Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα 10  μπηκαν ως αναγκαιο κακο γιατι παιζουμε παιχνιδια   , αν ημουνα επαγγελματιας και τα χρησιμοποιησα αποκλειστικα για δουλεια τα 7 αρια ηταν μονοδρομος.

Οι διαφορες στις  επιδοσεις ειναι  τρομακτικες στα pc που δεν εχουν καλες συνθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

πες στα χρυσοστομε!  ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αναφερει καν.παρα ελαχιστα.εδω ο αρθογραος που εγραψε το ποστ αγνοει (?)την υπαρξη του.αν ειναι να κανεις κατι σωστα καντο ολοκληρωμενο!

Δυστυχώς για εμάς τους χρήστες windows home δεν ισχύει το ESU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως υπάρχει hack...

Ενδιαφέρον..

Όπως μια καθαρή εγκατάσταση που έκανα πέρσι στα XP, με το POS ready registry hack και έχω updates ακόμη και σήμερα!

Να σημειώσω ότι χωρίς το hack τα XP κάνουν όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι το 2014.

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

1. το mac είναι για επαγγελματίες πχ γραφίστικης  ότι καλύτερο

2. το linux είναι ότι καλύτερο για άσχετους (FB youtube κατέβασμα καμία ταινία κλπ) χαλαρό gaming ( steam proton , lutris ) και απλές δουλείες γραφείου (LibreOffice ,Gimp,DaVinci Resolve,blender) αρκεί να του το φτιάξει ένας που να έχει ξέρει τι κάνει και να έχουν και αυτοί όρεξη να ακούσουν και να ασχοληθούν το pc δεν πρόκειται ακόμα και μετά από 5 χρονιά να γίνει αργό το έχω κάνει γύρω στα 10-15 άτομα από 20-60 χρονών

3. στα 10 σου δίνεται δυνατότητα να απενεργοποιήσεις όλα τα spyware (αν το ψάξεις) δεν είναι ότι το καλύτερο σαν os αλλά είναι το πιο βολικό για χρήστες που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου πχ gamers, χρήστες που παίζουν καζίνο και πάει λέγοντας.Επαγγελματίες με αρκετά μεγάλο αριθμό προγραμμάτων γιατί είναι το πιο διαδεδομένο os με μεγάλη υποστήριξη από της εταιρίες.

όσο για τα 7 καλά ξεκουμπίδια 10 ετών os για κανένα λόγω πάτε καλά? μα που ζείτε έλεος!!!

ολο το spyware δεν κλείνει (βαλε ενα packet capture να δεις τι ωραία πραγματάκια που κανει)

 

όσο για το mac μια χαρά είναι για όλους απλά πολύ ακριβό... για Linux αστο τοσες διανομές τόσους διάφορους τρόπους εγκατάστασης ενημέρωσης κλπ άνθρωπος θέλει να πάρει να κάτι να αγοράσει να περάσει το πρόγραμμα του να παιζει να συνδέσει το κινιτακι του πχ iphone να παιζει κοινώς να ειναι ολα τα απλά πράγματα άμεσα διαθέσιμα η και να παιξει ενα παιχνιδακι που αγωρασε κλπ

 

δεν είναι τόσο απλό τα πράγματα εμας μας φαίνονται απλα για τους υπολιπους δεν ειναι....

απο μένα η πας mac η αν εχεις ενα κλικ παραπάνω γνώσεις πας σε win 10 LTSC και ας ειναι παράνομη λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgepppo είπε

mac οκ όντως πανάκριβο 

linux χρησιμοποιούν λίγοι για συγκεκριμένες δουλειές οκ 

Γιατί πιστεύεις ότι σε παρακολουθεί πιο δύσκολα κάποιος με 7? εξήγεισε μου κάτι έχεις διαβάσει όλο τον κώδικα του λειτουργικού μέχρι το τελευταίο γράμμα και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ? ότι περνάει στα 10 άνετα το φορτώνει και στα 7 δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο....

εδώ η googlιτσα , τα cookies όλα τα κινητά τα πάντα όλα είναι τίγκα σε τέτοια και σε πείραξε ένα φανταστικό πρόβλημα των 10 που δεν υπάρχει στα 7? 

δεν είναι το ποιο δύσκολα

εγώ σου λέω για την ίδια την ms και οσα telemetry βάζει με ένα κλικ το κλείνεις και μετα κάνεις επιλεκτικά updates στα 10  (τουλάχιστον αυτα που ειναι τους κοινούς θνητούς... τρόπος του λεγιν δεν εχει τέτοια και τα update τα τρως στην μάπα χωρίς να μπορείς να επιλέξεις ούτε καν να μην τα κάνεις  και αν σβήσεις κατι τσακ μπαμ μέσα σε καποιες ώρες τα επαναφέρει (εκτός και αν τους διαλύσεις τα έντερα τέλειος αλλα μετα δεν εχεις κανενα update)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aypnia είπε

Συγνώμη αλλά υπάρχει στα windows κάποιο software distribution για win32 εφαρμογές;

Ο περισσότερος κόσμος έχει εκδόσεις win32 προγραμμάτων ετών γιατί δεν είναι χασομέρηδες να κοιτάνε στα sites αν βγήκε κάποια καινούρια έκδοση των προγραμμάτων του εκτός αν το ίδιο το πρόγραμμα το τσεκάρει.

Κι αυτό για τα updates που λες δεν ισχύει πια αν χρησιμοποιείς τους νέους τρόπους εγκατάστασης προγραμμάτων.

Με τα flatpaks και τα snaps έχεις πάντα τη τελευταία έκδοση.

Αν θέλουν αναβαθμίζουν, ή το κάνει μόνο του το πρόγραμμα. Δεν είναι όμηροι κανενός repo με παλαιές εκδόσεις. Καμία σχέση δηλαδή με το χάος των repos. Τα flatpaks και snaps θα τα δω όταν βγει ο VLC σε αυτά, δηλαδή όχι μόνο για προγραμματιδια με ελάχιστα dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Extol3D είπε

Κυρίως γι αυτό https://itvision.altervista.org/why-windows-10-sucks.html Κάντο αφίσα.
Εκτός αν γουστάρεις να είσαι debugger οικειοθελώς και να ζείς σε γυάλινα σπίτια. we are "free" people ;)

 

Καλά όλα αυτά και σ'ευχαριστώ για την παραπομπή.  Στην ιστοσελίδα που παρέθεσες παίζει και λινκ γι αυτό: https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Δηλαδή να βάλω κάποιο λειτουργικό στο desktop μου, το οποίο παίζει να έχει bug που δεν έχουν φτιαχτεί εδώ και 10-15 χρόνια;  Προσωπικά αυτό που με χαλάει στα Linux είναι η μανούρα με την εγκατάσταση drivers κλπ.  Το λέω με επιφύλαξη διότι δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο λογισμικό, αλλά άρθρα σαν αυτό που σου παρέθεσα, σίγουρα δεν με "σπρώχνει" στο να μεταβώ από Win σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ 10αρια με 4gb ram + hdd ουτε μεχρι το περιπτερο δεν πας :P Ολους τους πελατες τους εχω αναβαθμισει στα 8gb τουλαχιστον + ssd για να δουλευουν τα 10αρια, αλλιως δεν πανε βημα...το χειροτερο ειναι πως πεθαινουν τα core 2 duo laptopακια με τις ddr2 που δεν πανε πανω απο 4gb...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα Σαν την Χαλκιδική δεν έχει ! μας εκβιάζουν μια ακόμη (και πιθανώς τελευταία) φορά,τους φαν των 7 για να πάμε στα 10(άσχετο αν έχω πάει εξ ανάγκης.. 😏) κάποια ζώα δεν μας πιστεύανε,τώρα θα μας πιστέψουν και τα ζώα !

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Και τα πολύ συγκεκριμένα μηχανήματα όμως που αναφέρεις (ιατρικά κλπ) δεν θα μπορούσαν να λειτουργούν για δεκαετίες χωρίς κάποια αναβάθμιση σε θέματα hardware/software! 

Καταλάβαμε! :) 

Πάντως σε άρματα .... Στην Ελλάδα leo 2 hell windows 95 τρέχουν ... Χωρίς φυσικά update σε τίποτα... Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.... Αλλά.... Εμένα μου δείχνει το αν δεν χαλάσει μην το φτιάχνεις.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τις ανακοινώσεις της Microsoft εδώ και τόσο καιρό ότι θα σταματήσει η υποστήριξη. Όποιος δεν φρόντισε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα (Windows 10), κακό του κεφαλιού του!!

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο, αν και προσωπικά προτιμώ τα 10, αλλά αυτό ίσως δεν έχει τόση σημασία. Σημασία έχει ότι από εδώ και πέρα πρέπει όλοι να το πάρουν απόφαση ότι τέλος τα Windows 7. Άλλοι έχουν προνοήσει και έχουν μεταβεί ή θα μεταβούν ομαλά στα Windows 10 και άλλοι θα αναγκαστούν να τρέχουν τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 ήταν εξαιρετικός μονόφθαλμος μετά τα στραβά vista. 

Τα 10ρια θυμίζουν τα βολικά 98άρια.

9 ώρες πριν, bilspa είπε

κινητο μερικοι αλλαζουν καθε 6 μηνες(και σκουζουν για τις ενημερωσεις σε νεα εκδοση αν δε γινουν   ενω υπολογιστη αλλαζουν στα 15 χρονια και σκουζουν να μη γινονται ενημερωσεις αββυσος η ψυχη τελικα... 

Λογικό δεν είναι ; Με 800€ αλλάζουν κινητό κάθε 3-4 μήνες. Όταν αλλάξουν cpu κάθε 12 χρόνια, κοιτάνε να τη βγάλουν με 300€ και να γλυτώσουν 20€ από τον επεξεργαστή και 5€ από τη ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...