Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , μια "χαζη" ερώτηση : Είπανε σε ενα φίλο που έχει 7αρια γνήσια στο desktop οτι μπορεί να φτιάξει ενα usb εγκατάστασης των 10 και με αυτό να κάνει Update στο σύστημα του ( χωρίς format) και να εχει τα 10αρια ενεργοποιημένα κανονικά ( λόγω της άδειας των 7 ) .
Εγώ θυμάμαι το είχα κάνει στο δικό μου τότε που παρείχε την δυνατότητα δωρεάν η M$ , τώρα ψάχνοντας δεν διάβασα κάτι για δωρεάν πουθενά , ισχύει αυτό ή οχι ξέρει κάποιος ? ?

Το είχα κάνει εγώ πριν 2 χρόνια κ ίσχυε ακόμα κανονικά. Δεν γράφει ξεκάθαρα κάπου ότι είναι δωρεάν αλλά αν δοκιμάσεις να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιέγραψες, θα διαπιστώσεις ότι τα 10 θα ενεργοποιηθούν κανονικά κ με το νόμο με το ήδη υπάρχον κλειδί των 7, ακόμα κ αν είναι κλειδί από κάποιο tool κ όχι νόμιμα αγορασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλους που πριν χρόνια την πάτησαν και έφαγαν άθελα τους το upgrade μέσω Windows Update, παρόλο που δεν ήταν γνήσια, έγιναν γνήσια κανονικά και με τον νόμο.

Ήταν άλλωστε πολιτική της Microsoft να δεχτεί αυτές τις εγκαταστάσεις...

Άλλωστε αυτά τα tools χρησιμοποιούν κλειδιά επίσημα που έχουν διανεμηθεί από την Microsoft για να κάνουν την ενεργοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, anarchy79 said:

Άχρηστο Linux? Χαχαχαχα πλάκα έχεις. Από ποια σπηλιά μας ήρθες? Χαχαχαχα να σαι καλά με έκανες και γέλασα. Μπράβο σου.

Το κέρδισες επάξια και μπράβο σου.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect στον θρύλο. Αν και μεταπήδησα στα 10 απο την πρώτη μέρα που βγήκαν, ένα πράγμα μου λείπει απο τα 7. Το γραφικό τους περιβάλλον. Το Aero theme, όλα τα εφε κλπ που είχαν ήταν τόσο μα τόσο όμορφα στο μάτι. Μακάρι να υπήρχε η επιλογή στα 10 να έχεις αυτό το γραφικό περιβάλλον. Αυτή η τάση στην απλότητα και στο μινιμαλισμό μας τα χάλασε. Δεν είμαστε όλοι φαν του flat... Κανείς άλλος λάτρης του παλιού 3d glass design των windows? Και αν γνωρίζει κανείς γιατι πλέον γύρισαν ολα στο flat. μόδα?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ επ' αόριστον. Με ένα καλό antivirus με προστασία για ιούς, malware, ransomware, spyware, cryptolockers κτλ. το οποίο ανανεώνεται και αναβαθμίζεται συνέχεια, γιατί να έχω πρόβλημα;

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MetroStar είπε

Εγώ θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ επ' αόριστον. Με ένα καλό antivirus με προστασία για ιούς, ransomware, spyware, cryptolockers κτλ. το οποίο ανανεώνεται και αναβαθμίζεται συνέχεια, γιατί να έχω πρόβλημα;

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά για να καθήσει κάποιος να σου αναλύσει γιατί δεν είναι σωστό, πρέπει να γράψει όχι σεντόνι... άλλα ολόκληρη τέντα, υπάρχουν άπειρες πηγές στο διαδίκτυο για να διαβάσεις και να ενημερωθείς. ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Εγώ θα συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ επ' αόριστον. Με ένα καλό antivirus με προστασία για ιούς, malware, ransomware, spyware, cryptolockers κτλ. το οποίο ανανεώνεται και αναβαθμίζεται συνέχεια, γιατί να έχω πρόβλημα;

να κανεις και τα extended updates που θα ειναι μεχρι και το 2023 να εισαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, biohazard7720 είπε

Respect στον θρύλο. Αν και μεταπήδησα στα 10 απο την πρώτη μέρα που βγήκαν, ένα πράγμα μου λείπει απο τα 7. Το γραφικό τους περιβάλλον. Το Aero theme, όλα τα εφε κλπ που είχαν ήταν τόσο μα τόσο όμορφα στο μάτι. Μακάρι να υπήρχε η επιλογή στα 10 να έχεις αυτό το γραφικό περιβάλλον. Αυτή η τάση στην απλότητα και στο μινιμαλισμό μας τα χάλασε. Δεν είμαστε όλοι φαν του flat... Κανείς άλλος λάτρης του παλιού 3d glass design των windows? Και αν γνωρίζει κανείς γιατι πλέον γύρισαν ολα στο flat. μόδα?

 

Δεν υπάρχει τίποτα πιο άσχημο απο τα ασπρόμαυρα φλατ εικονιδια - που συχνά προκαλούν σύγχιση με το ίδιο άσπρο background - στις διάφορες μπάρες των Win10 - και των τρίτων εφαρμογών που θέλουν να κρατήσουν την ομοιομορφία με το λειτουργικό. Tα 7άρια έχουν ωραία έγχρωμα κατανοητά και ξεκούραστα 3d εικονίδια. Ισως σε 5-6 χρόνια τα φέρουν πάλι στα 10άρια σαν εξέλιξη του UI... Eπίσης, ενώ τώρα σχεδόν όλοι παραδέχονται οτι τα Win8 ήταν μια αντικειμενική αποτυχία (γι'αυτό και τα αντικατέστησε με συνοπτικές διαδικασίες η MS), θυμάμαι πολύ καλά όλους τους "προχωρημένους" να απορούν πως γίνεται να μένουν οι "άλλοι" στα 7άρια και να μην βλέπουν την ανωτερότητα των Win8... Και δεν υπήρχε πιο άσχημη οθόνη απο αυτήν των win8 - σαν οθόνη μιας  DOS εφαρμογής με  τετράγωνα στα 16 χρώματα...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, alexisnik19911 said:

να κανεις και τα extended updates που θα ειναι μεχρι και το 2023 να εισαι καλυμμένος.

Θα τα κατεβάζει manually από που όμως? Θα εμπιστεύεται "3rd party sites" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 σελιδες για ενα λειτουργικο που παει 10 χρονια πισω και δεν εχει να προσφερει τιποτα σε συγκριση με τα windows 10 που εχουν πανω ολες τις τελευταιες τεχνολογιες και περνουν και μεγαλα updates καθε 6 μηνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Θα τα κατεβάζει manually από που όμως? Θα εμπιστεύεται "3rd party sites" ?

 

Υπάρχουν "3rd party sites" που μέχρι τώρα, 4-5 χρόνια, έχουν φανεί αξιόπιστα - οπως πχ. ο Gen2, με stand alone πακέτα ενημερώσεων απο τα οποία έχουν αφαιρεθεί ή ενημερώνει ποιά είναι telemetries. (Για εκπαιδευτική μόνο χρήση, ΟΚ ?... :) )

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Stavros Delta είπε

Αμ δε.  Για ένα "μέσο" χρήστη που θέλει να μπαίνει στο ίντερνετ και να κατεβάζει ταινίες, μη σου πω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή. Ο λόγος που δεν τρέχω λίνουξ είναι επειδή έχω προγράμματα που τρέχουν μόνο σε windows.

Όποιος δε θέλει να τον παρακολουθούν τρέχει debian από live usb,  μπαίνει στο internet με tor, κτλπ.

Πάμε σοβαρά τώρα...Μην είσαι τόσο σίγουρος, ότι δεν μπορούν να σε παρακολουθήσουν ,με αυτόν  τον τρόπο . Απλώς ΑΝ , λέμε ΑΝ , χρειασθεί να διαπιστώσουν τα ίχνη σου , είσαι ανοιχτό βιβλίο ή τρένο (αναγκαστικά πάνω σε ράγες , με προκαθορισμένο δηλαδή δρομολόγιο ) . Μακάρι να μην χρειασθεί να σε " ψάξουν " ποτέ. Αλλά ΑΝ χρειασθεί , όταν τους συναντήσεις , τότε και μόνο τότε , θα τους αντιληφθείς. Πότε νωρίτερα. Σκέψου το , δεν μπορώ να σου εξηγήσω κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...