Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Όσοι 'φοβουνται' το Linux μπορούν να βάλουν Ubuntu ή Mint που είναι πανεύκολα στην χρήση. Τα αβαντάζ είναι πολλά.

1 Καλύπτουν εύκολα το 90% των χρηστών για web surfing, mail και office. To Libre είναι πολύ καλό και ανανεώνεται διαρκώς.

2 Λειτουργικά συστήματα του 2019 και όχι του 2009 (τα Win7)

3 Με το software center κατεβάζεις γρήγορα ένα σκασμό εφαρμογές για όλες τις δουλειές.

4 Ανανεώνονται διαρκώς. Το Ubuntu 18.10 ('παλιό' πια) έχει δωρεάν updates και υποστήριξη ως το 2023!

5 Πολύ πιο ασφαλές για virus, spyware κλπ Επίσης το λειτουργικό στέλνει ελάχιστα (εώς καθόλου) δεδομένα αριστεροδέξια.

6 Χαμηλό memory, cpu usage του λειτουργικού. Εκδόσεις όπως το Lubuntu είναι ιδανικές και για παλιά PC.

7 ΔΩΡΕΑΝ

8 Μην ψαρώνετε, η εγκατάσταση είναι 10λ υπόθεση και είναι ευκολάκι.

9 Updates που γίνονται ενώ δουλευετε, όχι σαν τα Windows που κοιτάς μισή μέρα τη μπλέ οθόνη, όποτε του καπνίσει και θέλει αναβάθμιση.

Έχω 4-5 μήνες που έβαλα Linux και παρότι έχω official 10άρια τα βάζω μόνο στο συρτάρι...

Να προσθέσω κ το Manjaro που έχει πάρει πολύ τα πάνω του πλέον κ είναι πολύ stable για rolling

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα είμαι σε δίλημμα.

Να προβώ σε αναβάθμιση όλων των μηχανημάτων σε 10 Pro, αφού έχω αγοράσει 5 άδειες, ή να περιμένω μερικές μέρες, να κάνω το hack και να παίρνω updates μέχρι το 2023;

Εύκολο είναι. Την είδα την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γίνουν τα linux το ίδιο stable για gaming, τοτε θα γίνει ξανά δοκιμή. Μέχρι τότε μόνο 10ρια. Ναι για να παίξεις ενα LoL ή κάποια steam games είναι οκ, αλλά μην το συγκρίνετε με w10 για gaming γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο  Linux , Ubuntu , Linux Mint  αν έρχεσαι απο windows  , Linux Mint Cinamon μου άρεσαν  , Lubuntu τρέχουν και με 500 MB RAM και ακομη πολλά distro που αξίζει να τα δοκιμάσει κανείς , εγω πάντως θα κρατήσω ενα παλιό λαπτοπ με Windows 7  .

τα 10αρια τα έχω και δεν μου έχουν φέρει κανένα πρόβλημα , βασικά μου αρέσει να πειραματίζομαι με πολλά λειτουργικά

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πλήρη ισοπέδωση του ανθρώπου ώς άτομο και ως προσωπικότητα θα την εμποδίσουμε με κάθε τρόπο.
Εnslavement through technology, not my cup of tea.

Αυτοί θέλουνε,  εμείς δεν θέλουμε.  Win10 και big brother 1984, cia, fbi my ass.

Oπότε παίδες  Win7  και WinXP  μέχρι τέλους.  !!! 

ΣΥΝΤΑΓΗ:  Διάβασμα,  Firefox+ NoScript plugin,  τρέξιμο των browsers μέσα σε VMWare, V-box,  για ασφάλεια απο ιούς και μ@λ@κίες που κυρίως μόνο μέσα απο scriptakia μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να εκμεταλλευθούν zero day ευπάθειες.

Άλλωστε όποιος είχε κάνει hardened το WinXP του εδώ και χρόνια, κλείνοντας όλα τα άχρηστα services και παίζοντας λίγο με τα ενδότερα του συστήματος, δεν προσβλήθηκε ποτέ απο κανένα ransomware..

Μην φοβάστε όταν έχετε διάθεση και ενέργεια να διαβάσετε λίγο παραπάνω και να ψαχτείτε.

Για εφαρμογές γραφείου και αφου δουλεύουν 100% σωστά/ bug free  με τα WinXP, Win7  δεν θέλω και κανένα Update. 

Να καβατζώσουμε κανένα hardware  έτσι ώστε να κρατηθούμε όσα χρόνια περισσότερα.

ΜS και big brother σας έχω γραμμένους  
 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μου λέει! Πως αν χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσουμε σε καμιά μάχη ...ο Θεός (του κόσμου) να μας φυλάξει! :P

Τότε θα πρέπει να φυλάξει πολλά άλλα κράτη, μεταξύ αυτών και τις ΗΠΑ, σε πολλά και διαφορετικά οπλικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Karnov είπε

Την πλήρη ισοπέδωση του ανθρώπου ώς άτομο και ως προσωπικότητα θα την εμποδίσουμε με κάθε τρόπο.
Εnslavement through technology, not my cup of tea.

Αυτοί θέλουνε,  εμείς δεν θέλουμε.  Win10 και big brother 1984, cia, fbi my ass.

Oπότε παίδες  Win7  και WinXP  μέχρι τέλους.  !!! 

ΣΥΝΤΑΓΗ:  Διάβασμα,  Firefox+ NoScript plugin,  τρέξιμο των browsers μέσα σε VMWare, V-box,  για ασφάλεια απο ιούς και μ@λ@κίες που κυρίως μόνο μέσα απο scriptakia μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να εκμεταλλευθούν zero day ευπάθειες.

Άλλωστε όποιος είχε κάνει hardened το WinXP του εδώ και χρόνια, κλείνοντας όλα τα άχρηστα services και παίζοντας λίγο με τα ενδότερα του συστήματος, δεν προσβλήθηκε ποτέ απο κανένα ransomware..

Μην φοβάστε όταν έχετε διάθεση και ενέργεια να διαβάσετε λίγο παραπάνω και να ψαχτείτε.

Για εφαρμογές γραφείου και αφου δουλεύουν 100% σωστά/ bug free  με τα WinXP, Win7  δεν θέλω και κανένα Update. 

Να καβατζώσουμε κανένα hardware  έτσι ώστε να κρατηθούμε όσα χρόνια περισσότερα.

ΜS και big brother σας έχω γραμμένους  
 

 

 Με τόσο φόβο καλύτερα να βάψεις το pc πράσινο και να το πετάξεις στη θάλασσα. Ποιός να θέλει τί από τη ζωή μας; Εκτός αν έχεις τράπεζα;

Όλοι πρέπει να φυλαγόμαστε αλλά μη γίνουμε και παρανοϊκοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Την πλήρη ισοπέδωση του ανθρώπου ώς άτομο και ως προσωπικότητα θα την εμποδίσουμε με κάθε τρόπο.
Εnslavement through technology, not my cup of tea.

Αυτοί θέλουνε,  εμείς δεν θέλουμε.  Win10 και big brother 1984, cia, fbi my ass.

Oπότε παίδες  Win7  και WinXP  μέχρι τέλους.  !!! 

ΣΥΝΤΑΓΗ:  Διάβασμα,  Firefox+ NoScript plugin,  τρέξιμο των browsers μέσα σε VMWare, V-box,  για ασφάλεια απο ιούς και μ@λ@κίες που κυρίως μόνο μέσα απο scriptakia μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να εκμεταλλευθούν zero day ευπάθειες.

Άλλωστε όποιος είχε κάνει hardened το WinXP του εδώ και χρόνια, κλείνοντας όλα τα άχρηστα services και παίζοντας λίγο με τα ενδότερα του συστήματος, δεν προσβλήθηκε ποτέ απο κανένα ransomware..

Μην φοβάστε όταν έχετε διάθεση και ενέργεια να διαβάσετε λίγο παραπάνω και να ψαχτείτε.

Για εφαρμογές γραφείου και αφου δουλεύουν 100% σωστά/ bug free  με τα WinXP, Win7  δεν θέλω και κανένα Update. 

Να καβατζώσουμε κανένα hardware  έτσι ώστε να κρατηθούμε όσα χρόνια περισσότερα.

ΜS και big brother σας έχω γραμμένους  

Federer από τα Lidl; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σε PC 15ετιας δεν θελει καποιος ουτε SSD των 20€ να βαλει, ενω αλλαζει κινητο ανα 6-12μηνο πρεπει να βρει καποια κλινικη ονομασια....

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stelrp είπε

Δεν τρολαρω καθόλου.

Υπάρχουν προγράμματα που η μοκροσοφτ με έντεχνο τρόπο δεν παίζουν σε win10.

Πχ autocad 2006 για όσους ξέρουν το λόγο.

Με έντεχνο τρόπο... η μοκροσοφτ... Tι λεει η ίδια η εταιρία στο knowledge base της:

Αναφορά σε κείμενο

The article describes which versions of the Autodesk software are compatible with Windows 10.

  • All 2017, 2018, 2019, and 2020 Autodesk software runs on Windows 10. 
  • Many 2016 products can run on Windows 10 with the application of the Autodesk service pack specified in the system requirements.
  • Most 2015 and earlier products are not compatible with Windows 10, unless otherwise stated in the system requirements.

https://knowledge.autodesk.com/search-result/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Windows-10-support-for-Autodesk-products.html


Για να καταλάβουμε για ποιάς εποχής software συζητάμε οτι όφειλε να τρέχει στα win10, εδώ τα requirements του autocad 2006.

Αναφορά σε κείμενο
  • Intel Pentium III or later with 800Mhz Processor
  • Microsoft Windows XP (Professional, Home Edition, or Tablet PC Edition), Windows 2000
  • 512 MB RAM (minimum) / 500 MB free disk space
  • 1024x768 VGA with true colour (minimum)
  • Mouse or other pointing device / CD-ROM drive / Microsoft Internet Explorer 6 SP1

🙄

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Τώρα είμαι σε δίλημμα.

Να προβώ σε αναβάθμιση όλων των μηχανημάτων σε 10 Pro, αφού έχω αγοράσει 5 άδειες, ή να περιμένω μερικές μέρες, να κάνω το hack και να παίρνω updates μέχρι το 2023;

Εύκολο είναι. Την είδα την διαδικασία.

Είναι εύκολο, αλλά μέχρι πότε θα παίζει; Είσαι διατεθειμένος να ψάχνεσαι από εδώ κ από εκεί για νέα "hack" αν αυτό πάψει να δουλεύει; Γιατί δεν κρατάς αν θες ένα δύο PC με 7 έτσι για την κάψα σου κ για πειραματισμό;

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς open shell θα χρησιμοποιώ και δεν θα έχω αυτό το άθλιο Metro UI.
 

Έχω αγοράσει σκληρούς δίσκους, θα τους κάνω κλώνο και μετά θα κάνω την αναβάθμιση στα 10, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μια "χαζη" ερώτηση : Είπανε σε ενα φίλο που έχει 7αρια γνήσια στο desktop οτι μπορεί να φτιάξει ενα usb εγκατάστασης των 10 και με αυτό να κάνει Update στο σύστημα του ( χωρίς format) και να εχει τα 10αρια ενεργοποιημένα κανονικά ( λόγω της άδειας των 7 ) .
Εγώ θυμάμαι το είχα κάνει στο δικό μου τότε που παρείχε την δυνατότητα δωρεάν η M$ , τώρα ψάχνοντας δεν διάβασα κάτι για δωρεάν πουθενά , ισχύει αυτό ή οχι ξέρει κάποιος ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 υπολογιστές στο σπίτι (ένα desktop και ένα πανάρχαιο laptop που η γυναίκα μου αρνείται πεισματικά να αντικαταστήσει) και εδώ και 2 περίπου χρόνια τρέχω αποκλειστικά linux mint. Πριν καιρό είχα αποφασίσει να βάλω W10 στο desktop σαν πείραμα με σκοπό να τα περάσω και στο desktop της δουλειάς (ένα iMac 10ετίας που σε λίγο θα σταματήσει η υποστήριξη για το τελευταίο MacOS που μπορεί να πάρει). Τα αποτελέσματα ήταν τουλάχιστον τραγικά. Σχεδόν σε κάθε εκκίνηση του υπολογιστή έπρεπε να περιμένω από 10 λεπτά έως μισή ώρα να κάνει τα δικά του. Στο περιβόητο update έχασα ένα κάρο αρχεία που ευτυχώς τα είχα κάνει backup αλλιώς ακόμα θα έκλαιγα. Βάζοντας ένα net monitor έπαθα σοκ από το πόσα διαφημιστικά sites "ανήκουν" στην περιβόητη telemetry. Χρησιμοποιούσα το internet και από το πουθενά σερνόταν γιατί έβρισκε updates και χωρίς να με ρωτήσει αποφάσιζε να τα κατεβάσει αυτόματα. Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν όταν 2 φορές έχασα 2-3 ώρες δουλειάς γιατί ξαφνικά χωρίς καμμία προειδοποίηση τα windows αποφάσισαν από μόνα τους ότι έπρεπε να εγκαταστήσουν κάποιες ενημερώσεις που είχαν κατεβάσει και απλά το μηχάνημα έκλεισε όλες μου τις εργασίες και έκανε reboot. Και πριν σπεύσετε να με "κράξετε", ναι, είχα σετάρει τις ρυθμίσεις προσπαθώντας να αποφύγω κάτι τέτοιο. Λυπάμαι αλλά στο λειτουργικό θέλω εκτός των άλλων να έχω ΕΓΩ τον έλεγχο του μηχανήματος.

Τα linux τα έβαλα αρχικά για πλάκα και κυρίως από έλλειψη επιλογών (τα W10 τα μίσησα, τα W7 είχαν λίγο καιρό μπροστά τους) και κόλλησα κανονικά. Όλα αυτά που άκουγα ήταν ή από αδαείς ή απόψεις για διανομές 10ετίας. Εγκαταστάθηκαν σε λιγότερο από 5 λεπτά και έφαγα άλλα 10-15 για να τα ρυθμίσω επειδή πήγαινα ψάχνοντας. Ούτε drivers, ούτε ασυμβατότητες, τα πάντα ήταν σε λογική θέση και όχι κρυμμένα σε υπο-υπο-υπο-μενού και κυρίως το σύστημα ήταν βράχος και δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ χωρίς τη συγκατάθεσή μου. Ακόμα και για τα updates έβγαινε ένα διακριτικότατο popup που δε με αποσπούσε από το workflow μου, ενώ τα ίδια τα updates ΠΟΤΕ δεν έχουν διαρκέσει πάνω από 2-3 λεπτά. Χρησιμοποιώ LibreOffice που για μένα δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το MSOffice, VLC δουλεύει άψογα και Steam επίσης.

Και για να ξεδιαλύνουμε μερικούς μύθους: Όλοι λένε "πρέπει να μάθεις terminal και που να μπλέκεις". ΟΧΙ κατηγορηματικά. Terminal χρειάζεσαι μόνο αν θες να κάνεις δικές σου παρεμβάσεις στο σύστημα κυρίως για πολύ εξεζητημένα πράγματα. Απλά αν ξέρεις να το δουλεύεις πολλές φορές είναι μακράν πιο βολικό από τα παράθυρα γιατί αντί να ανοίξεις 1-2 παράθυρα, να βρεις την καρτέλα και τη ρύθμιση που θες απλά πληκτρολογείς μια εντολή και τελείωσες. Και εκεί έγκυται όλος ο τρόμος. Γιατί αν κάποιος αντιμετωπίσει ένα θέμα και μπει στα forums θα του πούνε γράψε αυτές τις εντολές και τρομάζει μιας και του φαίνονται κινέζικα, αλλά δεν καταλαβαίνει ότι είναι πολύ πιο απλός αυτός ο τρόπος από το να του πούνε πήγαινε στο μενού, πάτα αυτό το εικονίδιο, βρες αυτή την καρτέλα, βρες αυτή τη ρύθμιση, πάτα αυτό το κουμπάκι κτλ.

Επίσης όλοι λένε "έχεις ένα εκατομμύριο διανομές και άντε βρες ποια σου κάνει". Και δε βλέπουν ότι αυτό είναι πλεονέκτημα γιατί ουσιαστικά διαλέγουν μεταξύ διαφόρων desktops όπου το ένα μπορεί να μην τους αρέσει, το άλλο μπορεί να τους ξενίζει. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι καν απαραίτητη η εγκατάσταση. Κατεβάζεις τη διανομή σε 5 λεπτά, την περνάς σε ένα στικάκι, κάνεις boot από αυτό και το δουλεύεις κανονικά να δεις πως σου φαίνεται.

Τώρα αν κάποιος χρειάζεται να τρέχει εξειδικευμένες εφαρμογές ή παιχνίδια που δεν υπάρχουν σε steam και linux, πάω πάσο, τα windows είναι μονόδρομος. Και όσον αφορά το αρχαίο laptop της γυναίκας μου που το χρησιμοποιεί για σερφάρισμα, mail, και φωτογραφίες. Του έβαλα SSD και παραπάνω μνήμη και με τα W10 σερνόταν στην κυριολεξία. Δεν ήθελε όμως να του βάλω linux επειδή ήταν συνηθισμένη στα windows μέχρι που κάποια στιγμή την έπεισα με τα χίλια ζόρια να τα δοκιμάσει. Προκαλώ τώρα όποιον θέλει να την πείσει να γυρίσει πίσω στα windows...!

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...