Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, Amstrad6128 said:

με τα 10αρια χαιρωνται μονο οσοι δεν εχουν εμπειρια χρησης Η/Υ ,  αρεσκονται να παιζουν με τα animated icons του Menu και να σερφαρουν στο Microsoft store κατεβαζωντας τιις εφαρμογες.

Χαίρονται και κάποιοι που έχουν δουλειές να κάνουν και θέλουν έναν λειτουργικό υπολογιστή, χωρίς να ψάχνουν για drivers, χωρίς να φτιάχνουν custom μπάρες και χωρίς να τους απασχολεί η συμβατότητα με τις σοβαρές, πληρωτέες (ή όχι), ενημερωμένες εφαρμογές τους. Με δυο λόγια,  να κάνουν τη δουλειά τους.  π.χ. εγώ 😀

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
44 minutes ago, BILL5 said:

Πάνε τα Windows XP πάνε τα Windows 7 Άντε να δούμε τώρα Πότε θα κλείσουν και τα Windows 8 & 8.1 και 10

Τα Windows 8 δεν νομίζω ότι πήραν Extended Support οπότε "τέλειωσαν" το 2016. 

Τα 8.1 είναι μέχρι 10/1/2023.

Τα 10 όσο τα κάνεις update δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικό λειτουργικό τα 7ρια ποτέ δεν με απογοήτευσαν. Τα 8 όμως τα έχει αδικήσει ο κόσμος γιατί με το classic shell είναι τα ίδια με τα 7ρια με βελτιώσεις. Στα νέα PC σε όλα έχω 10ρια πλέον και μόνο στα 2 παλιά έμεινε ένα με 7ρια γιατί δεν υπάρχει driver για την κάρτα γραφικών και στο άλλο dual boot XP-10ρια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dedalos91 είπε

.

Σε γνήσια win 7 αν κάνεις αναβάθμιση (όχι καθαρή εγκατάσταση) με win 10 δηλαδή εγκατάσταση το iso ή το dvd των win 10 μέσα από περιβάλλον Windows (δεν βάζεις κλειδί εκεί που ρωτάει και συνεχίζεις και επιλέγεις αυτόματη ενεργοποίηση) ε τότε έχεις νόμιμα και για πάντα γνήσια Windows 10 (κατά την εγκατάσταση θα σε ρωτήσει τι θες να κρατήσεις κτλ). Μην πει κάποιος καμία αντίρρηση αν δεν δοκιμάσει. Μην μου βάλει κάποιος κάποιο άρθρο κτλ αν δεν δοκιμάσει. Ok?

Το έδινε η M$ αυτό το δικαίωμα και παρά τα όσα ξέρετε συνεχίζει να λειτουργεί.

Το έχω κάνει πολλές φορές (ακόμα και σε win 7 γνήσια με Daz) και η τελευταία ήταν 13/01/2020. Από home πάμε σε home, από pro και ultimate πάμε σε win 10 pro. Το μόνο που πρέπει μετά είναι εκκαθάριση του C για να διαγράψει τα υπολείμματα των win 7 (Windows old).

Για να δεις ποιο windows κλειδί έχεις χτύπα στο Google "how to get windows key in windows 7/10" και θα βρεις βοήθεια.

Επίσης θυμόμαστε ότι η άδεια παραμένει αν αλλάξουμε σκληρό δίσκο, παραμένει αν αλλάξουμε μητρική αλλά χάνεται αν αλλάξουμε και τα δυο.

Καλημέρα.

ΥΓ...Πες μου/μας όταν το κάνεις

1)Απο W7 έκανα upgrade σε W10 Pro.Μπορώ να σβήσω τον φάκελο Windows old απλά με delete χωρίς να υπάρξει πρόβλημα σωστά;Θυμάμαι πως το είχα κάνει σε άλλο format, νομίζω απο W7 σε W7.

2)Δεν ξέρω για ποιόν λόγο ο WD HDD κάνει μόνιμο σφύριγμα, οι άλλοι 2-3 Seagate δεν το έκαναν στα W7.Αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας λόγω W10 η μπορεί να είναι ελαττωματικός ο δίσκος;

Δεν γνώριζα πως τα W10 λειτουργούν καλύτερα με SSD, είχα ήδη αγοράσει 1HDD WD 1TB.Επίσης έχω Ram 4Gb(2+2 Dual Chanel).Το PC είναι socket 1155 με i5 2500K και Gigabyte μητρική.Τα W7 τα λειτουργούσα με άλλη μητρική και cpu, socket 775, Q9660E, απλά με αυτή την μητρική έχω Sata 3 και Usb 3 τα οποία δεν τα υποστήριζε η παλιά μητρική.Επίσης η Gigabyte έχει και οπτική ίνα.

3)Τις διαφορές των 2 cpu δεν τις γνωρίζω, λογικά ο i5 είναι λίγο καλύτερος, ίσως και σε ήχο,τουλάχιστον μέσω κάρτας ήχου.Εφόσον μου χάρισαν cpu+motherboard, τα άλλαξα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AntiCambeR said:

1)Απο W7 έκανα upgrade σε W10 Pro.Μπορώ να σβήσω τον φάκελο Windows old απλά με delete χωρίς να υπάρξει πρόβλημα σωστά;Θυμάμαι πως το είχα κάνει σε άλλο format, νομίζω απο W7 σε W7.

Όχι, με Disk Cleanup θα το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

1)Απο W7 έκανα upgrade σε W10 Pro.Μπορώ να σβήσω τον φάκελο Windows old απλά με delete χωρίς να υπάρξει πρόβλημα σωστά;Θυμάμαι πως το είχα κάνει σε άλλο format, νομίζω απο W7 σε W7.

2)Δεν ξέρω για ποιόν λόγο ο WD HDD κάνει μόνιμο σφύριγμα, οι άλλοι 2-3 Seagate δεν το έκαναν στα W7.Αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας λόγω W10 η μπορεί να είναι ελαττωματικός ο δίσκος;

Δεν γνώριζα πως τα W10 λειτουργούν καλύτερα με SSD, είχα ήδη αγοράσει 1HDD WD 1TB.Επίσης έχω Ram 4Gb(2+2 Dual Chanel).Το PC είναι socket 1155 με i5 2500K και Gigabyte μητρική.Τα W7 τα λειτουργούσα με άλλη μητρική και cpu, socket 775, Q9660E, απλά με αυτή την μητρική έχω Sata 3 και Usb 3 τα οποία δεν τα υποστήριζε η παλιά μητρική.Επίσης η Gigabyte έχει και οπτική ίνα.

3)Τις διαφορές των 2 cpu δεν τις γνωρίζω, λογικά ο i5 είναι λίγο καλύτερος, ίσως και σε ήχο,τουλάχιστον μέσω κάρτας ήχου.Εφόσον μου χάρισαν cpu+motherboard, τα άλλαξα.

1) ειπαμε οτι τα παλια windows τα σβηνεις μονο με εκαθαριση του partition C (δεξι κλικ > ιδιοτητες> εκαθαριση δισκου) και επιλογη των αρχειων συστηματος, οχι με απλο delete

2) ο δισκος νομιζω δεν επηρεαζεται απο τα windows, γυριζει και διαβαζει (σκεψου κατι σαν πικαπ) ενω ο ssd δεν γυριζει δεν εχει μηχανικα μερη και με ssd τρεχουν ολα γρηγοροτερα (win, 7, 10 κτλ)....

3) γκουγκλαρε "Q9660E vs i5 2500K" αλλα μαλλον ο i5 κερδιζει

υγ....ελπιζω να μην μας μαλωσουν που ειμαστε λιγο εκτος θεματος

 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 11:59 ΠΜ, Karnov είπε

Την πλήρη ισοπέδωση του ανθρώπου ώς άτομο και ως προσωπικότητα θα την εμποδίσουμε με κάθε τρόπο.
Εnslavement through technology, not my cup of tea.

Αυτοί θέλουνε,  εμείς δεν θέλουμε.  Win10 και big brother 1984, cia, fbi my ass.

Oπότε παίδες  Win7  και WinXP  μέχρι τέλους.  !!! 

ΣΥΝΤΑΓΗ:  Διάβασμα,  Firefox+ NoScript plugin,  τρέξιμο των browsers μέσα σε VMWare, V-box,  για ασφάλεια απο ιούς και μ@λ@κίες που κυρίως μόνο μέσα απο scriptakia μπορούν να κάνουν τη ζημιά και να εκμεταλλευθούν zero day ευπάθειες.

Άλλωστε όποιος είχε κάνει hardened το WinXP του εδώ και χρόνια, κλείνοντας όλα τα άχρηστα services και παίζοντας λίγο με τα ενδότερα του συστήματος, δεν προσβλήθηκε ποτέ απο κανένα ransomware..

Μην φοβάστε όταν έχετε διάθεση και ενέργεια να διαβάσετε λίγο παραπάνω και να ψαχτείτε.

Για εφαρμογές γραφείου και αφου δουλεύουν 100% σωστά/ bug free  με τα WinXP, Win7  δεν θέλω και κανένα Update. 

Να καβατζώσουμε κανένα hardware  έτσι ώστε να κρατηθούμε όσα χρόνια περισσότερα.

ΜS και big brother σας έχω γραμμένους  
 

κλαμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήθελα dirty installation γιατί θέλω να αλλάξω και τον δίσκο σε ssd από μηχανικό που είναι τώρα. Επίσης λόγω εταιρείας έχει να γίνει φορματ 9 χρόνια και θα ήθελα clean install να καθαρίσει και από περιττά dll registry entries κτλ κτλ... 

Να διατύπωση αλλιώς το ερώτημα. Εάν κάνω clean install και δεν τα ενεργοποιήσω τα Windows, θα έχω πρόβλημα με την εφορία σε τυχόν έλεγχο? Τιμολόγιο για τα 7 υπάρχει. 

Εάν βάλω το κλειδί των 7 κατά την εγκατάσταση των 10 και ενεργοποιηθεί νόμιμα (για την Microsoft) , θα είναι και νόμιμα για την εφορία? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, sstratos said:

Δεν θα ήθελα dirty installation γιατί θέλω να αλλάξω και τον δίσκο σε ssd από μηχανικό που είναι τώρα. Επίσης λόγω εταιρείας έχει να γίνει φορματ 9 χρόνια και θα ήθελα clean install να καθαρίσει και από περιττά dll registry entries κτλ κτλ... 

Να διατύπωση αλλιώς το ερώτημα. Εάν κάνω clean install και δεν τα ενεργοποιήσω τα Windows, θα έχω πρόβλημα με την εφορία σε τυχόν έλεγχο? Τιμολόγιο για τα 7 υπάρχει. 

Εάν βάλω το κλειδί των 7 κατά την εγκατάσταση των 10 και ενεργοποιηθεί νόμιμα (για την Microsoft) , θα είναι και νόμιμα για την εφορία? 

Αν δεν ενεργοποιήσεις τα Windows 10 δεν θα μπορείς να δουλέψεις πολλά πράγματα.

Από την στιγμή που σου ενεργοποιηθούν τα 10αρια με κλειδί από 7άρια (που πλέων από ότι νομίζω δεν γίνεται) είσαι νόμιμος. Αρκεί το 7άρι κλειδί να μην είναι "κλεμμένο" ή να είναι για άλλη χρήση (πχ volume license keys για μεγάλους οργανισμούς ή keys από Action Pack που είναι για Microsoft Partners).

Γενικά, έλεγχο δεν κάνει η εφορία, κάνει η B.S.A. με κλιμάκιο της ΣΔΟΕ. Η BSA βρίσκει ποια προϊόντα είναι παράνομα και η ΣΔΟΕ δίνει τα πρόστιμα. Δες εδώ μια πρόσφατη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως έχει βγει νέο bypass tool και υπάρχει και νέο χθεσινό update από την Microsoft για χρήστες με ESU συνδρομή.

Το τελειοποιούν οι ανήσυχοι χρήστες το εργαλείο...

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι λιγο αστειο το ολο θεμα η εμενα μου φαινεται?? Το τι ακουγεται σε ενα τεχνολογικο φορουμ με κανει και απορω... Διαβαζω αρκετα χρονια στο insomnia και σε καθε αρθρο σχετικο με την ms εμφανιζονται σχολια τυπου 10 vs 7, 7 vs xp, 10 vs xp, 10 vs linux και οτι αλλη συγκριση μπορεις να φανταστεις και ολα αυτα σε οτι σκατομηχανημα μπορεις να φανταστεις. Ολοι επιμενουν στην αποψη τους με κριτηριο το λειτουργικο που τρεχουν στην μπακατελα τους η την υπερπισαρα τους ως το καλυτερο. Και οι μακακηδες γελανε.. και καλα κανουν.

Ειναι δηλαδη κριτηριο το boot time οταν η διαφορα παιζει στο 1%?

Ειναι σοβαρο να πιστευει κανεις οτι ο,τι λανσαρει η ms και η οποια εταιρια ειναι αυτοματως καλυτερο απο οτι προηγουμενο?

Ειναι σοβαρο να συγκρινει κανεις μια διανομη Linux με μια υπηρεσια της ms με κριτηριο τα games η οτι το vlc δεν παιζει??

Ειναι σοβαρο να συγκρινουμε λειτουργικα συμφωνα με τις εκαστοτε απαιτησεις του χρηστη χωρις να αναφερουμε καν ποιος θα ειναι ο χρηστης?

Ειναι λογικο να σκεφτομαστε οτι το μονοπωλιο θα φερει εξελιξη των λογισμικων?

Ειναι λογικο να πιστευει κανεις οτι με την ληξη υποστηριξης ολοι πρεπει να παμε σε 10 γιατι οι hackers θα μας παρουν τα λεφτα και τις φωτογραφιες λες και η MS μας προστατευε απο ολα αυτα??

Οτι οποιος μεινει στα 7 ρισκαρει... τι ακριβως? Κενα ασφαλειας?

Μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα για ενα ολοκαινουργιο λειτουργικο/υπηρεσια φορωντας το σε "παλιο" pc?

Η οτι υπαρχουν ακομα "ιατρικα μηχανηματα" που τρεχουν win95 αρα πιο σταθερα?

Οτι τα 10 ειναι  καλυτερα απο τα αρχαια 7 εαν τους κανεις 10 συγκεκριμενα(και δυσκολα για τον μεσο χρηστη) πραγματα μεσα στα οποια ειναι και hardware αναβαθμιση..$$$??

Οτι τα data μας ειναι τοσο σημαντικα που θα μεταβουμε σε linux με opera browser τωρα που τα 7 τελειωσαν?

Οτι ενας ηλιθιος youtuber θα σου πει οτι εισαι ηλιθιος που κρατας τα 7?

Οτι ο HDD σερνεται στα 10 αρα τον εχουμε για να σπαμε πετρες?? (Μα καλα ο συνδυασμος αυτων των 2 δεν περναει στο μυαλο κανενος?) SSD=λειτουργικο/games/προγραμματα. HDD=αποθηκευτικος χωρος. (για προφανεστατους λογους)

Ενα ολοκαινουργιο laptop 400ε με HDD τρεχει καλυτερα τα 7 αρα τα 10 ειναι για πεταμα??

Ειναι σοβαρο να ισοπεδωνουμε κατι συγχρονο κατι που η ιδια η κοινωνια ζηταει (δεν ειναι βλακες στην MS) για την καθε λεπτομερεια που δεν ενδιαφερει το 90% των χρηστων της?

Προσωπικα πιστευω για οποιον δεν συμπεριφερεται σαν προβατο - καταναλωτης οτι εχει πολλες επιλογες. Η συγκριση γινεται κυριως σε προσωπικο επιπεδο με την ερωτηση... τι ακριβως χρειαζεται να κανεις στον προσωπικο σου υπολογιστη? Εαν δεν εχει αλλαξει αυτη η εννοια φυσικα θα λαβεις πολλες και διαφορετικες απαντησεις και θα εχεις συγκεκριμενες επιλογες οι οποιες σιγουρα θα εχουν συν και πλην.

Το θεμα ειναι σχετικο με τον τερματισμο υποστηριξης των 7 και οι επιλογες απειρες αλλα συγκεκριμενες για τον καθενα. Εγω προσωπικα δεν θα κανω τιποτα γιατι ειμαι απλος ανθρωπος. Εχω laptopακι με 200 ε απο τις αγγελιες του insomnia. Me ι5, nvidia, με SSD και HDD, εχω εναν σκληρο backup. Eχω VM για testing, δουλευω σπασμενα προγραμματα, κατεβαζω πειρατικα με VPN, κλεβω το internet απο τον γειτονα. Τα 10 δεν με εχουν πεισει, οχι για την εμφανιση, η τα Bugs,η τα updates αλλα για τον τροπο που θελει να τα περασει MS. Δεν εχω καψα για gaming, δεν θελω να ειμαι παντου online, ουτε ολες τις συσκευες μου συνδεδεμενες μεταξυ τους. Δεν με ενδιαφερει ακομα τιποτα απο αυτα που προσφερονται στα 10 και θεωρω οτι ειμαι χρηστης που μπορει να λυσει τα περισσοτερα προβληματα στο laptop μονος του και τα παντα με ενα googlaρισμα. Δεν ειμαι hacker ουτε nurd, κρατω ηλεκτρονικα κωδικους τραπεζης αλλα δεν εχω και πολλα λεφτα να αγχωνομαι. Εαν εισαι σαν και εμενα πιθανοτατα εχεις και θα παραμεινεις με Linux και win 7 dual boot...

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από jimmakoss E30
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

 Εαν εισαι σαν και εμενα πιθανοτατα εχεις και θα παραμεινεις με Linux και win 7 dual boot...

+1000.. προσωπικά έχω κάνει triple boot με τα 10αρια γιατι εχω γνωστους και φιλους που έχουν μηχανήματα με 10 απο την αγορά τους και επειδή δεν γνωρίζουν πολλά απο Η/Υ για το παραμικρό ρωτάνε εμένα και έτσι αναγκαστικά εχω 10αρια για να μπορω να βοηθάω

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...