Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η ερώτηση είναι: έχετε ακόμη windows 7 σε μηχανήματα με σύγχρονο hardware?

Και αν ναι ...ΓΙΑΤΙ??? :ph34r:

Ασχολούμαι με game development σε UE4 με assets δικά μου από blender. Την δουλειά μου , τα παιχνίδια, τις ταινίες, τις φωτογραφίες και όλα τα παρατράγουδα, τα έχω σε εναν σταθερό Ryzen 2700 με Windows 7 και δεν το κουνάνε από εκει.

Έχω βάλει 10αρια σε 6700κ μηχάνημα και Lenovo V15isk λάπτοπ. Πιο αναξιόπιστο λειτουργικό με τερματισμούς συστήματος εκεί που δεν το περιμένεις, με άσχετα blue και black screen, με παπαριές όπως αν έχεις intel ssd (που έχω) , στα διαγράφω όλα - τα 10αρια είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο άθλιο, το πιο καθυστερημένο, το πιο αναξιοποίητο λειτουργικό που έχει βγάλει η Microsoft μετά τα Millennium. 1000 Vista που κάτι καταφέρνεις στο τέλος να σουλουπωσεις...

Στα 10 κάνα facebook, youtube. Όλα τα άλλα ****7ΑΡΙΑ****

  • Like 14
  • Thanks 6
  • Confused 18
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Το καλυτερο λειτουργικο, τωρα ξημερωνει η "χαραυγη" της παρακολουθησης με τα 10, του άχρηστου linux και του πανακριβου MacOS χωρις games wannabe (old) windows...

Πήγα στα 8.1, με το καταπληκτικό classic shell start menu είναι στην ουσία τα Windows 7 με Windows Basic theme. 

3 χρόνια επιπλέον ελευθερίας από το πείραμα των "Windows As A Service" που είναι τα 10άρια. Και έχω και την υπηρεσία για το SecuROM κανονικά ενεργοποιημένη.

 

Μη μασάτε, η Microsoft είναι εταιρεία που κάνει σιωπηλές βελτιώσεις ή ακόμα και πλήρη αναδίπλωση ανάλογα με το feedback. Απλά κοιτάξτε που ήταν τα Windows 10 όταν πρωτοκυκλοφόρησαν, που δεν σε άφηναν καλά-καλά να βάλεις GameReady drivers και τα updates δεν επιδέχονταν καμία αναβολή, και που έφτασαν τώρα. Σε 3 χρονακια θα έχει κατασταλάξει το όλο πείραμα.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Το καλυτερο λειτουργικο, τωρα ξημερωνει η "χαραυγη" της παρακολουθησης με τα 10, του άχρηστου linux και του πανακριβου MacOS χωρις games wannabe (old) windows...

πες μου οτι τρολάρεις σε παρακαλώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Παρανομη λυση εννοεις, γιατι η αδεια ειναι μονο για οργανισμους (ΑΝ δεν κανω λαθος)

Μετά από τις ανοησίες που έγιναν με τα 1809 και 1903 updates, δε μπορείς να εμπιστευτείς την Microsoft να μη σου καταστρέψει την εγκατάστασή σου, ακόμα και αν δε σε κάνει να τρως το update με τη βία πια. Αν δε χρειάζεσαι οπωσδήποτε το UWP σαν API, μπορείς να πάρεις το LTSC και να κάτσεις με αυτό για 10 χρόνια με μόνο updates ασφάλειας. Επίσης, παίρνεις το NTLite και το πετσοκόβεις/ρυθμίζεις στα μέτρα σου, και μετά την εγκατάσταση, του ρίχνεις ένα ShutUp10 για να είσαι κομπλέ. Παράνομο μεν, αλλά αν θες αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό στη χρήση του Windows, δεν έχεις άλλη επιλογή.

Για τεχνολογικό φόρουμ, υπάρχει πολύ αγνοια για το πόσο παραμετροποιήσιμο το Windows 10 είναι. Ακόμη και με vanilla Windows 10, μπορεί κάποιος να πάρει το NTLite + ShutUp10 και να πετσοκόψει/απενεργοποιήσει τα άχρηστα. Το έκανα στην εγκατάστασή μου και βρήκα την ησυχία μου.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tarantules είπε

Υπάρχουν και τα ESU ( Extended Security Updates ) οπότε η υποστήριξη μια χαρά θα είναι έως και το 2023

πες στα χρυσοστομε!  ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το αναφερει καν.παρα ελαχιστα.εδω ο αρθογραος που εγραψε το ποστ αγνοει (?)την υπαρξη του.αν ειναι να κανεις κατι σωστα καντο ολοκληρωμενο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρα να διαβασουμε σχολια για το ποσο καλα ηταν τα Windows 7 απο τον καθε ασχετο...

Η πικρη αληθεια ειναι ομως πως ηταν για τα σκουπιδια.

  • Thanks 2
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Για τεχνολογικό φόρουμ, υπάρχει πολύ αγνοια για το πόσο παραμετροποιήσιμο το Windows 10 είναι. Ακόμη και με vanilla Windows 10, μπορεί κάποιος να πάρει το NTLite + ShutUp10 και να πετσοκόψει/απενεργοποιήσει τα άχρηστα. Το έκανα στην εγκατάστασή μου και βρήκα την ησυχία μου.

 

Για εμένα αμέσως μετά το amateur/hobbyist επίπεδο πας σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Windows 10 LTSC, η λύση για όσους θέλουν έκδοση των Windows 10 σε παρόμοιο στιλ με τα Windows 7 χωρίς Edge, Store, Cortana και λοιπά χρήσιμα χαρακτηριστικά που όλοι οι χρήστες λατρεύουν και ζητούσαν

Ακριβώς ...και πετας και ενα εργαλειο ελεγχου των services και τα κλεινεις ολα οσα ειναι suspicious για παρακολουθηση ... εχει παρα πολλα... Και επισης οποιος θελει εγκαθιστα τα ltsc χωρις κανενα εργαλειο ενεργοποιησης και απλα εχει το activate υδατογραφημα να φαινεται .. ολα παιζουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, PeterMay said:

 

Στα 10 κάνα facebook, youtube. Όλα τα άλλα ****7ΑΡΙΑ****

Σατανά! Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη! :p 

Εντάξει είπαμε να υπερβάλουμε αλλά όχι και τόσο! 

Και σκέψου πως υπερασπίζομαι εγώ τα Windows 10! Ποιος? ΕΓΩ! :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω τι να κάνω τώρα. Από τη μια η Microsoft σταματά την υποστήριξη των 7 και συνεχίζει των 8.1 για 3 ακόμα χρόνια, απ την άλλη η AMD έχει κόψει την υποστήριξη των 8.1 δυο χρόνια αλλά συνεχίζει να υποστηρίζει τα 7 με νέους drivers.

Έπρεπε να είχα πάρει κάρτα γραφικών nVidia...

Αλλά δε σκέφτεσαι τους drivers όταν πας να αγοράσεις gpu. Σκέφτεσαι μόνο frame rates και τιμή.

Επεξ/σία από Stavros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...