑΣΤΕΙΑ οταν αντι για σκληρο δισκο εχεις ssd.

Δεν εχει νοημα να το συζηταμε, δεν εχεις χρησιμοποιησει ssd και φαινεται. Οταν θα το κανεις θα κοπανας τη κεφαλα σου στο τοιχο γι αυτα που γραφεις

Παντογνώστης μας βγήκες εσύ, για ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου για το τι χρησιμοποιώ και τι όχι. Και οι χαρακτηρισμοί να λείπουν, δεν είμαστε ούτε γνωστοί όυτε φιλαράκια από το στρατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kremenarasi said:

Όντως..Το LINUX για τον απλό ΧΡΉΣΤΗ μοιάζει "ΕΞΩΓΉΙΝΟ"#

Μπορείς όμως να το προσαρμόσεις και να φαίνεται γήινο (αν ξέρεις). 

Το τελευταίο μήνα έχω εγκαταστήσει lubuntu 18.04 στα 32bit, κάνοντας μερικές εικαστικές παρεμβάσεις, σε γνωστούς μου που είχαν παλιά laptop και PC και το μόνο που θέλουν να κάνουν surfing στο internet, να βλέπουν το Gmail τους και να ανοίγουν αρχεία word, excel και τις φωτογραφίες από το κινητό τους.  Η πρώτη τους ερώτηση ήταν αν αυτά είναι XP! Τα δε PCs, τα περισσότερα με 1GB RAM, ανταποκρίνονται αξιοπρεπώς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Marduk1 είπε

οτι χειροτερο ηταν η σειρα 8

Ότι χειρότερο ήταν τα millenium και τα vista. Και είναι τόσο χειρότερα, που δεν ξέρω ποιο είναι χειρότερο από τα δύο ;-) 

36 λεπτά πριν, Stavros Delta είπε

τα 8 ναι. τα 8.1 οχι.

Σωστά. Αλλά καλύτερα από τα 10 σε τι ακριβώς ήταν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, noc είπε

Όχι. Υποστηρίζω ότι αν δεν είσαι χρήστης με ιδιαίτερες απαιτήσεις, η ταχύτητα και η αποδοτικότητα σου με τα 7 στον παραδοσιακό σκληρό συγκρίνεται με αυτή των 10 σε ssd.

Στην ερώτησή σου, προφανώς και θα προτιμούσα τον υπολογιστή με τα 10 και τον SSD.

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι η μετάβαση που θα κάνεις από 7&HDD σε 7&SSD δεν είναι τόσο θεαματική σε ταχύτητα από το να πας από 10&HDD σε 10&SSD... Δυστυχώς τα 10 και παρά τα προβλήματα που εμφανίζουν, λες και η MS θέλει να διώξει κόσμο, εκμεταλλεύονται καλύτερα ακόμα και hardware 10ετιας...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Μπαλιτσα από έναν τύπο με περίεργη φωνή

Πως είναι έτσι αυτό το πράμα Χριστέ μου! Μου ρχεται αναγούλα και μόνο που το βλέπω. Γίνεται να μην ποστάρετε βίντεο; Κι άλλος τον είχε βάλει τις προάλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, manval είπε

Μπορείς όμως να το προσαρμόσεις και να φαίνεται γήινο (αν ξέρεις). 

Το τελευταίο μήνα έχω εγκαταστήσει lubuntu 18.04 στα 32bit, κάνοντας μερικές εικαστικές παρεμβάσεις, σε γνωστούς μου που είχαν παλιά laptop και PC και το μόνο που θέλουν να κάνουν surfing στο internet, να βλέπουν το Gmail τους και να ανοίγουν αρχεία word, excel και τις φωτογραφίες από το κινητό τους.  Η πρώτη τους ερώτηση ήταν αν αυτά είναι XP! Τα δε PCs, τα περισσότερα με 1GB RAM, ανταποκρίνονται αξιοπρεπώς.

εεε....μη λέμε ότι θέλουμε τώρα ότι τρέχει αξιοπρεπώς με 1gb ram..Γιατί έχω αυτό το σαπάκι με τα τελευταία ubuntu και σέρνεται(μη πω για το θέμα με τους drivers),ενώ πιο πριν είχε 10αρια που έτρεχαν πολύ καλύτερα,αλλά τα έβγαλα για να πειραματιστώ με διάφορα.

Αξιοπρεπώς μπορεί να έτρεχαν το 2012 τα ubuntu, όχι πλέον!

1 λεπτό πριν, mrpink είπε

Πως είναι έτσι αυτό το πράμα Χριστέ μου! Μου ρχεται αναγούλα και μόνο που το βλέπω. Γίνεται να μην ποστάρετε βίντεο; Κι άλλος τον είχε βάλει τις προάλλες

σιγά Σπαλιάρα,σου χαλάσαμε την αισθητική

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι η μετάβαση που θα κάνεις από 7&HDD σε 7&SSD δεν είναι τόσο θεαματική σε ταχύτητα από το να πας από 10&HDD σε 10&SSD...Δυστυχώς τα 10 και παρά τα προβλήματα που εμφανίζουν, λες και η MS θέλει να διώξει κόσμο, εκμεταλλεύονται καλύτερα ακόμα και hardware 10ετιας...

Η αλήθεια είναι ότι 7 σε SSD δεν έχω τρέξει ποτέ. Από 10+HDD σε 10+SSD οι διαφορές είναι πράγματι χαοτικές. Άλλο λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...